25 września

25 września

Sobota, 24 września

18:00-O dary ducha św. i łaski Boże dla Samanthy Kulikowski z okazji urodzin

18:00- O Boże bł. opiekę Matki Bożej i zdrowie dla Anny i Tadeusza Olkowskich z okazji 50 rocz. sakramentu małżeństwa

Niedziela, 25 września XXVI Niedziela zwykła

8:30- ++ Stanisława i Stanisław Bednarczyk           – brat

10:30- Z podziękowaniem za otrzymane łaski przez rodzinę Rembisz

10:30- (Ks. Stefan) + Mieczysław Golański zmarły w Polsce             – przyjaciele

12:30- O Boże bł. dla Ani i Zuzi                              – babcia

19:00- O Boże bł. dla Martynki i Emilii

Poniedziałek, 26 września

19:00- + Marek Pieczara                                – żona z rodziną

19:00-+ Weronika Kania (1 rocz)

Wtorek, 27 września- św. Wincentego a Paulo

19:00- + Marek Pieczara

19:00- + Zygmunt Branicki                           – Hania z rodziną

Środa, 28 września- św. Wacława

19:00- ++ Zdzisław Mazur, jego rodzice i bracia oraz dusze w czyśćcu cierpiące              – żona

19:00-+ Aleksander Pajda

Czwartek, 29 września- Św. św Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała

19:00-++ Krystyna, Zbigniew, Andrzej i Wojciech Wieleżyńscy oraz zmarli z rodz Wieleżyńskich – rodzina

Piątek, 30 września

9:00- O Boże błogosławieństwo dla dziecka Aliny Marie z okazji chrztu św.         – dziadkowie

19:00- + Tadeusz Konicki

Sobota, 1 października- św Teresy od Dzieciątka Jezus

8:30- Wynagradzająca Niepokalanemu Sercu N.M.P. za grzechy świata i grzechy nasze osobiste

18:00-+ Kazimierz Sujata i zmarli z rodziny

18:00- + Janina Bodzak                             – córki z rodzinami

18:00- ( M.W ) + Alicja Rudy

Niedziela, 2 października XXVII Niedziela zwykła

8:30- ++ Zmarli z rodziny Rudzińskich i Okrasińskich

10:30- Radio Maryja, TV Trwam i za Ojczyznę

12:30-+ Katarzyna Wardzała (10 rocz)                        – syn

19:00- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Małgorzaty i Jacka Krygier z okazji 30 rocz. sakramentu małżeństwa

XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA

Am 6,1a.4-7; 1 Tm 6,11-16; Łk 16,19-31

Ref: Chwal, duszo moja, Pana, Stwórcę swego.

Chwila śmierci przyjdzie na każdego, a po śmierci nie będzie już żadnych podziałów na bogatych i biednych, na „wierzących” i „niewierzących”. Wszyscy staniemy przed Sędzią Sprawiedliwym. Trzeba liczyć się z cierpieniem po śmierci. Brak miłosierdzia na ziemi obróci się przeciwko niemiłosiernym. Właśnie to mamy w sumieniu rozważyć, słuchając dzisiejszych czytań. Czym jest bieda i cierpienie? Po ludzku rzecz biorąc, można tylko marzyć, by nigdy nas nie dotknęły, ale często to właśnie one skłaniają do starań o lepsze dobra i do pokładania nadziei w Bogu. Staramy się nie widzieć ludzi grzebiących w śmietnikach, śpiących na dworcu, żebrzących, a jeśli już zauważamy, to jest to dla nas proza życia. Traktujemy tych ludzi, jako folklor, obraz codzienny, wręcz, jako przykład nieporadności życiowej. Ale to nie tak, oni również mieli swoje marzenia, swój plan życia; teraz są biedni materialnie, ale czy również duchowo? Dzisiejsze czytania, wbrew pozorom, nie traktują o grupach społecznych, bogatych, biednych czy średnich. Podstawą do rozważania czytań jest problem naszych działań podczas wędrówki na ziemi, naszych postaw, jakie prezentujemy, obojętnie czy w sposób naturalny, czy wymuszony sytuacją, okolicznością. Chodzi tu o to, by nasze życie i nasze postawy kierunkowały nas i wszystkich obok nas na drogę zbawienia. Jak to słusznie zauważa święty Paweł pisząc do Tymoteusza: „Ty natomiast, o człowiecze Boży, uciekaj od tego rodzaju rzeczy, a podążaj za sprawiedliwością, pobożnością, wiarą, miłością, wytrwałością, łagodnością! Walcz w dobrych zawodach o wiarę, zdobądź życie wieczne: do niego zostałeś powołany i [o nim] złożyłeś dobre wyznanie wobec wielu świadków.” (1Tm 6,11-12). W zasadzie głównym tematem ewangelicznym jest dzisiaj wiara w przekazy. To, co nam przekazuje Pismo Święte, a potem kapłani w kazaniach, dotyczy nas wszystkich, naszego  życia doczesnego i wiecznego. Słuchając ich, nierzadko mamy wrażenie, iż słowa padające z ambony nas nie dotyczą. A jednak, jeśli słowa te przetrawimy, zrozumiemy, że każde słowo wypowiadane podczas Liturgii Słowa przeznaczone jest dla każdego z nas osobiście, tyle, że czasami zakiełkuje ono od razu, a czasami – jak nasiono – przeleży do momentu zaistnienia właściwej sytuacji i okazji, by narodzić się, jako słowo zbawcze. Jezu Chryste, pomóż nam widzieć Ciebie w każdym z nas. Daj nam łaskę Ducha Świętego, byśmy zrozumieli, dokąd zmierzamy i jak mamy postrzegać naszych bliźnich.                                Piotr Blachowski

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację do skrzynki w kościele, można przysyłać ofiary pocztą, można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

LEKTORZY

24-25  września

  18:00- J. Krysiak, D. Topor

   8:30- A. Rudzińska, S. Zacharia

   10:30- Z. Pieczara, M. Iskra, E. Kaczan

  12:30- J. Pajewski, B. Pajewski

  19:00- W. Grabowski, A. Wojciechowski

PAN Z WAMI” do nabycia w biurze po $10.00 – jest to wesja polska i angielska z czytaniami niedzielnymi.

KALENDARZ NA NOWY ROK 2023 jest już dostępny. Można wpisywać intencje mszalne. Ma to zwłaszcza znaczenie, gdy komuś zależy na konkretnej dacie, typu: rocznica urodzin, śmierci, jubileusz małżeństwa….

Akcja zbierania ofiar na działalność charytatywną i administrację diecezji trwa. Kwota wyznaczona nam na rok 2022 wynosi $ 24,042.00.  Aktualnie zostało zebrane $12,208.00. Serdecznie dziękujemy – Bóg zapłać!

1 października całodzienna adoracja NajświętszegoSakramentu pomiędzy poranną awieczorną Mszą, plus 4 części Różańca wznanych godzinach. Okazja do spowiedzi rano i przed wieczoną Mszą świętą. Obecnie ważna jest zwłaszcza modlitwa o pokój na świecie, na Ukrainie, itp.

 

MODLITEWNE SPOTKANIA UWIELBIENIA… Odnowa w Duchu Świętym rozpoczęła kolejne spotkania w kościele w każdą środę. Zaczynamy po Mszy św. wieczornej, o godzinie 20:00.  Spotkania są otwarte dla wszystkich parafian, przyjaciół, rodzin. Zapraszamy do wspólnego uwielbienia, śpiewania, na nauki, rozmowy.  Wiecej informacji: Magdalena Kaczan 403 803 5771 lub magdamck@yahoo.ca

PODZIĘKOWANIE  po bazarze…. oczywiście nie są to wszyscy wolontariusze pomagający przy tym wydarzeniu… Tych osób było dużo, dużo więcej, w sobotę i w niedzielę… Była też konieczna praca przed i po bazarze… Całkiem fajne i wartościowe przedmioty przynieśli nasi Parafianie, zatem sprzedaż artykułów pod namiotem dała nam $4,250.00 !!!

                Kuchnia też „stanęła na wysokości zadania”. Potrawy były smaczne i wszystko „poszło”, z wyjątkiem pierogów z serem „cheddar” i kiełbasek. Kiełbasek było bowiem sporo, zasponsorowanych przez Grzegorza Skałkę i Pana Jana z Jan’s Deli. Ale te kiełbaski przydadzą się dla ministrantów na spotkanie w niedzielę,  2 października, po Mszy św. o godz. 12:30. Oczywiście, „wzięciem” cieszyły się też pączki, bułeczki i ciasto upieczone przez nasze DZIELNE PANIE! Małgorzata Podskrobko przygotowała nawet ciasto w swoim domu i przyniosła do sali. I w ten sposób kuchnia na „czysto” dała nam $6,180.00 !!! Razem to $10,430.00 co jest bardzo dobrym wynikiem w porównaniu z czerwcowym piknikiem ($13,400), a o ile mniej pracy !!! Wniosek nasuwa się sam: mniejsze imprezy, ale częściej…. Serdeczne Bóg zapłać wszystkim, którzy pomagali !

RADA PARAFIALNA zakończyła swoją „misję”. Na zdjęciu nie ma Bożeny Grochowskiej z powodu wyjazdu do Polski. Rada miała trudne zadania do wypełnienia, począwszy od organizacji Jubileuszu z 2018 roku, przez całe to „zamieszanie” z Covidem i towarzyszącymi restrykcjami. Ale przeżyliśmy ten czas godnie i bezpiecznie, a teraz trzeba myśleć o kolejnych wydarzeniach. Proboszcz prosi o personalne zgłaszanie osób, które są zaangażowanymi parafianami, mają trochę czasu wolnego i chciałyby pomagać Księżom w ich pracy duszpasterskiej i organizacyjnej w parafii…..

SAKRAMENT CHRZTU ŚW.

W sobotę, 24 września, przez ten Sakrament, do społeczności Koś­cioła została włączona Victoria Polkowski.  Gratulujemy Rodzi­com i Chrzestnym. Nowo ochrz­czoną polecamy Bożej opiece.

UWAGA! – ZABAWY W SALI PARAFIALNEJ

Informujemy, że Parafia zamierza zorganizować dwie zabawy taneczne w nadchodzących miesiącach. Pierwsza, to Zabawa Andrzejkowa, 26 listopada, w formie „bardziej dyskotekowej”  (ale od 18 lat!)… Kolejna, to Zabawa Sylwestrowa, ze wszystkimi „bells and whistles”… Szczegóły i bilety już wkrótce, ale już dziś można sobie te daty wpisać w kalendarz wydarzeń.

CHÓREK LAETARE

Po ponad 2-letniej przerwie, Chórek Laetare wznawia swoją działalność. Dziewczynki i chłopców, którzy chcą dołączyć do wspólnego śpiewania w naszym kościele prosimy o zgłoszenie się do siostry Salome lub do siostry Zacharii: 587-896-5575 lub 403-401-4327 albo przez email: sr.salome@ Chórek będzie śpiewał w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Zaczynamy 2 października, jeśli będą chętni do śpiewania. Próby będą godzinę przed Mszą, czyli o 9:30., a śpiewamy podczas Mszy o 10:30. Do chórku Laetare przyjmujemy dzieci w wieku od 6-lat do klasy 6.

ZAPRASZAMY MŁODZIEŻ– Dziewczęta i chłopców, którzy lubią śpiewać, zapraszamy do naszego nowego zespołu Młodzieżowego. Przyjmujemy młodzież w wieku od 7 klasy do 25 roku życia. Zespół będzie śpiewał raz w miesiącu w niedziele o 10:30. Planujemy rozpocząć śpiewanie, jeśli będą chętni, to już 23 października.  W planie inne atrakcje dla ludzi młodych, którzy chcą pogłębić swoje życie religijne i poznać innych młodych ludzi.  Zgłoszenia przyjmuje siostra Salome: 587-896-5575 lub na email: sr.salome@shaw.ca

ZARZĄD STOWARZYSZENIA POLSKO-KANADYJSKIEGO W CALGARY zaprasza wszystkich zrzeszonych oraz osoby zainteresowane działalnością Stowarzyszenia na miesięczne zebranie, które odbędzie się dzisiaj w niedzielę, 25 września 2022 o godzinie 14:30 w Domu Polskim. Zapraszamy!

PREZENTACJA KSIĄŻKI…Autorzy książki pt. “In the Footsteps of Polish Settlers in Western Canada, Building a Community 1914-1950 Lech i Grażyna Gałę­zowski, w dniu 25 września zaprezentują swoją publikację po Mszy św. 8:30; 10:30 i 12:30.   Książka obejmuje ponad 90 polskich osad wraz z unikalnymi zdjęciami i dokumentami. Głównym podmiotem książki jest zachowanie historii polskich pionierów i osadników na terenie zachodniej Kanady. Ukazuje ona piękno i prężność „polskiego żywiołu” przez pryzmat naszych przodków i historii, którą pozostawili nam do pielęgnowania. Jest to rezultat 20 lat  badań, fotografowania i gromadzenia infor­macji o polskich osadnikach. Książka jest w języku angielskim, by nasze dzieci, wnuki i kanadyjscy przyjaciele zapoz­nali się z polskim dziedzictwem na kanadyjskiej ziemi.

UROCZYSTA GALA ZESPOŁU „POLANIE”  z okazji 45-lecia istnienia Zespołu, odbędzie się w dniu 8 października, 2022 w Domu Polskim! Rozpocznie się o godz.17.00 Wystawą na Sali Kombatanta, prezentującą bogatą, 45-letnią historię Zespołu.  O godz. 18.00 Koncert na Głównej Sali – występują wszystkie zespoły polonijne z Calgary.   –Dom Polski oferuje napoje i przekąski w trakcie trwania uroczystości.

 -Szczegółowy program wydarzenia już wkrótce!

 –Wstęp wolny, mile widziane donacje przy wejściu…

ZJAZD KONGRESU POLONII KANADYJSKIEJ OKRĘG ALBERTA

W dniach 22-23 października br. odbędzie się w Calgary Walny XXXVIII Zjazd Kongresu Polonii Kanadyjskiej. Obrady Zjazdu odbędą się w Polsko-Kanadyjskim Centrum Kultury. W niedzielę, 23 października, o godz. 10:30 odprawiona zostanie w naszym kościele uroczysta Msza św. w intencji Delegatów oraz zmarłych działaczy polonijnych w Prowincji Alberta, z udziałem Konsula Generalnego RP w Vancouver Andrzeja Mańkowskiego, Kierownictwa Kongresu jak również delegatów na Zjazd. Organizatorzy zapraszają środowisko polonijne w Calgary na tę Mszę świętą.

DOROCZNY „BAL MASKOWY POLAN” POWRACA!

Zespół „Polanie” serdecznie zaprasza na Bal Maskowy do Domu Polskiego w sobotę, 29 października. Muzyka: Mirek Syp. Czekają na Państwa: smaczna kuchnia, wspaniała zabawa i atrakcyjne nagrody. Zaczynamy koktajlami o godz.18:30, obiad o 19:00, kolacja o 23:30. Bilety, w cenie $65 od osoby, do nabycia w niedziele w Sali Parafialnej, lub pod nr tel. (403) 383 2315 i e-mailem info@polanie.ca. Dochód z zabawy przeznaczony zostanie na potrzeby zespołu. Zapraszamy!

Z ŻAŁOBNEJ KARTY

W piątek, 23 września, odbył się w naszym kościele pogrzeb ś.p. Kazimierza Turala, lat 71. Rodzinie zmarłego składamy wyrazy współczucia, a ś.p. Kazimierza polecamy Miłosierdziu Bożemu….

” Zapraszamy Studentów z        University of Calgary i Mount Royal University do Catholic Christian Outreach (CCO). Jest to anglo-języczna, studencka grupa, która koncentruje się na pomaganiu młodzieży w zrozumieniu i życiu w wierze Katolickiej. Również okazja dla nowych studentów, żeby poznać wartościowych kolegów i koleżanki, studentów na kampusie.  Zainteresowani studenci mogą skontaktować się z Adamem Kucharskim: (587) 777-3218, i też mogą znaleźć CCO na instagram: ccouofc lub ccomru”\

PRACA- Zatrudnimy instalera meblowego, stolarza meblowego i stolarza ogólnego. Po wiecej informacji prosze dzwonić na numer 403-923-9935. (1x)