20 luty

20 luty

Sobota, 19 luty

                NABOŻEŃSTWO DO ŚW. JÓZEFA

18:00- ++ Ryszard Szewczyk, Eugenia Rutkowski i dusze w czyśćcu cierpiące

18:00- + Marek Pieczara                                   – rodz. Kapel

Niedziela, 20 luty- VII niedziela zwykła

8: 30- O zdrowie, błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej dla Stacy i Piotra i ich dzieci

10: 30- O Boże błogosławieństwo dla Iwony i Olgi z okazji urodzin                                                           – rodzina

12:30-++ Józef i Cecylia Żelazowski            – córka z rodziną

19:00- + Marek Pieczara

Poniedziałek, 21 luty

19:00- O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Zofii Śliwonik z okazji 90 urodzin                                – koleżanki

19:00- + Zofia Górczyńska

Wtorek, 22 luty

19:00 O łaskę uwolnienia od zgubnych nałogów dla pewnej osoby

19:00- Dziękczynna za otrzymane łaski i z prośbą o dalsze błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej dla męża                                                                                     – żona

Środa, 23 luty

19:00-+ Ela Mazur zmarła w Polsce

19:00- O Boże błogosławieństwo, dary Ducha św. i opiekę Maryi dla Beaty i Wiesława oraz ich dzieci

Czwartek, 24 luty- TŁUSTY CZWARTEK

19:00-+ Bogusława Grabiec (1 rocz)                          – brat

Piątek, 25 luty

9:00-  O Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla Janiny Demchyshyn                            

19:00- + Krystyna Miciuła

Sobota, 26 luty

8:30- O łaski Boże i zdrowie dla Jana i Józefa

18:00- Za Parafian

18:00- + Stanisław Surowiec (9 rocz)               – córka z rodziną

Niedziela, 27 luty- VIII niedziela zwykła

8: 30- O Boże błogosławieństwo w dniu urodzin dla Nicole                                                                           – rodzice

10: 30-+ Marek Pasternak (3 rocz) i zmarli z rodziny

12:30- Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych         – SPK#18

19:00- + Marek Pieczara

     VII NIEDZIELA ZWYKŁA

1 Sm 26,2.7-9.12-13.22-23;1 Kor 15, 45-49; Łk 6,27-38

Refren: Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia.


To było przed kilkoma laty. Odwiedzając chorych w jednej z parafii, na twarzy umierającego człowieka zauważyłem promienny uśmiech. Myślałem, że to z powodu przyjętych sakramentów, ale on opowiedział o źródle swojej radości. – Wie ksiądz – mówił – dawno temu pokłóciłem się z moim rodzonym bratem. Obaj mieliśmy trudny charakter. Nie było nas stać na pojednanie. Nie pomagały żadne negocjacje ani przypadkowe spotkania. Trwaliśmy w gniewie do teraz. Ale na szczęście przyszedł mnie odwiedzić i teraz mogę spokojnie umrzeć. Ta historia, choć na pewno pouczająca, nie zrobiła na mnie większego wrażenia. Dopiero, kiedy z ciekawości zapytałem o powód ich kłótni, do dziś nie mogę zapomnieć o tym, co wtedy usłyszałem. Ten starszy człowiek zwyczajnie nie pamiętał, jaka była przyczyna ich niezgody. Prawdopodobnie obaj nie wiedzieli, o co się gniewali. Wiedzieli jedynie, że przez te wszystkie lata nie mogą sobie podać ręki do zgody ani ze sobą rozmawiać.
Do tamtego dnia myślałem, że chrześcijańska skłonność do zgody polega na umiejętności ustępowania. Jeśli ktoś wie, że nie ma racji – powinien uznać wyższość drugiej strony. Dziś – po tamtym spotkaniu – wiem więcej. Nawet, jeśli masz pewność, że znasz prawdę, zastanów się, czy warto o nią walczyć. Może od najprawdziwszej prawdy w niektórych sytuacjach ważniejszy jest człowiek. I może lepiej jest go przyjąć, nawet, kiedy błądzi, niż przekreślić w imię „prostowania” poglądów. Może na tym polega miłość? Ludzie lubią mówić o miłości. Wystarczy wsłuchać się w treść niedzielnych kazań albo wczytać w niezliczone tomy literatury pięknej.  Jednak we fragmencie Ewangelii św. Łukasza z dzisiejszej niedzieli znajdujemy coś niespotykanego. Chrystus zachęca do miłości nieprzyjaciół. Wyjątkowość tej nauki jest widoczna nie tylko w odniesieniu do Starego Testamentu, gdzie tak często spotykamy zasadę „oko za oko”, ale także w odniesieniu do współczesnego świata. Można zaryzykować twierdzenie, że Chrystusowe nawoływanie wyróżnia Jego orędzie. Żadna inna religia czy ideologia albo filozofia nie akcentowały miłości nieprzyjaciół tak bardzo i z takim powodzeniem. „Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają”. Mogłoby się wydawać, że wystarczy pokornie znosić niesprawiedliwość. Jednak Chrystusowi chodzi o coś znacznie większego: dobrze czynić tym, którzy nas prześladują. Być może dotykamy tutaj sedna chrześcijańskiego powołania. Mogłoby się także wydawać, że ciężar Bożych wymagań przerasta nasze siły. I na pewno w jakiś sposób nie jesteśmy w stanie sprostać im do końca. To prawda, że mamy świętych, tych wyniesionych i niewyniesionych na ołtarze. Możemy sobie przypomnieć ich heroizm i łatwiej znosić trudy codzienności. Ale żaden przykład nie ma takiej siły przekonywania jak ten, za którym stoi Autor pouczenia z dzisiejszej Ewangelii. On stał się wykonawcą własnego testamentu. Nie tylko wtedy, kiedy modlił się na Golgocie za swoich prześladowców, ale już wcześniej, kiedy bez szemrań godził się na hańbę śmierci krzyżowej. „Dręczono Go, lecz sam się dał gnębić, nawet nie otworzył ust swoich. Jak baranek na rzeź prowadzony, jak owca niema wobec strzygących ją, tak On nie otworzył ust swoich (…). Spodobało się Panu zmiażdżyć Go cierpieniem” Ks. Jan Dzielny

                 Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację do skrzynki w kościele, można przysyłać ofiary pocztą, można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

Ubiegłoroczna zbiórka zakończona. Brakującą kwote ponad 6 tys. $ musieliśmy dopłacić z generalnego konta parafialnego. Niebawem, w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu w całej Diecezji Calgary rozpocznie się nowa akcja zbierania ofiar na  działalność chary­tatywną i admi­nistrację diecezji. Kwota wyzna­czona nam na rok 2022 wynosi $……….. i już można składać donacje.

Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać! 

WIELKI DZIEŃ DLA WOLNOŚCI…

Cieszymy się z powodu powracania do „normalności” w życiu osobistym i społecznym…(także parafialnym)…         

Stopniowe znoszenie restrykcji sanitarnych do końca lutego 2022, będzie korelować z drugą rocznicą wprowadzenia ograniczeń „covid’owych” w 2020 roku. Liczba osób w kościele, maseczki, dystanse – to wszystko stopniowo będzie eliminowane. Natomiast zawsze dobrą „praktyką sanitarną” jest częste mycie rąk w ciągu dnia i po różnych czynnościach….

LEKTORZY

19-20 luty

18:00- J. Pajewski

10:30- M. Domaradzki

   12:30-  E. Kiegler

  19:00- M. Edgar

PIKNIK PARAFIALNY 11 i 12 CZERWCA.

Prowincja Alberta niespodzie­wanie „przyszła nam z pomocą”, ustanawiając Polish-Canadian Heritage Day. Jest to data „stała”, więc co roku można się do niej „odwoływać”. Rozpoczynamy przy­­gotowania do pikniku. Koordynatorem całości jest Aleks Gurgul (chwilowo w Polsce). Duży namiot i „parkiet” są zamówione. Nagłośnienie/muzyka– D.J. Marco. Występy zespołów koordynuje    Luiza Łabinowicz.

Zajęcia dla dzieci – Siostry Dominikanki…………………

Kuchnią zajmie się zespół: Jola Starczyk, Lucyna

                Wysocki, Maria Kuczaj…………………………….

Sekcja sanitarna – Piort Wasiluk, Danuta Poznalska……

Punkt medyczny – dr P.&A.Korzeniewski……………….

Nad dalszymi elementami pracujemy…. Oczywiście potrzeba dużo innych osób do pomocy, np. reklama w Calgary, przygotowanie ulotek, „campus security”, itd., itp.

Kto miałby informacje czy „dojście” np. do kwestii zakupu wina, piwa (polskiego), jak również wiedzę/doświadczenie odnośnie innych elementów, pomoc mile widziana. Obecnie można się zgłaszać do ks. Proboszcza, gdy A. Gurgul wróci z Polski, będzie te prace koordynował. Nasza parafia ma doświadczenie pięknych i wielkich pikników, ale od tamtej pory minęło wiele lat (a od czasów ks. Adama Barcza– ponad 20 lat). Zaczynamy więc „niejako na nowo”, ale w kolejnych latach może to wydarzenie na stałe zapisaś się w kalendarzu wydarzeń kulturanych/etnicznych w Calgary. Będzie to promocja naszej parafii, naszej wiary katolickiej (z czasem będzie też jedna Msza św. po angielsku) i polskiej kultury….

Już mamy gotowe PLAKATY NA PIKNIK,  aby to wydarzenie jak najszerzej zareklamować. Przy projekcie plakatu pracowała Wioleta Szelawa/Opałka. Dziękujemy i zapraszamy do dalszej współpracy. Można pobrać egzemplarze i powiesić np. w polskich sklepach, w Domu Polskim, w zakładach pracy….itd.

ODNOWA W DUCHU ŚW.

W naszej parafii rozpoczęła się kolejna seria seminarium Odnowy w Duchu Świętym. Uczestnicy ostatniego seminarium w październiku, ciągle doznają w swoim życiu owoców Ducha Świętego. Nasza wspólnota zawiązała się z potrzeby budowania bliższej relacji z Jezusem Chrystusem, który pragnie odnowić nasze życie. Wieczory uwielbienia odbywają się w każdą środę po wieczornej Mszy Świętej i cieszą się dużym zainteresowaniem. Po uwielbieniu głoszone są ciekawe nauki oraz świadectwa osób z naszej parafii. Uwielbienie i nauki są otwarte dla wszystkich parafian bez potrzeby zapisania się. Seminarium natomiast jest dodatkowym elementem środowych spotkań i wymaga wcześniejszego zapisania się. Po więcej informacji  prosimy o kontakt z Magdaleną Kaczan tel 403 803 5771 lub magdamck@yahoo.ca.

Plan Seminarium:

23 lutego – Tydzień 2 – Zbawienie

2 marca – Środa Popielcowa – Nie ma spotkania

9 marca – Tydzień 3 – Nowe Życie

16 marca – Tydzień 4 – Przyjmujemy Boży Dar

23 marca – Tydzień 5 – Odnowiony w Duchu Świętym

30 marca – Tydzień 6 – Wzrost w Duchu Świętym

6 kwietnia – Tydzień 7 – Nasze Przeobrażenie w Chrystusa

5 TOM „DZIEJE POLSKI”

Ukazał się 5 tom „Dzieje Polski” prof. Andrzeja Nowaka. Wydawnictwo Biały Kruk. Ktokolwiek jest zainteresowny kupnem 5 tomu, proszę o zgłoszenie się w bibliotece lub telefonicznie do Anny: 403-918-3699

CALGARY CATHOLIC EDUCATION FOUNDATION 2022 CASH RAFFLE

Support publicly funded Catholic education by participating in the CCEF 2022 CASH Raffle with 50/50 Add-On.  Tickets on sale until February 28 starting at $10.  The Calgary Catholic Education Foundation supports over 57000 students in the 117 schools in the Calgary Catholic School District. Our $2500. All net proceeds fund grants for the CCSD schools. Grand Prize Draws of $10,000 and $15,000 on March 1, 2022.  50/50  pot of up to $50,000! Purchase online at https://bit.ly/22Raffle

OSOBA DO OPIEKI

Poszukuję Pani do opieki i towarzystwa dla mojego ojca (87 lat); 3 razy w tygodniu po 3 godz. Stawka $15/godz. ($540 za 4 tygodnie). Lokalizacja Sarcee Meadows housing, CO-OP (dojazd autobusami #9 & #66). Zakres obowiązków: przygotowywanie posiłków, spacery i drobne prace domowe. Konieczna znajomość języka polskiego.  Mój ojciec ma dobre dni, ale ma również kłopoty z pamięcią, dlatego idealna kandydatka powinna być osobą pogodną, energiczną i cierpliwą.Osoby zainteresowane proszę o niezwłoczny kontakt.E-mail: gghealing@gmail.com  (3x)

ZATRUDNIMY KOBIETY DO  SPRZĄTANIA DOMÓW. Full time lub part time. Oferujemy bardzo dobre warunki pracy. Po więcej informacji prosimy dzwonić  pod numer 403-402-8293. (7x)

MIESZKANIE DO WYNAJĘCIA Nowe, jednosypial­niowe, niezależne mieszkanie do wynajęcia od marca albo kwietnia. Mieszkanie jest sytuowane w niższej części duplexu, w spokojnej dzielnicy Walden (południowy wschód). Wynajem $850.00plus opłaty. Szukam spokojnej, niepalącej osoby. Proszę się kontaktować przez email. bergamont4@outlook.com   (3x) 

„POTRZEBNA OSOBA DO OPIEKI I TOWARZYSTWA dla wesołej starszej pani z utratą pamięci w Edgemont, NW. Godziny od 10am-3 pm, 3-5 dni w tygodniu- dni do uzgodnienia. $17/na godzinę na początek. Obowiązki obejmują: chodzenie na codzienne spacery i inne zajęcia, gotowanie/ przygotowanie prostych posiłków,  pomoc w higienie osobistej. Kontakt: Natalia 403-383-2932. „

POLSCY TEOLOGOWIE PROTESTUJĄ…..

Polscy teologowie protestują przeciwko niegodziwemu potraktowaniu Benedykta XVI i łączą się z całą mocą z emerytowanym Papieżem, odznaczającym się niezłomną postawą moralną, jakiej dawał świadectwo nieustannie w okresie posługi uniwersyteckiej, biskupiej i papieskiej.

List teologów polskich w obronie Benedykta XVI

Sytuacja ostatnich dni wokół niesłusznych oskarżeń Benedykta XVI sprawia, że coraz bardziej osłabiany jest autorytet najwyższego zwierzchnika Kościoła w latach 2005-2013, a tym samym niszczona jest konstytucja Kościoła Chrystusowego. Polscy teologowie protestują przeciwko niegodziwemu potraktowaniu Benedykta XVI i łączą się z całą mocą z emerytowanym Papieżem, odznaczającym się niezłomną postawą moralną, jakiej dawał świadectwo nieustannie w okresie posługi uniwersyteckiej, biskupiej i papieskiej. Uznajemy niezwykłą wielkość teologicznego dyskursu Benedykta XVI i domagamy się uszanowania godności Człowieka, który zawsze stanowczo bronił Bóstwa Jezusa Chrystusa w zsekularyzowanym świecie, a tym samym każdej istoty ludzkiej. Wizja teologiczna Benedykta XVI jest fundamentem chrześcijańskiej teologii na przełomie wieków i słusznie jest on określany, jako współczesny Ojciec Kościoła. Jego twórcza myśl teologiczna stała się w ostatnich dziesięcioleciach prawdziwą marką o nazwie Ratzinger, którą wzmocnił jeszcze bardziej pontyfikat Benedykta XVI. W centrum tej myśli stoi hierarchiczna triada: Bóg – człowiek – świat, która wyznacza ukierunkowanie na określony przez Stwórcę cel: życie wieczne w Bogu i z Bogiem. Zachwianie tej hierarchii, wyrażające się w budowaniu świata bez Boga albo przeciw Bogu, wiedzie nieuchronnie do dramatu samego człowieka. Na tej eschatycznej drodze człowieka i świata stoi Kościół założony przez Jezusa Chrystusa z jego misją odnowienia powszechnej jedności rodzaju ludzkiego, by na nowo wszystko związać z Bożym Logosem. Do tego konieczna się wiara, która rodzi się, kształtuje i wzrasta w Kościele. Wiara nie jest ślepą teorią, przestarzałą ideą ani też zagmatwaną filozofią, lecz jest znajdowaniem drogi do mądrości, rozumności i rzeczowości, a przez to do dostrzegania pełnej rzeczywistości. Podobnie i Kościół nie jest ludzką korporacją, lecz jest wspólnotą wiary, nadziei i miłości założoną na fundamencie Apostołów, jako światło dla narodów.

Abp Gänswein potwierdza wsparcie papieża Franciszka dla Benedykta XVI

Dzięki takiej jasności i jednoznaczności myśli i jednocześnie dosadności wyrażania całej prawdy objawionej, Ratzinger – Benedykt XVI, rzuca wyzwanie współczesnemu światu i jednocześnie daje ludowi Bożemu świetlistą orientację, co jest prawdziwe a co nieprawdziwe, co katolickie a co niekatolickie, co Boże a co antyboskie. Jego dzieła odznaczają się nie tylko imponującą głębią, wielką mądrością i intelektualnym blaskiem, ale też nadzwyczaj pięknym i precyzyjnym językiem. Dlatego słusznie nazywany jest „Mozartem teologii”. Tej jakże szczerej i na wskroś uczciwej osobie Benedykta XVI chcemy dziś oddać należny hołd i zapewnić o naszej teologicznej i ludzkiej bliskości.

OJCIEC ŚWIĘTY zachęcił wiernych, by prosili o wstawiennictwo św. Józefa w najtrudniejszych chwilach swego życia i życia Kościoła. „Gdy nasze błędy stają się skandalem, prośmy św. Józefa, aby dał nam odwagę mówić prawdę, prosić o przebaczenie i pokornie zaczynać od nowa. Tam, gdzie prześladowania uniemożliwiają głoszenie Ewangelii, prośmy św. Józefa o siłę i cierpliwość, by znosić niesprawiedliwości i cierpienia dla dobra Ewangelii. Tam, gdzie zasoby materialne i ludzkie są ograniczone i sprawiają, że doświadczamy ubóstwa, zwłaszcza, gdy jesteśmy powołani do służby ostatnim, bezbronnym, sierotom, chorym, odrzuconym przez społeczeństwo, módlmy się do św. Józefa, aby był dla nas Opatrznością” – zaapelował Franciszek. Papież zachęcał do naśladowania świętych, którzy w historii Kościoła znaleźli w św. Józefie patrona, opiekuna, ojca.”.

ROŚNIE LICZBA PARAFIAN,  którzy osiągają „piękny wiek”, zbliżający się do „setki”… Mówiliśmy w ubiegłym roku o dwóch naszych Weteranach, niedawno p. Stanisław Sobczak celebrował „90-tkę”, 16 lutego p. Wanda Bator osiągnęła ten wiek, 21 lutego będzie Msza św. w 90 urodziny p. Zofii Śliwonik, 23 lutego p. Paweł Renz będzie celebrował 99 urodziny… Gratulujemy!

OJCIEC PIO WSTAWIA SIĘ Z NAMI….

Zapraszamy na nabożeństwo przez Jego wstawiennictwo, w środę 23 lutego, po Mszy św. o godz. 19:00 Intencje modlitewne należy pisać na kartkach  WYRAŹNIE!!!

TŁUSTY CZWARTEK

Pączki pięknie wypieczone ze stron obu zrumienione,

Niebo w gębie, pycha, miód!

To tłustego czwartku cud!

Zespół Mazovia serdecznie zaprasza do zakupu naszych domowych pączków w dniach 23 luty od godziny  6 pm- 9 pm  oraz 24 lutego od 12- 5pm  tj. tłusty czwartek do sali parafialnej przy Kościele Polskim. Zapraszamy!!!