11 września

11 września

Sobota, 10 września

18:00- ++ Edward i Stanisława Celeda i zmarli z rodziny Wiszowaty

18:00- O udaną operację i o zdrowie dla siostry Niny w Polsce

Niedziela, 11 września XXIV Niedziela zwykła

8:30- + Za dusze w czyśćcu cierpiące

10:30- Radio Maryja, TV Trwam i za Ojczyzne

12:30- Dziękczynno- błagalna w intencji Joanny i Grzegorza Kamon z okazji 20 rocz. sakramentu małżeństwa

12:30- (Ks. Stefan) Dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Lucy i Tony Żuczek

19:00- ++ Stefania, Karol, Irena i Leon Szelążek oraz zmarli z rodziny

Poniedziałek, 12 września-Najśw. Imienia Maryi

19:00- ++ Małgorzatę i Mieczysławę Szot

Wtorek, 13 września- Św. Jana Chryzostoma

19:00- + Witold Popławski i Andrzej Kiersz       – rodzina

Środa, 14 września- Podwyższenie Krzyża Świętego

19:00- + Izydor Czaplicki

Czwartek, 15 września- NMP Bolesnej

19:00- ++ Teofila Tłustochowicz, jej rodzice i krewni oraz dusze w czyśćcu cierpiące

Piątek, 16 września- Św. św. Korneliusza i Cypriana

9:00- + Anna Lisińska                                          – przyjaciele

19:00- + Elżbieta Pytlak                                             – rodzina

Sobota, 17 września- Św. Zygmunta Szczęsnego

8:30- O Boże błogosławieństwo i światło Ducha św. dla Natalii w dniu 19 urodzin

18:00- + Mariusz Krasowski

18:00- O Boże bł. i opiekę Matki Bożej dla Józefa Kapel i jego rodziny                                                                    – Anna

Niedziela, 18 września XXV Niedziela zwykła- Św Stanisława Kostki

8:30- ++ Gertruda i Alojzy Cichański         – syn z rodziną

10:30- ++ Anna i Józef Kotowicz i zmarli z rodziny Basaraba i Kotowicz           – córka z rodziną

10:30- Rozpoczęcie roku szkolnego i o Boże bł. dla Sr. Lucyny                            – Szkoła Polska

12:30- Za poległych w obronie Ojczyzny 1-17 września – SPK #18

12:30(Ks. Stefan) W intencji tragicznie zmarłej w wypadku w Polsce

19:00- + Maria Samborska                    – syn i córka z rodziną

XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA

Wj 32,7-11.13-14;1Tm 1,12-17; Łk 15,1-32

Ref:  Wstanę i wrócę do mojego ojca


Nawrócenie daje radość wszystkim, aniołom, Bogu i tej osobie, która na nie się decyduje. Greckie określenie nawrócenia METANOJA tłumaczy się zwykle, jako zmianę myślenia, tak silny żal, że przebudowuje gruntownie życie człowieka.Wydaje się, że już jest za późno. Rzeczywiście, grzech sprawia, że już jesteśmy umarli, zagubieni i zgubieni. Po ludzku nie możemy już niczego naprawić. To jednak, co niemożliwe u człowieka, jest możliwe u Boga. Owca nie potrafiła sama wrócić do pasterza, dla niej już było za późno. Zaplątała się w konsekwencje grzechu jak w kolczaste krzewy i każdy ruch wywoływał ból. Ale jej autentyczny płacz i jęk żalu pozwolił pasterzowi ją zlokalizować. Najtrudniej Bogu jest nas odnaleźć, kiedy nic do Niego nie mówimy o naszym upadku, kiedy udajemy, że te cierniste krzewy to przyjemny grajdołek albo, kiedy nasza wściekłość na samych siebie za to, co uczyniliśmy, przybierze formę oskarżenia Go za to, że takich nas stworzył. Prawdą jest, że dla Boga to głębokie przemyślenie i odżałowanie, które wyrażamy w skrusze, jest tak istotne, że daje nową szansę, odnajduje nową drogę, stwarza nowe sytuacje, dzięki którym możemy jeszcze raz zacząć wszystko od nowa. Wyobraźmy sobie, że spóźniliśmy się na ekspres i widzimy, jak ginie z naszych oczu za zakrętem peronu. I nagle dyspozytor ruchu podstawia specjalnie dla nas luksusowy wagon z najszybszą lokomotywą tylko, dlatego, że zobaczył, jak rozpłakaliśmy się na peronie z przerażenia. W hebrajskim języku słowo TESZUWA oddaje inny aspekt nawrócenia. Tłumaczy się ono, jako powrót, obrócenie się i skierowanie w przeciwną stronę, zrobienie czegoś powtórnie. Prawdą jest, bowiem, że prawdziwa skrucha nawrócenia musi przejść jeszcze raz tę samą pokusę. Jeśli ją odrzuci, żal nawrócenia był szczery, jeśli upadnie po raz wtóry w ten sam grzech, cała skrucha i nawrócenie były imitacją, udawaniem przed sobą i przed Bogiem. Zdarza się, bowiem, że chcemy jednocześnie mieć i łaskę uświęcającą, i nasycenie grzechem, ale nie można służyć Chrystusowi i Belialowi. Augustyn Pelanowski OSPPE

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację do skrzynki w kościele, można przysyłać ofiary pocztą, można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

LEKTORZY

10-11 września

18:00-R. Przybylski, A. Wojciechowski

   8:30- Z. Pieczara, M. Iskra

   10:30- Z. Topor, D. Topor, D. Borys

   12:30- E.Kiegler, O. Zyro, M. Domaradzki

19:00- J. Pajewski, B. Pajewski, J. Krysiak

PAN Z WAMI” do nabycia w biurze po $10.00 – jest to wesja polska i angielska z czytaniami niedzielnymi

Akcja zbierania ofiar na działalność charytatywną i administrację diecezji trwa. Kwota wyznaczona nam na rok 2022 wynosi $ 24,042.00.  Aktualnie zostało zebrane $11,954.00. Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać!

RELIKWIE ŚW. TERESY z Lisieux udało się załatwić u oo.Karmelitów w Krakowie. Dziękujemy ks. Pawłowi za inicjatywę! 1 października, a więc w dniu liturgicznego wspomnienienia „Wielkiej Małej Świętej”, będzie prezentacja Relikwi w naszym kościele, poprzedzona przygo­to­waniem duchowym…A to duchowe przygotowanie to Nowenna, którą rozpoczniemy 22 września.

RADA PARAFIALNA Chcielibyśmy się spotkać w „starym gronie” by podsumować całość….Data: czwartek, 15 września, po wieczornej Mszy świętej. A następnie trzeba pomyśleć o wyborze nowej Rady Parafialnej: osoby należące i aktywne w parafii, które mają trochę czasu i chciałyby ten czas ofiarować dla Wspólnoty, a Księżom służyć radą i pomocą w prowadzeniu parafii.

Na dzień 8 września 1932 r. datowany jest dekret założycielski, Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda, powołujący nowe zgromadzenie zakonne – Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii. W tym roku przypada 90-ta rocznica tego wydarzenia. W każdej parafii prowadzonej przez Księży Chrystusowców, będzie uroczyste wspomnienie i modlitwa w niedzielę, 11 września. Dziękujemy Panu Bogu za dar Kapłanów i opiekę duszpasterską nad Rodakami w wielu krajach świata. Jednocześnie trzeba usilnie modlić się o nowe powołania, by nie zabrakło Duszpasterzy na kolejne lata.

ZAŁOŻYCIEL……. Sługa Boży kardynał August Hlond (1881-1948), założyciel Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, wielki syn rodziny salezjańskiej, pierwszy biskup diecezji śląskiej, metropolita Gniezna, Poznania i Warszawy, od czerwca 1926 roku Prymas Polski, prawdziwy mąż stanu i zatroskany pasterz naszego narodu, to jeden z najwybitniejszych hierarchów Kościoła w historii Polski

Kard. Stefan Wyszyński o Kardynale Hlondzie:

„Kardynał Hlond należał do prymasów – więźniów stanu. Był więźniem dla Imienia Chrystusowego. Jest to największy zaszczyt i łaska, jakiej mógł doznać, albowiem radością jest cierpieć dla Imienia Chrystusowego. Kardynał Prymas Hlond cierpiał za kościół w Polsce i za Ojczyznę. Wraz z duchowieństwem, które zapełniło w latach okupacji obozy koncentracyjne, wraz z całym narodem cierpiał za Polskę, w której prawo do wolności nigdy nie zwątpił. Będąc poza granicami kraju, usilnie zabiegał o to, by nieustannie przypominać światu o istnieniu Polski. Jest to bodaj, w latach wojny i okupacji, największą jego zasługą. Nie mógłby tego wykonać, gdyby pozostał w kraju, albowiem w kraju zamknięto wszystkim usta. Lecz biły tu jeszcze gorące serca i prężyły się umysły, wierząc Bogu, który jest Ojcem ludów i narodów, że wpierw czy później okaże się, że On rządzi światem. Wierzył w to usilnie Kardynał Prymas Hlond. Był przecież – przez wiarę i miłość – optymistą…”.

WSPÓŁZAŁOŻYCIEL…..

Sługa Boży o. Ignacy Posadzy (1898-1984) jest współzałożycielem Towarzystwa Chrystusowego, a chrystusowy widzą w nim, obok kard. Augusta Hlonda, ojca Zgromadzenia, który od samego początku kształtował ducha kolejnych pokoleń chrystusowców pierwszego półwiecza istnienia Towarzystwa. Zmarł w opinii świętości 17 stycznia 1984 roku, w domu zakonnym w Puszczykowie.

ŚW. JAN PAWEŁ II O KSIĘDZU IGNACYM

„Po śmierci ks. Ignacego Posadzego, Współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej oraz Założyciela Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla, łączę się w żałobie i modlitwie z osieroconymi zgromadzeniami i na ręce Księdza Generała wszystkim, którzy boleśnie odczuwają Jego odejście składam wyrazy współczucia. Razem z wami dziękuję Wszechmocnemu Bogu za długie życie i dzieło Człowieka ukształtowanego przez łaskę i szafarza łaski, który głęboko wpisał się we współczesne dzieje Kościoła w Polsce, Człowieka wiary, kontemplacji i apostolstwa, Człowieka Bożego. Z osobistego zjednoczenia z Chrystusem Odwiecznym Kapłanem czerpał światło i nadprzyrodzoną moc do wykonywania posługi celem budowania Ciała Chrystusowego (Ef 4,12). Modlimy się gorąco, by Odkupiciel przyjął teraz swego Sługę do wiecznej radości i modlimy się, by dziedzictwo tego Sługi żyło i rozwijało się w szczególniejszy sposób w Jego duchowych Synach i Córkach. Obu Zgromadzeniom, Rodzinom, Przyjaciołom Zmarłego oraz uczestnikom pogrzebowych uroczystości z serca błogosławię”. Z telegramu św. Jana Pawła II, papieża,
Watykan, dn. 21 stycznia 1984 roku
.

I OBIAD

17 i 18 września (sobota i niedziela) będzie  wyprzedaż różnych artykułów w naszym dużym namiocie, który zostanie ustawiony pomiędzy kościołem a salą parafialną. W poniedziałek, 12 września, od 9 rano ustawiamy ten namiot. Potrzebna pomoc….Natomiast w sali parafialnej 17 i 18.IX. od godz. 9:00 do 15:00 będzie dostępny obiad „na miejscu”, albo na wynos…. Różne pierogi, gołąbki, bigos, kiełbaski, placki ziemniaczane, żurek z jajkiem i kiełbasą. Do tego, na deser: pączki, bułeczki, ciasta… Od 12 września wieczorem, można przynosić różne artykuły i składać na stołach pod namiotem. Mamy nadzieję, że ta „akcja” przyniesie nam pewne fundusze dla parafii. Nie przyjmujemy odzieży ani mebli. Całość koordynuje Aleks Gurgul, 403-830-9203. Dziękujemy za pomoc!

OGŁOSZENIA SZKOŁY POLSKIEJ.

Zapisy na rok szkolny 2022/2023 trwają cały czas i mogą być dokonywane online, na stonie szkoły: www.szkolapolskacalgary.com. Zajęcia zaczynają się 16 i 17 września. Msza święta na rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 18 września o godzinie 10:30. Szkoła Polska poszukuje nauczycieli do młodszch klas sobotnich. Wymagane jest wykształcenie pedagogiczne (z Polski lub Kanady). Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie resume na adres mailowy: bozenab@calgaryweb.com.

– Przypominamy o KATECHEZIE dla dzieci….

– Niedługo będą zapisy dzieci do I Komunii świętej…

– W tym roku będzie przygotowanie do Bierzmowania..

– Chłopcy mogą zgłaszać się do służby ministranckiej..

ZARZĄD FUNDACJI IM. ŚW. BRATA ALBERTA W CALGARY wznawia comiesięczne zbiórki w sali parafialnej naszego koscioła Our Lady Queen of Peace i serdecznie prosi wszystkich Parafian o poparcie naszej  akcji na rzecz ośrodków, którym pomagamy w Polsce.  Członkowie Zarządu będą dyżurować w Sali Parafialnej  dzisiaj, w niedziele 11 września, po dziennych Mszach świętych.  Dziękujemy wszystkim naszym dotychczasowym Ofiarodawcom. Bóg zapłać!

MODLITEWNE SPOTKANIA UWIELBIENIA…

Już w środę 14 września, Odnowa w Duchu Świętym rozpoczyna kolejne spotkania w kościele. Zaczynamy po Mszy św. wieczornej, o godzinie 20:00.  Spotkania są otwarte dla wszystkich parafian, przyjaciół, rodzin. Zapraszamy do wspólnego uwielbienia, śpiewania, na nauki, rozmowy.  Wiecej informacji: Magdalena Kaczan 403 803 5771 lub magdamck@yahoo.ca

ZARZĄD STOWARZYSZENIA POLSKO-KANADYJSKIEGO W CALGARY zaprasza wszystkich zrzeszonych oraz osoby zainteresowane działalnością Stowarzyszenia na miesięczne zebranie, które odbędzie się w niedzielę, 25 września 2022 o godzinie 14:30 w Domu Polskim. Zapraszamy!

ZESPÓŁ „POLANIE” -Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze członków Zespołu „POLANIE” odbędzie się dnia 25 września 2022, o godzinie 16.00 w Domu Polskim, 3015 15 Str, NE , Calgary, T2E 7L8.  

PRACA- Zatrudnimy instalera meblowego, stolarza meblowego i stolarza ogólnego. Po wiecej informacji prosze dzwonić na numer 403-923-9935. (3x)

BED & BREACFAST – do wynajęcia 2 sypialnie z kuchnią i pralnią od czerwca do września w West Kelowna, BC V1Z 3L7. Tel domowy: 1-778-755-1320 Komórka: 1-250-979-8315 (1x)

PRACA Poszukujemy monterów ścian komercyjnych / biurowych/ partition walls w Calgary downtown i okolicach z doświadczeniem pracy na budowie. Gwarantujemy stabilne zatrudnienie, atrakcyjne stawki i przyjemna atmosfera w pracy. Zainteresowanych proszę o telefon: 403-472-7124.(1x)

POKÓJ DO WYNAJĘCIA– Wynajmę jeden pokój dla studenta lub samotnej osobie. Dzielnica N.E. Dobre połączenie komunikacyjne. Kontakt: 825-994-1948 (2x)

MIEJSCE PARKINGOWE przy naszym kościele jest możliwe do uzyskania dla studentów, czy osób pracujących w sąsiedztwie. Pierwszeństwo mają nasi Parafianie (pisaliśmy ostatnio, kto to taki: osoba zapisana, modląca się w naszym kościele, wspierająca naszą wspólnotę, żyjąca sprawami naszego kościoła). Dopiero, gdy zostanie miejsc na parkingu, to wówczas inne osoby mogą otrzymać pozwolenie na parkowanie.

DZIĘKUJEMY !!! Ostatnio zostało zbudowane „zadaszenie”, przy wyjściu z kuchni i z sali parafialnej do ogrodu. Pomagali Proboszczowi: Józef Hryszko, Jan Rajchel, Arek Senderowski, Zbyszek Starczyk, Konrad i Wiktor Sielużycki. Firma Witka Żuczka wykonała dach, sufit i rynny (wszystko jako donacja)! Jan Rajchel wykonał prace elektryczne. Zadaszenie będzie nam służyć przez długie lata, a koszta nie obciążyły zbytnio konta parafialnego, gdyż były w/w donacje, oraz użyliśmy funduszy z kawiarenki. Dodatkowo Leonad Żuczek naprawił rurki od stelaża naszego namiotu. Bóg zapłać!

Po kolacji zespół zaprezentuje krótkie tańce. Rezerwacja biletów Majka Kowalczyk 403-540-5794 lub email mazoviadance@gmail.com. Dochód z zabawy przeznaczony jest na dalszy rozwój zespołu Mazovia. ZAPRASZAMY