30 lipca i 6 sierpnia

30 lipca i 6 sierpnia

Sobota, 29 lipc- św. Marty

18:00-+ Antonina Nutowicz (9 rocz)

18:00 + Mirosław Hryc zmarły w Polsce

Niedziela, 30 lipca XVII niedziela zwykła

8:30- ++ Edward i Nadzieja Gajdel                 – córka z rodziną                                                        

10:30-+ Piotr Czerwak (1 rocz)                         – żona z rodziną

12:30- Dzień pamięci Powstania Warszawskiego

19:00- Z podziękowaniem za życzliwość wszystkich modlących się w intencji Aleksandra Gurgul (dziadek i wnuczek)

Poniedziałek, 31 lipca- św. Ignacego z Loyoli

19:00- O łaskę zdrowia dla Józefa Cyndeckiego i o łaskę zdrowia dla Joahima Neffgen

Wtorek, 1 sierpnia- św. Alfonsa Marii de Liguoriego

19:00- ++ Jan, Maria, Leon, Henryk i dusze w czyśćcu cierpiące

Środa, 2 sierpnia

19:00- Z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo i światło Ducha św. dla Krystyny Turczyn

Czwartek, 3 sierpnia- św. Lidii

19:00- Dziękczynna za powrót do zdrowia po zawale Roberta

Piątek, 4 sierpnia- św. Jana Marii Vianneya

19:00- ++ Jan, Katarzyna, Mikołaj, William i dusze w czyśćcu cierpiące

Sobota, 5 sierpnia

18:00– + Jan Rajchel (5 rocz)

Niedziela, 6 sierpnia Przemienienie Pańskie

8:30- O Boże błogosławieństwo z okazji rocznicy sakramentu małżeństwa dla Dominiki i Jana                                                         

10:30- Radio Maryja, TV Trwam i za Ojczyznę

12:30- Za Parafian

19:00- ++ Jan Szajdziuk (6 rocz)                      – syn Andrzej

Poniedziałek, 7 sierpnia

19:00- O Boże błogosławieństwo, dary Ducha św. i opiekę Matki Bożej dla Krzysztofa w dniu urodzin

Wtorek, 8 sierpnia

19:00- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Patryka z okazji urodzin

Środa, 9 sierpnia

19:00- O Boże błogosławieństwo i zdrowie dla Ryszarda

Czwartek, 10 sierpnia

19:00- ++ Stefania, Irena, Karol i Leon Szelążek i zmarli z rodziny

Piątek, 11 sierpnia

19:00- O dary Ducha św. dla Karoliny z okazji urodzin

Sobota, 12 sierpnia

18:00– O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla dzieci i wnuków objętych modlitwą internetowej Róży Różańcowej

Niedziela, 13 sierpnia XIX niedziela zwykła

8:30- + Ewa Kobylińska (3 miesiące po śmierci)                                                          

10:30- O Boże błogosławieństwo dla Joanny z okazji urodzin i opiekę Matki Bożej w rocznicę sakramentu małżeństwa Joanny i Dawida

12:30- Dzień Wojska Polskiego

19:00- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Patryka z okazji urodzin

LEKTORZY

29- 30 lipca 5-6 sierpnia

18:00- M. Sapielak, M. Iskra 18:00- J. Pajewski, B.Pajewski

8:30- R. Przybylski, S. Salome 8:30- M. Sobczak

10:30- A. Wiśniewski, S. Zacharia    10:30- A. Wiśniewski, S. Salome

12:30- K. Apanowicz, O. Zyro  12:30- M.Domaradzki, M. Iskra

 19:00- M. Sobczak      19:00- J. Krysiak, A. Wojciechowski         

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację w kościele, można przysyłać ofiary pocztą, można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

Kolejna akcja zbierania ofiar na działalność charytatywną i administrację diecezji Calgary na rok 2023 rozpoczęła się w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi  $24,042.00. Dotychczas zostało zebrane $ 6,667.00

   XVII NIEDZIELA ZWYKŁA

                                           30 lipca

1 Krl 3,5.7–12; Rz 8,28–30; Mt 13,44-52

Ref: Jakże miłuję Prawo Twoje, Panie.


Przypowieści o skarbie i o perle opowiadają o ludziach, którym poszczęściło się w życiu. Dziś Pan Jezus posłużyłby się być może opowieścią o człowieku, który wygrał milion w totka. Myśl o bogactwie, które spada nagle na człowieka, przemawia do wyobraźni. Zaczynamy śnić o willi z basenem, o wczasach na Karaibach, Bóg wie, o czym jeszcze. Zastanawiam się, czy królestwo Boże to wartość, która jest w stanie nas tak mocno zainspirować? Czy pragniemy Boga z tą samą siłą, co pieniędzy? Czy w ogóle Go pragniemy? Obaj odkrywcy z przypowieści sprzedali wszystko, co posiadali, aby posiąść jeden skarb. Wszystko. W obu przypadkach jest to słowo. Postawili na jedną kartę. Zainwestowali. Bez bezpiecznej sumki na boku. Jest w tym jakieś szaleństwo, zauroczenie, brawura. Może dlatego przegrywamy, bo brakuje nam takiej odwagi? Obie przypowieści pokazują, że budowanie życia na Bogu ma swoją cenę. Tak, w Boga trzeba w pewnym sensie zainwestować. Co? Swoje życie po prostu, czyli czas, siły, zdolności, a czasami także zdrowie czy pieniądze. Św. Paweł wyznaje: „Wszystko uznaję za stratę ze względu na najwyższą wartość poznania Chrystusa Jezusa, Pana mojego. Dla Niego wyzułem się ze wszystkiego i uznaję to za śmieci, bylebym pozyskał Chrystusa” (Flp 3,8). Jak refren powraca tu niepokojące słowo: „wszystko”. Dlaczego tak trudno nam uwierzyć, że stawiając na Boga, zyskuję wszystko? Może dlatego, że to nie jest takie oczywiste. Wiara ma smak ryzyka. Nie ma nic wspólnego z wyrachowaniem. Kiedy odkrywa się żywego Boga, wszystko inne traci na wartości. O tym mówią obie przypowieści. Ich decyzja jest jakby spontaniczna, płynie z doświadczenia, z przeżycia Boga jako Najwyższego Dobra. Powiedziane jest, że jeden z bohaterów przypowieści podjął decyzję „uradowany”, dosłownie „z radości”. To ważny szczegół. Jeśli w religii zabraknie radości, trudno o wielkoduszność. Różnica między dwiema przypowieściami jest taka, że człowiek, który odkrył skarb w polu, dokonał tego mimochodem, przypadkiem. Zaś ów kupiec poszukiwał pereł, być może wiele lat, aż w końcu znalazł tę najcenniejszą. Każde nawrócenie, odkrycie Boga jest ostatecznie łaską. Bóg sam wybiera czas, miejsce, sposób. Jedni szukają wiele lat, aż w końcu odkrywają perłę. Inni nie szukają wcale, a nagle odnajdują skarb. Nie ma tu schematów. Nie ma co porównywać. Żeby tylko nie przeoczyć tego momentu. Grecy nazywali go kairos – chwila szczęścia, olśnienia, zachwytu w odróżnieniu od czasu zwykłej monotonii, rutyny, codzienności (chronos). Gdybym przez roztargnienie czy głupotę zgubił los z trafioną szóstką, nie darowałbym sobie tego. Gdybym przez roztargnienie czy głupotę przeoczył swój kairos… Nie daj Boże! ks. Tomasz Jaklewicz

NIEDZIELA PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO

6 sierpnia

Dn 7,9-10.13-14; 2 P 1,16-19; Mt 17,1-9

     Ref:  Pan wywyższony króluje nad ziemią

Droga ku przemianie w Chrystusie wiedzie przez powolne wspinanie się nie tyle ku szczytom doskonałości, co raczej ku głębiom poznania swej samotności i pustki. Dopiero za nią widać Oblicze Szczęścia. Jest to szczyt nieoszczędzania siebie w miłości. To szczyt, który jest otchłanią i przepaścią. Sam Bóg nie oszczędził swojego Syna, i chociaż Golgota to góra, w sercu Jezusa była dolina ciemności i opuszczenia. Gdy Abraham wchodził krok po kroku po zboczu góry Moria, schodził w opuszczenie, w przepaść serca. Szczytem jego przemiany było jednocześnie duchowe opuszczenie. Dla Boga i dla Abrahama szczyt miłości oznaczał przepaść utraty najukochańszej osoby – syna! Na taki szlak duchowego wędrowania Jezus zabrał apostołów. Zabiera i Ciebie, jeśli tylko chcesz być tak blisko, jak blisko byli Jan, Jakub i Piotr. Nie wszystkich zabrał tak wysoko i jednocześnie tak głęboko. Jezus był porywającą osobą. Seorsum solos, czyli każdego samotnie wprowadzał w tę samotność, poza którą jest dopiero pełnia Obecności. Naczynie musi być puste, by mogło być napełnione. Serce musi być samotne i opuszczone, by mogło doznać olśnienia Obliczem Boga. Na audiencję przed oblicze władcy do sali pałacu królewskiego wchodzi się samotnie. Droga z Jezusem dla każdego z tych trzech była duchową edukacją. Najpierw poznali swą pustkę i samotność, aby odkryć pełnię ojcowskiego serca, wpatrując się w Oblicze swego Nauczyciela. Ktoś, kto nie poznał swej pustki i samotności, nie może pomóc innym przejść tą samą drogą do Boga. W tej tajemnicy nie tylko mieści się sens celibatu, ale też sens opuszczenia, jakiego doświadczają ci, którzy zostali porzuceni przez małżonka, sens wdowieństwa, sens odtrącenia przez innych, sens i wartość jakiegokolwiek osierocenia. Pustka to pierwszy krok do pełni. Jak wielu z nas mówi: czuję się pusty, niepotrzebny nikomu i nienadający się do niczego! Z powodu takiego doświadczenia ludzie wkraczają na dwie drogi: uzależnień od jedzenia, alkoholu, internetu, seksu, pracy itd. albo na drogę coraz głębszego wznoszenia się ku odkryciu ojcostwa Bożego. Dopóki szukamy szczęścia w świecie zewnętrznym, poza drogą przez własną ciemność do światła Oblicza Bożego, jesteśmy zagrożeni uzależnieniem. Jesteśmy ogarnięci pragnieniem czegoś bardziej ekscytującego niż to, co przynosi życie. Ale kiedy to zdobywamy, stajemy się pochwyceni i zniewoleni. Pojawia się zagubienie i jeszcze większa rozpacz, bo poza Obliczem Boga żadna inna twarz nie daje nasycenia. Co kilkanaście minut telewizja wmawia nam reklamami, że pełnia szczęścia jest na wyciągnięcie ręki wypełnionej banknotami. Tymczasem nic innego i nikt inny nie wypełni twojej pustki, tylko wędrówka przez swoją pustkę ku pełni Bóstwa w Jezusie. Augustyn Pelanowski OSPPE

W gronie GRUPY MODLITEWNEJ, narodziła się propozycja instalacji monitorów w kościele, na których można by wyświetlać teksty pieśni czy obrazy, czy np. przesłanie naszego Biskupa, itp. Warto nadmienić, że ta kwestia była już rozważana „za czasów ks. Jacka” jako Proboszcza. Wówczas jednak sprawa gruntownego remontu parkingu była kwestią priorytetową. Obecnie ponownie „pochyliliśmy się” nad tym tematem. Koszt to ok. 15 tys.$$. Każdy z telewizorów będzie miał rozmiar 80 cali, rozdzielczość 4K i będzie nam służył przez długie lata. „Centrum dowodzenia” będzie się znajdować obok organów. Już wpłynęły donacje, obecnie mamy na ten cel zebranych $9,620….  Został zainstalowany pierwszy z monitorów. Drugi będzie zamontowany symetrycznie, po drugiej stronie prezbiterium. Kolejnych ofiarodawców prosimy o donacje z dopiskiem: „video system”.

DIECEZJA CALGARY (jak i inne diecezje) ma swoje regulacje i przepisy dotyczące ochrony nieletnich i innych osób wrażliwych, przed potencjalnym złym zacho­waniem, tudzież wykorzystywaniem. Wiąże się z tym „screening” dla osób, które jako wolontariusze angażują się w różne prace/akcje/grupy przy parafii. Stosowne formularze są dostępne u p. Jolanty Krysiak (jolanta.krysiak@queenpol.org) która jest koordynatorem w tej sprawie. Wszystko będzie wyjaśnione na generalnym spotkaniu dla wolontariuszy w sobotę 9 września o godz. 19 w sali parafialnej. Trzeba ten proces przejść, dokumenty wypełnić, przez Internet wysłuchać pewnych szkoleniowych programów…. Podobnie ma się sprawa z korzystaniem z sali parafialnej/kuchni dla rożnych grup i organizacji. Przedstawicieli wszystkich grup zapraszamy na spotkanie również w sobotę, 9 września, o godz. 19:00

PODZIĘKOWANIA DLA RYCERZY KOLUMBA za zorganizowanie w tym roku podczas wakacji (lipiec i sierpień) funkcjonującej kawiarenki. W dzisiejszą niedzielę (30. Lipca )będzie również serwowany obiad. Można wyjść do ogrodu, gdzie są postawione dwa namioty.

ANKIETA WŚRÓD POLONII ODNOŚNIE  WIARY…

Ks. Wojciech Mula, chrystusowiec studiujący psycho­logię na KUL, prosi o pomoc w uzupełnieniu i rozpowszechnieniu wśród wiernych ankiet dotyczących stosunku Polonii do wiary, rodziny i ojczystego dziedzictwa. Jego badania prowadzone są w ramach szerszego projektu badawczego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Uzupełnienie ankiety trwa około pięciu minut. Formularz znajduje się pod poniższym linkiem. Zachęcamy do uzupełnienia i zachęcenia innych do uzupełniania.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeSov1DEvFAdwD1Hn3rJHsayo8S9Ux8IPhyEfWthw39BAaMLQ/viewform

Z modlitwą, Ks. Jacek Walkiewicz SChr,Prowincjał

DODATKOWA MSZA ŚWIĘTA

Począwszy od 23 września, w soboty, o godzinie 17:00 w naszym kościele odprawiana będzie  Msza św. w języku angielskim. Wówczas „polska Msza” przesunie się o pół godziny, czyli na 18:30. Takie rozwiązanie jest najlepsze, bo nie burzy całości porządku….

Można i należy „nagłaśniać” tę inicjatywę rodzinom, zwłaszcza z tzw. „mieszanymi małżeństwami”.

DOBRA PRASA/KSIĄŻKA/FILM pomaga nam w duchowym rozwoju. Obecnie coraz trudniej o takie pozycje. Szereg lat temu w naszym seminarium w Poznaniu rozpoczęto druk czasopism MIŁUJCIE SIĘ podejmujących wiele ważnych tematów dotyczących wiary i moralności, dojrzewania fizycznego oraz wzrastania duchowego. W ubiegłym roku doszło do „zamieszania” i redakcja przeniosła się do nowej lokalizacji w Poznaniu. Częściowo zmienił się również skład Redakcji, ale misja pozostaje ta sama, nawet szata graficzna nawiązuje do poprzednich edycji. Nowe czasopismo o tytule TRWAJCIE W MIŁOŚCI będzie do nas docierać w liczbie 10 egzemplarzy. Prosimy o rzetelne składanie donacji w wysokości minimum 5 dolarów od egzemplarza. Obecnie proponujemy zaległe numery.

Biblioteka będzie otwarta w weekend 29/30 lipca (sobota 19:00-20:00, niedziela 9:30-14:00). Można będzie wymienić książki na następny miesiąc. Prosimy też o zwrot książek wypożyczonych w ciągu ostatnich miesięcy.

Biblioteka będzie ponownie otwarta od 2/3 września.

MARIA KUŹNIAR, wieloletnia nasza parafianka, zaangażowana w liczne dzieła, a zwłaszcza w pomoc Misjom, nie miała żadnej rodziny. Państwo Pajewscy wyszli z inicjatywą nagrobka na cmentarzu. Pisaliśmy o tym w poprzednim biuletynie. „Odkupienie” miejsca to wydatek rzędu $1,900 ale jako parafia zyskujemy jedno miejsce pogrzebowe: LOT#144, BLOCK 10, SECTION R. Być może, że w przyszłości będzie sytuacja podobna do tej z p. Marią i będzie miejsce na pochówek, tym bardziej, że QUEENS PARK/ST. JOSEPH CEMETERY jest już lokalizacją „zamkniętą”. Jak do tej pory, wpłynęło 980.00 dolarów na ten cel. Kto jeszcze chciałby wesprzeć tę ideę, można złożyć donacje z dopiskiem „gravestone”.

SZUKAM POKOJU DO WYNAJĘCIA– Chciałbym wynająć jeden pokój (sypialnia), może być  w basemencie na okres 4 miesięcy. Kontakt 587-429-5613

AMAZING EAGLE POINT VACATION HOME Gorąco zaprasza! Nasz dom wakacyjny położony jest w malowniczej miejscowości Kelowna, która jest doskonałym miejscem zarówno do aktywnego wypoczynku jak i do relaksu w ciszy i spokoju. Więcej info na naszej stronie.    Zapraszamy!    www.KelownaVacationHome.com tel.403-761-488(7x)

POKÓJ DO WYNAJĘCIA – Calgary, dzielnica NE. Kontakt: 825-994-1948

PRACA- Prezes Stowarzyszenia Polaków „Biały Orzeł”   z Victorii, BC zatrudni do   pracy gospodarza, ze stałym zamieszkaniem w tutejszym Domu Polskim. Zainteresowani proszeni są o kontakt przez e-mail  :  victoriapolishhall@gmail.com  lub tel. 250-382-5741. Adres Domu Polskiego- 90 Dock  St.,Victoria (1x)

SZUKAM PRACY- najlepiej od września: opiekunka dla dzieci, terapia zajęciowa i rozwojowa (dzieci i osoby starsze), transfer na zajęcia dodatkowe, trener personalny dla osób starszych (osoba do towarzystwa), zakupy. Posiadam samochód i posługuje się swobodnie językami: polski, węgierski, chorwacki, serbski, ukraiński i rosyjski (możliwe korepetycje ze wszystkich wymienionych języków). W razie zainteresowania lub pytań zachęcam do kontaktu artangi.handicraft@gmail.com a od 28 sierpnia też tel. (368) 997-9911 Angela .(5x)

POSZUKUJE PRACY– Maria z Ukrainy poszukuje pracy. Kontakt 587-969-5940

STOWARZYSZENIE POLSKICH KOMBATANTÓW, KOŁO #18 W CALGARY

Niedziela 13 sierpnia, Msza św. o godzinie 12:30 rozpoczynamy celebrowanie Dnia Żołnierza, a po Mszy św. o godzinie 2:30 zapraszamy do Sali Kombatanta w Domu Polskim, na uroczystą Akademię z obiadem .Tematem wiodącym naszej Akademii będą wspomnienia o naszym koledze, Kawalerze Orderu Viruti Millitari,  ś.p. Władysławie Krokosińskim. Chętnych nie zrzeszonych w naszej organizacji prosimy o wcześniejsze zgłoszenie swojej obecności do menagera Domu Polskiego telefon 403-291-3757, ze względu na przygotowanie odpowiedniej ilości obiadów.Z koleżeńskim pozdrowieniem, Prezes SPK #18 Janina Aniołczyk

POŚWIĘCENIE POJAZDÓW w ubiegłą niedzielę było oferowane po każdej Mszy świętej. Niech św. Krzysztof czuwa nad nami, gdy jesteśmy w drodze, upraszajmy też opieki Aniołów Stróżów. Donacje złożone przy tej okazji to $1,400. Dziękujemy! Podzielimy się tymi funduszami: $500 będzie dla chórku „LEATARE”,   a reszta zasili „fundusz ministrancki”.