10 grudnia

10 grudnia

Sobota, 9 grudnia

17:00– + Bronisław Żuk (33 rocz)                  – córka z rodziną

18:30– + Iwona Haraf                     – siostra Małgorzata z rodziną

8:30- ++ Anna i Piotr Nowak                     – córka z rodziną                                       

10:30- ++ Jadwiga, Antoni, Stanisław Zygmunt Kulikowski

12:30- ++ Stan i Margaret Grzyb

12:30– (Ks. Stefan) O Boże błogosławieństwo dla ruchu harcerskiego przez wstawiennictwo bł. ks. Jerzego Frelichowskiego

19:00- ++ Zygmunt, Jadwiga i Antoni Kulikowski

Poniedziałek, 11 grudnia

19:00-++ Leokadia i Stanisław Banel

Wtorek, 12 grudnia

19:00-++ Marianna i Aleksy Klecha oraz Stanisław Surowiec

Środa, 13 grudnia

19:00-+ Zbigniew Kołecki                            – siostra z rodziną

Czwartek, 14 grudnia  

19:00- ++ Anna i Stefan Jarzęcki

Piątek, 15 grudnia

9:00- + Mary Poltorniak (13 rocz)

19:00- + Teofila Tłustochowicz                                     – córka

Sobota, 16 grudnia

8:30- ++ Aniela i Michał Cozac

17:00– ++ Za zmarłych z rodziny Szewczyk, Rutkowski oraz dusze w czyśćcu cierpiące

18:30– O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla dzieci i wnuków objętych modlitwą Internetowej Róży Różańcowej

8:30- ++ Helena i Jan Kałduś                                      

10:30- O Boże błogosławieństwo z okazji urodzin dla Marii i Jana

12:30- + Zygmunt Kulikowski              – synowie z rodzinami

19:00- O Boże błogosławieństwo oraz łaski Ducha św dla Anny Magaj z okazji 80 urodzin  

 – synowie z rodzinami 

II NIEDZIELA ADWENTU

Iz 40,1-5.9-11;2 P 3,8-14; Mk 1,1-8

Ref: Okaż swą łaskę i daj nam zbawienie.


„Przygotujcie drogę Panu…” I oto otwiera się przed nami całe doświadczenie dwóch tysięcy lat chrześcijaństwa. A zarazem doświadczenie ludu Starego Testamentu. Droga, która kształtuje człowieka. Życie, które jest pielgrzymką. Jak mówi poeta, „przecież i ja – ziemi tyle mam, ile jej stopa ma pokrywa…” (C.K. Norwid). Droga jest związana z czasem, który jest potrzebny, aby zrozumieć, że życie nasze przemija. Ma swój początek i koniec. W trakcie drogi można spotkać różnych ludzi. Można ich zaprosić do wspólnego pielgrzymowania albo po prostu nie zauważyć i iść dalej obojętnie. Mocne są słowa Jana Chrzciciela: „Idzie za mną mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien, aby się schylić i rozwiązać rzemyk u Jego sandałów”. Ten gest pochylenia, u stóp Mistrza, jakże wymowny, a może czasami już dzisiaj niezrozumiały. I pielgrzymowanie… Jan Chrzciciel to główna postać Adwentu, czasu wyczekiwania i prostowania dróg, którymi ma przyjść Pan. „Oto Pan, Bóg, przychodzi z mocą…” – słyszymy dzisiaj u proroka Izajasza. To znaczy, że my mamy przygotować siebie, swoje wnętrze na przyjście Pana. „Drogę dla Pana przygotujcie na pustyni…”, „Głos wołającego na pustyni”. Czym dzisiaj dla nas, żyjących w ustawicznym pośpiechu i zgiełku, jest pustynia? Czy my, ludzie żyjący w miastach, wiemy coś o doświadczeniu pustyni? Pustynia w historii chrześcijaństwa zawsze przyciągała ludzi, którzy w intensywny sposób poszukiwali Boga. Bo pustynia jest miejscem szczególnego spotkania z Bogiem, ale i miejscem walki z diabłem o Boga. Jan Chrzciciel głoszący pokutę i nawrócenie, odziany w sierść wielbłądzią i pas skórzany, jest na wszystkie czasy symbolem pustyni. Ale co z jego ewangelicznego przesłania jest dla nas dzisiaj ważne? Czy potrafimy tak żyć, aby taką pustynię, czyli miejsce spotkania z Bogiem w swoim życiu znajdować! Jeszcze bardziej podstawowe jest pytanie, czy my w ogóle potrzebujemy doświadczenia pustyni? „Jak złodziej przyjdzie Dzień Pański, w którym niebo ze świstem przeminie…” Przez wieki czas Adwentu, z jego liturgią i tradycją, Roraty, Godzinki, wytworzyły specyficzny klimat tego oczekiwania. Stale to odżywa. Te parafie i te kościoły, które praktykują poranne Msze roratnie, gdzie ludzie z zapalonymi świecami przed świtem przychodzą do świątyni, wypełniają się. Ileż młodzieży uważa Adwent za najbardziej przybliżający osobiście do Boga czas w liturgii. „Gdy oczekujecie i staracie się przyspieszyć przyjście dnia Bożego…”, jest w nas takie pragnienie, może często gdzieś głęboko ukryte, szybkiego przyjścia „nowego nieba i nowej ziemi”. Zakorzenienie w pustyni, tak bym nazwał to pragnienie, które jakże wyraźnie widać u ludzi pragnących pogłębionego życia duchowego. Adwent jest więc czasem odchodzenia na pustynię w dosłownym tego słowa znaczeniu. Na pustynię – paradoksalnie – także w mieście, gdzie będę tylko ja i Pan Bóg. Czas pustyni przygotowuje nas do spotkania z Bogiem, który stoi już za drzwiami. Przez uchylone drzwi możemy dojrzeć tego, z którym spotkamy się u kresu ziemskiej drogi „twarzą w twarz. Tomasz Dostani OP

LEKTORZY

  17:00 – K. Apanowicz, M. Jarzecki, M. Kasprzak

  18:30- D. Trzesicki, B. Pajewski, J. Pajewski

  8:30- D. Topor, M. Sobczak

  10:30- L.Shelley, S. Zacharia, R. Shelley

  12:30- E. Kiegler, O. Zyro, A. Gurgul

  19:00- M. Gajewski, M. Iskra, W. Grabowski

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację w kościele, można przysyłać ofiary pocztą, można też złożyć donację on-line przez system diecezjalnywww.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

Akcja zbierania ofiar nadziałalność charytatywną i administrację diecezji Calgary na rok 2023 rozpoczęła się w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi $24,042.00. Dotychczas zostało zebrane $ 14,158.00

KOPERTY NA OFIARY NIEDZIELNE na rok 2024 Nowe zestawy kopert są do odebrania w oszklonym korytarzu. Układ alfabetyczny. Gdyby nie było czyjejś koperty, proszę dzwonić do biura parafialnego w godzinach pracy i zgłaszać. Natomiast nazwiska osób, które przez cały rok nie odebrały poprzednich kopert są eliminowane z komputerowej bazy danych.

Podczas Świąt Biblioteka będzie zamknięta 23/24 i 30/31 grudnia. Zapraszamy ponownie 7 stycznia.Następne spotkanie Klubu Książki odbędzie się 21 stycznia w Bibliotece o godz. 14:00.Temat: Twórczość M. Wańkowicza.

KAWIARENKA – Dzisiaj, 10 grudnia, oraz w niedzielę  17 grudnia wyprzedaż świąteczna. Zapraszamy na smaczne pączki, ciasta, pierogi oraz wiele innych smakołyków.

UWAGA! Nowe regulacje wprowadzone przez rząd Alberta zabraniają używania jednorazowych torebek czy pojemników z materiałów nie biodegra­dowalnych. W związku z tym kuchnia/kawiarenka musi stosować nowy typ pojemników, sztuka kosztuje 25 centów. Wyjściem z sytuacji jest, by poszczególne osoby miały swoje własne torby/pojemniki.

STOISKA ŚWIĄTECZNE poszczególnych grup i osób indywidualnych proponują różne świąteczne artykuły. Warto podejść i się zapoznać z oferetą…

PIELGRZYMI z GUADALUPE i innych miejsc Meksyku, przesyłają pozdrowienia…

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Picture3.jpg

DEKORACJE ŚWIĄTECZNE z powodu wizyty św. Mikołaja, zostały już ustawione w sali parafialnej. Również szopka „na zewnątrz kościoła” została już zmontowana korzystając ze sprzyjającej pogody. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom! Natomiast dekoracje w kościele ustawimy w poniedziałek 18 grudnia, od godz. 10:00. Zapraszamy do pomocy, wspólna praca jest twórcza, a zakończymy ją wspólnym lunch’em.

ŚWIĘTY MIKOŁAJ odwiedził „maluchy” 6 grudnia w naszej sali parafialnej. Pozostawił też prezenty dla ministrantów, a podobno również w sali parafialnej 10 grudnia będą czekać prezenty dla innych dzieci…. Warto się tą sprawą zainteresować…

NADCHODZĄCE WYDARZENIA:

10 i 17.XII  – wyprzedaż świąteczna w sali parafialnej;

będzie możliwość, by osoby zainteresowane „wynajęły” stolik pod ścianą sali na sprzedaż swoich „gadżetów”. Koszt stolika to $100 za dwie niedziele

– Siostry Dominikanki

– Zespół Krakusy

– Urszula Gut (tylko 17 grudnia)

– Halina Gąsiorek

– Angela Dulawa

– Ania (biżuteria)

12 grudnia o 20:00 – spotkanie Rady Parafialnej

16 grudnia od godz. 18:30 – dla rodziców ministrantów – wieczór skupienia w kościele, a następnie spotkanie w sali parafialnej typu POTLUCK

18.XII. – Ustawianie choinek/dekoracji od 10:00am

20.XII. – początek Rekolekcji, nauki będzie głosił ks. Andrzej Szczepaniak, chrystusowiec z Niemiec. Układ Mszy w poszczególne dni zgodnie z naszym kalendarzem, nie będzie dodatkowych Mszy, za to cały czas będzie możliwość skorzystania ze spowiedzi.

22.XII. – w ramach rekolekcji, spotkanie dla starszych/chorych parafian tudzież ich opiekunów. Zarówno o 9:00 jak i o 19:00 udzielony zostanie Sakrament Namaszczenia Chorych, a następnie nasi starsi/chorzy Parafianie będą proszeni do sali parafialnej na mały poczęstunek (namiastka wigilii)

24.XII. Czwarta Niedziela Adwentu – przed południem; w związku z „regulacją liturgiczną” otrzymaną z Diecezji, Msze św. w tym dniu będą tylko o 8:30 i 10:30. Popołudnie „ciąży już” w stronę Wigilii Bożego Narodzenia;

Msza św. po angielsku będzie o godz. 17:00;

Msza św. w języku polskim o godz. 21:00

tradycyjna polska Pasterka o północy.

25.XII. Boże Narodzenie – Msze św. 8:30, 10:30 i 12:30

26.XII. Świętego Szczepana: 9:00; 12:00 i 19:00

30.XII. Spotkanie Rodziny św. Tereski

31.XII. Niedziela Świętej Rodziny – 8:30, 10:30 i 12:30

O godz.17:00 Msza św. po angielsku, z formularzem noworocznym

18:00 – Nabożeństwo na zakończenie Roku

18:30 – Msza święta w języku polskim z formularzem noworocznym o świętej Bożej Rodzicielce, Maryi.

Dzień Babci i Dziadka – Zespół „Polanie” serdecznie zaprasza na uroczyste spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka do Sali Parafialnej w niedzielę, 14 stycznia, na godz. 14:00. Sprzedaż biletów na obiad i uroczystość rozpoczniemy 17 grudnia.

SYLWESTER W DOMU POLSKIM…

Jak zwykle zapewniamy elegancki wystrój, smaczne i obfite posiłki, tzw. party favours, szampan o północy oraz szampańską zabawę taneczną. Jest możliwość zakupu biletów przez e-transfer (inny adres mailowy) i odbiór przy wejściu. Prosimy o kontakt z biurem: info@dompolski.ca, tel. 403.2913757 Sprzedaż biletów tylko do 27 grudnia. Osoby, które zarezerwowały bilety na Sylwestra, prosimy o ich wykupienie do poniedziałku 11 grudnia włącznie. Po tym terminie wszystkie dotychczasowe rezerwacje przepadają i bilety wracają do sprzedaży.
Prosimy o kontakt z biurem w celu dokonania płatności


ZARZĄD FUNDACJI BRATA ALBERTA W CALGARY zwraca się z prośbą do wszystkich Parafian o poparcie naszej comiesięcznej zbiórki pieniężnej na rzecz ośrodków, którym pomagamy w Polsce.  Członkowie Zarządu będą dyżurować w Sali Parafialnej w niedziele 10 grudnia 2023 po dziennych Mszach św. Informacje na temat działalności naszej Fundacji można uzyskać w czasie zbiórki w sali parafialnej u członków zarządu lub przewodniczącej Elżbiety Kiegler tel.: 403-993-2745. Ostatnio dzięki Waszej hojności przekazaliśmy $3,000 do Domu Samotnej Matki w Kiekrzu i $3,000 do Domu Małego Dziecka we Wrocławiu. Dziękujemy wszystkim naszym ofiarodawcom. Bóg zapłać!

SIOSTRY DOMINIKANKI ZAPRASZAJĄ 16 grudnia

SUNDAY MASS AT CALGARY HOSPITALS – Great news! The celebration of Sunday Mass has resumed at three hospitals in the City of Calgary on the First Sunday of Advent. Patients, family members and friends, and hospital staff are now able to avail themselves of this pastoral outreach in the following facilities:  

  • Sundays at 3:30 pm – Foothills Hospital Chapel
  • Sundays at 3:00 pm – Peter Lougheed Hospital Chapel
  • Sundays at 3:30 pm – Rockyview Hospital Chapel