5 marca

5 marca

Sobota, 4 marca 

18:00- ++ Kazimierz, Marian, Lucyna i zmarli rodzic – A. Mazur

18:00- ++ Józefa, Stanisław i Helena

Niedziela, 5 marca- II NIEDZIELA WIELK. POSTU

8:30- ++ Jadwiga, Jolanta i zmarli z rodziny Kryczmanik

10:30- Radio Maryja, TV Trwam i za Ojczyznę

12:30 – Za Parafian 

19:00 – ++ Jadwiga, Kazimierz, Bartłomiej, Jacek i zmarli z rodzinyMachula i za dusze czyśćcowe

Poniedziałek, 6 marca

19:00- ++ Ludwika i Walenty Kramarz

19:00-++ Emilia Deblasio i dusze w czyśćcu cierpiące  – przyjaciele  

Wtorek, 7 marca

19:00– O zdrowie i opiekę Matki Bożej i bł. Boże dla Marii z okazji urodzin         – mąż i syn z rodziną

19:00- + Alicja Wawrzak zmarła w Polsce – córka z mężem i rodziną

Środa, 8 marca

19:00- O opiekę Matki Bożej i Boże błogosławieństwo dla wnuków: Baxter, Wylie, Maya i Blanca                                                                                     

19:00- O potrzebne łaski i błogosławieństwo Boże dla Dawida z okazji urodzin

Czwartek, 9 marca

19:00- + Józef Różnicki

19:00– ++ Maria i Mieczysław Bobka i zmarli z rodziny

Piątek, 10 marca

9:00- + Bogusława Grabiec                                                  

19:00- + Jerzy Ring                                                    

Sobota, 11 marca  

8:30- O Boże błogosławieństwo i opiekę świętej Rodziny dla żony Marii               – mąż

18:00- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla dzieci i wnuków objętych modlitwą Internetowej Róży Różańcowej

18:00- ++ Barbara Gochnia (8 roczn.), Wiesława Walerian (8 rocz) i Władysław Walerian (2 roczn. śmierci)

Niedziela, 12 marca- III NIEDZIELA WIELK. POSTU

8:30-+  Zbigniew Łabinowicz                                – rodzina

10:30-+ Lucjan Pochoda (1 rocz)               – córka z rodziną

10:30-M.W. O Boże bł. dla Kamila z okazji 10 urodzin

12:30 –Za Parafian

12:30– (Ks. Stefan) – O udaną operację i powrót do zdrowia dla Wiesławy 

19:00 – O Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla rodziny Sarna i Miś

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Rdz 12,1–4a;2 Tm 1,8b–10; Mt 17,1–9

Ref:   Okaż swą łaskę ufającym Tobie

Drugi temat postu to PO- WOŁANIE. Jest ono oznaką zbawienia. Zwykle to słowo kojarzymy jedynie z powołaniem do stanu duchownego. To oczywisty błąd. Jesteśmy wszyscy powołani do zbawienia, ale to powołanie przybiera różne formy: samotności, małżeństwa, kapłaństwa, czy wreszcie stanu życia konsekrowanego. Powołanie to cichy krzyk Boga do oddalonego człowieka. Bóg wzywa nas nie dzięki naszym czynom, ale z darmowej łaski – łaski, na którą nikt nie zasługuje, ale ją otrzymuje. Ów krzyk jest cichszy niż szept matki nad czołem uśpionego dziecka. Jest jednak głośniejszy niż grom, uderzający tuż obok nas z burzowych obłoków! Początek powołania jest zawsze taki sam jak u Abrama: wyjdź z Ur, wyjdź z ziemi rodzinnej, z domu swego ojca. Chodzi o wyjście z ziemskich pożądań, o wydobycie się spod warstwy zabrudzenia ziemią, brudem, błotem, które stały się bliższe niż rodzina. Wreszcie z domu ojca – z ojcostwa naturalnego do odkrycia ojcostwa nadprzyrodzonego. Nie bez powodu dodano, że miasto, z którego rozpoczęło się powołanie Abrama, nazywało się Ur, czyli „piec”– symbol piekielnej atmosfery, która przybiera pozory „domowego ciepełka”. Do zła przyzwyczajamy się bowiem jak do komfortu, bez instrukcji i przymusu. Drugi krok to trudy i przeciwności – walka o wytrwałość w przylgnięciu do Słowa Jezusowego i Jego sakramentalnych dłoni. Jedynie Jezus wyprowadza nas na górę, na Tabor przemiany. Tam możemy odczuć tak wielkie dobro, że sam Piotr zawołał: „dobrze, że tu jesteśmy”. Najlepiej jest nam z Bogiem, z Jezusem, w obłokach świetlanych, w chmurach szczęścia, które otaczają jedynie tych, co to wyrzekli się dołującej rozpusty ziemi. Trzy kroki powołania – wyjście, wytrwanie, przemiana – to temat do medytacji, która nie powinna być dla Ciebie jedynie czymś w rodzaju reportażu biblijnego, lecz zaniepokojeniem sumienia, podrażnieniem umysłu do wglądu w siebie i w swą historię: Czy masz już za sobą wyjście? Czy trwasz przy Bogu mimo trudów i przeciwności? Czy pragniesz tylko przemienić twe wyobrażenia o szczęściu? Piotr bez nutki udawania wyrzekł słowa zadowolenia z przebywania z Jezusem: „dobrze, że tu jesteśmy”. To zdefiniowanie szczęścia – odwiecznego celu nie tylko filozofów. To odnalezienie szczęścia i odnalezienie przez szczęście! Człowiek może być szczęśliwy tylko z Bogiem, ale i Bóg potwierdził, że bycie z człowiekiem, dzięki człowieczeństwu Syna Bożego, jest dla Boga szczęściem: „To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie”. Okazuje się, że nie tylko Bóg jest niebem dla człowieka, ale i człowiek może być niebem dla Boga.   Augustyn Pelanowski OSPPE

UWAGA ! Osoba, która używa kopert z numerem 481 proszona jest o kontakt z biurem parafialnym – p. sekretarką Alicją Kowalewski. Dziękujemy!

KOLEKTA

Turkey/ Syria $6,665.00 Zatem, razem z donacjami z poprzedniej niedzieli, jest to suma $12,205 !!! Drugi czek też już odesłaliśmy do Diecezji Calgary, na fundusz Development & Peace – CARITAS CANADA.  Na tym kończymy „akcje” przez pośrednictwo parafii. Gdyby ktoś jeszcze chciał wesprzeć tę zbiórkę, należy osobiście wysłać donację do jednaj z 4 organizacji wymienionych na stronie Diecezji Calgary.

  • Development and Peace – Caritas Canada | 1-800-494-1401
  • CNEWA Canada | 1-866-322-4441
  • Canadian Jesuits International | 1-800-448-2148
  • Aid to the Church in Need Canada | 1-800-585-6333 Ext 228

 Wszystkim serdeczne Bóg zapłać za ofiarność serca!

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację w kościele, można przysyłać ofiary pocztą,  można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

LEKTORZY

  18:00- M. Iskra, A. Wojciechowska

  8:30- M. Sobczak, D. Topor

   10:30- Z. Pieczara, M. Iskra, D. Borys

   12:30- A. Gurgul, B. Pajewski, J. Pajewski

   19:00- M. Gajewski, A. Wojciechowska

 

Kolejna akcja zbierania ofiar na działalność charytatywną i administrację diecezji Calgary na rok 2023 rozpoczęła się w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi  $24,042.00. Dotychczas zostało zebrane $ 610.00 Dziękujemy za ofiarność. Niezebraną sumę za ubiegły rok musieliśmy pokryć z „budżetu ogólnego”…

GORZKIE ŻALE polskie nabożeństwo wielkopostne poświęcone rozważaniu Męki Pańskiej – w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godzinie 18:30

DROGA KRZYŻOWA nabożeństwo powstałe w Jerozolimie, polegające na modlitewnym przejściu drogi, po której szedł Chrystus obarczony krzyżem.

– dla dzieci we wtorki o godzinie 18:30

dla wszystkich wiernych w piątki o godzinie 18:30.

– 10 marca – prowadzenie: Siostry Dominikanki

– 17 marca – Rodzina Radia Maryja

– 24 marca ………………………………………………… ?

– 31 marca ………………………………………………… ?

SPOWIEDŹ W CZASIE WIELKIEGO POSTU

W naszym kościele spowiedź codziennie przed każdą Mszą świętą, w razie potrzeby także po skończonej Eucharystii. Korzystajmy z sakramentu Pojednania, w którym Bóg okazuje miłosierdzie grzesznikowi.

„AKCJA PIEROGI” z 25 lutego przebiegła bardzo sprawnie… pomagało ponad 40 osób, w tej liczbie również ks. Paweł. Proboszcz był też „chętny do pomocy”, ale był zajęty pogrzebem… wyprodukowano 1,646 „ruskich” pierogow i 1,476 pierogów z jagodami. Dziękujemy wszystkim i zapraszamy na kolejną akcje!

Z KARTY ŻAŁOBNEJ

 W piątek 17 lutego odeszła do wiecznośći ś.p. Gertruda Michalska w wieku 70 lat. Msza święta pogrzebowa odbyła się w naszym kościele, w sobotę 25 lutego. Rodzinie zmarłej składamy wyrazy współczucia, a ś.p. Gertrudę polecamy miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie!

„NASI” UCHODŹCY zostali przedstawieni w kościele w minioną niedzielę. Była też okazja do osobistego spotkania w sali parafialnej. Niektórzy Parafianie (w dobrej wierze) chcieli wręczać im donacje pieniężne… było to dla nich krępujące, ponieważ te kwestie rozwiązujemy „kompleksowo”, przekazując, co miesiąc z naszej parafii stosowną sumę na utrzymanie, określoną przepisami ustawy o sponsoringu. Zatem w parafii będziemy zbierać donacje. Rozpoczynamy od zebrania „drugiej tacy” w niedzielę 19 marca. Można użyć jakiekolwiek koperty, tylko dopisać „REFUGEES”. W ten sposób fundusze „przejdą” przez konto parafialne, a donatorzy otrzymają zaświadczenie….

DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIEJ ruchu harcerskiego połączył się w tym roku z celebracją DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH/NIEZŁOMNYCH….. Może to i dobrze, bo trzeba następnym pokoleniom przekazywać tradycje i wartości patriotyczne….

NADCHODZĄCE WYDARZENIA…(duże i małe)…

– 11 marca – dzień skupienia dla RODZICÓW kandydatów do I Komunii i bierzmowania

– 12 marca – niedziela – w Lethbrigde – Dzień skupienia dla lokalnej Polonii. Spowiedź, Msza św, obiad w sali.

– 20 marca – poniedziałek – Uroczystość św. Jozefa (przeniesiona), Msza św. o 9:00 i 19:00

– 25 i 26 marca – sobota/niedziela – wyprzedaż świątecznych wypieków w sali parafialnej.

1 kwietnia – sobota – początek Rekolekcji Wielkopostnych – nasz gość: ks. prof. Dr hab. Henryk Sławiński z Krakowa

– 16 kwietnia – niedziela – o 15:00 Godzina Miłosierdzia

– 22 kwietnia – sobota – wiosenna zabawa  organizowana przez zespół KRAKUSY

– 5 maja–piątek–MAJÓWKA dla młodzieży klas 7-12.

– 6 maja – sobota – WSPOMNIEŃ CZAR – wieczór z polskimi przebojami lat 60, 70, 80, 90 i współczesnych, można będzie wspólnie pośpiewać, zatańczyć, można będzie wystąpić „solowo” z wybraną piosenką, będzie serwowany posiłek…

– 11 maja – Sakrament Bierzmowania

– 14 maja – niedziela – OBIAD DLA MAMY – organizowany przez zespół MAZOVIA

– 21 maja – niedziela – Pierwsza Komunia św. dla dzieci

– 28 maja – niedziela – w Domu Polskim wielkie widowisko nt. Jana Pawła II przygotowane przez ss. Dominikanki i Rycerstwo Niepokalanej

– 3 czerwca – sobota – w sali parafialnej Egzaminy Pisemne dla klas 10—12 i zakończenie roku szkolnego dla klas 7-9.

– 10 czerwca –sobota – zakończenie roku szkolnego dla klas 0-6

– 10 czerwca-sobota PODNIESIENIE POLSKIEJ FLAGI W DOWNTOWN

– 11 czerwca – niedziela – BOŻE CIAŁO, procesja do 4 ołtarzy, obiad w sali parafialnej. W Domu Polskim prezentacja historyczna o polskich Emigrantach w Alberta w związku z Polish-Canadian Heritage Day.

– 18 czerwca – niedziela – Dzień Ojca – obiad?

– 24 czerwca – sobota – poza Calgary Piknik Góralski organizowany wraz z zespołem KRAKUSY

STRENGTHENING OUR PARISH COMMUNITIES –MODEL CODE OF CONDUCT

Przypomnienie: Każdy, kto zaangażowany jest w działalność w naszej parafii: księża, siostry zakonne, personel, koordynatorzy i wolontariusze wszystkich grup zobowiązani są do przestrzegania przepisów i procedur Diecezji Calgary zawartych w dokumencie “Strenghtening Our Parish Communities/ Model Code of Conduct”. Są to przepisy dotyczące każdej parafii w Diecezji Calgary. Ksiądz Proboszcz i Parish Screening Coordinator/PSC są odpowiedzialni i mają obowiązek dopilnowania, aby nasza wspólnota parafialna przestrzegała standardów Diecezji Calgary zawartych w Model Code of Conduct.  Koordynatorem tego procesu dla naszej parafii jest Pani Jolanta Krysiak email:jolanta.krysiak@queenpol.org

W związku z powyższym Koordynator będzie się kontaktować z liderami grup w celu:

Uzupełnienia dokumentacji:

Agreement To model Code of Conduct

Volunteer/Employee Information Form

Wszyscy woluntariusze zobowiązani są uzupełnić szkolenie online Praesidium Academy- raz na 4 lata:

– Meet Sam

– It Happened to Me

– Keeping Your Church Safe

– Policies: Roman Catholic Diocese of Calgary

Police Clearance VS-PIC-High Risk area -wymagane od tych, których posługa związana jest z pracą z osobami niepełnoletnimi, niepełnosprawnymi -dokument należy odnawiać, co pięc lat.

Parish Screening Coordinator-Jolanta Krysiak-będzie w kontakcie z koordynatorami grup, aby uzupełnić brakujące dane do końca marca 2023. Więcej informacji/przepisów i dokumentów znajduje się na stronie internetowej Diecezji Calgary https://www.catholicyyc.ca/volunteerscreening.html

PRZYJMUJEMY ZAMÓWIENIA NA DOMOWEJ ROBOTY PIEROGI RUSKIE! ZAMÓW DZIŚ ODBIERZ PRZED WIELKANOCĄ. CENA 12 SZT ZA $10 Dochód, że sprzedaży pierogów przeznaczamy dla naszych tancerzy z zespołu MAZOVIA aby w tym roku mogli lecieć na Festiwal do Europy i warsztaty taneczne w Koszęcinie!  Zamówienia pod numerem 403-540-5794 lub mazoviadance@gmail.com

DAYLIGHT SAVING TIME

Next change:

MAR 12

1 hour Forward; Mar 12, 2023, 2:00 am

AMAZING EAGLE POINT VACATION HOME – Gorąco zaprasza! Nasz dom wakacyjny położony jest w malowniczej miejscowości Kelowna, która jest doskonałym miejscem zarówno do aktywnego wypoczynku jak i do relaksu w ciszy i spokoju. Łagodny klimat, piękne i czyste jezioro Okanagan oraz pobliskie uroki krajobrazowe  sprawiają, że każdy znajdzie u nas sposób na odpoczynek, relaks i zabawę. Więcej info na naszej stronie  www.KelownaVacationHome.com  tel. 403-761-1488.  Zapraszamy! (24x)

DO WYNAJĘCIA – Od zaraz do wynajecia Studio-apartment Temple NE Rent $1000 wszystko jest wliczone ;prad,gas,internet w rent. Kontakt (403)499-9139 (4x)

Career opportunities

  • Administrative Assistant (Part-time) – Our Lady of the Rockies, Canmore
  • Administrative Assistant (Part-time) – St. Pius X, Calgary
  • Caretaker (Casual) – St. Ambrose, Coaldale
  • Hospitality/Security (Part-time) – Sacred Heart, Calgary

Please visit catholicyyc.ca/careers for more information and application details. 

World Youth Day needs volunteers
WYD Lisbon 2023 needs you. More than 10,000 volunteers have already begun registering for World Youth Day (WYD) Lisbon 2023. Among national and international volunteers and team leaders, the group of volunteers for the great encounter with the Pope has been growing and building thanks to the generosity of thousands of people. Registration to become a volunteer is still open and you can submit your application.

register.wyd-reg.org