23 kwietnia

23 kwietnia

Sobota, 22 kwietnia

18:00-O Boże bł. i opiekę Matki Bożej dla dzieci i wnuków objętych modlitwą internetowj Róży Różańcowej

18:00-++ Sabina i Stanisław Wasiewski oraz Lucjan Siulka

Niedziela, 23 kwietnia – III Niedziela Wielkanocna

8:30- O dary Ducha św. i bł. Boże dla Mateusza w dniu urodzin                                                                    

10:30- O Boże bł. i potrzebne łaski dla Małgorzaty i Zygmunta w 40 rocz. sakramentu małżeństwa

12:30 – Niedziela Pamięci Ofiar Katynia            – SPK #18

12:30- (Ks. Stefan) – O Boże bł. dla Marii i Kazimierza Pastuszka z okazji 63 rocz. sakramentu małżeństwa

19:00- Dziękczynno- błagalna dla Anny i Sławomira Wiśniewski z okazji 25 rocz. sakramentu małżeństwa

Poniedziałek, 24 kwietnia

19:00- + Wanda Peryt (16 rocz)                   – córka z rodziną

19:00- ++ Regina i Jan Drutkowski, Stanisława i Marian Łysoń oraz Satanisława i Kazimierz Bilek

Wtorek, 25 kwietnia

19:00- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Ks. Marka Sobczaka

19:00- + Jakub zmarły w Polsce

Środa, 26 kwietnia

19:00- + Tadeusz Borowiec i o Boże błogosławieństwo dla Karoliny                                                                               

19:00- + Barbara Benś                                               – córka

Czwartek, 27 kwietnia

19:00- Dziękczynna z prośbą o dalsze łaski i Boże bł. dla Mikołaja, Zosi, Edyty i Staszka    – mama i babcia

19:00- O Boże bł. dla Jakuba z okazji urodzin

Piątek, 28wietnia

9:00- + Aniela Kohnke (7 rocz)                                              

19:00-++ Janina i Andrzej Wolańczyk i zmarli z rodziny Komadowskich                                           

Sobota, 29 kwietnia

8:30- + Stanisław Marcinkiewicz

18:00-+ Edward Samek                                     – rodz. Iskra

18:00- Dziękczynna z prośbą o Boże bł. i opiekę Matki Bożej dla dobroczyńców

18:00(Ks Stefan) Dziękczynno- błagalna w intencji Barbary i Jerzego Grabowskich z okazji 50 rocz. sakramentu małżeństwa

Niedziela, 30 kwietnia – IV Niedziela Wielkanocna

8:30- O łaskę wiary, dary Ducha św. i opiekę Matki Bożej dla córki Katarzyny i całej jej rodziny                                                                   

10:30- O Boże bł. dla Anny Kułach                      – Magda S

12:30 – O Boże bł. i światło Ducha św dla Krzysztofa w dniu urodzin

12:30- (Ks. Stefan) O Boże bł. dla Jana w 95 rocz. urodzin                          – córki z rodzinami

19:00- Za Parafian

III NIEDZIELA WIELKANOCNA

Dz 2,14.22b–28; 1 P 1,17–21; Łk 24,13–35

Ref:Ukaż nam, Panie, Twoją ścieżkę życia.


Droga do Emaus jest naszą drogą. Wszyscy błądzimy ku smutkowi. Zawodzimy się na życiu i naszych nadziejach. Jezus po zmartwychwstaniu jest na każdej ludzkiej drodze. Zawraca nas ku odkryciu swojej obecności na Eucharystii. Uczniowie odkryli obecność Jezusa w drodze dzięki temu, że rozważali Pisma. Wymiana Słów Bożych pozwoliła im się otworzyć na Jego prowadzenie, które skończyło się na łamaniu Chleba. Przez Biblię do Eucharystii – schemat dojścia do celu życia jest prosty. Jezus dosłownie spytał:, „Jakie są słowa, które WYMIENIACIE, idąc?”. Łukasz użył słowa antiballete, które można też tłumaczyć: rzucać sobie nawzajem, wymieniać słowa, dyskutować, porównywać albo nawet ciskać jakby pociskami, gdyż pierwotnie to słowo miało znaczenie militarne. Rozmowa, więc była pełna ognia, była rodzajem walki duchowej, w której Słowa Biblii, jak strzały, uderzały w zwątpienie, krusząc je niczym mury. Słowa uderzały i raniły, uzdrawiając, były zmaganiem duchowym, bitwą o cel życia. Możemy lepiej zrozumieć tę dyskusję, gdy porównamy ją z wędrówką aniołów przez środek Jerozolimy z wizji Ezechiela (Ez 9,4–6). Aniołowie wyniszczyli tych, którzy w życiu nie przyjęli skruchy, unikali krzyża (litera TAW miała formę krzyżyka). Ci, którzy przyjęli znak TAW na czole, czyli przyjęli krzyż życia, byli ocaleni. Ich smutek zamienił się w zbawienie. Życie dzieli nas na tych, którzy przyjmują krzyż, oraz tych, którzy odrzucają krzyż. Jesteśmy rozdarci między tymi postawami i wybór właściwej zależy od tego, czy umiemy walczyć Słowem Boga o własny los. Najtrudniejsza chwila to utrata najdroższej osoby – utrata kogoś, kto nadawał sens naszej drodze. Jezus, zanim umarł, przygotowywał na taką stratę swoich uczniów: „Jeszcze chwila, a nie będziecie Mnie widzieć, i znowu chwila, a ujrzycie Mnie. (…) Wy będziecie płakać i zawodzić, a świat się będzie weselił. Wy będziecie się smucić, ale smutek wasz zamieni się w radość” (J 16,16.20). Gorzej jest z tymi, którzy oparli swoje życie na drugim człowieku, na idei, na pieniądzach, na żądzy, na karierze, na czymkolwiek i kimkolwiek, tylko nie na Bogu. Ich smutek utraty nie zamieni się nigdy w radość. Augustyn Pelanowski OSPPE

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację w kościele, można przysyłać ofiary pocztą,  można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

LEKTORZY

  18:00- K. Apanowicz, M. Iskra

    8:30- M. Sobczak 

   10:30- E. Kaczan, S. Salome, M. Łabinowicz

   12:30- E. Kiegler, S. Zacharia, J. Pajewski

   19:00- M. Gajewski, K. Jansen

Kolejna akcja zbierania ofiar na działalność charytatywną i administrację diecezji Calgary na rok 2023 rozpoczęła się w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi  $24,042.00. Dotychczas zostało zebrane $ 4,730.00

NADCHODZĄCE WYDARZENIA…(duże i małe)….

* 5 maja–piątek–MAJÓWKA dla młodzieży klas 7-12.

* 6 maja – sobota – WSPOMNIEŃ CZAR – wieczór z polskimi przebojami lat 60, 70, 80, 90 i współczesnych, można będzie wspólnie pośpiewać, zatańczyć, można będzie wystąpić „solowo” z wybraną piosenką, będzie serwowany posiłek… Bilety po $50.00 w sprzedaży w Sali parafialnej, D.J.Marco przyjmuje zgłoszenia, by przygotować podkład muzyczny dla naszych solistów…

* 11 maja – czwartek – 19: 00 – Sakrament Bierzmowania

*14 maja – niedziela – Rocznica I Komunii Świętej

*14 maja – niedziela – OBIAD DLA MAMY – organizowany przez zespół MAZOVIA

* 21 maja – niedziela – Pierwsza Komunia św. dla dzieci

* 28 maja – niedziela – w Domu Polskim wielkie widowisko nt. Jana Pawła II przygotowane przez ss. Dominikanki i Rycerstwo Niepokalanej.

ŚWIĘTY OJCIEC PIO wstawia się za nami u Boga. Mając Relikwie, kontynuujemy nabożeństwo 23 dnia każdego miesiąca (lub data w pobliżu, jeśli to jest weekend). A więc nabożeńtwo przypada w poniedziałek, 24 kwietnia. Zapraszamy! Intencje wypisujemy CZYTELNIE!

NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA

Dziękujemy wszystkim za obecność i modlitewny nastrój. Obiad serwowany w tym dniu pomógł szeregu osobom „powiązać” Mszę św. o 12:30 z Godziną Miłosierdzia oraz przyniósł $1,920 na wsparcie Funduszu dla Uchodźców. Bóg zapłać!

RADA PARAFIALNA – spotkanie we wtorek 25 kwietnia, bezpośrednio po Mszy św. wieczornej. Omówimy finanse za rok 2022 by przedstawić sprawozdanie w przyszłą niedzielę.

ZARZĄD STOWARZYSZENIA POLSKO-KANADYJSKIEGO W CALGARY zaprasza wszystkich zrzeszonych w Stowarzyszeniu na Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze, które odbędzie się w niedzielę, 30.IV. 2023r. o godz. 14:30 w Domu Polskim.

PIELGRZYMKI, WYPRAWY, PODRÓŻE…

Po „paraliżu covid’owym” wszystko wraca do „normy”. Ludzie chcą podróżować, pogłębiać swoją wiarę, doświadczać wielkości Boga w cudach natury… – ks. Jacej Cydzik z Radia Maryja organizuje pielgrzymkę do Włoch. Wylot z Toronto w nie­dzielę 08.10.2023, powrót  w środę 18.10.2023.

Plan jest następujący:
08.10.2023 Niedziela Wylot z Toronto
09.10.2023 Poniedziałek Przylot do Wenecji-Padwa
08.10.2023 Wtorek Wenecja
11.10.2023 Środa Florencja
12.10.2023 Czwartek Florencja-Piza-Asyż
13.10.2023 Piątek Asyż-Lanciano-San Giovani Rotondo
14.10.2023 Sobota San Giovani Rotondo-Gargano-San Giovani Rotondo
15.10.2023 Niedziela San Giovani Rotondo-Pompei-Neapol
16.10.2023 Poniedziałek Neapol-Monte Cassino-Rzym
17.10.2023 Wtorek Rzym
18.10.2023 Środa powrót do Toronto

Jestem w trakcie załatwiania przewodników, noclegów i autokaru, myślę, że to szybko zepnę” i wtedy byłaby gotowa kalkulacja i ulotka.                    Ks.Jacek

MAMY JUŻ SZCZEGÓŁY PIELGRZYMKI DO GUADALUPE I INNYCH  MIEJSC W MEKSYKU…

TERMIN: 02DEC – 13DEC (11DNI)

DAY 1, DEC 02: DEPART / ARRIVE MEXICO CITY

DAY 2, DEC 03: MEXICO CITY – THE SHRINE OF GUADALUPE

DAY 3, DEC 04: TEOTIHUACAN – PUEBLA

DAY 4, DEC 05: PUEBLA- OCOTLAN- SAN MIGUEL DEL  MILAGRO – TLAXCALA

DAY 5, DEC 06: PUEBLA – CHOLULA

DAY 6, DEC 07: PUEBLA – TAXCO

DAY 7, DEC 08: TAXCO – CACAHUAMILPA- ACAPULCO

DAY 8, DEC 09: ACAPULCO  (optional excursion LAGUNA COYUCA – aprx CA$100 extra)

DAY 9, DEC 10                ACAPULCO         (optional  excursion LA QUEBRADA- aprx CA20 extra

DAY 10, DEC 11: ACAPULCO-XOCHIMILCO

DAY 11, DEC 12: GUADALUPE-MEXICO CITY

DAY 12, DEC 13: RETURN

Koszt od osoby to $3,900 (jeśli będzie grupa 30 osób).

Szczegóły i zapisy po 22 maja, gdy Urszula Gut powróci z Europy.

                „DALEKOSIĘŻNE” PLANY:

– Wielki Post 2024 to plany pielgrzymki do Ziemi świętej, z ks. Pawłem – biblista ma tam „pole do popisu”…

– sierpień 2024 to prawdopodobna wyprawa grupy polonijnej z Calgary do Peru (zainteresowany jest ks. Adam).

GRUPA „MINISTRANTÓW STARSZYCH” miała swoje „integracyjne” spotkanie w minioną sobotę. Dobrze, że chcą służyć przy ołtarzu, bo ministranci młodsi nie zawsze są obecni… jeśli ktoś z panów w przeszłości był ministrantem, a nadal chciałby służyć przy ołtarzu, można zgłaszać się do ks. Pawła…

Przypominamy o nadchodzącym spotkaniu Klubu Książki 23 kwietnia o godz.14:00 w Bibliotece. Temat: twórczość I.B. Singera.

SEMINARIUM ODNOWY W DUCHU ŚWIĘTYM…..

26 kwietnia  w naszej parafii rozpocznie się kolejna seria seminarium Odnowy w Duchu Świętym. Czy w Twoim życiu jest przebaczenie? Pokoj? Radość? Czy czujesz się dowartościowany? Zraniony? Czy w sercu gości złość? Czy jesteś szczęśliwy?  Jeżeli czasami zastnawiasz się nad odpowiedziami na te pytania, seminarium jest właśnie dla Ciebie. 8 tygodni. Wiecej informacji: Magdalena Kaczan. 403 803 5771

13 kwietnia obchodzony był Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – prawie 22 tys. obywateli II Rzeczypospolitej zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD na rozkaz sowieckich władz. Ustanowiony w 2007 roku uchwałą Sejmu RP Dzień Pamięci przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. 17 Września 1939 r., po sowieckiej agresji na Polskę, w niewoli znalazło się około 250 tys. polskich jeńców, w tym ponad 10 tys. oficerów Wojska Polskiego. 5 marca 1940 roku na najwyższym szczeblu sowieckich władz zapadła decyzja o wymordowaniu polskich jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz Polaków przetrzymywanych w więzieniach NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej. 3 kwietnia 1940 r., po trwających miesiąc przygotowaniach, rozpoczęto likwidację obozu w Kozielsku, a dwa dni później – obozów w Starobielsku i Ostaszkowie. Przez następnych sześć tygodni Polacy wywożeni byli z obozów do miejsc kaźni. Z Kozielska 4 404 osoby przewieziono do Katynia i zamordowano strzałami w tył głowy, zaś 3 896 jeńców ze Starobielska zabito w pomieszczeniach NKWD w Charkowie, a ich ciała pogrzebano na przedmieściach miasta w Piatichatkach. Z kolei 6 287 osób z Ostaszkowa rozstrzelano w gmachu NKWD w Kalininie (obecnie Twer) i pochowano w miejscowości Miednoje. Łącznie zamordowano 14 587 jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRR. Prawda o sprawcach ludobójstwa, dokonanego przez funkcjonariuszy NKWD na prawie 22 tys. obywatelach II Rzeczypospolitej, została oficjalnie potwierdzona dopiero po 50 latach i do dziś pozostaje niezabliźnioną raną. W 82. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej instytucje kultury, prowadzone lub współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podjęły szereg działań upamiętniających ofiary dokonanego wówczas ludobójstwa.

AMAZING EAGLE POINT VACATION HOME Gorąco zaprasza! Nasz dom wakacyjny położony jest w malowniczej miejscowości Kelowna, która jest doskonałym miejscem zarówno do aktywnego wypoczynku jak i do relaksu w ciszy i spokoju. Więcej info na naszej stronie.    Zapraszamy!    www.KelownaVacationHome.com tel.403-761-488(18x)                                                                                    

WAKACJE W B.C.

Do wynajęcia część domu w okolicy Creston BC, z całym wyposażeniem niedaleko Kootenay Lake (plaża). Można ze sobą zabrać pieska. Tel: 403-540-7736 (7x

WAŻNA SPRAWA! Prosimy zwracać uwagę na sposób parkowania! Tylko oznaczone miejsca mogą być zajęte. Nie wolno blokować przejazdu wokół parkingu, bo może się okazać, że karetka nie będzie mieć dostępu!!!   

PANI MARIA KOZIOŁ dziękuje za regularną pomoc, jaka nasza wspólnota parafialna jej okazuje. Nadal sponsorujemy jej cotygodniowe masaże, a ostatnio przekazaliśmy też $710 na naprawę elektrycznego inwalidzkiego wózka, którym się porusza. To wszystko jest możliwe dzięki dobroci serca wielu ofiarodawców…

THE DIOCESE OF CALGARY is pleased to announce the release of the 2022 Impact Report, which highlights the fruits of your generosity and of our work together over the past year. Your financial donation and service have made a signi­ficant dif­ference in the lives of those in our community and beyond.  Please take a moment to read through the Impact Report which you can access from catholicyyc.ca/2022impactreport  We hope that the report will serve as a testament to the incredible work that we have accomplished together and as an inspiration for all that we can achieve in the future.  On behalf of Bishop McGrattan, thank you for your unwavering support and generosity towards serving our community and spreading the good news of God’s unconditional love. In Christ, Fr. Wilbert.

 The Diocese of Calgary earnestly desires to accompany engaged couples in deepening their appreciation for the beauty of the Sacrament of Marriage by offering Marriage Preparation programs. Professionally trained and experienced facilitators will journey with couples to assist them in making Christ the centre of their new life together. In a friendly, supportive, caring and non-judgmental atmosphere, couples will explore and engage in conversation about:

Registration Process

All couples must meet with their parish priest or deacon for an initial interview before they register for a course. After the initial interview, the couple will be provided with the QR codes to register for the Marriage Preparation Courses.   The registration fee for the CPC Marriage Preparation Program is $250 per couple. The fee includes the Prepare-Enrich Couple Inventory vouchers and workbooks, Marriage in the Lord Formation Resource, additional PDF materials, lunch, and other incidentals.  All necessary resources will be sent by mail to the couples one week prior to the course start dates. Please ensure that your contact information is accurate

MARRIAGE PREPARATION COURSES SCHEDULE

Thursday evening at 7 pm to 9 pm – ONLINE (Zoom)

Friday evening at 7 pm to 9 pm – ONLINE (Zoom)

Saturday at 9 am to 4 pm – In person at the designated church (lunch included)

Upcoming course dates

May 25-27, 2023
(Zoom & St. Albert the Great, Calgary)

June 22-24, 2023
(Zoom & Holy Spirit, Calgary)

July 27-29, 2023
​(Zoom & St. Anthony, Calgary)
For any questions, please contact Anthony Banka at the Office of Pastoral Ministry: anthony.banka@calgarydiocese.ca or (403) 218-5548.