13 luty

13 luty

Sobota, 12 luty

18:00- (Ks. Stefan) + Monika Sosnowska (10 rocz)

18:00- + Jan Kułach (4 rocz)

18:00- ++ Bronisława i Romuald Matczak – córka z rodziną

Niedziela, 13 luty- VI niedziela zwykła

8: 30- ++ Za zmarłych z rodziny Korczewski, Szabo i Wojtowicz

10: 30- + Alfreda Zaguła

12:30- O Boże błogosławieństwo i zdrowie dla Magdy Senderowskije z okazji urodzin                               – Anna

19:00- O dary Ducha św. dla Anny i Grzegorza

Poniedziałek, 14 luty – św. Walentego

19:00-++ Katarzyna i Franciszek Pieczara            – rodzina

19:00- ++ Marian i Elżbieta Bosowscy               – Sr. Teresa

Wtorek, 15 luty

19:00 O Boże błogosławieństwo i łaski Ducha św. dla Leony z okazji urodzin                                                    – mąż

19:00- ++ Józef Zimnicki i zmarli rodzice i krewni

Środa, 16 luty

19:00- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Wandy Bator z okazji 90 urodzin                   – dzieci i wnuki

19:00-+ Wojciech Baran – rodzina

Czwartek, 17 luty

19:00- O łaski Ducha św. i opatrzność Bożą dla Bronisławy LIpiarz i Katarzyny Bator z okazji urodzin                             

19:00- O zdrowie i Boże błogosławieństwo

Piątek, 18 luty

9:00-  Za Parafian                            

19:00- + Włodzimierz Czepuryk (30 rocz)

Sobota, 19 luty

8:30- O łaski Boże i światło Ducha św. dla Waldemara i Bartłomieja z okazji urodzin

                NABOŻEŃSTWO DO ŚW. JÓZEFA

18:00- ++ Ryszard Szewczyk, Eugenia Rutkowski i dusze w czyśćcu cierpiące

18:00- + Marek Pieczara                                   – rodz. Kapel

Niedziela, 20 luty- VII niedziela zwykła

8: 30- O zdrowie, błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej dla Stacy i Piotra i ich dzieci

10: 30- O Boże błogosławieństwo dla Iwony i Olgi z okazji urodzin                                                           – rodzina

12:30-++ Józef i Cecylia Żelazowski            – córka z rodziną

19:00- + Marek Pieczara

                           VI NIEDZIELA ZWYKŁA

Jr 17,5-8; 1 Kor 15,12.16-20; Łk 6,17.20-26

Refren: Szczęśliwy człowiek, który ufa Panu

Najszczęśliwszy w życiu Abrahama był dzień, gdy został „załatwiony” przez kuzyna Lota, utracił piękny kawał ziemi wokół Sodomy wyglądający jak raj, a pozostała mu dąbrowa Mamre (hebr. gorycz). Zasmucony brakiem potomka i opuszczony przez kochanego Lota, pełen gorzkich uczuć, Abraham właśnie wtedy spotkał trzech aniołów, którzy zapowiedzieli mu narodziny Izaaka. Najszczęśliwszy w życiu Izaaka był dzień, gdy cierpiał z powodu utraty ukochanej matki przy studni Lachaj Roj. Wtedy zobaczył po raz pierwszy Rebekę, swoją przyszłą żonę!
Granica między szczęściem i nieszczęściem jest bardzo wąska. Największym nieszczęściem jest zastygnąć w powodzeniu jak w skorupie. Kiedy nam się powodzi, stajemy się przelęknionymi więźniami tego powodzenia. Czy bogaci naprawdę są szczęśliwi? Czy doznają pokoju, nie mogąc zasnąć z powodu lęku, by nie utracić tego, co zdobyli? Czy zawsze mają czyste sumienie? Czy ich życie rodzinne jest udane? Czy nie są rozpieszczone i narcystyczne, albo pomijane i zaniedbane? Szczęście zaczyna się wtedy, gdy umiesz dostrzec w tym, co masz, dobro i rękę Boga! Jego opiekę i miłość. Nie, dlatego czujesz się nieszczęśliwy, że czegoś nie masz, ale dlatego, że nie umiesz w tym, co masz, dostrzec dobra, które jest ci potrzebne, by być blisko Boga. Większą biedą jest być pysznym niż ubogim, chciwym niż płaczącym, nieuczciwym niż wyśmianym. Szczęśliwy ten, kto żyje bogactwem Ducha, a nie bogactwem materialnym. Jezus mówi, że nagroda za doczesne utrapienia związane z wiernością Bogu spotka nas dopiero w niebie. Tak późno? Dlaczego nie teraz? Ponieważ jest tak wielka, że ten świat by jej nie pomieścił. „Zapłata wasza jest w niebie!”. Jest tak ogromna, że tylko niebo ją pomieści. Popatrz na niebo, na gwiazdy, na planety, na księżyc, na tę nieprzeniknioną głębię czerni, i pomyśl, że to, co widzisz, to jeszcze nie jest prawdziwe niebo, tylko jego miniaturka. Nie ma na tym świecie takiego szczęścia i takiego wynagrodzenia, które byłoby właściwe za wierność Jezusowi i jego słowom. Nie każde cierpienie będzie tak obficie wynagrodzone, ale to, które zniosłeś z powodu Jezusa Chrystusa. W Biblii użyto słowa ZAPŁATA. To dwuznaczne słowo. Może oznaczać zarówno nagrodę, jak i karę. Każdy cios i upokorzenie, każde odtrącenie i niesprawiedliwość z tego powodu, że byłeś chrześcijaninem i doznawałeś bólu z powodu swej wierności Jezusowi, będą miały swoją zapłatę. Każdy czyn, każde słowo, każda myśl i każdy gest, każde cierpienie, i powodzenie, każda radość i smutek, mają swoje konsekwencje w wiecznym niebie. Nie ma straty na tym świecie, która nie byłaby wynagrodzona na tamtym.              o. Augustyn Pelanowski OSPPE

                 Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację do skrzynki w kościele, można przysyłać ofiary pocztą, można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

WIELKI DZIEŃ DLA WOLNOŚCI…

Cieszymy się z powodu oficjalnych ogłoszeń, że powoli jest możliwość powracania do „normalności” w życiu osobistym i społecznym……(także parafialnym)….  

       

Stopniowe znoszenie restrykcji sanitarnych do końca lutego 2022, będzie korelować z drugą rocznicą wprowadzenia ograniczeń „covid’owych” w 2020 roku. Liczba osób w kościele, maseczki, dystanse – to wszystko stopniowo będzie eliminowane. Natomiast zawsze dobrą „praktyką sanitarną” jest częste mycie rąk w ciągu dnia i po różnych czynnościach…. W obecnej sytuacji Diecezja „zarządza” liczenie osób obecnych w kościele od soboty 12 lutego do piątku 18 lutego. Prosimy Rycerzy Kolumba/Marszałków…itd. o pomoc w tym względzie.

  LEKTORZY

12-13 luty

  18:00-  M. Edgar

   8:30-  S. Zacharia

  10:30- A. Kamieniak

12:30- M. Sapielak

  19:00- J. Krysiak

TOGETHER IN ACTION zbiórka za rok 2021 została zakończona. Kwota wyzna­czona nam na rok 2021 nie została w pełni zebrana. W związku z tym musimy „dopłacić” z „generalnego konta parafialnego” braku­jącą sumę,  czyli $6,343.64

Dziękujemy wszystkim osobom, które w minio­nym roku wspierały tę zbiórkę. Nowa „akcja” będzie od początku Wielkiego Postu.

PIKNIK PARAFIALNY 11 i 12 CZERWCA.

Prowincja Alberta niespodzie­wanie „przyszła nam z pomocą”, ustanawiając Polish-Canadian Heritage Day. Jest to data „stała”, więc co roku można się do niej „odwoływać”. Rozpoczynamy przy­­gotowania do pikniku. Koordynatorem całości jest Aleks Gurgul (chwilowo w Polsce). Duży namiot i „parkiet” są zamówione. Nagłośnienie/muzyka– D.J. Marco. Występy zespołów koordynuje

Luiza Łabinowicz.

Zajęcia dla dzieci – Siostry Dominikanki…………………

Kuchnią zajmie się zespół: Jola Starczyk, Lucyna

Wysocki, Maria Kuczaj…………………………….

Sekcja sanitarna – Piort Wasiluk, Danuta Poznalska……

Punkt medyczny – dr P.&A.Korzeniewski……………….

Nad dalszymi elementami pracujemy…. Oczywiście potrzeba dużo innych osób do pomocy, np. reklama w Calgary, przygotowanie ulotek, „campus security”, itd., itp. Kto miałby informacje czy „dojście” np. do kwestii zakupu wina, piwa (polskiego), jak również wiedzę/doświadczenie odnośnie innych elementów, pomoc mile widziana. Obecnie można się zgłaszać do ks. Proboszcza, gdy A. Gurgul wróci z Polski, będzie te prace koordynował. Nasza parafia ma doświadczenie pięknych i wielkich pikników, ale od tamtej pory minęło wiele lat (a od czasów ks. Adama Barcza– ponad 20 lat). Zaczynamy więc „niejako na nowo”, ale w kolejnych latach może to wydarzenie na stałe zapisaś się w kalendarzu wydarzeń kulturanych/etnicznych w Calgary. Będzie to promocja naszej parafii, naszej wiary katolickiej (z czasem będzie też jedna Msza św. po angielsku) i polskiej kultury….

Już mamy gotowe PLAKATY NA PIKNIK,  aby to wydarzenie jak najszerzej zareklamować. Przy projekcie plakatu pracowała Wioleta Szelawa/Opałka. Dziękujemy i zapraszamy do dalszej współpracy.

ODNOWA W DUCHU ŚW.

16 lutego w naszej parafii rozpocznie się kolejna seria seminarium Odnowy w Duchu Świętym. Uczestnicy ostatniego seminarium w październiku, ciągle doznają w swoim życiu owoców Ducha Świętego. Nasza wspólnota zawiązała się z potrzeby budowania bliższej relacji z Jezusem Chrystusem, który pragnie odnowić nasze życie. Wieczory uwielbienia odbywają się w każdą środę po wieczornej Mszy Śwętej i cieszą się dużym zainteresowaniem. Po uwielbieniu głoszone są ciekawe nauki oraz świadectwa osób z naszej parafii. Uwielbienie i nauki są otwarte dla wszystkich parafian bez potrzeby zapisania się. Seminarium natomiast jest dodatkowym elementem środowych spotkań i wymaga wcześniejszego zapisania się. Mamy jeszcze kilka miejsc na kolejne seminarium, będzie nawet grupa dla mężczyzn. Po więcej informacji i zapisy prosimy o kontakt z Magdaleną Kaczan tel 403 803 5771 lub magdamck@yahoo.ca.

Plan Seminarium:

16 lutego – Tydzień 1 – Bóg jest Miłością  

23 lutego – Tydzień 2 – Zbawienie

2 marca – Środa Popielcowa – Nie ma spotkania

9 marca – Tydzień 3 – Nowe Życie

16 marca – Tydzień 4 – Przyjmujemy Boży Dar

23 marca – Tydzień 5 – Odnowiony w Duchu Świętym

30 marca – Tydzień 6 – Wzrost w Duchu Świętym

6 kwietnia – Tydzień 7 – Nasze Przeobrażenie w  Chrystusa

PODSUMOWANIE ROKU

W ubiegłym roku z biblioteki skorzystało 195 czytelników, którzy wypożyczyli w sumie 2,835 książek.  Zarejestrowanych w Bibliotece  jest 265 osób. Księgozbiór Biblioteki liczy teraz ponad 7,100 książek, filmów i czasopism. Katalog online był używany 2,140 razy. 76 osób śledzi stronę Biblioteki na Facebook. W Bibliotece pracowalo 6 woluntariuszy. Nagrody za przeczytanie największej ilości książek zostały przyznane paniom: Elżbiecie Kupiec i Marii Mankiewicz. Biblioteka dziękuje Czytelnikom za wsparcie działalności i wszelkie dary książkowe i pieniężne.                               (-) Elżbieta Malinowski

5 TOM „DZIEJE POLSKI”

Ukazał się 5 tom „Dzieje Polski” prof. Andrzeja Nowaka. Wydawnictwo Biały Kruk. Ktokolwiek jest zainteresowny kupnem 5 tomu, proszę o zgłoszenie się w bibliotece lub telefonicznie do Anny: 403-918-3699

CALGARY CATHOLIC EDUCATION FOUNDATION 2022 CASH RAFFLE

Support publicly funded Catholic education by participating in the CCEF 2022 CASH Raffle with 50/50 Add-On.  Tickets on sale until February 28 starting at $10.  The Calgary Catholic Education Foundation supports over 57000 students in the 117 schools in the Calgary Catholic School District. Our $2500. All net proceeds fund grants for the CCSD schools. Grand Prize Draws of $10,000 and $15,000 on March 1, 2022.  50/50  pot of up to $50,000! Purchase online at https://bit.ly/22Raffle

NAPRAWY W PARAFII

Popsuł się gazowy piekarnik w kuchni sali parafialnej. Został naprawiony. Koszt to ponad $1,400.  Od wielu dni problem sprawiały światła główne w prezbiterium. Zostało to naprawione. Podziękowania dla Jana Rajchel i Józefa Hryszko…

MIESZKANIE DO WYNAJĘCIA Nowe, jednosypial­niowe, niezależne mieszkanie do wynajęcia od marca albo kwietnia. Mieszkanie jest sytuowane w niższej części duplexu, w spokojnej dzielnicy Walden (południowy wschód). Wynajem $850.00plus opłaty. Szukam spokojnej, niepalącej osoby. Proszę się kontaktować przez email. bergamont4@outlook.com   (4x) 

ZATRUDNIMY KOBIETY DO  SPRZĄTANIA DOMÓW. Full time lub part time. Oferujemy bardzo dobre warunki pracy. Po więcej informacji prosimy dzwonić  pod numer 403-402-8293. (8x)

OSOBA DO OPIEKI

Poszukuję Pani do opieki i towarzystwa dla mojego ojca (87 lat); 3 razy w tygodniu po 3 godz. Stawka $15/godz. ($540 za 4 tygodnie). Lokalizacja Sarcee Meadows housing, CO-OP (dojazd autobusami #9 & #66). Zakres obowiązków: przygotowywanie posiłków, spacery i drobne prace domowe. Konieczna znajomość języka polskiego.  Mój ojciec ma dobre dni, ale ma również kłopoty z pamięcią, dlatego idealna kandydatka powinna być osobą pogodną, energiczną i cierpliwą. Osoby zainteresowane proszę o niezwłoczny kontakt. E-mail: gghealing@gmail.com  (3x)

ZNAK PRZESTRZENI

Krzyż obejmuje i łączy wszechświat.      
Niebo, cała ziemia i wszyscy ludzie, ale i ci, których ciała spoczywają już pod ziemią –cały świat jest Boga. Tak, bez wyjątku cały. Jest taki zastanawiający frag­ment Listu świętego Pawła do Efezjan, w którym znajdujemy ciekawe odwołanie do przestrzeni:

„Niech Chrystus zamieszka przez wiarę w waszych sercach; abyście w miłości wkorzenieni i ugruntowani, wraz ze wszystkimi świętymi zdołali ogarnąć duchem, czym jest Szerokość, Długość, Wysokość i Głębokość, i poznać miłość Chrystusa, przewyższającą wszelką wiedzę, abyście zostali napełnieni całą Pełnią Bożą”.

No właśnie: czym jest Szerokość, Długość, Wysokość i Głębokość? Komentatorzy tłumaczą, że to odwołanie się do znaczenia Chrystusowego krzyża. Krzyża, którego wierzchołek wskazuje na niebo, a podstawa na ziemię; nawet podziemie. I którego pozioma belka zdaje się obejmować cały świat. Zbawienie, którego dokonał Chrystus ma znaczenie kosmiczne – zdaje się mówić św. Paweł. Kosmiczne w tym sensie, że nie dotyka jedynie sprawy uzdrowienia człowieka, ale kompletnie wszystkiego. Całego świata duchowego i całego świata materialnego. Takie tłumaczenie zgodne jest z widoczną w listach teologią Pawła, który w niejednym miejscu mówi o odnowieniu przez Chrystusa wszystkiego, o pojednaniu całego świata z Bogiem. Jeśli więc chrześcijanin ma pojąć, „czym jest Szerokość, Długość, Wysokość i Głębokość” to chodzi właśnie o pojęcie tego kosmicznego wymiaru zbawienia. Obejmującego w jakiś tajemniczy sposób cały świat materialny i cały, bardzo mało nam znany, świat duchów.

Jest i inny zastanawiający tekst, u świętego Jana. Przedstawiając siebie, jako światłość świata (J 8) Jezus mówi tłumaczy między  innymi:

„Wy jesteście z niskości, a Ja jestem z wysoka.  Wy jesteście z tego świata, Ja nie jestem z tego świata. Powiedziałem wam, że pomrzecie w grzechach swoich. Tak, jeżeli nie uwierzycie, że JA JESTEM, pomrzecie w grzechach swoich». Powiedzieli do Niego: «Kimże Ty jesteś?» Odpowiedział im Jezus: «Przede wszystkim po cóż jeszcze do was mówię? Wiele mam o was do powiedzenia i do sądzenia. Ale Ten, który Mnie posłał jest prawdziwy, a Ja mówię wobec świata to, co usłyszałem od Niego”.

Jezus mówi, że przyszedł, by ci którzy w Niego uwierzą mieli odpuszczenie grzechów, że jest Bogiem (JA JESTEM to nawiązanie do imienia Jestem Który Jestem), że przyszedł sądzić, a potem, w dalszej części wypowiedzi,  dołoży jeszcze parę innych elementów. Nas jednak w kontekście symboliki przestrzeni najbardziej uderza to pierwsze zdanie: „Wy jesteście z niskości, a Ja jestem z wysoka”.  

Z wysoka, czyli skąd? Oczywiście z nieba. Cała tradycja biblijna, a za nią tradycja chrześcijańska, próbując mówić gdzie mieszka Bóg, wskazuje w górę, czyli na niebo. Salomon, w dniu przeniesienia Arki Przymierza do świątyni zdaje się mieć wprawdzie wątpliwości, bo mówi „przecież niebo i niebiosa najwyższe nie mogą Cię objąć, a tym mniej ta świątynia, którą zbudowałem”, ale to tylko wskazanie, że Bóg jest zawsze większy niż to, co możemy sobie wyobrazić. Zasadniczo jednak w tradycji chrześcijańskiej, Bóg mieszka w górze, w niebie. Nie, jakby chcieli niektórzy, na wschodzie. To, co jest w górze, nad naszymi głowami, identyfikowane jest, jako dom Boga, aniołów i świętych. Tak jest we śnie Jakuba, który widzi drabinę sięgająca nieba (Rdz 28), o spoglądaniu Boga z nieba pisze psalmista (np. Ps 14,2), w górę, do nieba wstępuje Pan Jezus (Dz 1,9) , w otwartym niebie widzi Szczepan Syna Człowieczego stojącego po prawicy Boga, a św. Paweł pisze jednoznacznie o chrześcijańskim przeznaczeniu: nasza ojczyzna jest w niebie (Flp 3,20). A więc „wysokość” to niebo. Stąd też w kościołach często sklepienia pomalowane są na niebiesko i pełne są przedstawień Boga i świętych. A „niskość”, o której mówi Jezus? To ziemia, świat i to, co się na nim dzieje. To cała doczesność, wszystkie ludzkie sprawy. Dobre i złe, święte, nieświęte i grzeszne: to my z naszą codziennością. Zgodnie z tym, co wyśpiewywał Psalmista (Ps 102):

„Pan wejrzał z wysokiego przybytku swojego,
popatrzył z nieba na ziemię, aby usłyszeć jęki pojmanych, aby skazanych na śmierć uwolnić.”
Trzeba chyba też zauważyć, że oprócz „ziemi”, jej powierzchni, mamy też „podziemie”. W nie-politycznym tego słowa znaczeniu. Podziemie to miejsce zamieszkiwania zmarłych, nazywane w Biblii między innymi szeolem, otchłanią. Tak pisał o tym Ezechiel (31):

„Ponieważ wszyscy zostali poddani śmierci,
wejdą do krainy podziemnej, do grona tych ludzi,
którzy zeszli do dołu”.

To kraina ciemna, smutna, beznadziejna. Ale opromieniona także zmartwychwstaniem Jezusa. Pisze św. Mateusz (27,52), że Jezus swoją śmiercią i zmartwychwstaniem ich wyzwolił. Pięknie nawiązuje do tego najbardziej chyba klasyczna forma ikony Zmartwychwstania Pańskiego, na której Chrystus podaje rękę i wyciąga z grobu Adama i Ewę.

Trzeba też pamiętać, że owe „podziemia” to w symbolice chrześcijańskiej także miejsce zamieszkania wszystkiego, co złe. Jedna z apokaliptycznych bestii (11,5), siejąca grozę i śmierć wychodzi właśnie z podziemia, z czeluści. I choć w Biblii piekło nie jest tak jednoznacznie kojarzone z „podziemiem”, sztuka chrześcijańska bardzo często to takiego jego umiejscowienia się odwołuje. Warto w kontekście tych trzech światów – niebieskiego, ziemskiego i podziemnego – zauważyć to, co napisał św. Paweł w Liście do Filipian: że Bóg wywyższył Jezusa i postawił ponad wszystkim, by na imię Jezusa „zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych” i „by wszelki język wyznał, że Jezus Chrystus jest PANEM – ku chwale Boga Ojca”. To wymiar „wertykalny” – góra, dół. A horyzontalny? Przód, tył, prawo, lewo? W symbolice chrześcijańskiej nie ma to już większego znaczenia. No, z wyjątkiem sceny sądu u Mateusza (25) gdzie dobrzy stoją po prawej, a źli po lewej stronie. Zazwyczaj jednak jest tak, jak w historii Abrahama i Lota: „Jeżeli pójdziesz w lewo, ja pójdę w prawo, a jeżeli ty pójdziesz w prawo, ja – w lewo”. Czyli obie strony są jednakowo dobre. Podobnie ze zwrotem „wzdłuż i wszerz”. Znaczy tyle, co „wszędzie”. Ale – podkreślmy to – wszędzie, gdy chodzi o ziemię, gdy chodzi o sprawy ziemskie, nie, gdy chodzi o sprawy nieba. I co? Ano wróćmy do wspomnianej już, a związanej z przestrzenią symboliki krzyża. Krzyż to w pierwszym rzędzie oczywiście przedmiot, na którym dokonała się śmierć Jezusa, a przez to także nasze zbawienie. Stąd wielka cześć, jaką go otaczamy. Te dwie skrzyżowane belki są też jednak pięknym symbolem ogarniania całej rzeczywis­tości.  Świata duchowego i materialnego, nieba, ziemi i podziemia (zmarłych, mających nadzieję na zbawienie), a jednocześnie ludzi między sobą. Krzyż spaja wszechświat, krzyż wszystko jedna…..