10-17 lipca

10-17 lipca

Sobota, 9 lipca

18:00- O Boże błogosławieństwo dla Jenny z okazji urodzin

Niedziela, 10 lipca- XV Niedziela zwykła  

8:30- + Bartłomiej Machula, Janina i Stefan Kozieł, Krzysztof Januszewski i Jacek Machula – rodzina

10:30- ++ Janina, Eugeniusz, Jan, Józef i Maria  – brat z rodziną                         

12:30- Dzień Pamięci Męczeństwa Polaków na Kresach – SPK #18

19:00- ++ Anna i Stefan Jarzęcki i zmarli z rodziny Jarzęckich i Skrzekowskich

Poniedziałek, 11 lipca- Św. Benedykta z Nursji

19:00- ++ Eugenia, Bronisław i Tadeusz Moliński

Wtorek, 12 lipca- Św. Brunona Bonifacego  

19:00- O Boże błogosławieństwo dla Jolanty z okazji 50 rocz. urodzin

 19:00- (Ks. Stefan)- O Boże bł. i potrzebne łaski dla wszystkich wolontariuszy i organizatorów Jubileuszu Śr. Lucyny                

Środa, 13 lipca- Św. Pustelników Andrzeja Świerada i Bendykta

19:00-+ Anna Niemczyk

Czwartek, 14 lipca – Św. Kamila de Lelis

19:00O Boże błogosławieństwo dla Krzysztofa z okazji 40 rocz. urodzin

Piątek, 15 lipca- Św. Bonaventury

19:00- ++ Maria i Michał Witkowscy oraz Anna i Bolesław Twardy

Sobota, 16 lipca- NMP z Góry Karmel Matki Bożej Szkaplerznej

18:00- ++ Mieczysław, Roman, Leszek i Alicja Szymoniak

Niedziela, 17 lipca- XVI Niedziela zwykła  

8:30- O Boże błogosławieństwo dla Jarka w dniu urodzin – Anna

10:30-++ Henryk i Maria Sztemberg         – córki z rodzinami                        

12:30- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Alicji w dniu 17 rocz. urodzin                                  – rodzina

19:00- O Boże błogosławieństwo dla syna Kamila i opiekę Matki Bożej z okazji urodzin                      –  rodzice

Poniedziałek, 18 lipca- Św. Szymona z Lipnicy

19:00- O Boże błogosławieństwo i łaski Ducha św. dla Marka Sobczaka z okazji urodzin

Wtorek, 19 lipca

19:00- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Eveliny w dniu 5 urodzin                                        – babcia

Środa, 20 lipca- Bł. Czesława

19:00- O Boże błogosławieństwo i światło Ducha św. dla Weroniki z okazji 16 rocz. urodzin

19:00- + Ks. Władysław Tokarczyk zmarły w Polsce

Czwartek, 21 lipca- Św. Wawrzyńca i Św. Apolinarego

19:00 Z podziękowaniem Siostrom Dominikankom za troskę opiekę                                                         – Janina. D

Piątek, 22 lipca- Św. Marii Magdaleny

19:00- Z podziękowaniem za troskę, opiekę i pomoc w potrzebie dla wszystkim przyjaciołom                – Janina.D

Sobota, 23 lipca- Św. Brygidy zakonnicy Patronki Europy

18:00-++ Barbara Żaba i Anna Iskra – Małgorzata z rodziną

Niedziela, 24 lipca- XVII Niedziela zwykła  

8:30- ++ Czesław, Wiesław i Anna

10:30- O Boże błogosławieństwo dla Izabeli i Pawła z okazji 15 rocz. sakramentu małżeństwa oraz opiekę Matki Bożej dla Maxa w 10 rocz. urodzin, dla Natana w 14 rocz. urodzin oraz w 2 rocz. Dawida Opałka                         

12:30- Dziękczynno-błagalna i  o Boże błogosławieństwo dla Oli i Krzysztofa z okazji 11 rocz. sakramentu małżeństwa

19:00- O Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski oraz dary Ducha św. dla Jakuba, Krzysztofa i Crystal    –  mama

                          LEKTORZY

                              9-10 lipca

    18:00- A. Wiśniewski, A. Wojciechowski

    8:30- R. Przybylski, S. Zacharia

    10:30- K. Apanowicz, S. Salome

    12:30- E. Kiegler, B. Pajewski, A. Gurgul  

    19:00- W. Grabowski, M. Iskra

                               16-17 lipca

    18:00-M. Sapielak, M. Iskra

     8:30- A. Rudziński, M. Sobczak

    10:30- M. Domaradzki, A. Wojciechowski

    12:30- Z. Topor, D. Topor 

    19:00- M. Edgar, A. Wojciechowski

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację do skrzynki w kościele, można przysyłać ofiary pocztą, można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

    XV NIEDZIELA ZWYKŁA

10 lipca

Pwt 30,10-14; Kol 1,15-20; Łk 10,25-37

Ref:  Ożyje serce szukających Boga.

Niebo jest na wyciągnięcie dłoni. Wyciągnięcie dłoni do kogoś, do kogo już nikt jej nie wyciąga. Skoro miłować bliźniego powinno się tak jak siebie, to każdy gest uczyniony w stronę bliźniego jest szansą daną sobie na pokochanie siebie samego. Za co bowiem możemy siebie tak naprawdę pokochać? Za to, co uczyniliśmy innym. Samarytanin, który wzruszył się głęboko na widok zranionego człowieka, wzbogacił się o nowe wyjątkowe uczucie: wzruszenie. Być może był człowiekiem niewrażliwym i oto jak bardzo pomogło mu to, że spotkał kogoś na wpół umarłego. Czyż nie zbliżył się do samego siebie jak nigdy dotąd, podchodząc do zakrwawionego wędrowcy? Można sądzić, że zmarnował czas, ale pewne jest to, że zdobył nową umiejętność: opatrywanie ran. Jakże cenne ubogacenie siebie: opatrywać rany, a nie zadawać je! Zaczynam się zastanawiać, kto tu, kogo uzdrawia: Samarytanin zranionego z krwawych ran, czy zraniony Samarytanina z niewrażliwości i obojętności? Wylewając oliwę na rany, Samarytanin zapewne wiedział, co czyni, gdyż oliwę wykorzystywano do leczenia ran, ale dodawać do tego wino? Nie słyszałem o takiej praktyce. Mogę to tylko wytłumaczyć hojnością. Kiedy ludzie nie wiedzą, jak pomóc komuś drugiemu, pomagają tym, co mają, i uruchamia się w nich hojność. A hojność jest bezcennym nabytkiem, i znowu myślę, że i tym razem więcej otrzymał Samarytanin niż ten cierpiący fizycznie. Otrzymać ulgę fizyczną to o wiele uboższe doświadczenie, niż zdobyć się na hojność. Gdy chociaż raz okażesz się szczodrym, poczujesz, jakie daje to szczęście. Smak hojności jest bogatszy od wina czy oliwy!Samarytanin wsadził rannego na swoje bydlę. Słowo „bydlę” wydaje mi się zbyt ordynarne. A jednak przestajemy być jedynie dwunożnymi ssakami, gdy po ludzku pomagamy drugiemu człowiekowi. I wreszcie owe pielęgnowanie w gospodzie jest zajęciem się kimś z największą ostrożnością i troską. Troskę udowadnia się czynem. Cnoty ujawniają się w bezpośrednim działaniu. Udzielenie dwóch denarów to zapłacenie za dwa dni pobytu. Widocznie miał zamiar trzeciego dnia wrócić po chorego i wynagrodzić gospodarzowi, jeśliby co więcej wydał.A ten był do tego skłonny, widząc piękno serca Samarytanina. Wydaje mi się to dziwne, że gospodarz bez oporów wpuścił do żydowskiej gospody Samarytanina, i to jeszcze z kłopotliwym pacjentem. Musiał istnieć jakiś powód i chyba było nim miłosierdzie, które emanowało z tego anonimowego dobroczyńcy. Łatwiej naśladować dobro niż zło, wbrew temu, co myślimy o jednym i drugim. Samarytanin stracił czas, stracił wino i oliwę, stracił denary, ale zyskał przejrzysty kolor swego istnienia, który uczynił go wartym wieczności. Augustyn Pelanowski OSPPE

      XVI NIEDZIELA ZWYKŁA

17 lipca

Rdz 18,1-10a; Kol 1,24-28; Łk 10,38-42

Ref:  Prawy zamieszka w domu Twoim, Panie.

Mamy wokół siebie wielu ludzi zabieganych, „krzątających się”. Ich troska jest związana z niekończącym się pomnażaniem posiadanych dóbr. A więc uwijają się, by mieć więcej i twierdzą, że ciągle im brakuje czasu. Nawet niedziela nie stanowi dla nich przeszkody. Nie tylko sami nie przeżywają jej po Bożemu, ale utrudniają to również innym. Ich spryt, zaradność wydają się wręcz nie do pojęcia. Jest tylko jeden problem – w tym wszystkim brakuje miłości. Podobnie jak u kobiety, która przychodziła do kościoła godzinę przed Mszą, aby się pomodlić. Ale po wyjściu ze świątyni robiła wiele zła swoim pozbawionym miłości językiem, rozsiewając plotki, obmowy i oszczerstwa. Czytany dziś w liturgii fragment Ewangelii poprzedza opowieść o przedsiębiorczym Samarytaninie, który jest obrazem i wzorem miłości bliźniego: wrażliwej, konkretnej, nieszczędzącej własnego czasu i majątku. Natomiast  Marta z dzisiejszego fragmentu przyjęła Jezusa i uczniów w swoim domu w Betanii. I „uwijała się około rozmaitych posług” (Łk 10,40). Pełniła wobec nich, utrudzonych drogą i pracą, rolę Samarytanina. Maria zaś usiadła i słuchała Jezusa. A sam Jezus stwierdził, że „obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona” (Łk 10,42). Jakże interesującą prawdę odkrywa dla nas Chrystus.  W Jego nauczaniu chodzi o to, aby właściwie ustawić hierarchię życiowych wartości. Wartością zaś najważniejszą jest trwanie w bezpośredniej bliskości z Panem i wsłuchiwanie się w każde Jego słowo. Stąd zawsze powinno nam zależeć na tym, żeby nie uszło naszej uwagi nic z tego, co mówi do nas Jezus. Tak więc owo „krzątanie się Marty koło różnych posług” nie zostało potępione. Ale Zbawiciel uznał je za mniej ważne niż wsłuchiwanie się w Jego słowa, jak to czyniła Maria. I na tym polegała nie tylko „lepsza”, ale „najlepsza” cząstka, którą wybrała. Taką postawę określa Pismo Święte mianem prawdziwej bojaźni Bożej. Chodzi o to, aby chrześcijanie zrozumieli, jaki jest właściwy sposób przyjęcia Jezusa nie tylko w swoim domu, ale w życiu, słuchając jak Maria, z uwagą i miłością, słów Jezusa. A słuchać znaczy również włączyć się konkretnie w służbę innym. Również wszelka aktywność i służba w Kościele musi rozpoczynać się od słuchania słowa Bożego i karmienia się Ciałem Pana. W czasie Eucharystii – jak Maria, słuchamy Pana. A już wkrótce, po jej zakończeniu, wrócimy do domów, by krzątać się jak Marta. Mamy łączyć te dwie postawy ze sobą, pamiętając o pierwszeństwie słuchania nad działaniem i napełniając nasze działanie miłością. ks. Leszek Smoliński

„PAN Z WAMI” do nabycia w biurze po $10.00.

Akcja zbierania ofiar na działalność chary­tatywną i admi­nistrację diecezji trwa. Kwota wyzna­czona nam na rok 2022 wynosi $ 24,042.00.  Aktualnie zostało zebrane $9,774.00. Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać

Biblioteka będzie zamknięta w lipcu i sierpniu. Podczas lata, książki można będzie wymienić tylko w jeden weekend – 30 lipca (sobota) od 17:00-20:00 i 31 lipca (niedziela) od 9:30-14:00. Do zwykłych godzin wrócimy 3-4 września. Klub Książki wznowi też działalność w październiku. Więcej informacji: (403) 281-9127.

PROGRAM WAKACYJNY…

W lipcu i sierpniu nie ma Mszy porannych w piątki ani w soboty. Dopiero we wrześniu będzie celebrowany Pierwszy Piątek miesiąca i Pierwsza Sobota miesiąca z całodzienną adoracją Najświętszego Sakramentu. Przez okres wakacji nie będzie też „regularnych” odwiedzin chorych i starszych z naszej parafii, chyba, że wyjątkowa sytuacja choroby. Biuro parafialne będzie czynne we wtorki i środy od 9:00 do 13:00. Ewentualnie z Księdzem można umówic się i spotkać po Mszy. Biuletyn parafialny w okresie wakacji (począwszy od niedzieli 26 czerwca) będzie wydawany raz na dwa tygodnie.

STUDIUM BIBLIJNE

Zaprasza­my do udziału w  osobistym pozna­waniu Pisma Świętego. Nasze kursy biblijne przybliżają Słowo Boże. Spotkania w soboty bez­pośrednio po Mszy św. wieczornej, prowadzi ks. Paweł Melczewski, T.Chr

UWAGA! Tylko osoby, które zapisały się do parafii, przychodzą na Msze święte, żyją sprawami naszej wspólnoty i wspierają nasz kościół, mogą być uważane za PARAFIAN. Takim osobom przysługują wszystkie prawa do posługi duszpasterskiej i sakramentalnej. Możemy też wystawić zaświadczenie dopuszczające do bycia świadkiem przy chrzcie, bierzmowaniu czy ślubie. Innym osobom: nienależącym, niepraktykującym – żadnych zaświadczeń oraz pozwoleń na paraking na naszym ternie NIE WYDAJEMY

PODZIĘKOWANIE

Za modlitwy i życzliwość wszystkim wolontariuszom i organizatorom pięknej uroczystości Jubileuszu 60-lecia profesji zakonnej. Siostra Lucyna,OP

OJCIEC PIO wstawia się u Boga. Zapraszamy na nabożeństwo przez Jego wstawiennictwo, w piątek 22 lipca, po Mszy św. o godz. 19: 00 Intencje modlitewne należy pisać na kartkach  WYRAŹNIE!!!

ZAPISY DO SZKOŁY POLSKIEJ IM. ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II na rok szkolny 2022/2023 Formularze do pobrania dostępne są na stronie naszej szkoły: www.szkolapolskacalgary.com
Można je też wydrukować i wysłać pocztą wraz z załączoną opłatą na adres: Our Lady Queen of Peace Parish 2111 Uxbridge Dr NW
Calgary, AB T2N 3Z3
z dopiskiem – Polish School. Prosimy zwrócić uwagę na kwoty opłat, które uległy zmianom i wynoszą:

1dziecko-$520
2dzieci-$720
3 dzieci (lub więcej) – $870, Deposit ( dyżury) $120

ZARZĄD FUNDACJI IM. ŚW. BRATA ALBERTA W CALGARY serdecznie prosi wszystkich Parafian o poparcie naszej comiesięcznej zbiórki pieniężnej na rzecz ośrodków, którym pomagamy w Polsce.  Członkowie Zarządu będą dyżurować w Sali Parafialnej w niedziele 10-go lipca 2022 po dziennych Mszach świętych.  Dziękujemy wszystkim naszym dotychczasowym ofiarodawcom. Bóg zapłać!

Z KARTY ŻAŁOBNEJ

W sobotę 2 lipca odszedł do wieczności ś.p. Piotr Czerwak w wieku 89 lat. Pogrzeb odbył się w naszym kościele w czwartek 7 lipca Rodzinie zmarłego składamy wyrazy współczucia, a ś.p. Piotra polecamy Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie!…

BED & BREACFAST – do wynajęcia 2 sypialnie z kuchnią i pralnią od czerwca do września w West Kelowna, BC V1Z 3L7. Tel domowy: 1-778-755-1320 Komórka: 1-250-979-8315 (5x)

PRACA Poszukujemy monterów ścian komercyjnych / biurowych/ partition walls w Calgary downtown i okolicach z doświadczeniem pracy na budowie. Gwarantujemy stabilne zatrudnienie, atrakcyjne stawki i przyjemna atmosferę w pracy. Zainteresowanych proszę o telefon: 403-472-7124.(5x)

POKÓJ DO WYNAJĘCIA– Wynajmę jeden pokój dla studenta lub samotnej osobie. Dzielnica N.E. Dobre połączenie komunikacyjne. Kontakt: 225-994-1948 (2x)

NASZ WETERAN, p. FELIKS OSIŃSKI zgubił gdzieś medal za udział w operacji Monte Cassino. Gdyby ktoś odnalazł, prosimy o kontakt :  403-217-6123. Pan Feliks jest w stanie wynagrodzić osobie, która dostarczy ten medal….

ZAPISY DO ZESPOŁU MAZOVIA!