4 września

4 września

Sobota, 3 września- Św. Grzegorza Wielkiego

18:00- + Adam Rębisz (1 rocz)

18:00- O opiekę Bożą i zdrowie dla Michaliny Piaseckiej i jej rodziny       – Grupa Różańcowa

Niedziela, 4 września XXIII Niedziela zwykła

8:30- O Boże błogosławieństwo dla Ireny z okazji Urodzin                    – Anna

10:30- Za zmarłych z rodzin: Rembisz, Psiurski, Wall i Nowak

12:30- + Ryszard Walus

12:30- (Ks Stefan) – Dziękczynno- błagalna dla Ewy i Darka z okazji 30 rocz. sakramentu małżeństwa

15:00 ślubna: Monika Korczewski & Charlie Villeneuve

19:00- Dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o dalsze błogosławieństwo i opiekę Bożą dla Jenny i Patryka

19:00- M.W – Alicja Rudy                                    – rodzina

Poniedziałek, 5 września- bł. Matki Teresy z Kalkuty

19:00- ++ Za zmarłych dobroczyńców i przyjaciół Zgromadzenia Sr. Dominikanek

Wtorek, 6 września

19:00- (ks.Paweł-poza parafią) O Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla Zygmunta

19:00- + Karolina Bażant                                     – córka Józefa

Środa, 7 września

19:00- (ks.Paweł-poza parafią) ++ Eugenia, Lidia i dusze w czyśćcu cierpiące

19:00- + Małgorzata Bożek                                       – Grażyna

Czwartek, 8 września- Narodzenie NMP

19:00- (ks.Paweł-poza parafią) + Marianna Pochoda (1 rocz)             – córka z rodziną

19:00- ++ Tadeusz, Maria i Bogdan Bogusławski

Piątek, 9 września- bł Anieli Salawy

9:00- + Walenty Kramarz (50 rocz)

19:00- + Tadeusz Kustra                                          – rodzina

Sobota, 10 września

8:30- O Boże błogosławieństwo dla Heni i Edmunda i rodziny

18:00- ++ Edward i Stanisława Celeda i zmarli z rodziny Wiszowaty

Niedziela, 11 września XXIV Niedziela zwykła

8:30- + Za dusze w czyśćcu cierpiące

10:00- Radio Maryja, TV Trwam i za Ojczyzne

12:30- Dziękczynno- błagalna w intencji Joanny i Grzegorza Kamon z okazji 20 rocz. sakramentu małżeństwa

19:00- ++ Stefania, Karol, Irena i Leon Szelążek oraz zmarli z rodziny

XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA

Mdr 9,13-18b; Flm 9b-10.12-17; Łk 14,25-33

Ref: Panie, Ty zawsze byłeś nam ucieczką.

Jezus Chrystus jasno formułuje w Ewangelii wymagania, które stawia wszystkim swoim uczniom, a nie tylko Dwunastu. To bardzo konkretny argument, byśmy dłużej nie odkładali na bliżej nieznaną przyszłość robienia porządku z tym, co jawnie stoi w naszym życiu w opozycji wobec wiary i Bożego wezwania. Spójrzmy, więc pokrótce na przedstawione wymagania. Pierwszym z nich jest gotowość do rezygnacji ze wszystkiego. „Nikt z was, kto nie wyrzeka się wszystkiego, co posiada, nie może być moim uczniem”. Te twarde i radykalne słowa Jezusa odnoszą się do wszystkich, którzy przez chrzest zostali włączeni do grona chrystusowych uczniów. Bóg po to daje nam rodziców – ojca i matkę – byśmy ich kochali. Po to daje życie, byśmy się nim cieszyli. Pragnie jedynie, abyśmy ponad to wszystko cenili sobie kontakt z Nim. Św. Paweł powie: „Dla Niego wyzułem się ze wszystkiego i uznaję to za śmieci, bylebym pozyskał Chrystusa”. Tak było w życiu św. Franciszka z Asyżu, który dosłownie przyjął wezwanie do pójścia za Chrystusem. Zostawił bogactwa swojego domu rodzinnego, a towarzyszką swojego życia uczynił „Panią Biedę”. Drugi warunek to twórcze wykorzystanie życia. Każdy człowiek do czegoś dąży, chce coś w życiu osiągnąć, czegoś ważnego dokonać. Najczęściej tym dziełem jest wychowanie dzieci, zabezpieczenie warunków życia, budowanie kochającej się rodziny. Czasem ten wysiłek twórczy dotyczy dobra ojczyzny, innego człowieka, Kościoła. „Czy nie traci Matka odwagi, widząc ogrom ubóstwa i zdając sobie sprawę, jak niewiele w rzeczywistości może zrobić?” – Zapytał kiedyś założycielkę misjonarek miłości św. Teresę z Kalkuty pewien amerykańskie senator. „Bóg nie powołał mnie, bym odnosiła sukcesy, lecz bym Mu była wierna” – odpowiedziała zakonnica. Podobne pytanie zadał jej kiedyś jakiś dziennikarz: „Czy nie uważa Matka, że to, co robicie to kropla w morzu potrzeb? Tak – odparła, – ale gdyby nie było kropli, nie byłoby oceanów”. Trzeci warunek charakteryzujący ucznia Jezusa, obok gotowości na rezygnację z wszystkiego dla Mistrza i twórczej pasji wykorzystania życia to wielka roztropność. Jest ona szczególnie potrzebna w walce ze złem. To jest najtrudniejszy punkt naszego życia. Zło rośnie obok nas, trzeba codziennie się z nim mocować, ale jeśli się człowiek do tego zabierze nieroztropnie, zginie. Naśladowanie Jezusa nie jest wcale łatwe. Potrzeba tu powagi, rozumienia i zdolności do długofalowego planowania. Potrzeba chęci podjęcia wysiłku, zdecydowania, aby wytrwać do końca. Niejednokrotnie będziemy musieli dokonać generalnych porządków w naszej życiowej hierarchii wartości, zrezygnować z wszelkich półśrodków, kompromisów czy ustępstw na rzecz jedynie wygodnego i przyjemnego życia. Warto już dziś złożyć na ołtarzu ofiarnym to, co nam przeszkadza w głębszym oddaniu dla Chrystusa. Może jest to przeszkoda, która znajduje się na naszej drodze już od wielu lat. Jezus taki dar przyjmie, bo to może stać się momentem świadomego i wolnego opowiedzenia się za Nim. Jemu na tym zależy, abyśmy szli przez życie szczęśliwi i dobrze czyniąc. ks. Leszek Smoliński

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację do skrzynki w kościele, można przysyłać ofiary pocztą, można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

LEKTORZY

3-4 września

18:00- A. Wiśniewski, A. Wojciechowska

   8:30- M. Sobczak, S. Zacharia

10:30- M. Domaradzki

12:30- M. Sapielak, M. Iskra

  19:00- W. Grabowski, A. Wojciechowska

PAN Z WAMI” do nabycia w biurze po $10.00 – jest to wesja polska i angielska z czytaniami niedzielnymi

Akcja zbierania ofiar na działalność charytatywną i administrację diecezji trwa. Kwota wyznaczona nam na rok 2022 wynosi $ 24,042.00.  Aktualnie zostało zebrane $11,954.00. Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać!

MIEJSCE PARKINGOWE przy naszym kościele jest możliwe do uzyskania dla studentów, czy osób pracujących w sąsiedztwie. Pierwszeństwo mają nasi Parafianie (pisaliśmy ostatnio, kto to taki: osoba zapisana, modląca się w naszym kościele, wspierająca naszą wspólnotę, żyjąca sprawami naszego kościoła).Dopiero, gdy zostanie miejsc na parkingu, to wówczas inne osoby mogą otrzymać pozwolenie na parkowanie.

AKCJA PIEROGI – bardzo udana. Dziękujemy wszystkim obecnym za pomoc !!!

SALA PARAFIALNA malowana 9 lat temu przez Zygmunta St. Kulikowskiego, została odświeżona przez jego synów z firmy VIS-POL. Nawet Patryk pomagał… W dodatku firma „wzięła koszta na siebie”… Wielkie „BÓG ZAPŁAĆ”!!!. „Uniwersalne” kolory pomogła dobrać Bożena Klyncypar. Dziękujemy!

Teraz trzeba poszanować tę pracę – żadnego wbijania pinesek/gwoździ w ściany w sali!!!

Biblioteka będzie ponownie otwarta w sobotę 3 września od 19: 00-20: 00 i w niedzielę 4 września od 9:30-14:00. Prosimy o zwrot książek wypożyczonych w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Na dzień 8 września 1932 r. datowany jest dekret założycielski, Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda, powołujący nowe zgromadzenie zakonne – Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii. W tym roku przypada 90-ta rocznica tego wydarzenia. W każdej parafii prowadzonej przez Księży Chrystusowców, będzie uroczyste wspomnienie i modlitwa w następną niedzielę, 11 września.

RADA PARAFIALNA powołana przez ks. Jacka Walkiewicza, wypełniła swoją misję. Był Jubileusz 50-lecia kościoła, następnie było pożegnanie poprzedniego Proboszcza, powitanie nowego Proboszcza, trudny czas „Covid’owy” z różnymi ograniczeniami i dyżurami, pożegnanie s. Teresy, pożegnanie ks. Marcina, powitanie ks. Pawła, wielkie przedsięwzięcie piknikowe, w końcu Jubileusz 60-lecia Pierwszej Profesji Zakonnej s. Lucyny… Chcielibyśmy się spotkać w „starym gronie” by podsumować całość….Data: czwartek, 15 września, po wieczornej Mszy świętej. A następnie trzeba pomyśleć o wyborze nowej Rady Parafialnej: osoby należące i aktywne w parafii, które mają trochę czasu i chciałyby ten czas ofiarować dla Wspólnoty, a Księżom służyć radą i pomocą w prowadzeniu parafii.

RELIKWIE ŚW. TERESY z Lisieux udało się załatwić u oo.Karmelitów w Krakowie. Dziękujemy ks. Pawłowi za inicjatywę! 1 października, a więc w dniu liturgicznego wspomnienienia „Wielkiej Małej Świętej”, będzie prezentacja Relikwi w naszym kościele, poprzedzona przygoto­waniem duchowym…

 I OBIAD

 I OBIAD

Planujemy, by 17 i 18 września (sobota i niedziela) zorganizować wyprzedaż różnych artykułów w naszym dużym namiocie, który będzie ustawiony pomiędzy kościołem a salą parafialną. Natomiast w sali parafialnej w tym czasie będzie dostępny obiad „na miejscu”, albo na wynos…. Różne pierogi, gołąbki, bigos, pączki, ciasta… Piszemy o tych planach wcześniej, by Parafianie mogli poszukać różnych rzeczy, które im nie są już potrzebne w „gospodarstwie domowym”, a innym mogą się przydać. Przy okazji Parafia zarobi nieco funduszy na swoją działalność, a tego typu „impreza” nie wiąże się z dużymi wydatkami i pozwoleniami jak w przypadku pikniku… 12 września chcemy ustawić duży namiot i po tej dacie można przywozić różne artykuły. Nie przyjmujemy odzieży ani mebli. Całość koordynuje Aleks Gurgul, 403-830-9203.

OGŁOSZENIA SZKOŁY POLSKIEJ.

Zapisy na rok szkolny 2022/2023 trwają cały czas i mogą być dokonywane online, na stonie szkoły: www.szkolapolskacalgary.com. Zajęcia zaczynają się 16 i 17 września. Msza święta na rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 18 września o godzinie 10:30. Szkoła Polska poszukuje nauczycieli do młodszch klas sobotnich. Wymagane jest wykształcenie pedagogiczne (z Polski lub Kanady). Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie resume na adres mailowy: bozenab@calgaryweb.com.

ZARZĄD FUNDACJI IM. ŚW. BRATA ALBERTA W CALGARY wznawia comiesięczne zbiórki w sali parafialnej naszego koscioła Our Lady Queen of Peace i serdecznie prosi wszystkich Parafian o poparcie naszej  akcji na rzecz ośrodków, którym pomagamy w Polsce.  Członkowie Zarządu będą dyżurować w Sali Parafialnej w niedziele 11 września 2022 po dziennych Mszach świętych.  Dziękujemy wszystkim naszym dotychczasowym ofiarodawcom. Bóg zapłać!

ZARZĄD STOWARZYSZENIA POLSKO-KANADYJSKIEGO W CALGARY zaprasza wszystkich zrzeszonych oraz osoby zainteresowane działalnością Stowarzyszenia na miesięczne zebranie, które odbędzie się w niedzielę, 25 września 2022 o godzinie 14:30 w Domu Polskim. Zapraszamy!

ZESPÓŁ „POLANIE” Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze członków Zespołu „POLANIE” odbędzie się dnia 25 września 2022, o godzinie 16.00 w Domu Polskim, 3015 15 Str, NE , Calgary, T2E 7L8.  

PAPIESKA INTENCJA MODLITEWNA NA WRZESIEŃ 2022 R. – O ZNIESIENIE KARY ŚMIERCI Jest wiele powodów, aby powiedzieć „NIE” karze śmierci. Jest ona niesprawiedliwa, ponieważ „nie oddaje sprawiedliwości ofiarom, ale zachęca do zemsty i odrzuca wszelką możliwość cofnięcia pomyłki sądowej”. Jest moralnie nie do przyjęcia, ponieważ „niszczy największy dar, jaki otrzymaliśmy: życie”. Jak przypomina nam Franciszek, „w świetle Ewangelii kara śmierci jest niedopuszczalna”. Nie pozostańmy obojętni wobec prawa, które w niektórych częściach świata nadal dopuszcza karę śmierci. Przyłączmy się do apelu Ojca Świętego. „Każdego dnia coraz więcej ludzi na całym świecie mówi NIE karze śmierci. Dla Kościoła jest to znak nadziei. Z prawnego punktu widzenia nie jest ona potrzebna. Społeczeństwo może skutecznie karać za przestępstwa bez definitywnego pozbawienia sprawcy możliwości zadośćuczynienia. W każdym wyroku powinno być zawsze okienko nadziei. Kara śmierci nie oddaje sprawiedliwości ofiarom, ale zachęca do zemsty. I nie daje żadnej możliwości naprawienia ewentualnej pomyłki sądowej. Z drugiej strony, z moralnego punktu widzenia, kara śmierci jest nieadekwatna; niszczy najważniejszy dar, jaki otrzymaliśmy, życie. Nie zapominajmy, że do ostatniej chwili człowiek może się nawrócić i zmienić. A w świetle Ewangelii kara śmierci jest niedopuszczalna. Przykazanie «nie zabijaj» odnosi się zarówno do niewinnych, jak i do winnych. Dlatego wzywam wszystkich ludzi dobrej woli do mobilizacji na rzecz zniesienia kary śmierci na całym świecie. Módlmy się, aby kara śmierci, która niszczy nienaruszalność i godność osoby, została zniesiona w prawodawstwach wszystkich krajów świata”

PRACA – Zatrudnimy instalera meblowego, stolarza meblowego i stolarza ogólnego. Po wiecej informacji prosze dzwonić na numer 403-630-4836. (4x)

BED & BREACFAST – do wynajęcia 2 sypialnie z kuchnią i pralnią od czerwca do września w West Kelowna, BC V1Z 3L7. Tel domowy: 1-778-755-1320 Komórka: 1-250-979-8315 (2x)

PRACA – Poszukujemy monterów ścian komercyjnych / biurowych/ partition walls w Calgary downtown i okolicach z doświadczeniem pracy na budowie. Gwarantujemy stabilne zatrudnienie, atrakcyjne stawki i przyjemna atmosfera w pracy. Zainteresowanych proszę o telefon: 403-472-7124.(2x)

POKÓJ DO WYNAJĘCIA– Wynajmę jeden pokój dla studenta lub samotnej osobie. Dzielnica N.E. Dobre połączenie komunikacyjne. Kontakt: 825-994-1948 (3x)

Po kolacji zespół zaprezentuje krótkie tańce. Rezerwacja biletów Majka Kowalczyk 403-540-5794 lub email mazoviadance@gmail.com. Dochód z zabawy przeznaczony jest na dalszy rozwój zespołu Mazovia. ZAPRASZAMY