16 kwietnia

16 kwietnia

Sobota, 15 kwietnia

18:00+ Krystyna Bąk

18:00- O opiekę Matki Bożej i Boże bł. dla Kubusia z okazji 7 urodzin

18:00- (Ks. Stefan) – O Boże bł. dla Marty Sapielak z okazji urodzin  – grupa parafialna

Niedziela, 16 kwietnia. Niedziela Miłosierdzia Bożego

8:30- + Kazimierz Burghardt                        – córka z rodziną                                                                     

10:30- ++ Anna i Józef Kotowicz i zmarli z rodz: Basaraba i Kotowicz

12:30 – ++ Kazimierz, Marianna i Mieczysław Kiźlin i zmarli z rodziny

19:00- + Sławomir Sarna (3 rocz)

Poniedziałek, 17 kwietnia

19:00- O Boże bł i światło Ducha św. dla Jessiki i Roberta

19:00- ++ Amelia i Leon Kosiński                 – syn z rodziną

Wtorek, 18 kwietnia

19:00- ++ Jan, Antonina i Krzysztof

19:00- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Józefa Hryszko z okazji urodzin                    – żona i dzieci

Środa, 19 kwietnia

19:00- O Boże bł dla Gabriela w 5 rocz.  urodzin       -rodzice                                                   

19:00- + Za dusze w czyśćcu cierpiące

19:00- M.W. ++ Za zmarłych z rodziny Dutkowskich i Kmiecińskich

Czwartek, 20 kwietnia

19:00- O Boże bł. dla Emilki i Jakova z okazji urodzin

19:00- ++ Mieczysław Niemczyk i dusze w czyśćcu cierpiące                – córka z rodziną

Piątek, 21 kwietnia

9:00- O Boże bł. i potrzebne łaski dla Ewy z okazji urodzin                                               

19:00- O Boże bł. i opiekę Matki Bożej dla Zofii Szabo                                             

Sobota, 22 kwietnia

8:30- + Stanisław Olszowy

18:00-O Boże bł. i opiekę Matki Bożej dla dzieci i wnuków objętych modlitwą internetowj Róży Różańcowej

18:00-++ Sabina i Stanisław Wasiewski oraz Lucjan Siulka

Niedziela, 23 kwietnia – III Niedziela Wielkanocna

8:30- O dary Ducha św. i bł. Boże dla Mateusza w dniu urodzin                                        

10:30- O Boże bł. i potrzebne łaski dla Małgorzaty i Zygmunta w 40 rocz. sakramentu małżeństwa

12:30 – Niedziela Pamięci Ofiar Katynia        – SPK #18

12:30- (Ks. Stefan) – O Boże bł. dla Marii i Kazimierza Pastuszka z okazji 63 rocz. sakramentu małżeństwa

19:00- Dziękczynno- błagalna dla Anny i Sławomira Wiśniewski z okazji 25 rocz. sakramentu małżeństwa

NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

Dz 2,42-47; 1 P 1,3-9; J 20,19-31                   

Ref:Dziękujcie Panu, bo jest miłosierny

W II niedzielę po Wielkanocy powtarzamy za Psalmistą: „Dziękujcie Panu, bo jest miłosierny”. Wzrok nasz wędruje najpierw do Wieczernika, w którym Jezus przychodzi do Apostołów, aby umocnić ich wiarę. To spotkanie ma jednak wyjątkowy charakter. Bierze w nim udział Tomasz Apostoł, którego zwykliśmy określać mianem „niewiernego Tomasza”. Dostrzegamy, słuchając Janowej Ewangelii, że wiara tego ucznia była jeszcze zbyt słaba, aby uwierzył świadectwu innych Apostołów. Potrzebował namacalnych dowodów. Chyba to nas nie powinno dziwić. Ile to razy my sami, którzy tak wiele słyszymy o Zmartwychwstałym, powtarzamy pełni niedowierzania: „jak nie zobaczę, to nie uwierzę”. Radość z dzisiejszej liturgii płynie dla nas z faktu, ze razem ze św. Piotrem możemy uwielbiać Boga: „Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego, Jezusa Chrystusa. On w swoim wielkim miłosierdziu przez powstanie z martwych Jezusa Chrystusa na nowo zrodził nas do żywej nadziei”. To uwielbienie związane jest z darem, jaki otrzymaliśmy od Boga. Staliśmy się, dzięki zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, świadkami nadziei. Świadectwem nadziei dla współczesnego świata jest również Święto Miłosierdzia Bożego. To była wola samego Boga, którą wyraził za pośrednictwem św. Siostry Faustyny, zakonnicy ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w dniu 22 lutego 1931 roku w Płocku. Święto Miłosierdzia dał Pan Jezus grzesznikom, jako „ostatnią deskę ratunku”. Z dobrze odprawioną spowiedzią i Komunią św. przyjętą w tym dniu związana jest obietnica „zupełnego odpuszczenia win i kar” (Dz. 300) . A więc takiej łaski, jaką otrzymujemy tylko w sakramencie chrztu świętego. Zdroje miłosierdzia wypływają z przebitego boku Zbawiciela. Chrystus mówił do św. Faustyny: „rana serca mojego jest źródłem niezgłębionego miłosierdzia” (Dz. 1190) . Owa rana – przebity bok i serce – staje się dla całej ludzkości źródłem miłosierdzia Bożego. Na znanym nam dobrze obrazie Jezusa Miłosiernego „Jezu, ufam Tobie” z przebitego boku Chrystusa wypływają promienie: blady i czerwony. Chrystus wyjaśnia Faustynie, co one oznaczają, mówiąc: „Te dwa promienie oznaczają krew i wodę – blady promień oznacza wodę, która usprawiedliwia dusze; czerwony promień oznacza krew, która jest życiem dusz…” (Dz. 299). W innym miejscu Chrystus zachęca: „niech korzystają z krwi i wody, która dla nich wytrysła” (Dz. 848). Od 2000 roku niedziela kończąca oktawę Zmartwychwstania Pańskiego obchodzona jest, jako Niedziela Bożego Miłosierdzia. Ziściły się, więc starania „Sekretarki Bożego Miłosierdzia”. A wszystko za sprawą św. Jana Pawła II, zwanego Papieżem Miłosierdzia. Niech dzisiejsze Święto Miłosierdzia umocni w nas nadzieję i doda sił do odważnego świadczenia o Zmartwychwstałym. Niech zapali w naszych sercach prawdziwy „ogień miłosierdzia”. Zakończmy nasze rozważanie słowami – osobistym wyznaniem wiary w Jezusa Zmartwychwstałego. Niech przed naszymi oczyma widnieje Jezus przychodzący do Wieczernika, a z serc płynie pełne nadziei: „Jezu, ufam Tobie”. ks. Leszek Smoliński

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację w kościele, można przysyłać ofiary pocztą,  można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

LEKTORZY

  18:00-  J. Pajewski, B. Pajewski

    8:30- R. Przybylski, M. Sobczak  

   10:30- M. Sapielak, S. Zacharia

   12:30- W. Potocka, O. Zyro, M. Kaczan

   19:00- W. Grabowski, M. Iskra

Kolejna akcja zbierania ofiar na działalność charytatywną i administrację diecezji Calgary na rok 2023 rozpoczęła się w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi  $24,042.00. Dotychczas zostało zebrane $ 4,580.00

ŚWIĘTA WIELKANOCNE „ANNO DOMINI 2023” przeszły do historii. Nietypowy układ z rekolekcjami podczas Wielkiego Tygodnia sprawdził się dość dobrze, bo i tak dużo osób byłoby w kościele, a bliskość Świąt zachęcała do spowiedzi i duchowych refleksji. Serdeczne „Bóg zapłać” wszystkim, którzy przyczynili się do pięknego przeżycia tego czasu: począwszy od dekoracji świątecznych i kwiatów, o które troszczyła się s. Lucyna, poprzez posługę wielu lektorów, kantorów, grup muzycznych, a skończywszy na najmłodszych ministrantach, wprowadzonych w Wielki Czwartek w posługę ołtarza: Ryan Truman, Alex Szczepański, Alex Majchrzak. Również „dorośli ministranci” zostali wprowadzeni w posługę ołtarza. Niech Chrystus zmartwychwstały będzie dla wszystkich radości, nagrodą i inspiracją do dalszego dzielnego kroczenia drogami codzienności!

Kończąc Nowennę, w Nie­dzielę Miłosierdzia Bożego, od godz. 14:00 zapraszamy na adorację Najświętszego Sakra­mentu. Adorację zakoń­­czymy o godzinie 15:00 – nabożeństwem Godziny Miłosierdzia. Z dobrze odprawioną spo­wie­dzią i Komunią św. przyjętą w tym dniu, związana jest obietnica „zupełnego odpuszczenia win i kar”. „W tej godzinie – obiecuje Pan Jezus – nie odmówię duszy niczego, która mnie prosi przez mękę Moją”. Osoby oczekujące na nabożeństwo, mogą w sali parafialnej skorzystać z obiadu. Dochód przeznaczony jest na sponoring rodziny „naszych uchodźców”.

PODZIĘKOWANIE OD REKOLEKCJONISTY…

Drogi Księże Proboszczu, dziękuję za wspólnie przeżyty Wielki Tydzień. Było dla mnie wielką radością głosić słowo Boże to tak uważnych i wdzięcznych słuchaczy. Treść rozważań powracała w indywidualnych spotkaniach i romowach z niektórymi parafianami. Imponująca jest gorliwość wielu parafian i aktywność wyrażona w zaangażowaniu w grupy funkcjonujące przy parafii: taneczne, liturgiczne, muzyczne, KofC. Jestem bardzo wdzięczny za niezwykle serdeczne przyjęcie i wiele miłych spotkań i rozmów. Bardzo dziękuję również wszystkim, którzy w związku z tym złożyli donacje. Po tak miłych przeżyciach jest pragnienie ponownego spotkania. Niech Duch Święty wspiera duszpasterzy i parafian, aby cała wspólnota parafialna promieniowała i przyciągała coraz więcej aktywnych katolików. Rosnące przy parafii budynki zapowiadają nadchodzące, nowe wyzwania – również dla wspólnot angielskojęzycznych. Życzę, więc dużo sił i otwartości na Boże natchnienia.    Ks. Henryk Sławiński

NADCHODZĄCE WYDARZENIA…(duże i małe)…

* 16 kwietnia – oprócz kawiarenki będzie serwowany obiad, może to ułatwić organizację czasu osobom, które zechcą pozostać, na 15: 00, czyli na Godzinę Miłosierdzia.

* 16 kwietnia – niedziela – o 15: 00 Godzina Miłosierdzia

* 22 kwietnia – sobota – wiosenna zabawa organi­zo­wana przez zespół KRAKUSY

* 5 maja–piątek–MAJÓWKA dla młodzieży klas 7-12.

* 6 maja – sobota – WSPOMNIEŃ CZAR – wieczór z polskimi przebojami lat 60, 70, 80, 90 i współczesnych, można będzie wspólnie pośpiewać, zatańczyć, można będzie wystąpić „solowo” z wybraną piosenką, będzie serwowany posiłek… Bilety w sprzedaży zaraz po Wielkanocy, D.J.Marco przyjmuje zgłoszenia, by przygotować podkład muzyczny dla naszych solistów…

* 11 maja – czwartek – 19: 00 – Sakrament Bierzmowania

* 14 maja – niedziela – OBIAD DLA MAMY – organizowany przez zespół MAZOVIA

* 21 maja – niedziela – Pierwsza Komunia św. dla dzieci

* 28 maja – niedziela – w Domu Polskim wielkie widowisko nt. Jana Pawła II przygotowane przez ss. Dominikanki i Rycerstwo Niepokalanej

ZARZĄD STOWARZYSZENIA POLSKO-KANADYJSKIEGO W CALGARY zaprasza wszystkich zrzeszonych w Stowarzyszeniu na Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze, które odbędzie się w niedzielę, 30.IV. 2023r. o godz. 14:30 w Domu Polskim.

AMAZING EAGLE POINT VACATION HOME Gorąco zaprasza! Nasz dom wakacyjny położony jest w malowniczej miejscowości Kelowna, która jest doskonałym miejscem zarówno do aktywnego wypoczynku jak i do relaksu w ciszy i spokoju. Więcej info na naszej stronie.    Zapraszamy!    www.KelownaVacationHome.com tel.403-761-488(19x)                                                                                    

WAKACJE W B.C.

Do wynajęcia część domu w okolicy Creston BC, z całym wyposażeniem niedaleko Kootenay Lake (plaża). Można ze sobą zabrać pieska. Tel: 403-540-7736 (8x)

OPIEKUNKA DO DZIECI– Niania z wieloletnim doświadczeniem zaopiekuje się dzieckiem.  Posiadam Early Childhood Education Certificate, prawo jazdy oraz chęć do pracy z najmłodszymi. Możliwość opieki w domu niani. Dostępne referencje .Kontakt: 587 892 6370. (1x)

PIELGRZYMKI, WYPRAWY, PODRÓŻE…

Po „paraliżu covid’owym” wszystko wraca do „normy”. Ludzie chcą podróżować, pogłębiać swoją wiarę, doświadczać wielkości Boga w cudach natury…

– ks. Jacej Cydzik z Radia Maryja organizuje pielgrzymkę do Włoch. Wylot w nie­dzielę 08.10.2023, powrót bez zmian w środę 18.10.2023.

Plan jest następujący:
08.10.2023 Niedziela Wylot z Toronto
09.10.2023 Poniedziałek Przylot do Wenecji-Padwa
08.10.2023 Wtorek Wenecja
11.10.2023 Środa Florencja
12.10.2023 Czwartek Florencja-Piza-Asyż
13.10.2023 Piątek Asyż-Lanciano-San Giovani Rotondo
14.10.2023 Sobota San Giovani Rotondo-Gargano-San Giovani Rotondo
15.10.2023 Niedziela San Giovani Rotondo-Pompei-Neapol
16.10.2023 Poniedziałek Neapol-Monte Cassino-Rzym
17.10.2023 Wtorek Rzym
18.10.2023 Środa powrót do Toronto

Jestem w trakcie załatwiania przewodników, noclegów i autokaru, myślę, że to szybko zepnę” i wtedy byłaby gotowa kalkulacja i ulotka.                    Ks.Jacek

– w grudniu 2023 chcielibyśmy z naszej parafii (ks.Paweł) pojechać do Guadalupe, koniecznie tak, by być tam na 12.XII, święto M.B. z Guadalupe. Niesamowite przeżycia, a dodatkowo jeszcze kilka dni „słońca” w Acapulco…

– Wielki Post 2024 to plany pielgrzymki do Ziemi świętej, z ks. Pawłem – biblista ma tam „pole do popisu”…

– sierpień 2024 to prawdopodobna wyprawa grupy polonijnej z Calgary do Peru (zainteresowany jest ks. Adam). Wyjazd miałby charakter pielgrzymkowo-turystyczny.

SEMINARIUM ODNOWY W DUCHU ŚWIĘTYM…..

26 kwietnia  w naszej parafii rozpocznie się kolejna seria seminarium Odnowy w Duchu Świętym. Czy w Twoim życiu jest przebaczenie? Pokoj? Radość? Czy czujesz się dowartościowany? Zraniony? Czy w sercu gości złość? Czy jesteś szczęśliwy?  Jeżeli czasami zastnawiasz się nad odpowiedziami na te pytania, seminarium jest właśnie dla Ciebie. 8 tygodni. Wiecej informacji: Magdalena Kaczan. 403 803 5771

ZARZĄD FUNDACJI IM. SW. BRATA ALBERTA W CALGARY prosi wszystkich Parafian o poparcie naszej comiesięcznej zbiórki pieniężnej na rzecz ośrodków, którym pomagamy w Polsce.  Członkowie Zarządu będą dyżurować w Sali Parafialnej dzisiaj w niedzielę po dziennych Mszach świętych. Informacje na temat działalności naszej Fundacji można uzyskać w czasie zbiórki w sali parafialnej u członków Zarządu. Pokwitowania do odpisu podatkowego za rok 2022 zostały wysłane do wszystkich ofiarodawców. Dziękujemy naszym ofiarodawcom. Bóg zapłać!

TRADYCYJNA ŚWIĘCONKA zgromadziła w sali parafialnej wielkie tlumy… Duszpasterze byli w stanie rozpoznać „co dziesiątą twarz”,  jako naszych Parafian. Zatem daje nam to prawdziwy obraz Polonii w Calgary i jej zaangażowania w sprawy duchowe i w życie parafii..

Od 9:00, co godzinę, stopniowo rosła liczba osób obecnych w sali. Największy tłum zgromadził się o godz. 12:00. Kolejne trzy „sesje” wiązały się z coraz to mniejszą frekwencją. Dobrze, że „święconka” miała miejsce w sali parafialnej. Po niej, kto był zainteresowany, nawiedził kościół w celu prywatnej modlitwy. Większość osób nie skorzystała jednak z zaproszenia… ważniejsze były zdjęcia na parkingu…

Podziękowania natomiast należą się wszystkim grupom „trzymającym straż” przy Grobie Pana Jezusa.

GRUPA NASZYCH MINISTRANTÓW miała swoje „wyjście na kręgle”, z ks. Pawłem i paroma rodzicami. Było to możliwe dzięki „funduszowi ministranckiemu”, wypracowanemu w ciągu roku przy różnych inicjatywach. Dziękujemy Parafianom za wsparcie, a ministrantów zapraszamy do gorliwej służby przy ołtarzu Pana Jezusa.

PAPIESKA INTENCJA MODLITEWNA NA KWIECIEŃ 2023 R.

Postanówmy sobie wszyscy, że będziemy mocno wspierać nieużywanie przemocy. Jak mówi Papież, „żyć, mówić i działać bez przemocy nie oznacza rezygnacji, nie oznacza utraty ani wyrzeczenia się czegokolwiek. To jest dążenie do wszystkiego. W tym roku przypada 60. rocznica encykliki św. Jana XXIII Pacem in terris. I Franciszek pragnie uwydatnić aktualność jej przesłania, przypominając, że „każda wojna, każda konfrontacja zbrojna, zawsze kończy się klęską dla wszystkich”. W kwietniowym nagraniu, przygotowanym przez Światową Sieć Modlitwy Papieża, pod koniec zwraca się do nas z prośbą: „Uczyńmy niestosowanie przemocy, zarówno w życiu codziennym, jak i w stosunkach międzynarodowych, przewodnikiem naszych działań”.

Z KARTY ŻAŁOBNEJ

 W czwartek 13 kwietnia odszedł do wiecznośći ś.p. Waldemar Skora w wieku 83 lat. Msza święta pogrzebowa prawdopodobnie odbędzie się w naszym kościele, w przyszłym tygodniu. Sprawy pogrzebowe są w trakcie załatwiania. Rodzinie zmarłego składamy wyrazy współczucia, a ś.p. Waldemara polecamy miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie!

WAŻNA SPRAWA ! Prosimy zwracać uwagę na sposób parkowania! Tylko oznaczone miejsca mogą być zajęte. Nie wolno blokować przejazdu wokół parkingu, bo może się okazać, że karetka nie będzie mieć dostępu !!!