11 czerwca

11 czerwca

Sobota, 10 czerwca

9:30 – Zakończenie roku szkolnego klas od 0 do 6

18:00-+ Łukasz Paliński

18:00– + Jerzy Złotowski

18:00- MW + Ryszard Kogut

Niedziela, 11 czerwca – BOŻE CIAŁO

8:30- O łaskę zdrowia i Boże błogosławieństwo dla Sebastiana                                                             

10:30- ++ Za zmarłych z rodzin: Rębisz, Nowak, Psiurski i Wall

10:30- W intencji polonijnych organizacji z okazji Polish-Canadian Heritage Day (ks. Stefan)

12:30- Za Parafian

12:30– Dziękczynna za posługę Ks. Adama, Ks. Pawła i Ks. Stefana

19:00- ++ Michał i Aniela Cozac                               – córka

Poniedziałek, 12 czerwca

19:00- O Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla Marka Machuli z okazji urodzin

19:00- + Ryszard Kogut                                  – brat z rodziną

Wtorek, 13 czerwca

19:00- +ks. Józef Kubicki TChr

Środa, 14 czerwca

19:00-+ Andrzej Borowski                                          – żona                                                                     

19:00- ++ Krystyna i Józef Bukry i zmarli z rodziny

Czwartek, 15 czerwca

19:00- + Władysława (F) Siwiec                                 – córka

Piątek, 16 czerwca

9:00-  Wolna intencja

19:00- + Małgorzata Grabowska (8 rocz)                   – mąż

Sobota, 17 czerwca

8:30- ++ Jan, Maria, Józef, Edward, Stanisław, Adam Gryboś i dusze w czyśćcu cierpiące

18:00 O Boże błog. i opiekę Matki Bożej dla dzieci i wnuków objętych modlitwą internet. Róży Różańcowej                                       

18:00– O Boże błogosławieństwo, dary Ducha św. i opiekę Matki Bożej dla Kacpra, Mai i Victorii Magdziarz – dziadkowie

Niedziela, 18 czerwca- XI niedziela zwykła

8:30- + Edmund Niemczewski (19 rocz)    – syn i córka z rodzinami                                                          

10:30- ++ Emilia i Stefan Koza, Alina i Mikołaj Dębicki oraz Maria i Jan Tyszka

12:30- ++ Edward Kucharski (14 rocz) i zmarli z rodziny

19:00- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla córki

   UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO CIAŁA

Pwt 8,2-3.14b-16a; 1 Kor 10,16-17; J 6,51-58

Ref:  Alleluja.

Uroczystość Bożego Ciała jest świętem uwielbienia i dzięk­czynienia za dar Eucharystii. W tym dniu chrześcijanie groma­dzą się wokół ołtarza, aby kontem­plować i adorować tajem­nicę wiary, pamiątkę ofiary Chrystusa, przez którą przyniósł On wszystkim lu­dziom zbawienie. Doskonale znaczenie Eucharystii rozumieli pierwsi chrześcijanie, którzy zachęcali się wzajemnie do przyjmowania Komunii św. słowami: pójdźmy po życie, po moc, po miłość, po świętość! Jezus najpierw zstąpił z nieba na ziemię, żył przez 33 lata i nauczał o królestwie Bożym, a tuż przed swoją śmiercią krzyżową zostawił nam w swoim testamencie Najświętszy Sakrament. A kiedy zmartwychwstał i wstąpił do nieba, to jednocześnie pozostał z nami, na ziemi –  z Ciałem i Duszą: pod postacią chleba i wina. Czy jednak naprawdę w to wierzymy? Od braku wiary lub chwilowego zwątpienia nikt nie jest wolny. Świadczy o tym cud w Macerata we Włoszech. Rankiem 15 kwietnia 1356 r., pewien kapłan odprawiał Mszę św. w kościele benedyktynek. Podczas konsekracji dopuścił się on krótkiej chwili zwątpienia w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, gdy nagle przy łamaniu Chleba, z Hostii popłynęła krew. Ręce mu zadrżały i krople krwi upadły na korporał pod kielichem. Po zakończeniu Mszy św. kapłan pośpieszył do biskupa, który nakazał splamiony korporał poddać kanonicznemu badaniu w katedrze. Cud ten został porównany do słynnego cudu w Bolsena z 1236r., który dał początek świętu Bożego Ciała. Komisja potwierdziła autentyczność cudu i korporał z plamami krwi został wystawiony do publicznej adoracji. Krwawe plamy wyraźnie widoczne na korporale, uznane są za Najświętszą Krew Zbawiciela. Relikwiarz zawierający cenny skarb przetrwał burzliwe koleje losu a jego zawartość do dziś czczona jest w kaplicy katedry Macerata – szczególnie w oktawie Bożego Ciała.Chrystus powiedział kiedyś do słuchających go ludzi, którzy mieli dokładnie takie same problemy jak my: „Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem”. A „jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. I wtedy byli tacy, którzy uwierzyli, jak również tacy, którzy odeszli do tzw. swoich spraw. I wśród nas są tacy, którzy przyjmą te słowa z wiarą; inni może się nad nimi zastanowią; a jeszcze inni pewnie odejdą i wrócą do siebie bez żadnej reakcji, jakby nic się nie stało. A co ty zrobisz? ks. Leszek Smoliński

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację w kościele, można przysyłać ofiary pocztą, można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

LEKTORZY

18:00- R. Kohnke, B. Pajewski, J. Pajewski

   8:30- T. Kot, M. Iskra

  10:30- W. Potocka, S. Zacharia, K. Apanowicz

   12:30- M. Kaczan, M. Sobczak, E. Kaczan

   19:00 – W. Grabowski, K. Jansen 

          

Kolejna akcja zbierania ofiar na działalność charytatywną i administrację diecezji Calgary na rok 2023 rozpoczęła się w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi  $24,042.00. Dotychczas zostało zebrane $ 5,587.00

PODZIĘKOWANIA PO XIII KONCERCIE CHARYTATYWNYM IM. ŚW. JANA PAWŁA II.

Koło Modlitewno- Apostolskie Rycerstwa Niepokalanej, działające przy naszej parafii, wyraża raz jeszcze serdeczne podziękowania wszystkim zgromadzonym gościom oraz parafianom za  liczne przybycie na nasz 13 Koncert Charytatywny im . św. Jana Pawła II. Dzięki ofiarom waszego serca, udało się nam zebrać $ 13, 410.00 DSC_0423 na pomoc Siostrom i Braciom posługującym Polakom na Wschodzie (Ukraina, Rosja, Białoruś). Niech Dobry Bóg wynagrodzi swoimi łaskami Ofiarodawców, a Niepokalana otoczy swą szczególną opieką. Bóg Zapłać! W imieniu Rycerstwa Niepokalanej – Anna Kamieniak

NADCHODZĄCE WYDARZENIA…

*11 czerwca – niedziela – BOŻE CIAŁO, proceja do 4 ołtarzy, kawiarenka i obiad w sali parafialnej, a w Domu Polskim celebracja Polish-Canadian Heritage Day od godziny 11:00.

*18 czerwca – niedziela – Dzień Ojca i Dzień Dziecka– obiad przygotowany przez zespół KRAKUSY; dla TATUSIÓW coś specjalnego w naszym ogródku, dla dzieci gry i zabawy oraz dmuchany „zamek” po północnej stronie kościoła.

*24 czerwca – sobota – poza Calgary Piknik Góralski organizowany wraz z zespołem KRAKUSY – szczegóły na plakatach.

Już od miesiąca ogłaszamy w biuletynie i zapraszamy na celebracje do Domu Polskiego,  3015 – 15 Str. NE.  Tematyką przewodnią w tym roku jest emigracja powojenna do Alberty, między innymi losy żołnierzy polskich oraz losy rodzin wywiezionych przez Sowietów na Sybir i do Kazachstan Szczegółowy program na plakatach i na stronie internetowej:   www.celebratingpoland.ca

W czasie wakacji (lipiec – sierpień) biblioteka będzie zamknięta aż do 2/3 września. Można będzie jednak wymienić książki w jeden weekend 29/30 lipca (w sobotę 19:00-20:00 i niedzielę (9:30-14:00). 

PIELGRZYMKA DO GUADALUPE również przybiera swoją „ostateczną wersję”. W następny weekend,  17 i 18 czerwca, Urszula Gut będzie dyżurować w sali parafialnej w kwestii prezentacji szczegółow i zapisów.  (403) 407-0177

W NASZYM SĄSIEDZTWIE trwają intensywne prace budowlane. W formie ostatecznej, budynek bliżej kościoła, będzie miał 14 pięter i pomieści 203 ekskluzywne mieszkania (na wynajem) o 1- 2- i 3- pokojach. Natomiast budynek „biznesowy, czyli medical center” będzie niższy, ale kładka od niego pozwoli przejść nad ulicą „Canada Hwy 1” na drugą stronę, w kierunku nowego szpitala „Calgary Cancer Center”.

Na parterze budynku mieszkalnego będzie restauracja i inne punkty usługowe. W sumie, po zagospodarowaniu terenu i po zbudowaniu parkingu, całość będzie wyglądać całkiem estetycznie w 2024 roku… Będziemy mieć więcej „sąsiadów”, a ci, którzy już od lat mieszkają w pobliżu naszego kościoła, od lat pytają o Mszę św. w j. angielskim…. Zatem będziemy mieć jedną, w soboty o godz. 17:00, począwszy od 23 września. Wówczas „polska Msza” przesunie się o pół godziny, czyli na 18:30. Takie rozwiązanie nie burzy całości porządku….

PAPIESKA INTENCJA MODLITEWNA NA CZERWIEC 2023 R.

Czy wiesz, że nawet w XXI wieku tortury nadal istnieją na świecie?„Tortury nie są czymś wczorajszym. Niestety, są częścią naszej dzisiejszej historii” – stwierdza Franciszek w wideo przygotowanym przez Światową Sieć Modlitwy Papieża, aby rozpowszechnić czerwcową intencję modlitewną.Ten horror musi się skończyć. A żeby go powstrzymać, „konieczne jest postawienie godności osoby ponad wszystkim innym”.Jeśli tego nie zrobimy, to – jak zaznacza Franciszek na końcu filmu – „traktując ofiary nie jak osoby, ale jak «przedmioty», nad którymi można się znęcać bez miary”, zniszczymy je na całe życie zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Módlmy się z Papieżem, „aby wspólnota międzynarodowa zobowiązała się konkretnie do zniesienia tortur, gwarantując wsparcie dla ofiar i ich rodzin”.

ZARZĄD STOWARZYSZENIA POLSKICH KOMBATANTÓW W KANADZIE KOŁO #18 W CALGARY – 18 czerwca, niedziela, o 2:30 miesięczne zebranie członków naszego koła, ostatnie zebranie przed wakacyjnym sezonem. Zapraszamy!

AMAZING EAGLE POINT VACATION HOME Gorąco zaprasza! Nasz dom wakacyjny położony jest w malowniczej miejscowości Kelowna, która jest doskonałym miejscem zarówno do aktywnego wypoczynku jak i do relaksu w ciszy i spokoju. Więcej info na naszej stronie.    Zapraszamy!    www.KelownaVacationHome.com tel.403-761-488(12x)                                                                                    

WAKACJE W B.C.- Do wynajęcia część domu w okolicy Creston BC, z całym wyposażeniem niedaleko Kootenay Lake (plaża). Można ze sobą zabrać pieska. Tel: 403-540-7736 (1x)

POKÓJ DO WYNAJĘCIA – Calgary, dzielnica NE. Kontakt: 825-994-1948

POSZUKUJE PRACY – młody, pracowity student przyjechał do cioci na 4 miesiące wakacji. Pomoże przy pracach ogrodowych lub innych. Regina: 403-923-9959

PRACA- Prezes Stowarzyszenia Polaków „Biały Orzeł”   z Victorii, BC zatrudni do   pracy gospodarza, ze stałym zamieszkaniem w tutejszym Domu Polskim. Zainteresowani proszeni są o kontakt przez e-mail  :  victoriapolishhall@gmail.com  lub tel. 250-382-5741. Adres Domu Polskiego- 90 Dock  St.,Victoria (4x)

POSZUKUJĄ PRACY i MIESZKANIA- dwie panie z Ukrainy, dopiero niedawno przyjezdne poszukują pracy do sprzątania, pomoc w kuchni na pół etatu lub cały etat. Ktokolwiek chciałby im pomóc w znalezieniu pracy lub mieszkania prosimy o kontakt z nimi: Tatiana- 403-714-9569, Natalia 403-714-9270

ZAPRASZAMY NA PIELGRZYMKĘ DO WŁOCH pod duchowym przewodnictwem O. Jacka Cydzika CSsR, w dniach 08-18 Października 2023

NIEDZIELA 08.10.2023 – Wylot z lotniska Pearson International w Toronto o godzinie 21:40 pm.

PONIEDZIAŁEK 09.10.2023 – Przylot do Wenecji, przejazd i zakwaterowanie w hotelu, Wyruszamy do Padwy, gdzie zwiedzimy miasto, nawiedzimy bazyliką św. Justyny z relikwiami św. Łukasza Ewangelisty. Warto wiedzieć, że na uniwersytecie w Padwie, studiowało wielu wybitnych uczonych i artystów w tym także Polaków jak choćby Mikołaj Kopernik czy Jan Kochanowski. Msza św. w Bazylice św. Antoniego. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg

WTOREK 10.10.2023 – Po śniadaniu przejazd do Wenecji, zwiedzanie miasta, nawiedzenie katedry św. Marka, czas na spacery, zakupy i lunch (we własnym zakresie). Msza św. i powrót do hotelu obiadokolacja i nocleg

ŚRODA 11.10.2023 – Po śniadaniu opuszczamy hotel i wyruszamy do Florencji. Stolica Toskanii i perła włoskiego renesansu, gdzie tworzyli najwięksi mistrzowie jak Dante Aligheri, Giotto, Leonardo Da Vinci czy Michał Anioł. Po zwiedzeniu miasta i mszy św. przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg

CZWARTEK 12.10.2023 – Po śniadaniu opuszczamy hotel i wyruszamy do Pizzy, która słynie ze wspaniałej katedry i dzwonnicy zwanej „krzywą wierzą”. Po zwiedzaniu i lunchu (we własnym zakresie) ruszamy do Asyżu. W mieście odwiedzimy najważniejsze miejsca związane z życiem św. Franciszka oraz odprawimy mszę św. Następnie przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

PIĄTEK 10.13.2023 – Po śniadaniu opuszczamy hotel i wyruszamy do Lanciano, miejsca jednego z wielu na terenie Włoch cudu eucharystycznego. Odprawimy mszę św. w Sanktuarium Cudu Eucharystycznego. Po lunchu (we własnym zakresie) wyruszymy do San Giovanni Rotondo, czyli miasta św. Ojca Pio. Tu po zakwaterowaniu czeka nas obiadokolacja i nocleg.

SOBOTA 14.10.2023 – Po śniadaniu nawiedzimy miejsca związane z życiem i działalnością św. O. Pio i odprawimy mszę św. Po lunchu (we własnym zakresie) przejedziemy do pobliskiego Gargano do Groty Sanktuarium św. Michała Archanioła. Wieczorem powrócimy do hotelu na obiadokolację i nocleg.

NIEDZIELA 15.10.2023 – Po śniadaniu opuszczamy hotel i wyruszamy do Pompei. Najpierw zatrzymamy się w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej na mszę świętą, po czym przejdziemy na zwiedzanie starożytnego miasta Pompei, zniszczone w czasach cesarstwa rzymskiego przez wybuch Wezuwiusza w 79 roku. Po lunchu (we własnym zakresie) przejedziemy do pobliskiego Neapolu, by przynajmniej podczas spaceru zobaczyć piękno tego królewskiego miasta, nawiedzić katedrę św. Januareg. Następnie udamy się do hotelu na obiadokolację i nocleg.

PONIEDZIAŁEK 16.10.2023 – Po śniadaniu opuszczamy hotel i wyruszamy na Monte Cassino. Tam na Polskim Cmentarzu Wojennym odprawimy mszę św. i udamy się do Rzymu. Tu nawiedzimy Bazylikę św Pawła za murami oraz udamy się na spacer wokół rzymskich starożytności: Colosseum, Łuk Konstantyna, Via dei Fori Imperiali, Lateran i Scala Sancta. Następnie udamy się do hotelu na obiadokolację i nocleg.

WTOREK 17.10.2023 – Po śniadaniu udajemy się na Watykan by uczestniczyć we mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II. Po mszy św. nawiedzamy Bazylikę św. Piotra, zwiedzamy Muzea Watykańskie i Kaplicę Sykstyńską. Przerwa na lunch (we własnym zakresie). Kontynuujemy zwiedzanie Rzymu trasą przez najważniejsze place i fontanny miasta, bazylikę Santa Maria Maggiore oraz kościół św. Alfonsa z cudowną Ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Następnie powrócimy się do hotelu na obiadokolację i nocleg.

ŚRODA 18.10.2023 – Po śniadaniu opuszczamy hotel i udajemy się na lotnisko. Wylot do Toronto zaplanowany jest na 11:30 am.

CZAS TRWANIA: 10 dni .CENA: 4 450 CAD za osobę CENA ZAWIERA: przelot liniami Air Canada Toronto-Wenecja; Rzym-Toronto w klasie ekonomicznej, zakwaterowanie w hotelach 3* i 4*, pokoje 2-osobowe, 2 posiłki dziennie, śniadania i obiadokolacje, wejścia do zwiedzanych miejsc wymienionych w programie, zwiedzanie z polskim przewodnikiem w/g rozkładu,. Przejazdy komfortowym autokarem usługi opiekuna na całej trasie, CENA NIE ZAWIERA: ubezpieczenia, posiłków innych niż wyżej wymienione, wstępów do atrakcji niewymienionych w programie zwiedzania

WYMAGANE DOKUMENTY: paszport ważny, co najmniej 6 miesięcy, ubezpieczenie

PRZY ZAPISIE: proszę dostarczyć kopię paszportu (strona ze zdjęciem) i zaliczkę 500 CAD

WAŻNE INFORMACJE: przed dokonaniem rezerwacji, wymagana jest niezwracalna zaliczka w kwocie 500 CAD na osobę, chyba, że, rezerwacja jest zrealizowana po 04.08.2023, kiedy obowiązuje już pełna zapłata.

Resztę opłaty należy uiści 04.08.2023. Wszelkie nieprzewidziane wydatki hotelowe (telefon, room service, mini bar etc.) klient płaci bezpośrednio w hotelu. Zarezerwowany przelot, hotel lub każda inna rezerwacja nie może być przeniesiona lub zmieniona na inne nazwisko lub miejsce przeznaczenia. Zmiany i anulowania mogą być dokonane tylko przez biuro podróży Orbis Vacations and Travel. Zmiany i unieważnienia podlegają dodatkowym opłatom.

CANCELLATION:  Opłaty za rezygnację:

Do 04.08.2023 50% ceny .Po 04.08.2023 100% ceny

INFORMACJE, ZAPISY, DOKONYWANIE WPŁAT, UBEZPIECZENIA:  Orbis Vacations and Travel Ltd

2065 Dundas Street East Unit 107, MISSISSAUGA, ON L4X 2W1 TEL: 905-624-1115; cel: 647 408 8893 e-mail: orbisvacations@bellnet.ca INFORMACJE I ZAPISY Joanna Strzezek 905 845 3553