26 marca

26 marca

Sobota, 25 marca 

18:00- ++ Irena i Stanisław Michalski

18:00- (ks. Stefan)+Stan Grywalski (3 rocz) rodz.  Kubiczów

Niedziela, 26 marca- V NIEDZIELA WIELK. POSTU

8:30-+ Wiktor Zdanowicz                                     – rodzina

10:30-+ Edward Samek                                    – rodz. Iskra

10:30-M.W. + Franciszek Hyciek (5 rocz)

12:30 – O Boże błogosławieństwo i łaski Ducha św. dla Wiesławy Surowiec z okazji 70 urodzin   – dzieci z rodziną

19:00 – + Stanisław Borzęcki (2 rocz)

Poniedziałek, 27 marca

19:00- + Marek Pieczara

Wtorek, 28 marca

19:00– M.W. ++ Zofia i Janusz Jarmoc

19:00- ++ Grażyna i Józefa Szymańska oraz Elenora Dancewicz                                                                – rodzina

19:00- O łaskę zdrowia i dary Ducha św. dla Aleksandry Szewczyk z okazji urodzin

Środa, 29 marca

19:00- + Tadeusz Borowiec i o Boże błogosławieństwo dla Karoliny                                                                                   

19:00- ++ Małgorzata i Jerzy Bożek                 – znajomi

Czwartek, 30 marca

19:00- O Boże błogosławieństwo dla Klaudii z okazji 20 rocz. urodzin                 – rodzice

19:00– + Wanda Przybylska zmarła w Polsce

Piątek, 31 marca

9:00- + Henryk Wojnowski                                                  

19:00- ++ Maria i Piotr Bakon                                                    

Sobota, 1 kwietnia

8:30- Wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny za grzechy nasze i całego świata

18:00- O Boże błogosławieństwo dla Sr. Sary z okazji urodzin

18:00– + Marcin Szysz (3 rocz)                      – rodzina

Niedziela, 2 kwietnia-  NIEDZIELA PALMOWA

8:30-  ++ Maria Pieprzyca i Józefa Sendorek – rodz. Cichański                 

10:30- Radio Maryja, TV Trwam i za Ojczyznę

12:30 – O Boże błogosławieństwo i światło Ducha św. dla Weroniki z okazji 18 urodzin

12:30- (Ks. Stefan) ++ Stanisław Cudak i Elżbieta Opałka

19:00- ++ Marianna, Bolesław, Anna i zmarli z rodz. Łojko i dusze w czyśćcu cierpiące

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Ez 37, 12–14;Rz 8, 8–11; J 11,1–45

Ref: Bóg Zbawicielem, pełnym miłosierdzia.

Są ludzie, którzy rozsiewają wokół siebie woń dobra. Taką osobą był Jezus Chrystus, przyjaciel Marty, Marii i Łazarza. Przyjaciel każdego z nas. To On ma władzę nad śmiercią. Tylko On może powiedzieć: „Łazarzu, wyjdź na zewnątrz!”. Bardzo wymowne są tu ludzkie odruchy Jezusa: głębokie wzruszenie i płacz. Pewnie nawet największy „twardziel” nie ukryłby w takim momencie wzruszenia. Taka jest właśnie siła miłości. To miłość przemienia oblicze człowieka, oblicze świata. Przebacza, ociera niepotrzebne łzy, tuli rozdygotane dłonie, koi niespokojne serce. Potrafi dostrzec obraz i podobieństwo Boże… Kapelan jednego z polskich szpitali dzielił się swoim spotkaniem z człowiekiem chorym na AIDS. Pewnego razu udał się na oddział, aby odwiedzić leżących tam chorych. Gdy przybył do jednej z sal, na której leżał ów chory, zaproponował mu spowiedź. A on oburzony tą propozycją zaczął wołać, że Boga nie ma, bo on musi tak strasznie cierpieć. Bezradny kapelan usiadł przy jego łóżku i odruchowo chwycił go za rękę. Po pewnym czasie ów chory już z całkiem innym spojrzeniem powiedział: „Musi coś w tym być, bo jesteś pierwszym człowiekiem, który od kilku miesięcy chwycił mnie za rękę bez rękawiczki”. I poprosił o spowiedź. Ten niby drobny gest dokonał tak wielkiej przemiany, otworzył pełne buntu serce chorego. Miłość przemienia oblicze świata. Jakże inaczej wyglądałyby nasze rodziny i parafie gdyby zamiast smutnych, znużonych i zmęczonych twarzy, byli tam ludzie o pogodnych, uśmiechniętych obliczach. Tylko miłość może przemienić nasze serca. Miłości nie da się kupić, ani tym bardziej znaleźć na ulicy, można nią tylko kogoś obdarować i wzajemnie otrzymać ją w darze. Miłość czysta, sprawiedliwa i mądra jest najwspa­nialszym darem, jaki może się stać naszym udziałem w spotkaniu z drugim człowiekiem. Jest darem i nie wypływa z potrzeb człowieka. Ona dopiero rodzi potrzeby. Nie dlatego przecież kocham człowieka, że go potrzebuję, lecz dlatego go potrzebuję, że go kocham.Prawdę tę doskonale rozumiał św. Brat Albert, zwany św. Franciszkiem czasów niesprawiedliwości społecznej XIX wieku. Ten inżynier, leśnik, powstaniec, zdolny malarz – odnalazł wreszcie swoje powołanie w służbie najuboższym. „Duszę swoją dawał Brat Albert za tych, za których w Krakowie już nikt jej dać nie chciał. Dosłyszał w sobie głosy znaków sakramen­talnych i związanej z nimi nowej kapłańskiej miłości; dosłyszał głosy, które wołały do niego (…) całą przerażającą potęgą naszej nędzy z końca XIX wieku: «Duszę swoją dasz?». Dał”.                    ks. Leszek Smoliński

KOLEKTA

Kolekta dla uchodźców – $ 4,267.00 (Dziękujemy za ofiarność! Suma ta wystarczy na pokrycie dwóch miesięcy naszych zobowiązań wobec tej rodziny. Sprawa jest nadal aktualna, gdyby ktoś chciał wesprzeć ten fundusz…. dodatkowo na ten cel przeznaczymy wpływy z kawiarenki i obiadu z 16 kwietnia – Niedziela Miłosierdzia).

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację w kościele, można przysyłać ofiary pocztą,  można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

LEKTORZY

  18:00-  R. Kohnke, M. Iskra, K. Apanowicz

  8:30- T. Kot, S. Salome

10:30M.Łabinowicz,M. Sobczak, A. Wiśniewski

   12:30-W. Potocka, B. Pajewski, M. Sapielak

   19:00- J. Krysiak, K. Jansen

Kolejna akcja zbierania ofiar na działalność charytatywną i administrację diecezji Calgary na rok 2023 rozpoczęła się w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi  $24,042.00. Dotychczas zostało zebrane $ 2,910.00

GORZKIE ŻALE polskie nabożeństwo wielkopostne poświęcone rozważaniu Męki Pańskiej – w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godzinie 18:30

DROGA KRZYŻOWA nabożeństwo powstałe w Jerozolimie, polegające na modlitewnym przejściu drogi, po której szedł Chrystus obarczony krzyżem.

– dla dzieci we wtorki o godzinie 18:30

dla wszystkich wiernych w piątki o godzinie 18:30.

– 31 marca – Rada Parafialna (Regina Kohnke)

SPOWIEDŹ W CZASIE WIELKIEGO POSTU

W naszym kościele spowiedź codziennie przed każdą Mszą świętą, w razie potrzeby także po skończonej Eucharystii. Zbliżają się Rekolekcje Wielkopostne i będzie Ksiądz-Gość, zachęcamy do korzystania z sakramentu Pojednania, w którym Bóg okazuje miłosierdzie grzesznikowi.

NADCHODZĄCE WYDARZENIA…(duże i małe)…

* 25 i 26 marca – sobota/niedziela – wyprzedaż świątecznych wypieków w sali parafialnej;

* 28 marca- wtorek- spotkanie Rady Parafialnej;

* 31- marca- piątek- odwiedzamy chorych , bo następny piątek to już Wielki Piątek;

* 1 kwietnia- sobota- całodzienna Adoracja  N. Sakram.

* 1  kwietnia – sobota –o 18:00- początek Rekolekcji Wielkopostnych – nasz gość: ks. prof. Dr hab. Henryk Sławiński z Krakowa, pozostanie z nami do Poniedziałku Wielkanocnego, a więc „nietypowo”, ponad tydzień rozważań rekolekcyjnych i to w szczególnym, świętym czasie….

*2- kwietnia- Niedziela Palmowa- przynosimy palmy do poświęcenia, a jeśli pogoda będzie sprzyjająca, to nawet możemy wyjść z uroczystością na zewnątrz

* 3 kwietnia- poniedziałek – o 11:00 w katedrze Msza Krzyżma swiętego

* 9 kwietnia- Niedziela Wielkanocna, Rezurekcja o 7:00 rano, jeśli pogoda będzie niesprzyjająca, to procesja będzie wewnątrz kościoła

* 16 kwietnia – oprócz kawiarenki będzie serwowany obiad, może to ułatwić organizację czasu osobom, które zechcą pozostać na 15:00, czyli na Godzinę Miłosierdzia.

* 16 kwietnia – niedziela – o 15:00 Godzina Miłosierdzia

* 22 kwietnia – sobota – wiosenna zabawa  organizowana przez zespół KRAKUSY

* 5 maja–piątek–MAJÓWKA dla młodzieży klas 7-12.

* 6 maja – sobota – WSPOMNIEŃ CZAR – wieczór z polskimi przebojami lat 60, 70, 80, 90 i współczesnych, można będzie wspólnie pośpiewać, zatańczyć, można będzie wystąpić „solowo” z wybraną piosenką, będzie serwowany posiłek… Bilety w sprzedaży zaraz po Wielkanocy, D.J.Marco przyjmuje zgłoszenia, by przygotować podkład muzyczny dla naszych solistów…

* 11 maja – czwartek – 19:00 – Sakrament Bierzmowania

* 14 maja – niedziela – OBIAD DLA MAMY – organizowany przez zespół MAZOVIA

* 21 maja – niedziela – Pierwsza Komunia św. dla dzieci

* 28 maja – niedziela – w Domu Polskim wielkie widowisko nt. Jana Pawła II przygotowane przez ss. Dominikanki i Rycerstwo Niepokalanej

* 3 czerwca – sobota – w sali parafialnej Egzaminy Pisemne dla klas 10—12 i zakończenie roku szkolnego dla klas 7-9.

* 10 czerwca –sobota – zakończenie roku szkolnego dla klas 0-6

* 10 czerwca-sobota PODNIESIENIE POLSKIEJ FLAGI W DOWNTOWN

* 11 czerwca – niedziela – BOŻE CIAŁO, procesja do 4 ołtarzy, obiad w sali parafialnej. W Domu Polskim prezentacja historyczna o polskich Emigrantach w Alberta w związku z Polish-Canadian Heritage Day.

* 18 czerwca – niedziela – Dzień Ojca – obiad przygotowywany przez zespół „Krakusy”

* 24 czerwca – sobota – poza Calgary Piknik Góralski organizowany wraz z zespołem KRAKUSY

1 kwietnia zapraszamy na Mszę św. o godz. 8: 30am, a po niej na całodzienną adorację Najświęt­szego Sakramentu. Podczas tej adoracji odmó­wione zostaną 4 części różańca: o 9:00am, o 12 w południe, o 15:00 i o 17:15. Serdecznie zapraszamy wszystkich na wspólną modlitwę, a szczególnie członków Rycerstwa Niepokalanej, członków Rodziny Radia Maryja i Rycerzy Kolumba.

LITURGIA WIELKIEGO TYGODNIA:

TRIDUUM PASCHALNE

WIELKI CZWARTEK – 6 kwietnia

Uroczysta Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 19:00. Po Mszy św. nie ma adoracji Najświętszego Sakramentu – budujemy Grób Pański. W dzień Wielkiego Czwartku, Pan Jezus ustanowił dwa sakramenty święte: Kapłaństwo i Eucharystię. Nasi ministranci (młodzi i starsi) będą w tym dniu wprowadzeni w „posługę ołtarza”.

WIELKI PIĄTEK – 7 kwietnia

Dzień postu i abstynencji. Kościół otwarty od godz. 9:00 na prywatną modlitwę w ciszy.

O godz. 12:00 – Droga Krzyżowa

O godz. 15:00 – Droga Krzyżowa i Koronka do Miłosierdzia Bożego

Godz. 19:00 – LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ

Po nabożeństwie – adoracja Najświętszego Sakramentu przy Bożym Grobie do godz. 22:00.  Zaśpiewamy 3 części Gorzkich Żali …

WIELKA SOBOTA – 8 kwietnia

Kościół otwarty od 9:00am na prywatną adorację (cisza!)

Przy grobie Pańskim czuwają po dwie osoby:

9:00 – 10: 00 – Kombatanci

10:00 – 11:00 – Mazovia

11:00- 12:00 – Ministranci

12:00 – 13:00- Harcerstwo

13:00-14:00 – Krakusy

14:00 -15:00- Polanie

15:00 – 16:00- Rycerze Kolumba

BŁOGOSŁAWIENIE POKARMÓW NA STÓŁ WIELKANOCNY od 9:00 do 15:00, co godzinę, w sali parafialnej  

WIGILIA PASCHALNA – w sobotę o godz. 20:00  – jest to najważniejsza celebracja w Roku Liturgicznym. Zgodnie z bardzo dawną tradycją, noc poprzedzająca Niedzielę Zmartwychwstania, powinna być czuwaniem na cześć Pana. Liturgia Światła -kapłan z asystą święci ogień, od którego zapala się paschał – symbol Chrystusa Zmartwychwstałego. Wszyscy zapalają świece od płomienia paschału, podając sobie światło. Następnie kapłan okadza paschał i śpiewa Exsultet – uroczyste Orędzie wielkanocne. Następuje Liturgia Słowa z trzema czytaniami ze Starego Testamentu i czytaniami z Nowego Testamentu.  Czytania będą w języku polskim i angielskim.  Odnowienie Przyrzeczeń czcielnych i dalszy ciąg Liturgi.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO:

7:00 Rezurekcja z procesją

Kolejne Msze:  10:30, 12:30 i 19:00.

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY – 18 kwietnia

Msze święte:   9:00; 12:00 i 19:00 

Z KARTY ŻAŁOBNEJ

 W ostatnich dniach odeszła do wiecznośći ś.p. Lucyna Walczak w wieku 62 lat. Msza święta pogrzebowa z urną odbędzie się w naszym kościele, w piątek 31 marca o godzinie 17:00. Urna zostanie przewieziona do Polski i tam pochowana.

Także odeszła do wieczności ś.p. Emilia Kubok w wieku 94 lat. Pogrzeb z urną odbędzie się w naszym kościele w środę 29 marca o godzinie 11:00. Następnie pochówek na Queen’s park Cemetery. Rodzinom zamarłych składamy wyrazy współczucia, a ś.p. Lucynę i ś.p. Emilię polecamy miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!

PIŁKARSKIE EMOCJE….

Nasze polonijne zespoły piłkarskie po raz kolejny zakwalifikowały się do rozgrywek MISTRZOSTW NARODÓW. Gratulujemy! Rozgrywki odbędą się w hali „pod dachem”, w dniach 27 marca – 6 kwietnia. Szczegóły na plakatach w przedsionku kościoła i sali parafialnej oraz na naszej stronie internetowej. Życzymy sukcesu, choćby na miarę tego z 2019 roku, gdy nasi piłkarze zdobyli w tych mistrzostwach złoty medal!

PRAWDZIWA CNOTA KRYTYK SIĘ NIE BOI – stwierdził nasz poeta… Niemniej jednak przykro jest doświadczać, jak niektóre osoby/środowiska w Polsce szkalują św. Jana Pawła II, najwybitniejszego z rodu Polaków… Trzeba nam odpowiedzieć modlitwą i podjęciem „walki duchowej” z „mocami ciemności”, jak to rozważamy od pierwszej niedzieli Wielkiego Postu. Trzeba też przypominać dziedzictwo Papieża-Polaka, jego nauczanie, jego spuściznę i uczyć kolejne pokolenia naszych Rodaków, kim był Jan Paweł II. W tym duchu Małgorzata Iskra z mężem Wacławem przygotowali ekspozycję o Janie Pawle w dwóch gablotach, w przedsionku kościoła. Zachęcamy, by zapoznać się z tymi ciekawymi i unikalnymi materiałami…

AMAZING EAGLE POINT VACATION HOME Gorąco zaprasza! Nasz dom wakacyjny położony jest w malowniczej miejscowości Kelowna, która jest doskonałym miejscem zarówno do aktywnego wypoczynku jak i do relaksu w ciszy i spokoju. Łagodny klimat, piękne i czyste jezioro Okanagan oraz pobliskie uroki krajobrazowe  sprawiają, że każdy znajdzie u nas sposób na odpoczynek, relaks i zabawę. Więcej info na naszej stronie  www.KelownaVacationHome.com  tel. 403-761-1488.  Zapraszamy! (22x)

BIBLIOTEKA Biblioteka bedzie zamknięta w weekend (8/9 kwietnia). Życzymy Czytelnikom radosnych, błogosławionych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości.

ROCZNICA MIKOŁAJA KOPERNIKA

Z okazji 550 rocznicy urodzin polskiego matematyka i astronoma Mikołaja Kopernika, Kongres Polonii Kanadyjskiej oddział Alberta, Stowarzyszenie Polsko-Kanadyjskie w Calgary oraz Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Kanadzie koło #18 w Calgary zapraszają na wystawę prezentującą życie i dokonania ojca współczesnej astronomii. To właśnie Kopernik sformułował wizjonerską teorię, że to nasza planeta krąży wokół Słońca, a nie odwrotnie. Stąd wzięło się powiedzenie: „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię” Wystawę poświęcona Mikołajowi Kopernikowi bedzie można obejrzeć w Calgary: od poniedziałku 27 marca do piątku 31 marca 2023: The Atrium of the City Hall of Calgary, 800 Macleod Trail SE (od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:30, zamknięte w weekendy) od soboty 1 kwietnia do wtorku 11 kwietnia 2023: Calgary Central Library, 800 3 Street SE (od poniedziałku do czwartku 9:00-20:00, piątek 9:00-18:00, sobota 9:00-17:00 i niedziela 12.00 – 17:00)

SZUKAM PRACY DORYWCZEJ: zakupy, terapia zajęciowa (dzieci i osoby starsze), trener personalny dla osób starszych, osoba do towarzystwa, transfer na zajęcia dodatkowe. Posiadam samochód i posługuje się swobodnie językami: polski, węgierski, chorwacki, serbski, ukraiński i rosyjski. W razie zainteresowania lub pytań zachęcam do kontaktu (368) 997-9911 Angela. (3x)

OPIEKUNKA DO DZIECI – Niania z wieloletnim doświadczeniem zaopiekuje się dzieckiem.  Posiadam Early Childhood Education Certificate, prawo jazdy oraz chęć do pracy z najmłodszymi. Możliwość opieki w domu niani. Dostępne referencje .Kontakt: 587 892 6370. (3x)

PIELGRZYMKI, WYPRAWY, PODRÓŻE…

Po „paraliżu covid’owym” wszystko wraca do „normy”. Ludzie chcą podróżować, pogłębiać swoją wiarę, doświadczać wielkości Boga w cudach natury…

– ks. Jacej Cydzik z Radia Maryja organizuje pielgrzymkę do Włoch, w dniach 9-18 października. Rzym i prawdopodobnie południe Italii, z miejscami jak Neapol – o.Dolindo, San Giovanni Rotondo -o.Pio i inne sanktuaria. Sprawa „w toku załatwiania”….

– w grudniu 2023 chcielibyśmy z naszej parafii (ks.Paweł) pojechać do Guadalupe, koniecznie tak, by być tam na 12.XII, święto M.B. z Guadalupe. Niesamowite przeżycia, a dodatkowo jeszcze kilka dni „słońca” w Acapulco…

– Wielki Post 2024 to plany pielgrzymki do Ziemi świętej, z ks. Pawłem – biblista ma tam „pole do popisu”…

– sierpień 2024 to prawdopodobna wyprawa grupy polonijnej z Calgary do Peru (zainteresowany jest ks. Adam). Wyjazd miałby charakter pielgrzymkowo-turystyczny… a do tego czasu sytuacja polityczna w tym kraju się „uspokoi”… więcej „info” będziemy podawać…