19 maja

19 maja

Sobota, 18 maja

18:00– O Boże błogosławieństwo i żywą wiarę dla Gabriela z okazji I Komunii św.       

18:00- + Adam Łyszyk (3 rocz)  – Irena z rodziną                                                                                            

8:30- + Wiesława Maliczewska – Piotr Urban z rodziną                                                                                                   

10:30- ++ Maria Krzysiak i Stanisław Bzdyk  – siostra z rodziną

12:30- Za Parafian

14:00- I Komunia św. 

19:00- Dziękczynna i o dalsze łaski i opiekę Matki Bożej dla Hani Pieczara     – Marysia i Stanisław z rodzinami

Poniedziałek, 20 maja- NMP Matki Kościoła

19:00-+ Zdzisław Mazur (11 rocz)              – żona z dziećmi

Wtorek, 21 maja

19:00– O światło Ducha św. dla Macieja, Marcina, Michała i Krzysztofa        – Matka Chrzestna

19:00(Ks Adam poza parafią) O Boże błogosławieństwo dla Ani Weissmann z okazji urodzin

Środa, 22 maja- św. Rity

19:00-+ Stanisława Łakomska (16 rocz)                       – córki

19:00(Ks Adam poza parafią)- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Krystyny Markiewicz z okazji urodzin

Czwartek, 23 maja

19:00-++ Bronisława (F), Jan, Józef i Stanisław

Piątek, 24 maja

9:00- + Zofia Śliwonik                                 

19:00- + Helena Jędras                                

Sobota, 25 maja- św. Bedy Czcigodnego

8:30- O zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Sebastiana i rodziny

18:00– ++ Bronisław, Antoni i zmarli z rodziny Pasternak i Tałałaj

8:30- + Stanisław Bażant                                                                                                    

10:30- ++ Maria (29 rocz) i Józef (25 rocz) Szczotka – córka z rodziną

10:30– Rocznica I Komunii św.

12:30- + Janina Bodzak                             – mąż z rodziną

12:30- (Ks. Jan Michalski)- Z okazji 90 lecia Szkoły Polskiej

19:00- Dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo dla Andrzeja, Marka i Krzysia

ZESŁANIE DUCHA ŚW

Dz 2,1–11; Ga 5, 16-25; J 15, 26-27; 16, 12-15

Ref: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi ziemię.

W dniu Zielonych Świąt gromadzimy się, jak Apostołowie w Wieczerniku, „wszyscy razem na tym samym miejscu”. I oczyma wiary wpatrujemy się w scenę z Dziejów Apostolskich, kiedy to uczniom, trwającym na modlitwie wraz z Maryją, „ukazały się języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić”. A kiedy powstało to całe zamieszanie, „ów szum”, Żydzi „zbiegli się tłumnie i zdumieli, bo każdy słyszał, jak przemawiali w jego własnym języku”. Oto stało się coś, „czego ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują”. A wszystko to dzięki mocy Jezusa! Od tego dnia życie uczniów radykalnie się zmienia: nie ma w nim miejsca na strach, nieufność, niepewność, ale pojawia się szczerość, odwaga, jasność. Duch Paraklet, „będzie świadczył” o Jezusie, to znaczy będzie wzmacniał naszą słabnącą wiarę, abyśmy i my mogli świadczyć o Nim wobec świata. Będzie także doprowadzał nas „do całej prawdy”, będzie kontynuował Objawienie przyniesione przez Jezusa: tak co do przeszłości, żebyśmy zrozumieli, co Jezus powiedział i uczynił, jak i co do przyszłości. Jesteśmy pełni zmieszania, tak jak apostołowie w Wieczerniku, może wstydzimy się naszej wiary, może nie umiemy porozumieć się z tym, który nie mówi w naszym języku. Dlatego każdy z nas ma potrzebę swojego własnego zesłania Ducha Świętego, spotkania z odnawiającą i przemieniającą mocą. On jest siłą ożywczą Kościoła. Otrzymujemy go każdy na miarę swojego otwarcia na jego działanie. Duch Święty jest niezbędny w życiu chrześcijańskim: bez Niego człowiek jest właściwie duchowo martwy. Cokolwiek dokonuje się w naszym życiu wiary, dokonuje się właśnie mocą Ducha Świętego. Każda autentyczna modlitwa, akt sakramentalny, szczere wyznanie wiary, skrucha z powodu grzechu, wybuch nadprzyrodzonej radości, uważne słuchanie Słowa Bożego, natchnienie do dobrego uczynku – wszystko to jest dziełem Ducha Świętego. Wielu spośród wierzących zapomina niestety o obecności Ducha Świętego, klepiąc duchową biedę. Odmawiają jakieś paciorki, w niedziele spóźniają się do kościoła i boją się wejść do środka, przeżywają ciągłe lęki i wyrzuty sumienia z powodu swoich grzechów, przyciśnięci trwogą błagają Boga o ratunek, z okazji pogrzebu czy ślubu „idą do Komunii”, coś tam piąte przez dziesiąte pamiętają z katechizmu, o Biblii ledwie co słyszeli. To nie jest życie wiary, lecz duchowa, religijna wegetacja! A przecież Duch Święty jest cały czas do ich dyspozycji! Podobnie jak Apostołom, Duch Święty został dany także i mnie. Po to, bym stawał się odważnym świadkiem Chrystusa i Jego Ewangelii w świecie. Dziś pełni ufności chcemy prosić usilnie w modlitwie o nowe wylanie Ducha na nas, na nasze rodziny, na cały świat, abyśmy zaczęli żyć według Ducha i byli naprawdę wolni!

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację w kościele, można przysyłać ofiary pocztą, można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

   LEKTORZY

   18:00- D. Trzesicki, M. Jarzecki, M. Gajewski

   8:30- D. Topor, M. Sobczak, Z. Topor

   10:30- Z. Pieczara, S. Jordana

   12:30- J. Pajewski, B. Pajewski, M. Kaczan

   19:00- W. Grabowski, M. Iskra

                             

Kolejna akcja zbierania ofiar na działalność charytatywną i administrację diecezji Calgary na rok 2024 rozpoczęła się w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi  $24,042.00. Dotychczas zostało zebrane $ 6,170.00. Bóg zapałać za ofiarność!

Rozpoczął się maj, poświęcony Niepokalanemu Sercu Maryi. Nabożeństwa majowe w ciągu tygodnia celebrujemy przed wieczorną Mszą świętą. Zapraszamy!

UWAGA! W DNIACH 20-24 MAJA NABOŻEŃSTWA MAJOWE BĘDĄ CELEBROWANE WYJĄTKOWO PO MSZY ŚWIĘTEJ Z RACJI „BIAŁEGO TYGODNIA”.

26 maja- podczas Mszy św. o godz. 10:30 Rocznica I Komunii Świętej.

2 czerwca – 12:30 Boże Ciało i procesja do czterech ołtarzy – zapraszamy dzieci Komunijne i Rocznicowe.

WIELKI JUBILEUSZ SZKOŁY POLSKIEJ IM ŚW. JANA PAWŁA II W CALGARY!

W roku 2024 przypada 90 lat istnienia naszej Polskiej Szkoły!!! Z dumą i rozrzewnieniem pamiętamy historie szkoły, wszystkich uczniów, oddane grono pedagogiczne, wspominamy absolwentów. Będziemy obchodzili ten piękny jubileusz również dzięki zaangażowaniu rodziców w życie szkoły, ich pragnienie, aby dzieci uczyły się i pogłębiały wiedze w języku polskim. Gorąco zapraszamy do udziału Absolwentów oraz byłe Grono Pedagogiczne, i Wszystkich, którym bliska sercu była i jest działalność Polskiej Szkoły w Calgary. ZAPROSZENIE JEST SKIEROWANE SZCZEGÓLNIE DO NASZYCH DROGICH BYŁYCH NAUCZYCIELI. Prosimy o kontakt z Patrycją 587-700-9583 lub psadurska@gmail.com Sprzedaż biletów– już trwa! 

Bilety są do nabycia w sali parafialnej w niedziele 12 i 19 maja, lub w czasie trwania zajęć szkolnych.  W sprawie zniżki dla Absolwentów i byłego Grona Pedagogicznego prosimy o kontakt z Partycją Len 587.700.9583 lub psadurska@gmail.com   Serdecznie zachęcamy do udziału w Gali. W programie ciekawe występy, obiad, kolacja i wspaniała muzyka do tańca aż do 2 nad ranem. DO ZOBACZENIA 25 MAJA!

List dla szkoły Polskiej w Calgary od Ks. Proboszcza Marcina Dzilińskiego, SCh z St. Hedwig z Oshawa, Ontario

„Czcigodny Ksiądz Proboszcz Adam Bobola SChr. oraz Szanowna Pani Dyrektor Bożena Błachut wraz z całym Gronem Pedagogicznym, Uczniowie oraz Zarząd Szkoły im. św. Jana Pawła Il.

Z wielką radością przyjąłem wiadomość o Wielkim Jubileuszu 90-lecia działalności Polskiej Szkoły im. św. Jana Pawła Il w Calgary. Ze wzruszeniem wspominam czas swojej posługi w Szkole w latach 2018-2021. To zaszczyt być częścią Grona Pedagogicznego, które przez tak wiele lat, nie tylko przekazuje wiedze, ale wychowuje do miłowania Polski, Kanady i Pana Boga. To również prawdziwa radość uczestniczenia w rozwoju Uczniów.

Pragnę z całego serca pogratulować Państwu tak Wielkiego Jubileuszu działalności Polskiej Szkoły im. św. Jana Pawła Il. Bardzo dziękuję za zaproszenie, ale zobowiązania parafialne nie pozwalają mi wziąć udziału w Uroczystej Gali oraz Mszy św. w parafii Matki Bożej Królowej Pokoju w Calgary. Życzę Bożego Błogosławieństwa na dalsze lata działalności Szkoły i zapewniam o mojej modlitwie za Prowadzących i Uczniów”.  ks Proboszcz Marcin Dziliński

PIERWSZA KOMUNIA ŚW.

W dzisiejszą niedzielę, o godz. 14:00         świętujemy uroczystość Pierwszej Komunii św. dla 21 dzieci z naszej parafii.

Aravena Lorena

Borys Clara

Drozdz Sebastian

Dziech Oskar

Foulonneau Marie

Hamryszczak Adam

Kostrzewska Anna

Kudzia Nathan

Lopez Adriana

Maciszewski Mateusz

MacLean Henry

Owoc Emilia

Pelszyński Damian

Rahim Maya

Rimboaca Bianca

Rosales Sofia

Surwilo Maksymilian

Szymczyk Milan

Wieczorkowski Nina

Wierzbicki Isabella

Wojciechowski Filip

Gratulujemy i życzymy dalszego wzrostu w łasce Bożej i w przyjaźni z Panem Jezusem!

Od poniedziałku 20 maja do piątku 24 maja tzw. „Biały Tydzień” dla dzieci pierwszokomunijnych, dlatego zapra­szamy codziennie na Mszę św. i nabożeństwo majowe o godz. 19:00

PONIEDZIAŁEK,  20 maja, godz. 19:00

Temat: Wdzięczność za Rodziców i Chrzestnych (Poświęcenie modlitewników).

WTOREK,  21 maja, godz. 19:00

Temat: Wdzięczność za Nauczycieli, Wychowawców i Katechetów (Poświęcenie różańców).

ŚRODA, 22 maja, godz. 19:00

Temat: Wdzięczność za dziadków i rodziny (Zawierzenie dzieci komunijnych przed Obrazem Matki Bożej i poświęcenie medalików, krzyżyków oraz innych pamiątek I Komunii Świętej).

CZWARTEK, 23 maja, godz. 19:00

Temat: Wdzięczność za kapłanów – Modlitwa o powołanie kapłańskie, zakonne i misyjne z naszych rodzin – Prosimy przynieść świece.

PIĄTEK, 24 maja, godz. 19:00

Temat: Poświęceniedzieci Najśw. Sercu Pana Jezusa (Wręczenie „Książeczki na 9 Pierwszych Piątków Miesiąca”).

Niedziela, 26 maja, godz. 10:30- Temat: Dary Eucharystii

OJCIEC PIO wstawia się u Boga.Zapraszamy na nabożeństwo przez Jego wstawiennictwo, w czwartek  23 maja, po Mszy św. o godz. 19:00 Intencje modlitewne należy pisać na kartkach  WYRAŹNIE!!!

RÓŻA DLA ŻYCIA – AKCJA RYCERZY KOLUMBA

W ciągu weekendu Dnia Matki, Rycerze Kolumba na Pro-Life Programs zebrali kwotę $1,032 na „Róże dla Życia”.  Kwota ta będzie przekazana na wsparcie programów pomocy Pro-Life. Serdeczne Bóg zapłać za tak wspaniałe poparcie. Dziękujemy również Księdzu Proboszczowi za poparcie naszej inicjatywy.

Zmiana terminu*** spotkania Klubu Książki na 16 czerwca, o godz.14:00 w Bibliotece. Temat: książka A. Napolitano „Witaj piękna”.

DZIEŃ MATKI W NASZEJ SALI PARAFIALNEJ… Rodzice i sponsorzy przygotowali obiad, dzieci z zespołu MAZOVIA zatańczyły dla naszych Mam. Gościnnie wystąpiło również 6 par młodzieży z zespołu POLANIE. Wiersze i piosenki w wykonaniu dzieci „dopełniły” obrazu świętowania. Dobrze że spotkaliśmy się w tym dniu, kiedy w Kanadzie świętowany jest Dzień Matki, bo nasze Mamy zasługują na uznanie.  Pamiętamy też, że w Polsce, Dzień Matki świętowany jest 26 maja, kto ma Mamę w Polsce, trzeba zadzwonić z życzeniami….

PIELGRZYMKA NA SYCYLIĘ I MALTĘ, ŚLADAMI ŚW.PAWŁA–OSTATNIA SZANSA NA ZGŁOSZENIE

Pod duchowym przewodnictwem ks. Pawła oraz opieką Urszuli Gut – The Travel Agent Next Door

Termin: 22 SEP- 06 OCT 2024 (14dni)

CENA ( w zależności od liczby zainteresowanych):

– z przelotem : $6420 cad ( grupa 31+) $7325 cad (grupa 20-30 osób)

– bez przelotu: $4600 cad  (grupa 31+)  $5505 cad (grupa 20-30 osob)

Liczymy na 31 osób!

Możliwość indywidualnej wyceny lotów, jeśli ktoś planuje dalszą lub wcześniejszą podróż do Polski. 

W programie bardzo interesująca i malownicza 8-mio dniowa trasa dookoła Sycylii i 5-cio dniowa trasa na Malcie: Katania-Wyspy Liparyjskie -Tindari-Cefalu-Palermo-Monreale-Trapani-Erice-Marsala-Agrigento-Ragusa-Noto-Sarakuza-Ortiga-Etna-Taromina-Valetta-Mdina_Rabat-Mosta-Wyspa Gozo-Południe Malty.

Zwiedzanie najpiękniejszych zabytków, kościołów i bazylik obu wysp, miejsc najliczniejszych pielgrzymek oraz malowniczych zakamarków. Bardzo dogodne loty z jedną przesiadką, 2 posiłki dziennie, polski przewodnik i więcej. Prezentacja, zapisy i wpłata zaliczki 18-19 maja, po każdej Mszy św. lub wcześniej telefonicznie w biurze Urszula Gut-TTAND.

(Musimy wiedzieć, czy jesteśmy w stanie zebrać grupę do 20 Maja) Wcześniejsze informacje i broszurki z pełnym programem: Urszula Gut – The Travel Agent Next Door :Tel: 403.407.0177/403.852.5254 lub email: ugut@ttand.com Ks. Paweł (30 Apr -13 May) w biurze parafialnym. Serdecznie zapraszamy!

                Pani Urszula była poza Kanadą, ale w dzisiejszą niedzielę powinna być już z nami w kościele, by odpowiedzieć na ewentualne pytania. Czas jest krótki !

ŚWIĘCENIA KAPŁAŃSKIE W POZNANIU 21.MAJA!

Tym razem trzech diakonów Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii zostanie wyświęconych na kapłanów, by służyć Polonii opieką duszpasterską w różnych krajach świata. Każdy neo-prezbiter odprawi 15 Mszy św. zbiorowych w intencjach podanych przed Dobrodziejów. Zatem do 19 maja można przekazywać na ręce ks. Pawła donacje na seminarium w Poznaniu wraz z intencjami mszalnymi. On to wszystko wyśle elektronicznie jako jeden „pakiet” dla naszych nowych Kapłanów. Bóg zapłać za wsparcie dla Seminarium!

STUDIUM BIBLIJNE – w poprzednim biuletynie ks. Paweł wyjaśniał cele i owoce pogłębiania znajomości Pisma świętego. Korzystajmy z tej wielkiej okazji, dopóki mamy w naszej parafii DOKTORA NAUK BIBLIJNYCH!

STOWARZYSZENIE POLSKICH KOMBATANTÓW KOŁO NUMER 18

Zaprasza wszystkich do udziału w uroczystej Mszy Św. i procesji Bożego Ciała 2 czerwca o godzinie 12:30. Członkowie koła są proszeni o udział w mundurach razem z Pocztami Sztandarowymi.

Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło numer 18 zaprasza wszystkich do udziału Obchodów Dnia Dziedzictwa Polsko Kanadyjskiego. 8 czerwca sobota godzina 11:00, Uroczyste wzniesienie Polskiej Flagi na maszt przed budynkiem prowincjonalnym McDougal Center  455-6 Street Sw.

9 czerwca niedziela uroczystości w Domu Polskim od 11:00 do 18:00. Odbędzie się prezentacja naszej Polonii, z tańcami zespołów tanecznych oraz sprzedaż naszych polskich potraw.

ZARZĄD STOWARZYSZENIA POLSKO-KANADYJSKIEGO w Calgary zaprasza wszystkich Członków zrzeszonych w naszym Stowarzyszeniu na miesięczne zebranie, które odbędzie się w niedzielę, 26 maja

KATASTROFA POWODZIOWA W BRAZYLII

Z pewnością śledzimy wiadomości ze świata, w tym doniesienia z południowej Brazylii. Niespotykana od dziesięcioleci powódź nawiedziła miasto Porto Alegre. Ucierpiał też kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Jasnogórskiej w którym modlą się Polacy. Woda wdarła się do wnętrza świątyni, mimo że kościół jest posadowiony metr powyżej poziomu ulicy. Od 2015 roku pracuje tam ks. Zdzisław Malczewski, TChr., wujek naszego księdza Pawła. Świat spieszy z pomocą powodzianom, my też (kto ma takie pragnienie) włączymy się w tę akcję. Dziś ogłaszamy, za tydzień powtórzymy, a w niedzielę Bożego Ciała (2 czerwca) będzie zebrana druga kolekta na pomoc powodzianom. Fundusze zbieramy przez nasze konto parafialne, zatem czeki należy wypisywać na „Our Lady Queen of Peace” z dopiskiem u dołu czeku: powódź-Brazylia. Ponieważ donacje „przepuszczamy “przez konto parafialne, ofiarodawcy otrzymają pokwitowanie do podatku.

Więcej informacji na temat powodzi w Porto Alegre i osobista relacja ks. Zdzisława znajduje się koło biuletynu oraz na stronie facebook’a naszej Parafii

W wyborach do Parlamentu Europejskiego można oddać głos w obwodach głosowania za granicą, które utworzy w drodze rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych. Stąd wybory w Kanadzie odbędą się w sobotę 8 czerwca 2024 r. w godz. 7.00-21.00 czasu miejscowego.

  • Obywatele polscy przebywający poza granicami i posiadający ważne polskie paszporty będą mogli zagłosować wyłącznie osobiście, w siedzibach obwodowych komisji wyborczych.
  • Wyborcy przebywający za granicą i posiadający ważne polskie paszporty będą mogli oddać głos Terminy wykonania czynności wyborczych przez konsula w wyborach do Parlamentu Europejskiego:
  • Do 20 maja konsul publikuje w formie obwieszczenia, informację o numerach obwodów głosowania i wyznaczonych siedzibach komisji.
  • 20 maja upływa termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych przez Pełnomocników wyborczych.
  • 23 maja upływa termin powołania przez konsula obwodowych komisji wyborczych.
  • 4 czerwca upływa termin przyjmowania zgłoszeń do spisu wyborców.
  • Do 6 czerwca można złożyć do konsula wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.
  • Dzień wyborów do Parlamentu Europejskiego w Kanadzie – 8 czerwca 2024 r. od  między godz. 7.00 a 21.00 czasu miejscowego.

Aby oddać głos należy wcześniej złożyć wniosek o ujęcie w spisie wyborców do właściwego terytorialnie konsula w OttawieMontrealuToronto i Vancouver albo posiadać zaświadczenie o prawie do głosowania. Wnioski można składać do 4 czerwca 2024 r. Ponadto, od 7 maja br., można się wpisywać do spisu wyborców. Link do systemu wyborców:  https://eWybory.msz.gov.pl

CAPTIVENIA AND ARCHATEOS CATHOLIC CAMPS Dive deeply into the beautiful mysteries of our Catholic faith through the following summer camps! 

Summer camps at Our Lady of Victory Camp Our Lady of Victory Camp is a week-long, overnight summer camp, owned and operated by the Catholic Archdiocese of Edmonton. Our mission is to support families and youth ministry initiatives in the Archdiocese and beyond by creating a place for young people to Encounter Christ, Encounter Community, and Encounter Creation. When: July – August 2024 – various camps for Gr. 4-12 – Registration is open