12 luty

12 luty

Sobota, 11 luty- Światowy Dzień Chorego 

18:00-+ Jan Miazga (14 rocz)

18:00- + Jan Kułach                                           – żona z rodziną

Niedziela, 12 luty- VI niedziela zwykła

8:30- + Irena Fugiel                                       – siostra z rodziną

10:30-++ Jan i Maria Nodżak, Franciszek i Józefa Korczewski i zmarli z rodziny

12:30- + Krzysztof Kułakowski                    – żona z rodziną

19:00- + Piotr Albertin                                             – rodzina

Poniedziałek, 13 luty

19:00- + Barbara Bens zmarła w Polsce

19:00– + Anna Zamarlik

Wtorek, 14 luty- św. Cyryla i Metodego, św. Walentego

19:00– O Boże błogosławieństwo dla Nicole z okazji 7 urodzin     – rodzice

19:00- + Katarzyna i Franciszek Pieczara    – synowa z rodziną

Środa, 15 lutego

19:00- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej  dla Leony Hryszko z okazji urodzin 

 – mąż z rodziną                                                                                       

19:00- ( Ks. Stefan) + Bernadeta Strzelecka

19:00- O łaskę wiary i dary Ducha św. dla Katarzyny

Czwartek, 16 luty- Tłusty Czwartek

19:00- O Boże błogosławieństwo i opieke Matki Bożej dla Waldemara z okazji urodzin

Piątek, 17 luty

9:00- + Za dusze w czyśćcu cierpiące                                                      

19:00- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Wandy Bator z okazji 91 rocz. urodzin oraz dla Bronisławy i Katarzyny Bator z okazji urodzin                                                      

Sobota, 18 luty  

8:30- + Włodzimierz Czepuryk

18:00- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla dzieci i wnuków objętych modlitwą Róży Różańcowej

18:00- ++ Jacek i Leszek Szubierajski                   – rodzina

Niedziela, 19 luty- VII niedziela zwykła

8:30- O opiekę Matki Boskiej Częstochowskiej nad pewną rodziną

10:30- O Boże błogosławieństwo dla Magdy Senderowskiej i jej rodziny                                 – Anna K

12:30- O Boże błogosławieństwo z okazji urodzin dla Józefa, Marcina, Sylwestra i Teodora

19:00- + Tadeusz Kustra (1 rocz)

VI NIEDZIELA ZWYKŁA

12 luty

Syr 15,15-20; 1 Kor 2,6-10; Mt 5,17-37

Ref: Błogosławieni słuchający Pana

W dzisiejszym fragmencie z Kazania na Górze Jezus interpretuje Prawo Boże w świetle przykazania miłości. „Słyszeliście, że powiedziano przodkom: «Nie zabijaj», a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi”. Kieruje, więc nasz wzrok do środka, do naszego serca, które stanowi centrum życia. W ten sposób Syn Boży stawia swoim uczniom wymagania, które gwarantują wejścia do królestwa niebieskiego.    Piąte przykazanie Dekalogu należy do tych, z którymi – jak nam się często wydaje – nie mamy żadnych problemów. „Nikogo nie zabiłem”, ileż to razy daje się słyszeć podobne wyznanie w zwykłych rozmowach z tak zwanymi „porządnymi katolikami”, którzy w ten sposób próbują nadać wysoką rangę swojemu chrześcijaństwu. Czy to wystarczy? Otóż nie. Aby zachować przykazanie „Nie zabijaj” jest nam potrzebny najpierw zachwyt nad życiem, afirmacja tego jakże pięknego i podstawowego daru, powołania, które jest wspólne wszystkim ludziom. Z tego powołania czerpie każde inne! Jesteśmy powołani do tego, aby żyć, aby nasze życie przeżyć uczciwie, dojrzale, aby je przeżyć w miłości, aby żyjąc – być ludźmi szczęśliwymi. To niezwykle smutne, ilu młodych ludzi, mających po kilkanaście, czy dwadzieścia kilka lat jest znudzonych, zmęczonych życiem. Widać to nie tylko wtedy, gdy myślą o samobójstwie, co zdarza się wcale nierzadko, gdy popadają w nałogi. Widać to w tych sytuacjach, kiedy ludziom nie chce się niczego tworzyć, doskonalić, rozwijać, nie chce się przemieniać oblicza świata, w którym żyją. Życie w określonym stanie zakłada najpierw, że człowiek ceni sobie swoje życie, cieszy się swoim życiem, kocha swoje życie, jak w piosence Edyty Geppert: „Kocham cię życie / poznawać pragnę cię (…) w zachwycie”. Dlatego tak bardzo musimy się starać i nawzajem sobie pomagać – w rodzinie, w szkole, w kościele, w gronie naszych bliskich, – aby „wybierać życie”, by głosić pochwałę życia i to nie tylko pięknymi słowami, ale przede wszystkim własnym świadectwem dobrego życia, ubogaconego mądrością, uczciwością, przeżytego w wolności. Taki zachwyt nad życiem, spowoduje niewątpliwie pragnienie wzięcia odpowiedzialności za własne życie i za życie innych!Kiedy nie szanuję życia, kiedy nie cieszę się swoim życiem i życiem innych, wtedy zabijam! Zabijam poprzez mój egoizm, brak tolerancji, pogardzanie drugim z jakichkolwiek motywów. Przykazanie mówi mi: nie zabijaj w sobie i w drugich dobra, wrażliwości, nadziei, pragnień, tęsknot, planów, ostatecznie nie zabijaj w drugim i w sobie – Chrystusa. Jednym z najstraszniejszych narzędzi zabijania jest słowo, które wypowiadamy. Słowa trzeba traktować uczciwie, to największy dar, jaki Bóg dał człowiekowi – mawia rosyjskie przysłowie. Wszyscy wiemy, jak wiele dobra możemy uczynić przez słowo, które leczy, uzdrawia, przywraca nadzieję, jest znakiem troski, jest sposobem, w jaki wypowiadamy naszą miłość. Trzeba nam być hojnymi wobec innych w obdarowywaniu ich dobrym słowem. Tak, byśmy kiedyś nie musieli zapłacić za niewypowiedziane słowa, za poniechane gesty, za chwile egoizmu, które zabijają, niszczą zaufanie, oddalają, wprowadza zamęt w ludzkie relacje. ks. Leszek Smoliński

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację do skrzynki w kościele, można przysyłać ofiary pocztą,  można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

LEKTORZY

LEKTORZY

  18:00- R. Kohnke, A. Wojciechowski, M. Edgar

   8:30- M. Sobczak, S. Salome

   10:30-M. Łabinowicz, S. Zacharia, K. Apanowicz

   12:30-M. Kaczan, M. Iskra, E. Kaczan

   19:00-J.Krysiak,A. Wojciechowski, M. Gajewski

Akcja zbierania ofiar na działalność charytatywną i administrację diecezji Calgary została zakończona za rok 2022. Kolejna rozpocznie się od Wielkiego Postu 2023. Kwota wyznaczona nam za rok 2022 wynosiła $24,042.00. Zostało zebrane $15,600.00. Różnica między tymi kwotami pewnie będzie musiała zostać „dopłacona” z konta parafialnego, tak jak to działo się poprzednimi laty…

OGŁOSZENIA BIZNESOWE W BIULETYNIE

Nadchodzi czas na odnowienie opłat za reklamy firm i biznesów w biuletynie parafialnym na rok 2023. Prosimy o potwierdzenie kontynuacji swych reklam do 25 lutego, 2023r. Serdecznie dziękujemy sponsorom naszego biuletynu. Bóg zapłać!

„PAN Z WAMI” do nabycia w biurze parafialnym za $15.00.

BIBLIOTEKA- KLUB DOBREJ KSIĄŻKI


Biblioteka otrzymała ostatnio donację od Polonia Foundation in Alberta, przeznaczoną na rozwój księgozbioru. Dziękujemy! Następne spotkanie Klubu Książki odbędzie się 23 kwietnia w Bibliotece o godz.14: 00. Temat: Twórczość laureata literackiej Nagrody Nobla 1978: I.B. Singera.

KLINIKA KOMPUTEROWA W BIBLIOTECE PARAFIALNEJ

Masz pytania dotyczące swojego komputera, tabletu, czy komórki? Przyjdź do Kliniki Komputerowej i zapytaj ekspertów! Bezpłatne konsultacje w Bibliotece w niedzielę 19 lutego od godziny 14 do 15:00.

Zespół „Polanie”, jego tancerze a także jego zarząd na czele z prezesem Arturem Bogusławskim, serdecznie dziękuje naszej Parafii za udostępnienie kuchni oraz sali do przygotowania i sprzedaży wypieków i obiadów. Wszystkim Państwu, którzy korzystali z  kawiarenki Polan przez ostatnie tygodnie, jesteśmy ogromnie wdzięczni i zapewniamy, że uzyskane fundusze będą dobrze wykorzystane, zarówno na szkolenia taneczne, jak i w czasie reprezentowania Calgary i naszej społeczności na festiwalu zespołów folklorystycznych.

”ZARZĄD STOWARZYSZENIA POLSKO-KANADYJSKIEGO W CALGARY zaprasza wszystkich zrzeszonych na miesięczne zebranie, które odbędzie się w niedzielę,  26 lutego 2023r. o godzinie 14: 30 w Domu Polskim”

PODZIĘKOWANIE

                           Kraków, 04.02.2023 r.

Czcigodny Księże Proboszczu! Drodzy Parafianie Parafii Matki Bożej Królowej Pokoju w Calgary! Kochane Siostry!

            W imieniu Sióstr Misjonarek  i moim własnym pragnę szczerze podziękować za ofiarę pieniężną (4980 dolarów kanadyjskich) zebraną podczas wyprzedaży świątecznej zorganizowanej w Waszej Parafii przez Siostry Dominikanki i przekazanej na pomoc naszym misjom w Kamerunie.  Pieniądze zostaną przekazane Siostrze Felicycie Gubiec, pełniącej funkcję dyrektorki naszego przedszkola w Bertoua i zostaną wykorzystane na pomoc najuboższym dzieciom, zakup potrzebnych materiałów do przedszkola oraz opłacenie posiłków dla zaniedbanych dzieci.  Ogromne „Bóg zapłać” za Waszą otwartość, życzliwość i hojność dla tych najmniejszych i najuboższych. Zapewniam o wdzięczności i pamięci modlitewnej Sióstr Misjonarek, jak i całego Zgromadzenia. Dzięki Waszemu wsparciu możemy wspólnie nieść Dobrą Nowinę na krańce świata i pełnić dzieła miłosierdzia względem tych, którzy tego najbardziej potrzebują.

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy podjęli się patronatu modlitewnego naszych Sióstr Misjonarek. Polecam Siostry oraz siebie Waszej nieustannej modlitwie. Z wdzięcznością s. Nazaria Czernek OP Referentka Misyjna Zgromadzenia Sióstr św. Dominika

 THE VIDEO ON CONSECRATED LIFE IS READY!

Here is the Youtube link to the video we have made to highlight Consecrated Life in the Calgary Diocese. Thank you to all of you who participated in the video process. It can be found here  https://youtu.be/URWr2KI3yK8  or at the Youtube channel for Calgary Diocese. W tym filmie zobaczymy naszych Księży oraz Siostry Dominikanki. Warte oglądania.

Zapraszamy do wspólnej zabawy w ostatnią sobotę karnawału 18 lutego 2023
Do tańca zagra DJ Lux Music Entertaiment. Bilety w cenie $65 od osoby dostępne są w Domu Polskim Tel. 403.291.3757 email: info@dompolski.ca jest możliwość zakupu przez e-transfer (na inny adres mailowy) i odbioru biletów przy wejściu.

KAWIARENKA

Od dzisiejszej niedzieli do do 5 marca, kawiarenkę będzie prowadzić Szkoła Polska. Oprócz niedziel, Szkoła zaprasza dodatkowo na pączki w środę 15 lutego po Mszy św wieczornej i 16 lutego „Tłusty Czwartek” od godziny 11:00 rano do 5:00 po południu.

​                Registration Process

​All couples must meet with their parish priest or deacon for an initial interview before they register for a course. 

After the initial interview, the couple will be provided with the QR codes to register for the Marriage Preparation Courses.   The registration fee for the CPC Marriage Preparation Program is $250 per couple. The fee includes the Prepare-Enrich Couple Inventory vouchers and workbooks, Marriage in the Lord Formation Resource, additional PDF materials, lunch, and other incidentals. All necessary resources will be sent by mail to the couples one week prior to the course start dates. Please ensure that your contact information is accurate. 

MARRIAGE PREPARATION COURSES SCHEDULE

Thursday evening at 7 pm to 9 pm – ONLINE (Zoom)

Friday evening at 7 pm to 9 pm – ONLINE (Zoom)

Saturday at 9 am to 4 pm – In person at the designated church (lunch included)

Upcoming course dates

February 23-25, 2023
(Zoom & St. Bonaventure, Calgary)

March 16-18, 2023
(Zoom & St. Thomas More, Calgary)April 13-15, 2023


(Zoom & St. Luke, Calgary)May 25-27, 2023
(Zoom & St. Albert the Great, Calgary)

June 22-24, 2023
(Zoom & Holy Spirit, Calgary)

July 27-29, 2023
​(Zoom & St. Anthony, Calgary)


Pastoral Ministry: anthony.banka@calgarydiocese.ca or (403) 218-5548

PRZYJMUJEMY ZAMÓWIENIA NA DOMOWEJ ROBOTY PIEROGI RUSKIE! ZAMÓW DZIŚ ODBIERZ PRZED WIELKANOCĄ. CENA 12 SZT ZA $10 Dochód, że sprzedaży pierogów przeznaczamy dla naszych tancerzy z zespołu MAZOVIA aby w tym roku mogli lecieć na Festiwal do Europy i warsztaty taneczne w Koszęcinie!  Zamówienia pod numerem 403-540-5794 lub mazoviadance@gmail.com

STRENGTHENING OUR PARISH COMMUNITIES/MODEL CODE OF CONDUCT

Przypomnienie

Każdy, kto zaangażowany jest w działalność w naszej parafii: księża, siostry zakonne, personel, koordynatorzy i wolontariusze wszystkich grup zobowiązani są do przestrzegania przepisów i procedur Diecezji Calgary zawartych w dokumencie “Strenghtening Our Parish Communities/ Model Code of Conduct”. Są to przepisy dotyczące każdej parafii w Diecezji Calgary.

Ksiądz Proboszcz i Parish Screening Coordinator/PSC są odpowiedzialni i mają obowiązek dopilnowania, aby nasza wspólnota parafialna przestrzegała standardów Diecezji Calgary zawartych w Model Code of Conduct.  Koordynatorem tego procesu dla naszej parafii jest Pani Jolanta Krysiak email:jolanta.krysiak@queenpol.org

W związku z powyższym Koordynator będzie się kontaktować z liderami grup w celu:

Uzupełnienia dokumentacji:

Agreement To model Code of Conduct

Volunteer/Employee Information Form

Wszyscy woluntariusze zobowiązani są uzupełnić szkolenie online Praesidium Academy- raz na cztery lata:

Meet Sam

It Happened to Me

Keeping Your Church Safe

Policies: Roman Catholic Diocese of Calgary

Police Clearance VS-PIC-High Risk area -wymagane od tych, których posługa związana jest z pracą z osobami niepełnoletnimi, niepełnosprawnymi -dokument należy odnawiać, co pięc lat.

Parish Screening Coordinator-Jolanta Krysiak-będzie w kontakcie z koordynatorami grup, aby uzupełnić brakujące dane do końca marca 2023.

Więcej informacji/przepisów i dokumentów znajduje się na stronie internetowej Diecezji Calgary https://www.catholicyyc.ca/volunteerscreening.html

OFERTA Rodzina poszukuje kogoś, kto kocha zwierzęta, a nie posiada własnych do dwutygodniowej opieki nad naszym pieskiem. Czas ten będzie przypadał od 28 kwietnia do 14 maja. Więcej informacji pod numerem telefonu: 587-892-6370. (1x)