13-20 sierpnia

13-20 sierpnia

Sobota, 12 sierpnia

18:00– O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla dzieci i wnuków objętych modlitwą internetowej Róży Różańcowej

Niedziela, 13 sierpnia XIX niedziela zwykła

8:30- + Ewa Kobylińska (3 miesiące po śmierci)                                                          

10:30- O Boże błogosławieństwo dla Joanny z okazji urodzin i opiekę Matki Bożej w rocznicę sakramentu małżeństwa Joanny i Dawida

12:30- Dzień Wojska Polskiego

19:00- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Patryka z okazji urodzin

Poniedziałek, 14 sierpnia- św. Maksymiliana Kolbego

19:00- O Boże bł dla Krzysztofa z okazji urodzin

Wtorek, 15 sierpnia- Wniebowzięcie NMP

9:00- ++ Jadwiga i Kazimierz Machula oraz Marianna i Bolesław Łojko i Marianna i Henryk

19:00- ++ Marianna i Roman Gargula

Środa, 16 sierpnia- św. Stefana

19:00- O Boże bł. i opiekę Matki Bożej dla Moniki i Rona w 20 rocz. sakramentu małżeństwa                        – rodzice

Czwartek, 17 sierpnia- św. Jacka

19:00- O Boże bł. dla Jolanty z okazji urodzin

Piątek, 18 sierpnia

19:00- + Bonifacy Pulwicki                   – Rodzina Radia Maryja

Sobota, 19 sierpnia- św Jana Eudesa

18:00– + Józef Bedryło

Niedziela, 20 sierpnia, XX Niedziela zwykła

8:30-++ Nella i Deno (Włoscy przyjaciele)                                                      

10:30- (Ks. Stefan) – O Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla Tammie i Wojtka Urbanson – 25 rocz. ślubu oraz Amandy i Wojciecha Grzyb w 5 rocz. ślubu

10:30-+ Ryszard Kapel (4 rocz)                                  – rodzice

12:30- +Henryk Konopiński (5 rocz)             – córka z rodzina

19:00- Dziekczynno- błagalna dla Stanisławy i Marka Duraj z okazji 30 rocz. Sakramentu małżeństwa

Poniedziałek, 21 sierpnia

19:00- O Boże błogosławieństwo, dary Ducha św. i opiekę Matki Bożej dla Laury i Lucasa w rocznicę sakramentu małżeństwa                                                                  – rodzice

Wtorek, 22 sierpnia- NMP Królowej

19:00-+ Ryszard Szewczyk (4 rocz) i zmarli z rodziny

Środa, 23 sierpnia- św. Róży z Limy

19:00- O łaskę beatyfikacji sługi Bożej Matki Kolumby Białeckiej i łaskę nowych powołań dla Zgromadzenia Sióstr św. Dominika

Czwartek, 24 sierpnia- św. Bartłomieja Apostoła

19:00- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Michała, Wiktora i Magdy oraz ich rodzin              – mama

Piątek, 25 sierpnia- św. Ludwika

19:00-+ Zenon Szymański                                   – syn z rodziną

Sobota, 26 sierpnia- NMP Częstochowskiej

9:00- W intencji dzieci chrzestnych: Ewa, Ola, Sebastian, Piotr, Bartek, Patrycja, Małgosia i Anna

18:00– ++ Jadwiga i Zdzisław Gąsior

18:00- ++ Eugenia i Cezary Surwiło – przyjaciele Jasmine i Teresa

Niedziela, 27 sierpnia XXI niedziela zwykła

8:30- + Władysław Letki (26 rocz)                                                        

10:30- + Jerzy Siemiginowski (Lat 97 zmarł na Florydzie)

12:30- ++ Maria, Wincenty i Józef Kozłowscy

19:00-+ Marian Pisarz i zmarli z rodziny

LEKTORZY

12/13 Sierpnia 19/20 sierpnia
18:00- A. Gurgul 18:00- M. Edgar, M. Iskra, R. Kohnke  

8:30- T. Kot, S. Salome, R. Przybylski 8:30- R. Przybylski, M. Sobczak

10:30- M. Sapielak, S. Zacharia   10:30- K. Apanowicz, S. Salome

12:30-  E. Kiegler, O. Zyro, W. Potocka 12:30- J. Pajewski, B. Pajewski

 19:00- M.Edgar, B. Pajewski, J. Pajewski      19:00- W. Grabowski, A. Wojciechowski            

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację w kościele, można przysyłać ofiary pocztą, można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

Kolejna akcja zbierania ofiar nadziałalność charytatywną i administrację diecezji Calgary na rok 2023 rozpoczęła się w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi  $24,042.00. Dotychczas zostało zebrane $ 6,812.00

                    XIX NIEDZIELA ZWYKŁA

                   13 sierpnia

1 Krl 19,9a.11–13a; Rz 9,1–5; Mt 14,22–33

Ref: Okaż swą łaskę i daj nam zbawienie.

Samotna modlitwa Eliasza, Pawła i Jezusa. Wydaje się, że modlitwa samotna jest modlitwą mizantropa uciekającego przed społeczeństwem. Można odnieść wrażenie, że to brak troski o innych. Ale jest wręcz odwrotnie. W modlitwie człowiek, oddalając się fizycznie od ludzi, coraz wyraźniej i mocniej uświadamia sobie odpowiedzialność za los innych. Paweł odsłania swą troskę o naród: wolałbym być pod klątwą dla zbawienia braci moich! Zdumiewająca troska o ludzi, którzy ekskomunikowali Apostoła z synagogi. Samotność w modlitwie, w sensie zupełnej utraty kontaktu z innymi, jest niemożliwa. Modlitwa sprawia, że odległości pomiędzy ludźmi znikają. Modlitwa może sprawić, że odległości zbliżają, zaś zażyłość bez modlitwy często prowadzi do odtrącenia! Spójrzmy na Jezusa. Wchodząc samotnie na górę, by się modlić, nie porzuca uczniów. To właśnie dzięki tej modlitwie mają oni moc wypłynąć na morską otchłań i ją bezpiecznie przemierzyć. Modląc się, pomagamy innym przewędrować niebezpieczne etapy życia i dopłynąć do zbawczego brzegu. Dzięki modlitwie nie giną nam z serca ci, których nawet zgubiliśmy z oczu! Od niepamiętnych czasów pierwszą czynnością człowieka myślącego było zwrócenie się do Boga. Ranna modlitwa to wołanie o wsparcie, o uratowanie! Bardzo słusznie, bo życie jest niebezpieczną żeglugą, i dlatego pierwszym świadomym aktem człowieka myślącego jest wołanie o pomoc. Modlitwa ranna to może nawet modlitwa zraniona? Odrobina trzeźwego myślenia często wystarcza, by się przerazić samym istnieniem. Bez tego wołania toniemy nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że jesteśmy „grubymi rybami”. Omijając modlitwę, stajemy się dla innych toksycznym zagrożeniem. Choć ludzie modlitwy uciekali na pustynię, ciągnęły za nimi tysiące. Inaczej miała się rzecz z tymi, którzy modlitwą wzgardzili, ci stali się tyranami, o których historia napisała fatalne świadectwa. Dopóki się modlisz – wołasz o pomoc, kiedy przestajesz, inni wołają o pomoc, widząc ciebie! Nie zdarzyło mi się jeszcze w życiu, by modlitwa powiększyła mój niepokój albo obniżyła poczucie bezpieczeństwa. Spośród wszystkich mocy przemieniających człowieka, najskuteczniejsza i najgruntowniejsza jest właśnie ona. Można po niej podnieść się kompletnie odmienionym. Mało tego, ona zmienia też tych, za których się modlimy! Bóg się nam przygląda nieustannie, ale „uaktywnia się” dopiero wtedy, gdy Go o to wyraźnie poprosimy. AugustynPelanowskiOSPPE


XX NIEDZIELA ZWYKŁA

20 sierpnia

Iz 56,1.6–7; Rz 11,13–15.29–32; Mt 15,21–28

Ref: Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże.

Czy stać nas na bezinteresowną pomoc dla tych, którzy jej potrzebują, a nie mają na tyle odwagi, by o nią poprosić? Dla wielu z nas to problem nie tylko fizyczny, ale i emocjonalny.  A jednak są tacy, którzy potrafią przełamać barierę wstydu, barierę emocji, wyciągając dłoń po pomoc i z pomocą. Dzielimy się w naszym społeczeństwie na trzy grupy: pierwsza to ci, którzy pomocy potrzebowali, druga – którzy pomocy potrzebują i trzecia – którzy jej będą potrzebować. Nie chodzi tutaj tylko o pomoc materialną, ale także psychologiczną, duchową, specjalistyczną oraz medyczną. Jakiejkolwiek udzielimy, zawsze będziemy odczuwać satysfakcję. Mimo wszystko chętniej zajmujemy się problemami obcych niż swoimi, rodzinnymi, gdyż „cudze” problemy można o wiele łatwiej zrozumieć i zaakceptować lub, niestety, pominąć. Popatrzmy na kobietę kananejską: jej odwaga i niezłomna wiara, a zarazem przeświadczenie o słuszności prośby są godne naśladowania. Chcąc pomóc swemu dziecku, z matczynej miłości godzi się na największe poniżenie. Córka prawdopodobnie nie zdaje sobie sprawy z bezgranicznej ofiary matki, która jest gotowa poświęcić wszystko, aby uwolnić swe dziecko z jarzma zależności od złego. Miłość matki do dziecka sprawia cud. Pan Jezus mówi; „O niewiasto, wielka jest twoja wiara; niech ci się stanie jak chcesz!” (Mt15, 28). Oto cud miłości. Przedstawiony problem jest ponadczasowy i ma życiową doniosłość. Pan Jezus początkowo tłumaczy, że Jego misja ogranicza się do zagubionych owiec z domu Izraela. Swoi – obojętnie, czy chodzi o własną rodzinę, czy o dalszych krewnych – mają zawsze pierwszeństwo. Przede wszystkim należy zaradzić biedzie i ubóstwu w najbliższym otoczeniu. Potem przychodzi kolej na potrzeby obcych. Kobieta kananejska z pewnością to rozumiała. Dla Boga jednak ważny jest każdy człowiek w każdej sytuacji, a równocześnie jego wiara i miłość. Ta pogańska kobieta doświadczyła łaskawości Pana, bo dała dowód wiary i nadziei umotywowanej miłością do dziecka. Pamiętając o tym bądźmy ludźmi, którzy w udzielaniu pomocy nie robią żadnych różnic i nie stwarzają barier. MARYJO, MATKO WSZYSTKICH LUDZI, spraw, abyśmy uznawszy swoje wspólne pochodzenie i wspólne przeznaczenie odnosili się do siebie z szacunkiem i pomagali sobie nawzajem. Piotr Blachowski

W gronie GRUPY MODLITEWNEJ, narodziła się propozycja instalacji monitorów w kościele, na których można by wyświetlać teksty pieśni czy obrazy, czy np. przesłanie naszego Biskupa, itp. Koszt to ok. 15 tys.$$.Już wpłynęły donacje, obecnie mamy na ten cel zebranych $11,040….  Został zainstalowany pierwszy z monitorów. Drugi będzie zamontowany symetrycznie, po drugiej stronie prezbiterium. Kolejnych ofiarodawców prosimy o donacje z dopiskiem: „video system”.

DIECEZJA CALGARY (jak i inne diecezje) ma swoje regulacje i przepisy dotyczące ochrony nieletnich i innych osób wrażliwych, przed potencjalnym złym zacho­waniem, tudzież wykorzystywaniem. Wiąże się z tym „screening” dla osób, które jako wolontariusze angażują się w różne prace/akcje/grupy przy parafii. Stosowne formularze są dostępne u p. Jolanty Krysiak (jolanta.krysiak@queenpol.org) która jest koordynatorem w tej sprawie. Wszystko będzie wyjaśnione na generalnym spotkaniu dla wolontariuszy w sobotę 9 września o godz. 19 w sali parafialnej. Trzeba ten proces przejść, dokumenty wypełnić, przez Internet wysłuchać pewnych szkoleniowych programów….Podobnie ma się sprawa z korzystaniem z sali parafialnej/kuchni dla rożnych grup i organizacji. Przedstawicieli wszystkich grup zapraszamy na spotkanie również w sobotę, 9 września, o godz. 19:00

ANKIETA WŚRÓD POLONII ODNOŚNIE  WIARY…

Ks. Wojciech Mula, chrystusowiec studiujący psycho­logię na KUL, prosi o pomoc w uzupełnieniu i rozpowszechnieniu wśród wiernych ankiet dotyczących stosunku Polonii do wiary, rodziny i ojczystego dziedzictwa. Jego badania prowadzone są w ramach szerszego projektu badawczego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Uzupełnienie ankiety trwa około pięciu minut. Formularz znajduje się pod poniższym linkiem. Zachęcamy do uzupełnienia i zachęcenia innych do uzupełniania.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeSov1DEvFAdwD1Hn3rJHsayo8S9Ux8IPhyEfWthw39BAaMLQ/viewform

Z modlitwą, Ks. Jacek Walkiewicz SChr,Prowincjał

DODATKOWA MSZA ŚWIĘTA

Począwszy od 23 września, w soboty, o godzinie 17:00 w naszym kościele odprawiana będzie  Msza św. w języku angielskim. Wówczas „polska Msza” przesunie się o pół godziny, czyli na 18:30. Takie rozwiązanie jest najlepsze, bo nie burzy całości porządku….

Można i należy „nagłaśniać” tę inicjatywę rodzinom, zwłaszcza z tzw. „mieszanymi małżeństwami”.                            

MARIA KUŹNIAR, wieloletnia nasza parafianka, zaangażowana w liczne dzieła, a zwłaszcza w pomoc Misjom, nie miała żadnej rodziny. Państwo Pajewscy wyszli z inicjatywą nagrobka na cmentarzu. Pisaliśmy o tym w poprzednim biuletynie. „Odkupienie” miejsca to wydatek rzędu $1,900 ale jako parafia zyskujemy jedno miejsce pogrzebowe: LOT#144, BLOCK 10, SECTION R. Być może, że w przyszłości będzie sytuacja podobna do tej z p. Marią i będzie miejsce na pochówek, tym bardziej, że QUEENS PARK/ST. JOSEPH CEMETERY jest już lokalizacją „zamkniętą”. Jak do tej pory, wpłynęło 1,330.00 dolarów na ten cel. Kto jeszcze chciałby wesprzeć tę ideę, można złożyć donacje z dopiskiem „gravestone”.

Zarząd Stowarzyszenia Polsko-Kanadyjskiego w Calgary zaprasza wszystkich zrzeszonych w Stowarzyszeniu na miesięczne zebranie, które odbędzie się w niedzielę, 10 września 2023 r. o godzinie 14:30 w Domu Polskim. 

POSZUKUJĘ OSOBY  mówiącej po polsku (kobietę albo mężczyznę, w wieku 50+) do opieki nad moim ojcem (lat 89) 4 razy w tygodniu po 3 h dziennie (bez niedzieli). Po szczegóły opieki i wynagrodzenia proszę o kontakt przez e-mail gghealing@gmail.com (2x)

POSZUKUJE PANI na zastępstwo miesięczne do sprzątania domu w piątki z możliwością dłuższej współpracy. Wymagane jest prawo jazdy i własny samochód. Kontakt 587 892 6370.

POKÓJ DO WYNAJĘCIA – Calgary, dzielnica NE. Kontakt: 825-994-1948  

AMAZING EAGLE POINT VACATION HOME Gorąco zaprasza! Nasz dom wakacyjny położony jest w malowniczej miejscowości Kelowna, która jest doskonałym miejscem zarówno do aktywnego wypoczynku jak i do relaksu w ciszy i spokoju. Więcej info na naszej stronie.    Zapraszamy!   www.KelownaVacationHome.com tel.403-761-1488(6x)                                                                                     

SZUKAM PRACY- najlepiej od września: opiekunka dla dzieci, terapia zajęciowa i rozwojowa (dzieci i osoby starsze), transfer na zajęcia dodatkowe, trener personalny dla osób starszych (osoba do towarzystwa), zakupy. Posiadam samochód i posługuje się swobodnie językami: polski, węgierski, chorwacki, serbski, ukraiński i rosyjski (możliwe korepetycje ze wszystkich wymienionych języków). W razie zainteresowania lub pytań zachęcam do kontaktu artangi.handicraft@gmail.com a od 28 sierpnia też tel. (368) 997-9911 Angela .(4x)

Zostało kilka wolnych miejsc na Pielgrzymkę do Meksyku w dniach 02 Dec-13 Dec, 2023. Więcej informacji można zasięgnąć u Urszuli Gut- The Travel Agent Next Door (403-852-5254) lub w poniższym linku:

https://www.urszulagut.thetravelagentnextdoor.com/pielgrzymka-do-meksyku-na-swieto-matki-bozej-z-guadalupe

ZABAWA RYCERZY KOLUMBA W STYLU RETRO

Odbędzie się w sobotę  16 września. Bilety 60 dol. od osoby do nabycia w niedzielę w Sali parafialnej albo do zarezerwowania u Aleksandra Gurgul 403-830-9203,

Dar dzieci komunijnych – Za ofiarę przekazaną z okazji I Komunii Świętej na Kościół zostały kupione alby (9 sztuk – łączny koszt 1111,20 zł) dla „starszych” Ministrantów. Cieszymy się z obecności przy ołtarzu wszystkich grup Ministrantów (młodszych i starszych), jednocześnie zachęcamy do „służenia”, wszystkich, którzy w przeszłości – „za młodu” byli Ministrantami, lub najmłodszych chłopców po I Komunii św., aby dali się pociągnąć – tworzyć Grono Ministrantów – Liturgiczną Służbę Ołtarza w naszej Parafii. Kontakt z ks. Pawłem. Pierwsze po wakacjach spotkanie dla Wszystkich w I Czwartek Miesiąca września (7.09.2023).

MŁODE POKOLENIE JEST ARELIGIJNE? WYNIKI BADAŃ IPSOS WSKAZUJĄ NA COŚ WRĘCZ PRZECIWNEGO- Europa Zachodnia się sekularyzuje – to niezaprzeczalny fakt. Nowe badanie IPSOS pokazuje jednak, że młodzi ludzie coraz bardziej otwarci są na sferę nadprzyrodzoną. Stosunek do wiary coraz bardziej dzieli pokolenia. W krajach, w których większa liczba osób z pokolenia wyżu demograficznego (tzw. baby-boomers urodzonych w 1964 r. lub wcześniej) przyznaje, że wierzy w Boga, wierzy stosunkowo mniejsza liczba osób pokolenia Z (urodzonych w 1997 r. lub później). Zachodzi jednak także odwrotna korelacja: w krajach z mniejszą liczbą wierzących „boomersów” widać większą liczbę wierzących członków pokolenia. Agencja badawcza IPSOS przeprowadziła ankietę wśród prawie 20 000 osób z 26 krajów na temat ich wiary w   Boga, diabła i ogólnie zjawiska nadprzyrodzone. Naukowcy twierdzą, że dane z krajów europejskich są reprezentatywne.

Główny czynnik – migracja? W wielu badanych krajach młodsi ludzie rzadziej niż starsi identyfikują się jako chrześcijanie, a częściej jako muzułmanie lub wyznawcy innych religii. Może to być konsekwencją migracji, ponieważ badanie wymienia różne kraje zachodnioeuropejskie, w których tak się dzieje. W krajach takich jak Wielka Brytania, Szwecja i Belgia, pokolenie Z jest bardziej skłonne do bycia wierzącymi muzułmanami niż pokolenie wyżu demograficznego. W tych dawniej chrześcijańskich krajach różnice między tymi dwiema grupami pokoleniowymi wynoszą 10 punktów procentowych. „Nie” dla religii, „tak” dla nadprzyrodzoności Stosunek osób ankietowanych do religii nie pokrywa się z ich nastawieniem do wiary. Jak wskazuje badanie, osoby deklarujące niewiarę stanowią większość w siedmiu z 10 badanych krajów europejskich. Prawie połowa ankietowanych twierdzi, że religia wyrządza na świecie więcej szkody niż pożytku. Tak więc społeczny odbiór religii nie jest zbyt dobry. Tego rodzaju poglądy są jednak bardziej powszechne wśród pokolenia wyżu demograficznego niż wśród młodego pokolenia.