2 kwietnia

2 kwietnia

Sobota, 1 kwietnia

18:00- O Boże błogosławieństwo dla Sr. Sary z okazji urodzin

18:00– + Marcin Szysz (3 rocz)                      – rodzina

Niedziela, 2 kwietnia- Niedziela Palmowa Męki Pańskiej

8:30-  ++ Maria Pieprzyca i Józefa Sendorek – rodz. Cichański                 

10:30- Radio Maryja, TV Trwam i za Ojczyznę

12:30 – O Boże błogosławieństwo i światło Ducha św. dla Weroniki z okazji 18 urodzin

12:30- (Ks. Stefan) ++ Stanisław Cudak i Elżbieta Opałka

19:00- ++ Marianna, Bolesław, Anna i zmarli z rodz. Łojko i dusze w czyśćcu cierpiące

Poniedziałek, 3 kwietnia

19:00-++ Maria i Henryk Sztemberg   – córki z rodzinami

19:00- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Jadwigi Różnickiej               – przyjaciółka

19:00- ++ Ryszard, Bogumiła i Andrzej Drzewiecki

Wtorek, 4 kwietnia

19:00- + Barbara Benś                                               – córka

19:00- + Marian Błach i zmarli z rodziny

19:00++  Stanisław i Barbara Kodeccy

Środa, 5 kwietnia

19:00- ++ Ignacy (15 rocz) i za +Wacławę Rybak (13 rocz)                                                                                 

19:00- O Boże błogosławieństwo dla Józefa Duraj

19:00- ( O. Rekol) ++ Marian Rutkowski (9 rocz) i zmarli z rodziny               – córka

Czwartek, 6 kwietnia- Wielki Czwartek

19:00- O powołania kapłańskie i zakonne oraz w intencji Służby Ołtarza

Piątek, 7 kwietnia – Wielki Piątek

12:00- Droga Krzyżowa                                                  

15:00-  Droga Krzyżowa i Koronka

19:00- Nabożeństwo Męki Pańskiej                                                 

Sobota, 8 kwietnia– Wielka Sobota

9:00- 15:00- Poświęcenie Pokarmów i adoracja w ciszy!

20:00–  Wigilia Paschalna

Niedziela, 9 kwietnia- Zmartwychwstanie Pańskie

7:00- Rezurekcja- Za Parafian

7:00- O Boże bł. dla Janiny Stąpor z okazji urodzin                                                                      

10:30- ++ Elżbieta Skałka, Aleksandra i Józef Majewski oraz Marian Kolasa

12:30 – + Janusz Wysocki

19:00- O zdrowie dla Teresy Kamiński

2 kwietnina

Mt 21:-11; Iz 50,4-7;Flp 2,6-11 Mt 26,14-27,66

Ref: Boże mój, Boże, czemuś mnie opuścił?

Kiedy Piłat spoglądał na Jezusa, widział w Nim wszy-stko to, czego nienawidził w sobie i w innych. Widział Człowieka przegranego, opuszczonego, bezbronnego i przeklinanego. Jezus był kimś, kim Piłat za nic nie chciałby być. A jednak Piłat, patrząc na Jezusa, widział w nim swój lęk przed przyszłością, przed przeszłością, przed wspomnieniami, przed upokorzeniem, bólem, niechęcią do siebie samego. Zobaczył to wszystko, czego żaden człowiek nie chce w sobie widzieć, nie chce przeżyć, nie chce wspominać. Zobaczył Jezusa w nędzy i pogardzie, człowieka bez szans. A jednak taki człowiek miał w sobie nie tylko podobieństwo do Boga, ale sam był Bogiem. Co Jezus widział w Piłacie? Piłat stał przed Jezusem w najmodniejszym ubraniu, pachnący, schludny, czysty, mocny, wykształcony, dobrze zarabiający, otaczany szacunkiem, a nawet wzbudzający lęk. Miał dumne spojrzenie, udane życie. Zrobił karierę. Miał dużo pieniędzy, ludzie go słuchali i kłaniali mu się nisko. Każdy z nas chciałby być taki jak Piłat! Nikt nie chciałby być taki jak Jezus. Prawda jest taka, że każdy z nas jest taki jak Jezus, a najwyżej udajemy, że jesteśmy tacy jak Piłat. Kiedy umarł Piłat i stanął przed Bogiem, spuścił głowę, i może ją do dziś trzyma spuszczoną w czyśćcu albo „piętro niżej”. Tego nie wiemy. Bóg chciał objawić się w człowieku przeklętym i przegranym. Takie świadectwo dał Jezus o prawdzie. Taką prawdę o człowieku objawił Syn Boży. Kiedy mówimy, że coś jest „boskie”, to mamy na myśli, że coś jest najlepsze, wspaniałe, wyjątkowe, ponadludzkie! Każdy chce być najmądrzejszy, najlepszy, przystojny, lubiany, chwalony itd. Każdy chce wspinać się w górę, mieć dobre dzieci, najlepszego męża albo idealną żonę. Wszyscy dążą do tego, co piękne, idealne, wybitne. Ina-czej mówiąc, chcą stać po stronie Piłata, a nie po stronie Jezusa.Boskość promieniowała z odartego z godności, poranionego, przeklętego Człowieka. Dlaczego Jezus to uczynił? Żebyś Ty nie musiał się potępiać za to, co było ciemną stroną twojego losu. Augustyn Pelanowski OSPPE

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację w kościele, można przysyłać ofiary pocztą,  można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

LEKTORZY

1-2 KWIETNIA

  18:00-W. Grabowski, M. Iskra, A. Gurgul

     8:30- T. Kot, M. Sobczak

   10:30- K. Kamieniak, S. Salome, D. Borys

   12:30- M. Łabinowicz, O. Zyro, Z. Pieczara

   19:00-J. Pajewski,A. Wojciechowski,M.Gajewski

Kolejna akcja zbierania ofiar na działalność charytatywną i administrację diecezji Calgary na rok 2023 rozpoczęła się w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi  $24,042.00. Dotychczas zostało zebrane $ 3,210.00

DROGA KRZYŻOWA nabożeństwo powstałe w Jerozolimie, polegające na modlitewnym przejściu drogi, po której szedł Chrystus obarczony krzyżem.– dla dzieci we wtorek 4 kwietnia o godzinie 18:30

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE – CZAS ŁASKI

W tym roku nietypowo, ale za to w Wielkim Tygodniu, a więc szczególny czas dla Boga, na modlitwę i spowiedź. Witamy Ojca Rekolekcjonistę, a jest nim ks. prof. dr hab. Henryk Sławiński z Krakowa. Zapoznaliśmy się w 2000 roku, gdy na Florydzie prowadził Study Days dla Księży Chrystusowców. Kopertki z donacją dla REKOLEKCJONISTY są do pobrania i oddania w dowolny dzień nadchodzącego tygodnia. Dodatkowo, gdyby ktoś z Parafian był zainteresowany, można wziąć naszego gościa „na wycieczkę po Alberta”: poniedziałek, wtorek, środa lub czwartek – w ciągu dnia. Kontakt z ks. Proboszczem. Zachęcamy w najbliższych dniach do skorzystania z  Sakramentu Pojednania.

 3 kwietnia- poniedziałek, o 19: 00 w katedrze Msza Krzyżma świętego. Ksiądz Biskup William McGrattan zaprasza do udziału.

LITURGIA WIELKIEGO TYGODNIA:

TRIDUUM PASCHALNE

WIELKI CZWARTEK – 6 kwietnia

Lektorzy: E. Kiegler, K. Jansen, K. Apanowicz

Uroczysta Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 19:00. Po Mszy św. nie ma adoracji Najświętszego Sakramentu – budujemy Grób Pański. W dzień Wielkiego Czwartku, Pan Jezus ustanowił dwa sakramenty święte: Kapłaństwo i Eucharystię. Nasi ministranci (młodzi i starsi) będą w tym dniu wprowadzeni w „posługę ołtarza”.

WIELKI PIĄTEK – 7 kwietnia

Dzień postu i abstynencji. Kościół otwarty od godz. 9:00 na prywatną modlitwę w ciszy.

O godz. 12:00 – Droga Krzyżowa

O godz. 15:00 – Droga Krzyżowa i Koronka do Miłosierdzia Bożego

Godz. 19:00 – LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ

Lektorzy: M.Łabinowicz, M.Iskra, M. Sapielak

Po nabożeństwie – adoracja Najświętszego Sakramentu przy Bożym Grobie do godz. 22:00.  Zaśpiewamy 3 części Gorzkich Żali … W Wielki Piątek zbierana jest kolekta na utrzymanie kościołów katolickich w Ziemi Świętej – prosimy o ofiary na ten cel!

UWAGA! Niektórzy wiedzą, że nasz kościół (jako jeden z nielicznych w świecie) posiada RELIKWIE KRZYŻA ŚWIĘTEGO. Kapsuła jest na stałe wmontowana w mosiężną podstawę dużego krzyża obok ołtarza. Z tego powodu Relikwie są słabo widoczne i mało dostępne. Ksiądz Proboszcz postanowił na Wielki Piątek udostępnić je do adoracji wszystkim wiernym. Maleńki fragment drewna (ok.2x3mm) z Krzyża, na którym umarł Pan Jezus, jest tymczasowo wbudowany w drewnianą podstawę krzyża, który używamy podczas Liturgii Wielkiego Piątku. Daje to unikalną możliwość, by oddać cześć tej szacownej Relikwi. Kto ma dobry wzrok, potrafi odczytać łaciński napis: „Ecce Lignum Crucis”.

WIELKA SOBOTA – 8 kwietnia

Kościół otwarty od 9:00am na prywatną adorację (cisza!) Przy grobie Pańskim czuwają po dwie osoby:

9:00 – 10: 00 – Kombatanci

10:00 – 11:00 – Mazovia

11:00- 12:00 – Ministranci

12:00 – 13:00- Harcerstwo

13:00-14:00 – Krakusy

14:00 -15:00- Polanie

15:00 – 16:00- Rycerze Kolumba

BŁOGOSŁAWIENIE POKARMÓW NA STÓŁ WIELKANOCNY od 9:00 do 15:00, co godzinę, w sali parafialnej.

Komentarze: R. Przybylski, M. Kaczan, K. Jansen, Z. Pieczara, PS. Zespół, J. Pietrzak, PS, S. Zacharia, PS. Zespół       

WIGILIA PASCHALNA – w sobotę o godz. 20:00  – jest to najważniejsza celebracja w Roku Liturgicznym. Zgodnie z bardzo dawną tradycją, noc poprzedzająca Niedzielę Zmartwychwstania, powinna być czuwaniem na cześć Pana. Liturgia Światła -kapłan z asystą święci ogień, (jak co roku prosimy harcerzy o przygotowanie tego ogniska przed kościołem), od którego zapala się paschał – symbol Chrystusa Zmartwychwstałego. Wchodząc do kościoła, wszyscy zapalają świece od płomienia paschału, podając sobie światło. Następnie kapłan okadza paschał i śpiewa Exsultet – uroczyste Orędzie wielkanocne. Następuje Liturgia Słowa z trzema czytaniami ze Starego Testamentu, wówczas śpiewana jest GLORIA i to jest „przejście” do czytań z Nowego Testamentu.  Czytania będą w języku polskim i angielskim.  Odnowienie Przyrzeczeń czcielnych i dalszy ciąg Liturgi.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO:

7:00 Rezurekcja z procesją

Kolejne Msze:  10:30, 12:30 i 19:00.

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY – 10 kwietnia

Msze święte:   9:00; 12:00 i 19:00 

NADCHODZĄCE WYDARZENIA…(duże i małe)…

* 9 kwietnia- Niedziela Wielkanocna, Rezurekcja o 7:00 rano, jeśli pogoda będzie niesprzyjająca, to procesja będzie wewnątrz kościoła

* 16 kwietnia – oprócz kawiarenki będzie serwowany obiad, może to ułatwić organizację czasu osobom, które zechcą pozostać na 15:00, czyli na Godzinę Miłosierdzia.

* 16 kwietnia – niedziela – o 15:00 Godzina Miłosierdzia

* 22 kwietnia – sobota – wiosenna zabawa  organi­zo­wana przez zespół KRAKUSY

* 5 maja–piątek–MAJÓWKA dla młodzieży klas 7-12.

* 6 maja – sobota – WSPOMNIEŃ CZAR – wieczór z polskimi przebojami lat 60, 70, 80, 90 i współczesnych, można będzie wspólnie pośpiewać, zatańczyć, można będzie wystąpić „solowo” z wybraną piosenką, będzie serwowany posiłek… Bilety w sprzedaży zaraz po Wielkanocy, D.J.Marco przyjmuje zgłoszenia, by przygotować podkład muzyczny dla naszych solistów…

* 11 maja – czwartek – 19:00 – Sakrament Bierzmowania

* 14 maja – niedziela – OBIAD DLA MAMY – organizowany przez zespół MAZOVIA

* 21 maja – niedziela – Pierwsza Komunia św. dla dzieci

* 28 maja – niedziela – w Domu Polskim wielkie widowisko nt. Jana Pawła II przygotowane przez ss. Dominikanki i Rycerstwo Niepokalanej

ROCZNICA MIKOŁAJA KOPERNIKA

Z okazji 550 rocznicy urodzin polskiego matematyka i astronoma Mikołaja Kopernika, Kongres Polonii Kanadyjskiej oddział Alberta, Stowarzyszenie Polsko-Kanadyjskie w Calgary oraz Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Kanadzie koło #18 w Calgary zapraszają na wystawę prezentującą życie i dokonania ojca współczesnej astronomii. Wystawę poświęcona Mikołajowi Kopernikowi bedzie można obejrzeć w Calgary:1 kwietnia do wtorku 11 kwietnia 2023: Calgary Central Library, 800 3 Street SE (od poniedziałku do czwartku 9:00-20:00, piątek 9:00-18:00, sobota 9:00-17:00 i niedziela 12.00 – 17:00)

BIBLIOTEKA Biblioteka będzie zamknięta w weekend (8/9 kwietnia). 

ZARZĄD STOWARZYSZENIA POLSKO-KANADYJSKIEGO W CALGARY zaprasza wszystkich zrzeszonych w Stowarzyszeniu na Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze, które odbędzie się w niedzielę, 30 kwietnia 2023r. o godzinie 14:30 w Domu Polskim.

SZUKAM PRACY DORYWCZEJ: zakupy, terapia zajęciowa (dzieci i osoby starsze), trener personalny dla osób starszych, osoba do towarzystwa, transfer na zajęcia dodatkowe. Posiadam samochód i posługuje się swobodnie językami: polski, węgierski, chorwacki, serbski, ukraiński i rosyjski. W razie zainteresowania lub pytań zachęcam do kontaktu (368) 997-9911 Angela. (2x)

OPIEKUNKA DO DZIECI-Niania z wieloletnim doświadczeniem zaopiekuje się dzieckiem.  Posiadam Early Childhood Education Certificate, prawo jazdy oraz chęć do pracy z najmłodszymi. Możliwość opieki w domu niani. Dostępne referencje .Kontakt: 587 892 6370. (2x)

AMAZING EAGLE POINT VACATION HOME Gorąco zaprasza! Nasz dom wakacyjny położony jest w malowniczej miejscowości Kelowna, która jest doskonałym miejscem zarówno do aktywnego wypoczynku jak i do relaksu w ciszy i spokoju. Więcej info na naszej stronie.    Zapraszamy! (21x)   www.KelownaVacationHome.com  tel. 403-761-1488. 

WAKACJE W B.C.-Do wynajęcia część domu w okolicy Creston BC, z całym wyposażeniem niedaleko Kootenay Lake (plaża). Można ze sobą zabrać pieska. Tel: 403-540-7736 (10x)

PIELGRZYMKI, WYPRAWY, PODRÓŻE…

Po „paraliżu covid’owym” wszystko wraca do „normy”. Ludzie chcą podróżować, pogłębiać swoją wiarę, doświadczać wielkości Boga w cudach natury…

– ks. Jacej Cydzik z Radia Maryja organizuje pielgrzymkę do Włoch, w dniach 9-18 października. Rzym i prawdopodobnie południe Italii, z miejscami jak Neapol – o.Dolindo, San Giovanni Rotondo -o.Pio i inne sanktuaria. Sprawa „w toku załatwiania”….

– w grudniu 2023 chcielibyśmy z naszej parafii (ks.Paweł) pojechać do Guadalupe, koniecznie tak, by być tam na 12.XII, święto M.B. z Guadalupe. Niesamowite przeżycia, a dodatkowo jeszcze kilka dni „słońca” w Acapulco…

– Wielki Post 2024 to plany pielgrzymki do Ziemi świętej, z ks. Pawłem – biblista ma tam „pole do popisu”…

– sierpień 2024 to prawdopodobna wyprawa grupy polonijnej z Calgary do Peru (zainteresowany jest ks. Adam). Wyjazd miałby charakter pielgrzymkowo-turystyczny.

UWAGA! Następny biuletyn, w kolorze, to wydanie świąteczne. Wysyłamy do druku już w środę. Zatem teksty należy dostarczyć we wtorek, 4 kwietnia !

OSTATNIO „DZIAŁO SIĘ”….

W piątek i sobotę 24/25 marca szereg osób podjęło trud „adopcji duchowej”. Dziękujemy!

Była też wyprzedaż ciast. Dziękujemy osobom, które pracowały w kuchni i na sali!

Rada Parafialna też miała swoje „robocze spotkanie”…

SEMINARIUM ODNOWY W DUCHU ŚWIĘTYM…..

26 kwietnia  w naszej parafii rozpocznie się kolejna seria seminarium Odnowy w Duchu Świętym. Czy w Twoim życiu jest przebaczenie? Pokoj? Radość? Czy czujesz się dowartościowany? Zraniony? Czy w sercu gości złość? Czy jesteś szczęśliwy?  Jeżeli czasami zastnawiasz się nad odpowiedziami na te pytania, seminarium jest właśnie dla Ciebie. 8 tygodni. Wiecej informacji: Magdalena Kaczan. 503 803 5771.