24-31 lipca

24-31 lipca

Sobota, 23 lipca- Św. Brygidy zakonnicy Patronki Europy

18:00-++ Barbara Żaba i Anna Iskra – Małgorzata z rodziną

18:00  Za Parafian i Dobrodziejów

Niedziela, 24 lipca- XVII Niedziela zwykła  

8:30– ++ Czesław, Wiesław i Anna

10:30- O Boże błogosławieństwo dla Izabeli i Pawła z okazji 15 rocz. sakramentu małżeństwa oraz opiekę Matki Bożej dla Maxa w 10 rocz. urodzin, dla Natana w 14 rocz. urodzin oraz w 2 rocz. Dawida Opałki                         

12:30– Dziękczynno-błagalna i  o Boże błogosławieństwo dla Oli i Krzysztofa z okazji 11 rocz. sakramentu małżeństwa

19:00– O Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski oraz dary Ducha św. dla Jakuba, Krzysztofa i Crystal    –  mama

Poniedziałek, 25 lipca- św. Jakuba Apostoła

19:00- + Stanisław Kałafut, i o Boże błogosławieństwo dla Marzeny Łukowski z okazji urodzin

19:00 +Stefan Budzyński zmarły w Toronto

Wtorek, 26 lipca – św. św. Joachima i Anny

19:00- O zdrowie i opiekę Matki Bożej dla Anny Pieczara w dniu imienin

19:00- ++ Anna i dusze w czyśćcu cierpiące                

Środa, 27 lipca

19:00-+ Halina Szeptycka zmarła w Polsce

19:00-+ Marek Pieczara

Czwartek, 28 lipca

19:00(Ks. Stefan) + Aleksander Pajda

19:00- + Markek Pieczara                            – żona z rodziną

19:00- + Antonina Nutowicz (8 rocz)       – córka z rodziną

Piątek, 29 lipca- Św. Marty

19:00- + Eugeniusz Sztupecki                    – żona z rodziną

Sobota, 30 lipca- Św. Piotra Chryzologa

18:00- + Antonina Nutowicz (8 rocz)          – córka z rodziną

18:00- + Alina Cop (1 rocz)                         – siostra z rodziną

Niedziela, 31 lipca- XVIII Niedziela zwykła  

8:30– O Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla przyjaciół                  – wdzięczna solenizantka

10:30-++ Jan i Renata Kułach                       

12:30– Narodowy dzień pamięci Powstania Warszawskiego

19:00-+ Andrzej Kreutz

Poniedziałek, 1 sierpnia- Św. Alfonsa Marii Liguoriego

19:00- + Ks. Adam Barcz

Wtorek, 2 sierpnia

19:00- + Jan (4 rocz) i o wzmocnienie wiary dla całej rodziny

Środa, 3 sierpnia

19:00- + Wiesław Hryszko (18 rocz)                     – rodzina

Czwartek, 4 sierpnia- Św. Jana Marii Vianneya

19:00 O Boże błogosławieństwo i powrót do zdrowia po przeszczepie nerki dla Stuart       – rodzina

Piątek, 5 sierpnia

19:00-+ Zenon Szymański (5 rocz)                  – syn z rodziną

Sobota, 6 sierpnia – Przemienienie Pańskie

18:00- ++ Ks. Adam Barcz, Ks. Józef Furman i Ks. Arkadiusz Boryczka

Niedziela, 7 sierpnia XIX Niedziela zwykła

8:30- ++ Edward (22 rocz) i Nadzieja (17 rocz) Gajdel – córka z rodziną

10:30- Radio Maryja, TV Trwam i za Ojczyznę                       

12:30- O Boże błogosławieństwo dla Patryka z okazji urodzin

19:00- O dary Ducha św, opiekę Matki Bożej i Boże błogosławieństwo dla Krzysztofa z okazji urodzin

                          LEKTORZY

23-24 lipca

18:00- M. Domaradzki, A. Wojciechowski

 8:30- R. Przybylski, M. Sobczak

10:30- R. Kohnke, M. Iskra

12:30- J. Pajewski, B. Pajewski

19:00- W. Grabowski, A. Wojciechowski

30-31 lipca

18:00- M. Edgar, A. Wojciechowski

8:30- A. Rudziński

10:30- D. Borys, M. Iskra, M. Sapielak

12:30- W. Potocka, O. Zyro

19:00- J. Pajewski, B. Pajewski

                              

                            

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację do skrzynki w kościele, można przysyłać ofiary pocztą, można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

             XVII NIEDZIELA ZWYKŁA

24 lipca

Rdz 18,20-32;Kol 2,12-14; Łk 11,1–13

Ref:  Pan mnie wysłuchał, kiedy Go wzywałem. 

 „Panie, naucz nas się modlić”. Modlitwa. Czym jest? Uświadamiany sobie to chyba najbardziej w momentach trudnych, kiedy po ludzku nic już nie można zrobić. Wtedy ręce jakby same składają się do modlitwy, w oczach pojawiają się łzy bólu, wzruszenia, smutek po stracie najbliższych. Ale i łzy nadziei na wyzdrowienie kogoś bliskiego. Ktoś mówi: „Kocham i wiem, że miłość zwycięża, więc modlę się”. Modlitwa to wołanie o miłość, a więc o to, co najcenniejsze w życiu ludzkim. Nieraz są to tylko krótkie, przerywane wezwania, akty strzeliste, płynące jak „smsy do Pana Boga”. Ktoś mówi: nie mam czasu, więc jest krótko. Albo: nie czuję modlitwy. Czy rzeczywiście muszę czekać na to, aż odczuję pragnienie, ba potrzebę modlitwy? A jeśli owo „czucie” nie pojawi się, co wtedy? Czy mogę zapomnieć o Tym, w Imię, którego przyjąłem chrzest. Czy mogę zapomnieć o Tym, który jeden tylko jest dobry i przebacza grzechy? Czy mogę zapomnieć o Tym, który daje mi siebie samego w Eucharystii? W XXI wieku nasze życie nabiera coraz większego tempa, nieustannie zmieniamy miejsce pobytu, zajęcie. Ciągle spieszymy się, by zdążyć z tym, co mniej ważne, zapominając o najważniejszym powołaniu człowieka: Znać Boga! Czcić Boga! Kochać Boga! Służyć Bogu! Aby całe życie wypełnić obecnością Boga, musimy z Nim rozmawiać”. To, co najważniejsze, jest również tym, co najpiękniejsze. Czas spędzony na modlitwie, chociaż czysto po ludzku bezproduktywny, stracony, okazuje się bezcenną i najbardziej pewną na ziemi inwestycją. Inwestujemy w życie wieczne, a gwarantem tej inwestycji jest sam Bóg. On nigdy się nie męczy, ale również nigdy się nie myli. On zna każdego z nas po imieniu i nieustannie czeka na spotkanie z nami. Panie, naucz nas się modlić”. Brak czasu, pośpiech, brak refleksji i wrażliwości, postawa roszczeniowo – życzeniowa, bo przecież mnie się należy to czy tamto. To chyba najważniejsze przeszkody w mojej rozmowie z Bogiem. To one sprawiają, że dla Boga braknie w moim życiu miejsca. A przyjaciel, o którym się zapomina, przestaje być przyjacielem, staje się kimś odległym, zapomnianym. Co wtedy robić? Potrzeba na nowo przemyśleć swoją relację z Bogiem. Nie wystarczy teoria, trzeba modlić się i ufać. Na ile zaufamy, na tyle otrzymamy. Takie jest prawo miłości. Aby całe życie wypełnić obecnością Boga, powinienem z Nim rozmawiać, jak rozmawia się z najlepszym przyjacielem. I nie tylko od czasu do czasu, ale regularnie, każdego dnia. Modlitwa pragnie toczyć się powoli; wymaga zatrzymania się, dystansu do własnych potrzeb. W modlitwie zyskujemy czas, tracąc go, robimy przerwę w codzienności, zawierzamy się Bogu, dzięki czemu możemy w Nim odpocząć. ks. Leszek Smoliński

          XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

31 lipca

Koh 1,2;2,21-23; Kol 3,1-5.9-11; Łk 12,13-21

Ref:  Panie, Ty zawsze byłeś nam ucieczką.

Jezus w dzisiejszej Ewangelii zwraca uwagę na istotę chciwości, którą stanowi lęk o siebie. Chciwość, która jest oznaką braku zaufania do Boga, jakimś rodzajem bałwochwalstwa, zajmuje drugą pozycję w katalogu grzechów głównych. Sprzeciwia się miłości, która uczy, by móc się dzielić, dawać i ubogacać innych. Chciwy człowiek chce tylko brać, zagarniać i odbierać. „Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś opływa [we wszystko], życie jego nie jest zależne od jego mienia”. Następnie Jezus opowiada przypowieść o bogaczu, który woli budować spichlerze niż zatroszczyć się o swe zbawienie. Jest to przypowieść o nienasyceniu. Gdy masz trochę, chcesz więcej! Gdy masz więcej, brakuje ci jeszcze trochę! I tak w koło! Zdumiewający jest egoizm tego chciwca. Cały swój dorobek i urodzaj wykorzystał tylko dla siebie, dla poprawienia swego losu. W jakich sytuacjach mamy dziś do czynienia z chciwością? Spójrzmy choćby na łapówki, które biorą się z chciwości i prowadzą do korupcji. Często gorszymy się, że inni je dają i przyjmują, a jak jest z nami? Czy nie chcemy wpłynąć przez nie, na jakość załatwianych przez nas spraw w urzędzie, szpitalu czy na uczelni? Inny przejaw chciwości to skąpstwo, czego dowodem są choćby katastrofy budowlane. Ktoś chce zaoszczędzić, jak ów pracownik, który miał wybudować piękny dom. Nie wiedział, że jest to podziękowanie od szefa firmy za jego dobrą pracę. Gdy skończył, a budował „nadmiernie oszczędzając – dowiedział się, że to dla niego. Owocem chciwości są kradzież to też owoc chciwości. Cóż to takiego zagarnąć coś, co się nam przyda lub mogłoby się przydać. A przecież to czyjaś własność i w ten sposób pozbawiamy kogoś jego prawa do posiadania.  Inna forma chciwości prowadzi do bezrobocia. Bo oto chciwi szefowie firm, korporacji i prywatnych fortun windują swoje uposażenia kosztem pracowników oraz rozpadu firmy. A za bezrobociem często idzie rozbicie rodzin, bo ktoś pracuje daleko i w domu nie ma go całymi miesiącami. Widzimy, więc, że jeżeli człowiek pozwoli się opanować chęci posiadania za wszelką cenę, to chciwość staje się bogiem, a człowiek jej sługą, niewolnikiem. Chciwość, więc niejedno ma imię. Nie zawsze materialne. Wielu ludzi pożąda doznań duchowych. Każdy chce czuć się szczęśliwie i bezpiecznie, nie mieć żadnych zmartwień. Dlatego coraz więcej ludzi wędruje do psychoterapeutów, bierze różne lekarstwa, aby móc się sztucznie wyzwolić od trosk. Bo chciwość to nienasycona chęć posiadania więcej. Dlatego Jezus Chrystus daje nam receptę na nieuleganie pokusie chciwości „Gromadźcie sobie skarby w niebie”. Bądźmy, więc świadkami Jezusa przez nasze hojne serce i wyciągnięte w pomocnym geście dłoni. ks. Leszek Smoliński

„PAN Z WAMI” do nabycia w biurze po $10.00.

Akcja zbierania ofiar na działalność chary­tatywną i admi­nistrację diecezji trwa. Kwota wyzna­czona nam na rok 2022 wynosi $ 24,042.00.  Aktualnie zostało zebrane $9,924.00. Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać!

Biblioteka będzie zamknięta w lipcu i sierpniu. Podczas lata, książki można będzie wymienić tylko w jeden weekend – 30 lipca (sobota) od 17:00-20:00 i 31 lipca (niedziela) od 9:30-14:00. Do zwykłych godzin wrócimy 3-4 września. Klub Książki wznowi też działalność w październiku. Więcej informacji: (403) 281-9127.

PROGRAM WAKACYJNY…

W lipcu i sierpniu nie ma Mszy porannych w piątki ani w soboty. Dopiero we wrześniu będzie celebrowany Pierwszy Piątek miesiąca i Pierwsza Sobota miesiąca z całodzienną adoracją Najświętszego Sakramentu. Przez okres wakacji nie będzie też „regularnych” odwiedzin chorych i starszych z naszej parafii, chyba, że wyjątkowa sytuacja choroby. Biuro parafialne będzie czynne we wtorki i środy od9:00 do 13:00. Ewentualnie z Księdzem można umówic się i spotkać po Mszy. Biuletyn parafialny w okresie jest wydawany raz na dwa tygodnie.

STUDIUM BIBLIJNE

Zaprasza­my do udziału w  osobistym pozna­waniu Pisma Świętego. Nasze kursy biblijne przybliżają Słowo Boże. Spotkania w soboty bez­pośrednio po Mszy św. wieczornej, pro­wadzi ks. Paweł Melczewski.

UWAGA!

Teksty w biuletynie należy czytać ZE ZROZUMIENIEM !!!!

Nieprawdą jest, jakoby osoby niezapisane, nie mogły przychodzić do naszego kościoła…. Wręcz przeciwnie: wszystkich Polaków (i nie tylko) mieszkających w Calgary zapraszamy na Msze święte i przypominamy o obowiązku osobistego uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej. Od czerwca tego roku dyspensa jest odwołana, nie można już tylko oglądać transmisji w telewizji czy przez internet (chyba, że ktoś jest chory, stary, niedołężny i nie da rady fizycznie przyjechać do kościoła). Jak najbardziej zapraszamy i chodzi nam o pełne i rzetelne uczestnictwo w życiu parafii, modlitwę, sakramenty i wspieranie naszej wspólnoty.Wówczas możemy wystawiać zaświadczenia dopuszczające do bycia świadkiem przy chrzcie, bierzmowaniu czy ślubie. Innym osobom: nienależącym, niepraktykującym – żadnych zaświadczeń NIE WYDAJEMY bo tych osób nie znamy i nie możemy stwierdzić czy są wierzące i praktykujące. Ostatnio pojawiła się też inna forma próby manipulacji i „wykorzystania” naszej parafii dla celów parkingowych. I znowu: osoby należące, zapisane, praktykujące w naszej parafii, wspierające nasz kościół mają pierwszeństwo. Dopiero, gdy zostanie miejsc parkingowych, to możemy pomóc innym….

ZAPISY DO SZKOŁY  POLSKIEJ IM. ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II na rok szkolny 2022/2023 Formularze do pobrania dostępne są na stronie naszej szkoły: www.szkolapolskacalgary.com
Można je też wydrukować i wysłać pocztą wraz z załączoną opłatą na adres: Our Lady Queen of Peace Parish; 2111 Uxbridge Dr NW Calgary, AB T2N 3Z3
z dopiskiem – Polish School. Prosimy zwrócić uwagę na kwoty opłat, które uległy zmianom i wynoszą:

1dziecko-$520
2dzieci-$720
3 dzieci (lub więcej) – $870 Deposit ( dyżury) $120

ZARZĄD SPK KOŁA #18 W CALGARY uprzejmie zaprasza na Msze św. w dniu 14 sierpnia o godzinie 12: 30,która poświęcona będzie Żołnierzom Wojska Polskiego. Po ukończeniu Mszy św. zapraszamy do Domu Polskiego, do Sali Kombatanta na akademie, której myślą przewodnia będzie “ Nasi Żołnierze Generała Andersa” Chętnych, którzy nie są członkami Stowarzyszenia Polskich Kombatantow Kola #18 uprzejmie proszę o rezerwacje miejsc na obiad u menagera Domu Polskiego telefonicznie lub e-mailowo. Telefon 403-291-3757 , e-mail info@dompolski.ca

BED & BREACFAST – do wynajęcia 2 sypialnie z kuchnią i pralnią od czerwca do września w West Kelowna, BC V1Z 3L7. Tel domowy: 1-778-755-1320 Komórka: 1-250-979-8315 (4x)

PRACA Poszukujemy monterów ścian komercyjnych / biurowych/ partition walls w Calgary downtown i okolicach z doświadczeniem pracy na budowie. Gwarantujemy stabilne zatrudnienie, atrakcyjne stawki i przyjemna atmosferę w pracy. Zainteresowanych proszę o telefon: 403-472-7124.(4x)

POKÓJ DO WYNAJĘCIA Wynajmę jeden pokój dla studenta lub samotnej osobie. Dzielnica N.E. Dobre połączenie komunikacyjne. Kontakt: 825-994-1948 (4x)

PODCZAS WAKACJI zostało odpra­wionych 8 Mszy św. w intencji Parafian. Udało się również zakupić i przywieźć nowy kielich, patenę, trybularz (kadzielnicę), dzwonki do liturgii w dni powszednie, dwa tomy lekcjonarzy niedzielnych. Dziękujemy Dzieciom Pierwszokomunijnym za sponsoring.              Ks. Proboszcz

JUBILEUSZ 30-TEJ ROCZ. ŚWIĘCEŃ KAPŁAŃSKICH  ks. Adama, był celebrowany uroczyście w parafii rodzinnej Moszczenica, koło Gorlic, diecezja tarnowska.