19 marca

19 marca

Sobota, 18 marca  

18:00- ++ Bronisław, Helena i Elżbieta Skałka, Maria (4 rocz) oraz Aleksy i Krzysztof Szuba i zmarli z rodziny

Niedziela, 19 marca- IV NIEDZIELA WIELK. POSTU

8:30-+Józef Nowak                                – siostra z rodziną

10:30-++Helena i Lucjan Sienkiewicz                – córka

12:30 – ++ Krystyna Białowąs i Bożena Dominiak – przyjaciele

19:00 – ++ Józef i Janina                                                – syn

Poniedziałek, 20 marca

9:00- O Boże błogosławieństwo i dary Ducha św. dla Ewy

19:00– O Boże błogosławieństwo i Światło Ducha św. dla Gabrieli z okazji urodzin

Wtorek, 21 marca

19:00–+ Stanisława Łakomska (15 rocz)

Środa, 22 marca

19:00– ++ Michał Rybicki i zmarli z rodziny Wojewoda – rodzina

Czwartek, 22 marca

19:00- W intencji Bogu wiadomej

Piątek, 23 marca

9:00- ++  Ks. Janusz Drzazga (7 rocz)                                              

19:00-  Duchowa Adopcja- w. Wigilie Zwiastowania Pańskiego

Sobota, 25 marca – Zwiastowanie Pańskie

8:30- Duchowa Adopcja

18:00- ++ Irena i Stanisław Michalski

18:00– (Ks Stefan) – ++ Stan Grywalski (3 rocz) – rodzina Kubiczów

Niedziela, 26 marca- V NIEDZIELA WIELK. POSTU

8:30-+Wiktor Zdanowicz – rodzina

10:30-+ Edward Samek – rodz. Iskra

10:30 – MW. + Franciszek Hyciek (5 rocz)

12:30 – O Boże błogosławieństwo dla Wiesławy Surowiec z okazji 70 urodzin – dzieci z rodziną

19:00- + Stanisław Borzęcki (2 rocz)

                                                                                                                                `             

UWAGA! Osoba, która uİywa kopert z numerem 481 proszona jest o kontakt z biurem parafialnym, poniewaİ nie posiadamy nazwiska pod tym numerem, i donacja, która jest podawana przechodzi na loose money. Ewentualnie można na kopercie wpisać imię i nazwisko osoby składającej donacje. Dziękujemy!  

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

1 Sm 16,1b.6–7.10–13b; Ef 5,8–14; J 9, 1-41      

Ref:  Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego
              


Pewien król wstępował do katedry po schodach i rzucił żebrakowi wielką bryłkę złota. Zauważył jednak, że żebrak z pogardą wyrzucił złoto do kałuży, jakby to był zwykły kamień. Z ciekawości i oburzenia zapytał go: „Dlaczego wyrzuciłeś mój dar?”. „Ponieważ spodziewałem się czegoś wartościowego, a nie bezwartościowego kamienia. Pragnę pieniędzy!” – odrzekł żebrak! Król zrozumiał, że żebrak nie poznał się na skarbie, jaki otrzymał, i w milczeniu wszedł do świątyni.
Bóg ma nam do zaofiarowania więcej niż deszcz pieniędzy, ale my nierzadko to ignorujemy, pytając: „Czy Bóg da mi pieniądze?”. Cóż może być cenniejszego na świecie od pieniędzy? Cenniejsza jest miłość.
Miłość Boga wybiera tych, którzy już sami siebie nie kochają, gdyż oni potrafią ją docenić. Dawid był ostatni i najmniej kochany w rodzinie. Ślepiec nie otrzymał wsparcia nawet od rodziców, gdy musiał obronić Jezusa, który dał mu więcej niż jałmużnę. Wszyscy byliśmy niegdyś ciemnością, ale tylko Jezus daje nam blask jaśniejszy, niż może z siebie wydobyć złoto – dostrzeżenie Bożej miłości. Wielu z nas nosiło na oczach błoto tego świata – grzech, ale dzięki Jezusowi odkryliśmy coś więcej niż złocisty blask przejrzenia – miłość Boga.
Czwarta niedziela postu daje nam okazję do rozważania MIŁOŚCI BOGA, która wyróżnia wzgardzonych, namaszcza przeklinanych, szczyci się tymi, których wstydzili się nawet najbliżsi. Jezus otworzył ślepcowi oczy na coś cenniejszego niż pieniądze – na miłość Boga. Nam zaś miłość Boga jest potrzebna najwyżej do tego, by otrzymać pieniądze, a jeśli ich nam nie daje, przestajemy w Niego wierzyć. Co to znaczy otworzyć oczy dla ciebie? Czy je już otworzyłeś? Przed otwarciem oczu człowiek widzi jedynie ciemność i ten, który nie zobaczył Jezusa, widzi, że jego życie jest mrokiem przygnębienia i lęku, koszmarem, który począł się z zaciśniętych powiek.
Nie wierzę w optymizm tych, którzy cieszą się bez Boga, jak również w optymizm tych, którzy nie zaznali ślepoty, którą Bóg uzdrowił. Nieszczęściem większym niż ślepota jest zaślepienie. Ślepota pozwala dostrzec Boga, zaślepienie natomiast zmusza człowieka do ubóstwienia wszystkiego oprócz Boga. Dlaczego Jezus uwolnił niewidomego błotem? Dlaczego nie wybrał innego lekarstwa? Od dawna domyślano się, że błoto jest metaforą dostrzeżenia w sobie grzechu. Czym jest owo błoto, wyjaśnia św. Piotr: „Spełniło się na nich to, o czym słusznie mówi przysłowie: Pies powrócił do tego, co sam zwymiotował, a świnia umyta – do kałuży błota” (2P 2,22). To przeraża! Jakże Bóg może obdarowywać łaską dostrzegania Go w jakimś wędrowcu z Nazaretu, i nie być dostrzeganym przez grupę światłych ludzi, którzy przez całe życie wypatrywali Mesjasza? Ponieważ więcej widać przez błoto grzechu niż przez oświecenie wiedzą.Augustyn Pelanowski OSPPE

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację w kościele, można przysyłać ofiary pocztą,  można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

LEKTORZY

  18:00- J.Pajewski, B. Pajewski

   8:30- M. Sobczak

10:30- A. Kamieniak, S. Zacharia, K.Kamieniak 

   12:30- E. Kiegler, M. Iskra, M. Łabinowicz

   19:00- W. Grabowski, K. Jansen 

Kolejna akcja zbierania ofiar na działalność charytatywną  i administracyjną diecezji Calgary na rok    2023       rozpoczeła         się  w pierwszą Niedzielę             Wielkiego             Postu. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi  $24,042.00. Dotychczas zostało zebrane $ 2,385.00

SPOWIEDĭ W CZASIE WIELKIEGO POSTU

W naszym kościele spowiedź codziennie przed każdą Mszą Świętą, w razie potrzeby także po skończonej Eucharystii. Korzystajmy z sakramentu Pojednania, w którym Bóg okazuje miłosierdzie grzesznikowi.

GORZKIE ŻALE polskie nabożeństwo wielkopostne poświęcone rozważaniu Męki Pańskiej – w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godzinie 18:30

DROGA KRZYŻOWA nabożeństwo powstałe w Jerozolimie, polegające na modlitewnym przejściu drogi, po której szedł Chrystus obarczony krzyżem.

– dla dzieci we wtorki o godzinie 18:30

dla wszystkich wiernych w piątki o godzinie 18:30.

– 24 marca – Rycerstwo Niepokalanej

– 31 marca – Rada Parafialna (Regina Kohnke)

DZIĘKUJEMY RODZICOM, KTÓRZY PRZYPROWADZAJĄ SWOJE DZIECI NA NABOŻEŃSTWO DROGI KRZYŻOWEJ…

Diękujemy! Skrzaty, zuchy i harcerze poprowadzili ostatnio nabożeństwo. Jeszcze pozostaje 22 i 28 marca, grupy dziecięce mogą zgłosić się do S. Salome z propozycją poprowadzenia Drogi Krzyżowej dla dzieci

„GRUPA PARAFIALNA” MA OBECNIE DYįUR W KAWIARENCE – ZAPRASZAMY! SOBOTA 25 I NIEDZIELA 26 MARCA OD 9:00 DO 15:00     ŚWIĄTECZNA   WYPRZEDAŻ PIEROGÓW I CIAST…

NADCHODZĄCE WYDARZENIA…(duże i małe)…

– 20 marca – poniedziałek – Uroczystość św. Jozefa (przeniesiona), Msza św. o 9:00 i 19:00

23 marca – Nabożeństwo do O. Pio

24 marca, piątek o godz. 19:00 w wigilię Zwiastowania Pańskiego – Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego

25 marca, sobota – o godzinie 19:00 w sali parafialnej projekcja filmu pro-life : „Wyrok na niewinnych”

– 25 i 26 marca – sobota/niedziela – wyprzedaż świątecznych wypieków w sali parafialnej.

28 marca- wtorek- spotkanie Rady Parafialnej

31 marca – piątek- odwiedziny chorych, bo następny piątek, to już Wielki Piątek

1 kwietnia- – sobota – całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu

1 kwietnia – sobota – początek Rekolekcji Wielkopostnych – nasz gość: ks. prof. Dr hab. Henryk Sławiński z Krakowa pozostanie z nami do Poniedziałku Wielkanocnego, a więc „nietypowo” ponad tydzień rozważań rekolekcyjnych i to w szczególnym czasie przeżywania największych tajemnic naszej wiary.

2- kwietnia- Niedziela Palmowa- przynosimy palmy do poświęcenia, a jeśli pogoda będzie sprzyjać, to nawet możemy wyjść z uroczystością na zewnątrz.

3 kwietnia- poniedziałek – o 11:00 w katedrze Msza Krzyżma świętego.

9 kwietnia- Niedziela Wielkanocna , Rezurekcja o 7 rano, jeśli będzie sprzyjająca pogoda – procesja na zewnątrz

16 kwietnia- niedziela oprócz kawiarenki będzie serwowany obiad, może to ułatwić organizację czasu osobom, którzy zechcą pozostać na 15:00 czyli Godzinę Miłosierdzia

– 16 kwietnia – niedziela – o 15:00 Godzina Miłosierdzia

– 22 kwietnia – sobota – wiosenna zabawa  organizowana przez zespół KRAKUSY

– 5 maja–piątek–MAJÓWKA dla młodzieży klas 7-12.

– 6 maja – sobota – WSPOMNIEŃ CZAR – wieczór z polskimi przebojami lat 60, 70, 80, 90 i współczesnych, można będzie wspólnie pośpiewać, zatańczyć, można będzie wystąpić „solowo” z wybraną piosenką, będzie serwowany posiłek…

– 11 maja – Sakrament Bierzmowania

– 14 maja – niedziela – OBIAD DLA MAMY – organizowany przez zespół MAZOVIA

– 21 maja – niedziela – Pierwsza Komunia św. dla dzieci

– 28 maja – niedziela – w Domu Polskim wielkie widowisko nt. Jana Pawła II przygotowane przez ss. Dominikanki i Rycerstwo Niepokalanej

– 3 czerwca – sobota – w sali parafialnej Egzaminy Pisemne dla klas 10—12 i zakończenie roku szkolnego dla klas 7-9.

– 10 czerwca –sobota – zakończenie roku szkolnego dla klas 0-6

– 10 czerwca-sobota PODNIESIENIE POLSKIEJ FLAGI W DOWNTOWN

– 11 czerwca – niedziela – BOŻE CIAŁO, procesja do 4 ołtarzy, obiad w sali parafialnej.

W Domu Polskim prezentacja historyczna o polskich Emigrantach w Alberta w związku z Polish-Canadian Heritage Day.

– 18 czerwca – niedziela – Dzień Ojca – obiad przygotowany przez zespół Krakusy

24 czerwca- sobota – poza Calgary Piknik Góralski organizowany wraz z zespołem Krakusy

OJCIEC PIO wstawia się u Boga. Zapraszamy na nabożęństwo przez Jego wstawiennictwo, w czwartek 23 marca po Mszy św. o godz. 19: 00 Intencje modlitewne należy pisać na kartkach  WYRAŹNIE!!!

ZARZĄD STOWARZYSZENIA POLSKO-KANADYJSKIEGO w Calgary zaprasza wszystkich zrzeszonych na miesięczne zebranie, które odbędzie się w niedzielę, 26 marca 2023 o godzinie 14:30 w Domu Polskim. Zapraszamy.

STRENGTHENING OUR PARISH COMMUNITIES –MODEL CODE OF CONDUCT

Przypomnienie: Każdy, kto zaangażowany jest w działalność w naszej parafii: księża, siostry zakonne, personel, koordynatorzy i wolontariusze wszystkich grup zobowiązani są do przestrzegania przepisów i procedur Diecezji Calgary zawartych w dokumencie “Strenghtening Our Parish Communities/ Model Code of Conduct”. Są to przepisy dotyczące każdej parafii w Diecezji Calgary.

Ksiądz Proboszcz i Parish Screening Coordinator/PSC są odpowiedzialni i mają obowiązek dopilnowania, aby nasza wspólnota parafialna przestrzegała standardów Diecezji Calgary zawartych w Model Code of Conduct.  Koordynatorem tego procesu dla naszej parafii jest Pani Jolanta Krysiak email:jolanta.krysiak@queenpol.org

W związku z powyższym Koordynator będzie się kontaktować z liderami grup w celu:

Uzupełnienia dokumentacji:

Agreement To model Code of Conduct

Volunteer/Employee Information Form

Wszyscy woluntariusze zobowiązani są uzupełnić szkolenie online Praesidium Academy- raz na 4 lata:

– Meet Sam

– It Happened to Me

– Keeping Your Church Safe

– Policies: Roman Catholic Diocese of Calgary

Police Clearance VS-PIC-High Risk area -wymagane od tych, których posługa związana jest z pracą z osobami niepełnoletnimi, niepełnosprawnymi -dokument należy odnawiać, co pięc lat.

Parish Screening Coordinator-Jolanta Krysiak-będzie w kontakcie z koordynatorami grup, aby uzupełnić brakujące dane do końca marca 2023. Więcej informacji/przepisów i dokumentów znajduje się na stronie internetowej Diecezji Calgary https://www.catholicyyc.ca/volunteerscreening.html

Jak co roku tak i w tym roku 2023, w Uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny zapraszamy parafian do duchowej adopcji. W wigilię Uroczystości, a więc w piątek 24 marca wieczorem o 19:00 i w sobotę 25 marca podczas Mszy św. porannej o 8:30 odbędzie się uroczyste przyrzeczenie Duchowej Adopcji dzieci poczętych, a zagrożonych aborcją. Sobota wieczorem to już ” program niedzielny”, z czytaniami i formularzem mszalnym z 5 Niedzieli Wielkiego Postu Praktyka ta, polega na odmawianiu codziennie jednej tajemnicy różańca lub innej dowolnej modlitwy np: “Ojcze Nasz” czy “Zdrowaś Maryjo” oraz specjalnej modlitwy- (są wyłożone przed ławkami), przez okres od Zwiastowania do Borzego Narodzenia, w intencji nienarodzonego dziecka duchowo adoptowanego. Do modlitwy można dołączyć dobrowolnie wybrane postanowienie postne, które jednak nie jest obowiązkowe. Imię dziecka duchowo adoptowanego znane jest tylko Bogu. Chętnych do przystąpienia do Duchowej Adopcji prosimy o zgłaszanie się do Aleksandry Zyro (403-397-7687) lub do Bożeny Kutyla (587-349-1518) w celu wpisania się jak w ubiegłych latach do pamiątkowej księgi. Dodatkowe lista do zapisania się będzie wyłożona na stolikach przed ławkami w dzień przyrzeczenia. Serdecznie zapraszamy parafian do podjęcia tej pobożnej praktyki w celu ratowania dzieci poczętych zagrożonych aborcją i kary wiszszącej nad światem za zabójstwa nienarodzonych.

PRZYJMUJEMY ZAMÓWIENIA NA DOMOWEJ ROBOTY PIEROGI RUSKIE! ZAMÓW DZIŚ ODBIERZ PRZED WIELKANOCĄ. CENA 12 SZT ZA $10 Dochód, że sprzedaży pierogów przeznaczamy dla naszych tancerzy z zespołu MAZOVIA aby w tym roku mogli lecieć na Festiwal do Europy i warsztaty taneczne w Koszęcinie!  Zamówienia pod numerem 403-540-5794 lub mazoviadance@gmail.com

AMAZING EAGLE POINT VACATION HOME Gorąco zaprasza! Nasz dom wakacyjny położony jest w malowniczej miejscowości Kelowna, która jest doskonałym miejscem zarówno do aktywnego wypoczynku jak i do relaksu w ciszy i spokoju. Łagodny klimat, piękne i czyste jezioro Okanagan oraz pobliskie uroki krajobrazowe  sprawiają, że każdy znajdzie u nas sposób na odpoczynek, relaks i zabawę. Więcej info na naszej stronie  www.KelownaVacationHome.com  tel. 403-761-1488.  Zapraszamy! (24x)

OPIEKUNKA DO DZIECI

Niania z wieloletnim doświadczeniem zaopiekuje się dzieckiem.  Posiadam Early Childhood Education Certificate, prawo jazdy oraz chęć do pracy z najmłodszymi. Możliwość opieki w domu niani. Dostępne referencje .Kontakt: 587 892 6370. (5x)

BAKING WITH THE SISTERS

The Religious Sisters of Calgary Diocese are inviting unmarried women interested in sharing in a Lenten Baking Event on Friday, March 31st from 5 p.m. until 9 p.m. We are gathering at the Providence Sisters’ convent to bake some Lenten breads and make lentil-vegetable soup. After sharing the meal together, we will have some time for reflection on Scripture and prayer. Come to meet the Sisters and spend some quality time with them. Free food! Great opportunity to enjoy each other’s company and to delve more deeply into prayer and conversation with the Sisters.  Location: Providence Residence, 150 Providence Blvd SE (just east of St. Mary’s University)Please register with Sr. Dianne at sisterdianne.turner@calgarydiocese.ca or call 403-218-5504 by March 30th.  

Sat. May 13, 2023 | 8:30 a.m. – Noon.  Check in at the ENMAX Stage JOIN US! 

Prince’s Island Park3rd Annual HIKE FOR LIFE PLEASE REGISTER & PLEDGE ON-LINE… www.calgaryprolife.com

EVERYONE IS INVITED…

Bring your family and friends of all ages.

HELP US REACH OUR GOAL…

Your support brings educational “Respect Life” programs to schools and communities. Call (403) 243-0691 for more information.

MUSIC • DONUTS • BBQ HOT DOGS PRIZES • AWARDS • T-SHIRTS 

MUSIC • DONUTS • BBQ HOT DOGS PRIZES • AWARDS • T-SHIRTS