25 czerwca

25 czerwca

Sobota, 24 czerwca- Narodzenie św. Jana Chrzciciela

18:00– ++ Janina i Stanisław Sadowski i zmarli z rodziny – córka                                      

18:00– ++ Jan i Genowefa Waśniewski, oraz o Boże błogosławieństwo z okazji urodzin dla Teresy Waśniewskiej                                              – wnuczka z rodziną

Niedziela, 25 czerwca- XII niedziela zwykła

8:30- + Władysław Wardzała (29 rocz)           – syn z rodziną                                                          

10:30- + Henryka (F) Bedryło

12:30- + Łukasz Paliński (2 rocz)

19:00- + Jan, oraz o Boże błogosławieństwo i światło Ducha św. dla Janiny i całej rodziny

Poniedziałek, 26 czerwca

19:00- + Antoni Peryt (11 rocz)                     – córka z rodziną

Wtorek, 27 czerwca- NMP Nieustającej Pomocy

19:00-++ Za zmarłych rodziców: Jan i Helena Kałduś

Środa, 28 czerwca                                                                     

19:00- O Boże błogosławieństwo i dary Ducha św. dla Wasten i Miles z okazji urodzin

19:00- (ks. Paweł poza parafią) O Boże błogosławieństwo i dary Ducha św. dla Marzeny z okazji urodzin

Czwartek, 29 czerwca- Św. św. Apostołów Piotra i Pawła

19:00- O Boże błogosławieństwo i światło Ducha św. dla syna Jana Pawła z okazji urodzin                               – Mama

Piątek, 30 czerwca

9:00- O Boże błogosławieństwo i dary Ducha św. dla Jayden’a z okazji urodzin

19:00- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla S. Lucyny z okazji imienin

Sobota, 1 lipca

8:30- Nie ma rano Mszy św.                                      

18:00– O opiekę Matki Bożej i Boże błogosławieństwo dla Klary z okazji urodzin

Niedziela, 2 lipca XIII niedziela zwykła

8:30- + Józef Miś (37 rocz)                         – córka z rodziną                                                        

10:30- Radio Maryja, TV Trwam i za Ojczyznę

12:30- + Maciej Falaciński

19:00- Dziękczynno błagalna w intencji Magdy i Toma z okazji 1 rocz. sakramentu małżeństwa  – A. Mazur

                    XII NIEDZIELA ZWYKŁA

Jr 20,10–13;Rz 5, 12–15; Mt 10,26–33

 Ref: W Twojej dobroci wysłuchaj mnie, Panie.

W dzisiejszych czasach przecenia się wartość dóbr materialnych. Wielu ludzi nie może sobie wybaczyć np. stłuczki samochodu, gdyż stał się dla nich nieomal obiektem kultu. Inni złoszczą się, gdy dziecko niechcący stłukło jakieś kosztowne szkło albo, gdy się coś popsuło. Zbyt łatwo padamy ofiarą rzeczy lub sytuacji. Niezdany egzamin, np. matura, wywołuje u młodych ludzi myśli samobójcze. A przecież to jeszcze nie wszystkie źródła problemów: wiele osób na drugim miejscu po rzeczach materialnych stawia swoje ciało. Czegóż to się nie robi, aby poprawić wygląd. Pielęgnacja ciała, troska o zdrowie, to działania właściwe, ale ile dzisiaj w tym przesady? Popatrzmy na to w kontekście dzisiejszej Ewangelii. Co Pan Jezus ma na myśli, mówiąc „Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą.” Pan Jezus pragnie, abyśmy zrozumieli, jak bardzo Bogu zależy na każdym człowieku i jak wielka jest  godność człowieka. Naszym zadaniem jest odnalezienie właściwej hierarchii wartości, dowartościowanie duchowego elementu naszego życia. W wielu psalmach znajdujemy piękne strofy sławiące Boga Najwyższego, jako ucieczkę, ostoję, obronę i pocieszenie dla ludzi, a dzisiejsza Ewangelia skłania do refleksji na temat tego, co w naszej ludzkiej egzystencji jest naprawdę istotne. Wspaniałe to słowa. Wynika z nich, z jak wielką łagodnością i troską traktuje nas Bóg – Ojciec. Jezus, przez  słowa, które do nas dzisiaj kieruje, pragnie wzbudzić w nas głębokie przeświadczenie, że Bóg interesuje się nie tylko całą ludzkością i wielkimi sprawami, lecz także losem każdego człowieka. Chce, abyśmy zrozumieli, kim każdy z nas jest dla Boga i że Bogu zależy na każdym człowieku z osobna. Skoro Bóg troszczy się o każde stworzenie, nawet najmniejsze, jak trawa polna czy wróble, to tym bardziej Jego troska ojcowska obejmuje każdego człowieka. Niestety, to wszystko, co wiąże się z duszą i duchem, jest przez wielu ludzi wyraźnie zaniedbywane. Kto, na co dzień rozmyśla o nieśmiertelności własnej duszy, o życiu wiecznym? Czyż nie bardziej troszczymy się o stan naszego ciała aniżeli o stan życia duchowego? Czy zaspakajamy nasz głód duchowy? Czy mamy czas na codzienny, chociażby krótki rachunek sumienia, aby świadomie pielęgnować własne wnętrze? MATKO NAJŚWIĘTSZA, powierzamy Ci nasze dusze i prosimy, ucz nas troszczyć się o nasze życie duchowe. Piotr Blachowski

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację w kościele, można przysyłać ofiary pocztą, można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

LEKTORZY

18:00- R. Kohnke, J. Krysiak, M. Sapielak

  8:30 – M. Domaradzki, S. Salome, R. Przybylski

   10:30- A. Kamieniak, S. Zacharia

   12:30- E. Kiegler, B. Pajewski, J. Pajewski

   19:00- M. Edgar, M. Iskra   

Kolejna akcja zbierania ofiar na działalność charytatywną i administrację diecezji Calgary na rok 2023 rozpoczęła się w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi  $24,042.00. Dotychczas zostało zebrane $ 6,277.00

          

PROGRAM WAKACYJNY…

W lipcu i sierpniu nie ma Mszy porannych w piątki ani w soboty. Dopiero we wrześniu będzie celebrowany Pierwszy Piątek miesiąca i Pierwsza Sobota miesiąca z całodzienną adoracją Najświętszego Sakramentu. Przez okres wakacji nie będzie też „regularnych” odwiedzin chorych i starszych z naszej parafii, chyba, że wyjątkowa sytuacja choroby. Biuro parafialne będzie czynne we wtorki i środy od9:00 do 13:00. Ewentualnie z Księdzem można umówic się i spotkać po Mszy. Biuletyn parafialny w okresie wakacji (począwszy od niedzieli 2 lipca) będzie wydawany raz na dwa tygodnie.

SPOTKANIE RADY PARAFIALNEJ

Zapraszamy członków Rady Parafialnej na ostatnie przed wakacjami spotkanie, we wtorek 27 czerwca, bezpośrednio po Mszy św. wieczornej.

PIELGRZYMKA DO WŁOCH organizowana w paź­dzier­niku, z Toronto, przez o. Jacka z Radia Maryja,  jest już „dopięta na ostatni guzik” Kto byłby zainteresowany, prosimy o bezpośredni kontakt: Orbis Vacations and Travel Ltd 2065 Dundas Street East Unit 107, MISSISSAUGA, ON L4X 2W1 TEL: 905-624-1115; cel: 647 408 8893 e-mail: orbisvacations@bellnet.ca INFORMACJE I ZAPISY Joanna Strzezek 905 845 3553

PIELGRZYMKA DO GUADALUPE w grudniu  br. cieszy się dużym zaintere­sowaniem… Z grupą pojedzie ks. Paweł. Podobno jest już komplet chętnych… (403)407-0177. Nie szkodzi, kolejna pielgrzymka, do Ziemi Świętej, planowana jest na początek Wielkiego Postu 2024…

DODATKOWA MSZA ŚWIĘTA

Począwszy od 23 września, w soboty, o godzinie 17:00 w naszym kościele odprawiana będzie  Msza św. w języku angielskim. Wówczas „polska Msza” przesunie się o pół godziny, czyli na 18:30. Takie rozwiązanie jest najlepsze, bo nie burzy całości porządku….

AMAZING EAGLE POINT VACATION HOME Gorąco zaprasza! Nasz dom wakacyjny położony jest w malowniczej miejscowości Kelowna, która jest doskonałym miejscem zarówno do aktywnego wypoczynku jak i do relaksu w ciszy i spokoju. Więcej info na naszej stronie.    Zapraszamy!   www.KelownaVacationHome.com tel.403-761-488(10x)

POKÓJ DO WYNAJĘCIA – Calgary, dzielnica NE Kontakt: 825-994-1948

POSZUKUJE PRACY – młody, pracowity student przyjechał do cioci na 4 miesiące wakacji. Pomoże przy pracach ogrodowych lub innych. Regina: 403-923-9959

PRACA- ” Stowarzyszenie Polaków „Biały Orzeł” w Victorii ,BC pilnie zatrudni Gospodarza, który będzie Odpowiadał za utrzymanie porządku, czystości wewnątrz.  i zewnątrz. Domu Polskiego. W ramach rozliczenia za race oferujemy mieszkanie 1 br. przy budynku tego obiektu, ktory jest położony w Sródmieściu w Victorii. Zainteresowani proszeni sa o kontakt e-mail :  victoriapolishhall@gmail.com lub dzwoniac  na numer  250-382-5741. (3x)

WOLNOŚĆ RELIGIJNA JEST DEPTANA! W CIĄGU OSTATNICH DWÓCH LAT NARUSZONO JĄ W AŻ 61 KRAJACH

    „W ciągu ostatnich dwóch lat wolność religijna została naruszona w 61 krajach na całym świecie. Prawie 4,9 miliarda ludzi, a zatem ponad 62 procent światowej populacji, żyje w krajach, w których dochodzi do poważnych lub bardzo poważnych naruszeń wolności religijnej” – wynika z raportu „Wolność religijna na świecie 2023” (Religious Freedom Worldwide 2023) Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) Został on zaprezentowany  w Berlinie.  W raporcie zaznaczono, że nie oznacza to, że wszyscy członkowie grupy religijnej są prześladowani w tych krajach. Jednak w wielu z tych krajów najbardziej dotknięte są mniejszości religijne. Autorytarne rządy, ale także ekstremizm islamski i nacjonalizm etniczno-religijny, są przede wszystkim odpowiedzialne za ograniczenia wolności religijnej. Raport, który jest publikowany co dwa lata od 1996 roku, zawiera analizy regionalne, informacje ogólne i studia przypadków oraz obejmuje obserwacje w 196 krajach. W „czerwonej kategorii” PKWP donosi o prześladowaniach ze względu na wiarę w 28 krajach. Należą do nich Afganistan, Iran czy Korea Północna, ale także kraje afrykańskie, takie jak Burkina Faso, Mali, Sudan czy Libia. Po raz pierwszy w „czerwonej kategorii” pojawia się również Nikaragua. Szczególnie Kościół katolicki cierpi tam z powodu represji ze strony rządu prezydenta Ortegi. W 33 innych krajach PKWP zaobserwowała dyskryminację ze względu na przynależność religijną w „kategorii pomarańczowej”. Tylko w dziewięciu krajach sytuacja w zakresie dyskryminacji, przestępstw z nienawiści i przemocy na tle religijnym uległa nieznacznej poprawie od 2021 r., w tym w Egipcie, Etiopii i Jordanii. Florian Ripka, dyrektor wykonawczy PKWP w Niemczech zaznaczył, że jest to sygnał ostrzegawczy, „ponieważ trudna sytuacja w zakresie wolności religijnej jest wskaźnikiem, że inne podstawowe prawa człowieka, takie jak wolność słowa lub udział w życiu politycznym, są również deptane”. Od 2021 roku w 40 krajach na całym świecie ludzie są prześladowani lub zabijani za swoją wiarę. W samym Burkina Faso PKWP donosi o 3 600 ofiarach śmiertelnych w 2022 roku – prawie 10 dziennie. Według raportu, miejsca kultu i instytucje religijne zostały zaatakowane lub zdewastowane w 34 krajach od 2021 roku. Muzułmanie są również coraz bardziej prześladowani, na przykład w Indiach i Mjanmie, ale społeczności żydowskie na Zachodzie również były częściej celem ataków. Ograniczenie wolności religijnej dotyczy wszystkich religii. „Kirche in Not” – Pomoc Kościołowi w Potrzebie – powstała w 1947 roku w celu zaspokojenia potrzeb uchodźców i wysiedleńców w powojennych Niemczech. Dziś jest papieskim stowarzyszeniem, które wspiera prześladowanych i zagrożonych chrześcijan w ponad 140 krajach na całym świecie, realizując około 6000 projektów rocznie.Projekty pomocowe obejmują budowę kościołów i kaplic, wsparcie kształcenia seminarzystów, zakonników i świeckich katechetów, a także pomoc w nagłych wypadkach oraz transport dla duchownych i zakonników. W 2021 roku na swoje projekty na całym świecie PKwP zebrała ponad 130 mln euro. Organizacja nie otrzymuje żadnych funduszy kościelnych ani publicznych, ale jest finansowana wyłącznie z darowizn. Praca nad projektami jest koordynowana w międzynarodowej centrali w niemieckim Königstein.

CEMETERY MASSES WITH BISHOP MCGRATTAN Bishop McGrattan will celebrate Masses for the souls of the deceased buried at our Catholic cemeteries in Calgary and area. All are welcome!

Wednesday, August 23, 2023, 7pm at  Mountain View Funeral Chapel (indoor)

Wednesday, August 30, 2023, 7pm  at Queen’s Park Cemetery (outdoor) 

Thursday, August 31, 2023, 7pm at St. Mary’s Cemetery

CAREER OPPORTUNITIES

Administrative Assistant (Part-time) – Our Lady of the Rockies, Canmore ​​​

Family Faith Coordinator (Full-time) – All Saints, Lethbridge

Maintenance Worker (Part-time) – Sacred Heart, Calgary 

Parish Engagement & Volunteer Coordinator  (Full-time) – St. Peter’s, Calgary​​​

Administrative Assistant/Bookkeeper (Part-time) – St. Anthony’s, Drumheller

Assistant Coordinator (Casual) – Feed the Hungry, Calgary​

Housekeeper (Temporary Full-time) – Dorchester House, Calgary

High School Math Teacher – St. John Choir Schola, Calgary​

Retreat Leaders – FacetoFace Ministries 

Bookkeeper/Accountant (1 Year Term) – FCJ Centre, Calgary​

Please visit catholicyyc.ca/careers for more information and application details. 

WZÓR MODLITWY

Modlitwa nasza ma być przede wszystkim prosta. Nie może być w niej zbytniego gadulstwa. Jezus uczy nas dzisiaj modlitwy „Ojcze nasz”, która dla nas jest wzorem i regułą naszej chrześcijańskiej modlitwy. Jak należy się modlić? Przede wszystkim bardzo prosto, tak jakby się mówiło do najlepszego przyjaciela, pamiętając przy tym, że Bóg nie jest kumplem, ale Panem. Na modlitwie potrzeba okazać respekt przed Bogiem. Zaufanie i szacunek to dwie podstawowe cechy, jakie powinien mieć chrześcijanin trwający na modlitwie. Modlitwa, której nauczył nas Jezus Chrystus jest dla nas wzorem nie tylko, co do formy, lecz również i treści. O co się modlić? Najpierw o sprawy Boże, aby jego imię było czczone, jako święte na całej ziemi, aby wszyscy ludzie pełnili wolę Boga, i aby nastało Boże królestwo. Druga część modlitwy to prośba o oddalenie zła i przebaczenie naszych grzechów. Zauważmy, że w tej modlitwie nie prosimy o pomyślność w pracy, o zdrowie i życie szczęśliwe, ale wyłącznie o rzeczy duchowe. Nawet „chleb powszedni” jest rozumiany przez Ojców Kościoła, jako chleb eucharystyczny, który pragniemy codziennie przyjmować. Właśnie, dlatego Modlitwę Pańską odmawiamy podczas każdej Eucharystii tuż przed przyjęciem Komunii świętej. Aby pełniej zrozumieć sens dzisiejszej Dobrej Nowiny przywołajmy inny fragment Ewangelii, w którym Jezus mówi, abyśmy się o nic nie troszczyli, jedynie o królestwo Boże, a wszystko inne będzie nam dodane, ponieważ Ojciec nasz niebieski wie dobrze, czego nam potrzeba i jest gotów zaradzić każdej naszej potrzebie. Bądźmy, zatem ufni w Bożą Opatrzność nad nami i z całych sił zabiegajmy o królestwo Boże, czyli tryumf dobra nad złem w naszym życiu i w środowisku, w którym żyjemy. ks. Przemysław