18 czerwca

18 czerwca

Sobota, 17 czerwca

18:00 O Boże błog. i opiekę Matki Bożej dla dzieci i wnuków objętych modlitwą internet. Róży Różańcowej                                       

18:00– O Boże błogosławieństwo, dary Ducha św. i opiekę Matki Bożej dla Kacpra, Mai i Victorii Magdziarz – dziadkowie

Niedziela, 18 czerwca- XI niedziela zwykła

8:30- + Edmund Niemczewski (19 rocz)    – syn i córka z rodzinami          

10:30- ++ Emilia i Stefan Koza, Alina i Mikołaj Dębicki oraz Maria i Jan Tyszka

12:30- ++ Edward Kucharski (14 rocz) i zmarli z rodziny

19:00– O Boże bł. i opiekę Matki Bożej dla córki

Poniedziałek, 19 czerwca- Św. św. Romualda

19:00- ++ Jadwiga i Ryszard Tłustochowicz i zmarli  rodzice                       – siostra

19:00- Dziękczynna z prośbą o dalsze łaski i Boże błogosławieństwo dla Magdy, Marysi i Deny –mama i babcia

Wtorek, 20 czerwca

19:00- O Boże błogosławieństwo dla Basi i o łaskę zdrowia

19:00- O udaną operację i powrót do zdrowia dla Aleksandra                              – siostra z rodziną

Środa, 21 czerwca  – św. Alojzego Gonzagi                                                                   

19:00- + Andrzej Kuciuba

Czwartek, 22 czerwca- św. Paulina z Noli

19:00- + Władysław Kogut (35 rocz)

Piątek, 23 czerwca

9:00- + Krystyna Hryc (w 2 roczn. po śmierci)

19:00- + Bogdan Sawicki

Sobota, 24 czerwca- Narodzenie św. Jana Chrzciciela

8:30- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla rodziny Rajchel

18:00– ++ Janina i Stanisław Sadowski i zmarli z rodziny – córka                                      

18:00– ++ Jan i Genowefa Waśniewski oraz Boże błogosławieństwo z okazji urodzin dla Teresy Waśniewskiej                                              – wnuczka z rodziną

Niedziela, 25 czerwca- XII niedziela zwykła

8:30- + Władysław Wardzała (29 rocz)           – syn z rodziną                                                          

10:30- + Henryka (F) Bedryło

12:30- + Łukasz Paliński (2 rocz)

19:00- + Jan, oraz o Boże błogosławieństwo i światło Ducha św. dla Janiny i całej rodziny

     XI NIEDZIELA ZWYKŁA

Wj 19,1–6a; Rz 5,6–1; Mt 9,36–10,8

      Ref: My ludem Pana i Jego owcami. 

Jezus widział, że Jego słuchacze są bardzo samotni. Poszukują oparcia i nie znajdują go w nikim. Poszukiwanie miłości doprowadza człowieka na skraj pustyni nienawiści, dopóki nie zrozumie, że żaden człowiek nie wypełni jego pustki. Pełnią jest tylko Bóg! On jest opieką, troską, ramionami. Izrael spotkał się z Bogiem na pustyni. Nie tylko, dlatego, że trzeba wszystko porzucić, by dojrzeć miłość Boga, ale również, dlatego, że Bóg chciał uświadomić człowiekowi jego sytuację: opuszczenie, znękanie, rozdarcie wewnętrzne. Tak jest z nami dopóki nie otworzymy oczu, by zobaczyć, że Boże oczy nigdy nie są zamknięte na nas. My jesteśmy tymi znękanymi przez uczucia i rozszarpanymi w sercu. Złupieni przez siły mroku, niemający sił do stania o własnych nogach, jak mówi List do Rzymian: bezsilni i żyjący jak wrogowie Boga! Bóg to widzi, ale czy my potrafimy dostrzec to w sobie?Ewangelia nie tylko objawia miłość Boga, ale także prawdę o człowieku. Szukamy miłości wszędzie, tylko nie w Bogu. Jak powiedział św. Jan od Krzyża, szukamy niczego w niczym! Mimo tego, że porzuciliśmy Boga, On nas kocha. Wyprowadza z pustyni do ziemi obiecanej, zachowuje od karzącego gniewu. Najbardziej zdumiewa to, że Jezus, pragnąc zaradzić ludzkiej nędzy, powołał Apostołów – robotników żniwa, udzielając im władzy nad duchami nieczystymi, nad wszelkimi chorobami i słabościami. W Biblii obraz żniw to często symbol końca świata! Apostołowie mieli obowiązek wyganiać złe duchy. Niewielu jest takich, którzy są wierni temu powołaniu. Wielu nawet zwątpiło w istnienie demonów, uważając ich obecność w Biblii za „gatunek literacki”. W jaki sposób Apostołowie mieli wyganiać złe duchy? Przez głoszenie czułości Boga! Człowiek potrzebuje miłości i czułości, ale nie sięga po nią tam, gdzie ona naprawdę na niego czeka, nie sięga po ramiona Boga. Każde inne ramiona, tylko nie Boga! Tak, niestety, myślimy i dlatego oplatają nas swymi ramionami demony. Ludzie nie potrzebują psychologów, którzy wytłumaczą im ich pustkę i samotność. Potrzebują czułości i miłości. I tylko Bóg może ich nasycić. Kto jednak uwierzy, że Bóg ma więcej ciepła niż najczulsza matka? Kto uwierzy, że u źródeł ludzkiego zagubienia jest zawsze brak miłości i czułości? Kto uwierzy, że właśnie po to Jezus wysłał Apostołów, aby głosili tę czułość, udostępniali ją w sakramentach, wskazywali w rozmowach, by namaszczali olejem w taki sposób, by namaszczeni czuli łagodne dotknięcie Ducha, kojące i leczące? Robimy wszystko, by nie czuć samotności. A jednak to, co robimy, pogłębia naszą samotność. To nie jest wyjście z samotności. Dopiero Bóg potrafi kochać w tak doskonały sposób, że nawet ktoś, kto zwątpił w to, że może być kochany, nie zostanie przez Niego porzucony. o.Augustyn Pelanowski OSPPE

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację w kościele, można przysyłać ofiary pocztą, można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

LEKTORZY

18:00- M. Edgar, B. Pajewski, J. Pajewski

8:30- R. Przybylski, S. Zacharia

10:30- M. Kaczan, A. Wiśniewski

12:30- Z. Pieczara, D. Topor, Z. Topor

  19:00 – M. Sapielak, M. Gajewski     

Kolejna akcja zbierania ofiar nadziałalność charytatywną i administrację diecezji Calgary na rok 2023 rozpoczęła się w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi  $24,042.00. Dotychczas zostało zebrane $ 5,927.00

NADCHODZĄCE WYDARZENIA…

*18 czerwca – niedziela – Dzień Ojca i Dzień Dziecka– obiad przygotowany przez zespół KRAKUSY; dla TATUSIÓW coś specjalnego w naszym ogródku, dla dzieci gry i zabawy oraz dmuchany „zamek” po północnej stronie kościoła.

*24 czerwca – sobota – poza Calgary Piknik Góralski organizowany wraz z zespołem KRAKUSY – szczegóły na plakatach.

PIELGRZYMKA DO GUADALUPE w grudniu 2023 roku przybrała swoją „ostateczną wersję”. W sobotę 17 czerwca i w niedzielę 18 czerwca, Urszula Gut będzie dyżurować w sali Księdza Otłowskiego w kwestii prezentacji szczegółow pielgrzymki  i zapisów na nią. (403) 407-0177 . Z grupą pojedzie ks. Paweł.

DODATKOWA MSZA ŚWIĘTA

Począwszy od 23 września, w soboty, o godzinie 17:00 w naszym kościele odprawiana będzie  Msza św. w języku angielskim. Wówczas „polska Msza” przesunie się o pół godziny, czyli na 18:30. Takie rozwiązanie jest najlepsze bo nie burzy całości porządku….

PIELGRZYMKA DO WŁOCH organizowana w paź­dzier­niku, z Toronto, przez o. Jacka z Radia Maryja, też jest już „dopięta na ostatni guzik” Kto byłby zainteresowany, prosimy o bezpośredni kontakt: Orbis Vacations and Travel Ltd 2065 Dundas Street East Unit 107, MISSISSAUGA, ON L4X 2W1 TEL: 905-624-1115; cel: 647 408 8893 e-mail: orbisvacations@bellnet.ca INFORMACJE I ZAPISY Joanna Strzezek 905 845 3553

AMAZING EAGLE POINT VACATION HOME Gorąco zaprasza! Nasz dom wakacyjny położony jest w malowniczej miejscowości Kelowna, która jest doskonałym miejscem zarówno do aktywnego wypoczynku jak i do relaksu w ciszy i spokoju. Więcej info na naszej stronie.    Zapraszamy!    www.KelownaVacationHome.com tel.403-761-488(11x)

POKÓJ DO WYNAJĘCIA – Calgary, dzielnica NE Kontakt: 825-994-1948

POSZUKUJE PRACY – młody, pracowity student przyjechał do cioci na 4 miesiące wakacji. Pomoże przy pracach ogrodowych lub innych. Regina: 403-923-9959

PRACA- Prezes Stowarzyszenia Polaków „Biały Orzeł”   z Victorii, BC zatrudni do   pracy gospodarza, ze stałym zamieszkaniem w tutejszym Domu Polskim. Zainteresowani proszeni są o kontakt przez e-mail  :  victoriapolishhall@gmail.com  lub tel. 250-382-5741. Adres Domu Polskiego- 90 Dock  St.,Victoria (3x)

POSZUKUJĄ PRACY i MIESZKANIA- dwie panie z Ukrainy, dopiero niedawno przybyłe do Calgary, poszukują pracy przy sprzątaniu, albo jako pomoc w kuchni,  na pół etatu lub na cały etat. Ktokolwiek chciałby im pomóc w znalezieniu pracy lub mieszkania prosimy o kontakt z nimi: Tatiana- 403-714-9569, Natalia 403-714-9270

SZKOŁA POLSKA  im. Św. Jana pawła II zakończyła rok pracy. W piątek, 9 czerwca, młodzież klas kredytowych otrzymała świadectwa ukończenia roku. W sobotę młodsze klasy miały uroczystość zakończenia nauki.

Gratulujemy! Dziękujemy nauczycielom, wychowawcom,katechetom i rodzicom za trud współpracy! Od września zapraszamy znowu w progi Polskiej Szkoły, bo jak to mówi miejscowe przysłowie: „Knowledge is power”!

ZBIEŻNOŚĆ DAT I WYDARZEŃ…

W tym roku kalendarz przyniósł nam w jednym czasie dwa wielkie wydarzenia: celebracja Bożego Ciała i świętowanie (po raz drugi) Polish-Canadian Heritage Day w Alberta.

Zatem w Parafii skoncen­trowaliśmy się na celebracji Eucharystycznej, podczas gdy w Domu Polskim miały miejsce wydarzenia kulturalno-historyczne. W tej sytu­acji mało było dzieci/młodzieży na procesji po Mszy św. o godz. 12:30, lecz i tak celebracja była piękna i godna…

OJCIEC PIO wstawia się u Boga. Zapraszamy na nabożeństwo przez Jego wstawiennictwo, w piątek 23 czerwca, po Mszy św. o godz. 19:00 Intencje modlitewne należy pisać na kartkach  WYRAŹNIE!!!

Z BIULETYNU DIECEZJALNEGO

CEMETERY MASSES WITH BISHOP MCGRATTAN Bishop McGrattan will celebrate Masses for the souls of the deceased buried at our Catholic cemeteries in Calgary and area. All are welcome!

Thursday, June 22, 2023, 7pm at Edenbrook Funeral Chapel (indoor) 

Wednesday, August 23, 2023, 7pm at  Mountain View Funeral Chapel (indoor)

Wednesday, August 30, 2023, 7pm  at Queen’s Park Cemetery (outdoor) 

Thursday, August 31, 2023, 7pm at St. Mary’s Cemetery (outdoor) 

APPLY TO RECEIVE SPIRITUAL DIRECTION  Would you like to receive eight months of spiritual direction free of charge? The current participants in the Spiritual Direction Training Program (SDTP), having completed one year of training, will enter into their practicum in the fall. They will provide individual spiritual direction to volunteers beginning in October 2023 and concluding in May 2024. It is a wonderful spiritual growth opportunity for people desiring to deepen their relationship with God. Space is limited so please apply soon. To apply, email Sr. Ann Marie at samwfcj@aol.com by July 15.

CAREER OPPORTUNITIES

Administrative Assistant (Part-time) – Our Lady of the Rockies, Canmore ​​​

Family Faith Coordinator (Full-time) – All Saints, Lethbridge

Maintenance Worker (Part-time) – Sacred Heart, Calgary 

Parish Engagement & Volunteer Coordinator  (Full-time) – St. Peter’s, Calgary​​​

Administrative Assistant/Bookkeeper (Part-time) – St. Anthony’s, Drumheller

Assistant Coordinator (Casual) – Feed the Hungry, Calgary​

Housekeeper (Temporary Full-time) – Dorchester House, Calgary

High School Math Teacher – St. John Choir Schola, Calgary​

Retreat Leaders – FacetoFace Ministries 

Bookkeeper/Accountant (1 Year Term) – FCJ Centre, Calgary​

Please visit catholicyyc.ca/careers for more information and application details.