26 maja

26 maja

Sobota, 25 maja- św. Bedy Czcigodnego

18:00– ++ Bronisław, Antoni i zmarli z rodziny Pasternak i Tałałaj

8:30- + Stanisław Bażant                                                                                                   

10:30- ++ Maria (29 rocz) i Józef (25 rocz) Szczotka – córka z rodziną

10:30– Rocznica I Komunii św.

12:30- + Janina Bodzak                             – mąż z rodziną

12:30- (Ks. Jan Michalski)- Z okazji 90 lecia Szkoły Polskiej

19:00- Dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo dla Andrzeja, Marka i Krzysia

Poniedziałek, 27 maja- św. Augustyna z Canterbury

19:00-+ Marek Pieczara

19:00– O Boże błogosławieństwo z okazji sakramentu małżeństwa dla George i Marii

Wtorek, 28 maja

19:00– + Zofia Śliwonik                                         – D.T. Lipiec

19:00 – O Boże Błogosławieństwo i opiekę św. Rodziny dla Marzeny i Mariana Rejman

Środa, 29 maja- św. Urszuli Ledóchowskiej

19:00-+ Krystyna Bukry

19:00– ++ Antoni, Helena, Wiesław i Ryszard Hryszko

Czwartek, 30 maja

19:00- O światło Ducha św dla Daniela                  –  mama

19:00- ++ Marek Pieczara, Ryszard Karamon i Lajos Szabo   – przyjaciele

Piątek, 31 maja

9:00- + Jerzy Krasowski zmarły w Lethbridge                           

19:00-  O Boże błogosławieństwo i łaski Ducha św. dla Weston i Myles              – dziadkowie

8:30- Wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny za grzechy nasze i całego świata

18:00– ++ Maria Pastuszka oraz Helena Staryk i zmarli z rodziny                                                                      – rodzina

18:00- O zdrowie, opiekę Matki Bożej i łaski Ducha św. dla S. Lucyny

8:30- + Wiesława Maliczewska     – Piotr Urban z rodziną                                                       

10:30- Radio Maryja, TV Trwam i za Ojczyznę

12:30– Za Parafian

12:30- Dziękczynno- błagalna dla Renaty i Artura Magaj z okazji 30 rocz. sakramentu małżeństwa

19:00- O dary Ducha św. dla Katarzyny Szewczyk z okazji urodzin

UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY ŚWIĘTEJ

 

 Pwt 4,32-34.39-40; Rz 8,14-17; Mt 28,16-20

Ref: Szczęśliwy naród wybrany przez Pana.

Niepojęta dla ludzkiego rozumu prawda, że Bóg objawił się w Trzech Osobach, stanowi centralną tajemnicę naszej wiary i skupia w sobie również wszystkie inne jej tajemnice. Jest związana z centralnym wydarzeniem, jakie miało miejsce w naszym życiu, czyli z przyjęciem chrztu św., który został nam udzielony „w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”. Ojciec Przedwieczny posyła swego Syna Jednorodzonego na świat, aby dał ludziom zbawienie, a Duch Święty ma obudzić w sercach wiarę, dzięki której otwierają się z zaufaniem przed Bogiem, by przyjąć dar życia wiecznego. Koniecznym warunkiem wspólnoty z Bogiem jest zatem wiara, bez której „nie można podobać się Bogu”. A „kto nie uwierzył, już został potępiony”. Potępienie stanowi zatem wybór kierunku przeciw Bogu, a zbawienie jest wejściem na drogę ku Niemu. Człowiek, póki żyje, może ten kierunek zmieniać, może w wolności decydować o sobie i swoim losie. Pójście drogą Bożą zakłada budowanie wspólnoty z Bogiem, a koniecznym warunkiem jest tu posłuszeństwo woli Bożej, objawionej przez Chrystusa w czasie Jego ziemskiej misji. Źródłem wiary jest Duch Święty, dzięki Niemu możemy wołać: „Abba, Ojcze!”. To Ducha Pański oznajmia nam wolę Bożą, przekonuje nas o prawdzie Ewangelii oraz napełnia mocą, byśmy odważnie świadczyli o Jezusie. I dlatego, jeśli zamykamy się na działanie Ducha, jesteśmy bezsilni w rozwoju naszego życia wiarą, którą otrzymaliśmy jako dynamizm chrzcielny. Znane jest porównanie Trójcy do trzech świec, których płomienie łączą się, stanowiąc jeden płomień. W jaki sposób możemy zbliżyć się do prawdy o Bogu Trójjedynej miłości? Jest On obecny wszędzie tam, gdzie człowiek Go zaprosi, gdzie pozwoli Mu wejść. Tylko ilu wierzących przed podjęciem swoich decyzji, także tych decydujących o życiu, nadających mu konkretny kształt, pyta Boga o zdanie? Ilu próbuje poszukiwać odpowiedzi na swoje pytania, biorąc do ręki słowo Boże? I tu pewnie leży ów „sekret” trudności: Bóg – kochający Ojciec, czekający na nas przez całą dobę we wszystkie dni roku nie zawsze znajduje w nas pilnych i posłusznych synów. ks. Leszek Smoliński.

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację w kościele, można przysyłać ofiary pocztą, można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

    LEKTORZY

   18:00- K. Apanowicz, M. Jarzecki

   8:30- M. Iskra, S. Salome

   10:30- E. Kiegler, S. Salome, A. Kamieniak

   12:30- J. Wójcik, E. Kaczan, D. Trzesicki

   19:00- M. Gajewski, M. Sobczak, W. Grabowski

  

Kolejna akcja zbierania ofiar na działalność charytatywną i administrację diecezji Calgary na rok 2024 rozpoczęła się w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi  $24,042.00. Dotychczas zostało zebrane $ 8,728.00. Bóg zapałać za ofiarność!

Miesiąc maj, poświęcony Niepokalanemu Sercu Maryi. Nabożeństwa majowe w ciągu tygodnia celebrujemy przed wieczorną Mszą świętą. Zapraszamy!

26 maja – podczas Mszy św. o godz. 10:30 Rocznica I Komunii Świętej.

2 czerwca – 12:30 Boże Ciało i procesja do czterech ołtarzy – zapraszamy dzieci Komunijne i Rocznicowe.

WIELKI JUBILEUSZ SZKOŁY POLSKIEJ IM ŚW. JANA PAWŁA II W CALGARY!

W roku 2024 przypada 90 lat istnienia naszej Polskiej Szkoły!!! Z dumą i rozrzewnieniem pamiętamy historie szkoły, wszystkich uczniów, oddane grono pedagogiczne, wspominamy absolwentów.

List dla szkoły Polskiej w Calgary od Ks. Stanisława Poszwy, S.Ch z St. Agatha parish in St. Louis, Missouri Czigodny Ksiądz Proboszcz Adam Bobola, S. Chr. Szanowna Pani Dyrektor Bożena Błachut

Proszę przyjąć słowa serdecznych pozdrowień, słowa wdzięczności za pamięć i zaproszenie na Jubileusz 90-lecia Polskiej Szkoły, i słowa szczerych gratulacji. Łącze się duchowo ze wszystkimi zgromadzonymi na uroczystościach Jubileuszowych w Domu Polskim i na modlitwie dziękczynnej i zawierzenia przy ołtarzu w kościele Matki Bożej Królowej Pokoju. Mile wspominam Was wszystkich z czasu posługi duszpasterskiej w Calgary. Księżom, Siostrom Dominikankom, Dyrekcji Szkoły, Gronu Pedagogicznemu, Rodzicom studentów, Parafianom i Przyjaciołom Polskiej Szkoły im. Św. Jana Pawła II, a przede wszystkim uczniom i absolwentom: serdeczne życzenia wielkiej satysfakcji z przekazywania, poznawania i umiłowania języka polskiego. Niech będzie to też droga do kształtowania pięknego charakteru i działania w mocy Bożej. Do tego przynagla nas wszystkich nasz Patron, Św. Papież Jan Paweł II:

„Ta moc jest potrzebna, ażeby samemu umieć docierać do źródeł poznania prawdziwej nauki Chrystusa. Ta moc jest potrzebna, by żyć we wspólnocie Kościoła. Ta moc jest potrzebna, by żyć na co dzień odważnie. ”

STOWARZYSZENIE POLSKICH KOMBATANTÓW KOLO NUMER 18 zaprasza swoich członków na miesięczne zebranie 16 czerwca, w niedzielę o godzinie 14:30.

ZARZĄD FUNDACJI BRATA ALBERTA CALGARY zawiadamia, że ostatnia przed wakacjami zbiórka pieniędzy dla ośrodków, którym pomagamy w Polsce odbędzie się w trzecią, a nie jak zwykle w druga niedziele miesiąca, czyli 16-go czerwca w sali parafialnej Kościoła Matki Bożej Pokoju. W druga niedziele, czyli 9 czerwca członkowie Zarządu będą w Domu Polskim reprezentować nasza Fundacje w czasie Dni Dziedzictwa Polskiego w Albercie. Zachęcamy wszystkich ofiarodawców do odwiedzenia Domu Polskiego w druga niedziele czerwca. Donacje na rzecz naszej Fundacji będzie można złożyć w Domu Polskim 9 czerwca lub w Sali parafialnej 16 czerwca. Z góry serdeczne Bóg zapłać. Życzymy wszystkim miłych wakacji i do zobaczenia we wrześniu.

DZIEN DZIEDZICTWA POLSKIEGO W ALBERCIE

Stowarzyszenie Polsko-Kanadyjskie, Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło Nr.18 w Calgary oraz Komitet Społeczny Obchodu Dnia Dziedzictwa Polskiego w Albercie zaprasza środowisko polonijne 8 czerwca 2024 0 godzinie 11:00 na uroczystości, które odbędą się przed budynkiem Rządu Alberty McDougall Centre, 455-6 Str SW. Odbędzie się uroczyste wciągniecie Flagi Polskiej na Maszt przed budynkiem , krótkie wystąpienia zaproszonych gości oraz cześć artystyczna w wykonaniu polonijnych zespołów tanecznych. Organizatorzy tego wyjątkowego Święta Polaków w Albercie zapraszają naszych Rodaków do wzięcia licznego udziału, oraz niech ten dzień będzie ogromnym symbolem, uznaniem dla polskich emigrantów za ich olbrzymi wkład w rozwój Alberty. W niedziele 9 czerwca od godziny 11:00 w Polsko Kanadyjskim Centrum Kultury kontynuowane będą uroczystości związane z Dniem Dziedzictwa Polskiego. ZAPRASZAMY!

KATASTROFA POWODZIOWA W BRAZYLII

Z pewnością śledzimy wiadomości ze świata, w tym doniesienia z południowej Brazylii. Niespotykana od dziesięcioleci powódź nawiedziła miasto Porto Alegre. Ucierpiał też kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Jasnogórskiej w którym modlą się Polacy. Woda wdarła się do wnętrza świątyni, mimo że kościół jest posadowiony metr powyżej poziomu ulicy. Od 2015 roku pracuje tam ks. Zdzisław Malczewski, TChr., wujek naszego księdza Pawła. Świat spieszy z pomocą powodzianom, my też (kto ma takie pragnienie) włączymy się w tę akcję. Dziś ogłaszamy, a w niedzielę Bożego Ciała (2 czerwca) będzie zebrana druga kolekta na pomoc powodzianom. Fundusze zbieramy przez nasze konto parafialne, zatem czeki należy wypisywać na „Our Lady Queen of Peace” z dopiskiem u dołu czeku: powódź-Brazylia. Ponieważ donacje „przepuszczamy “przez konto parafialne, ofiarodawcy otrzymają pokwitowanie do podatku.

Więcej informacji na temat powodzi w Porto Alegre i osobista relacja ks. Zdzisława znajduje się koło biuletynu oraz na stronie facebook’a naszej Parafii

RODZINA ŚW. TERESKI- spotkanie formacyjno – wspólnotowe odbędzie się w czwartek 30 maja. Najpierw Msza sw. w kościele, następnie spotkanie w sali parafialnej w formie formacyjnej, oraz wspólnotowej („potluck”).Zapraszamy Wszystkich, którzy chcieliby pogłębić duchowość „małej drogi” św. Tereski. i doświadczać nieustannej Jej opieki. Prosimy o przyniesienie produktów na wspólny stół.

PROJEKT SKONSTRUOWANY PRZEZ NASZYCH KSIĘŻY

Wielki projekt, który widzimy w kościele, został przedstawiony i zaproponowany przez ks. Pawła, a całą konstrukcję i wiele godzin pracy poświęcił ks. Proboszcz, znany ze swoich talentów stolarskich. Sprawą wykończenia (kolory, litery, malowanie) zajął się ks. Paweł. Nad ustawieniem i zamocowaniem tego przedsięwzięcia pomagało wielu wolontariuszy z naszej parafii. Serdeczne Bóg zapłać wszystkim ochotnikom.

W uroczystościach udział wzięli ostatni żyjący żołnierze 2. Korpusu Polskiego. I my mamy wielki zaszczyt, że nasz parafianin Feliks Osiński mając 98 lat również brał udział w tych uroczystościach.  „Tradycyjnie weterani, którzy przyjeżdżają na uroczystości rocznicowe bitwy o Monte Cassino, są przy grobie świętego Jana Pawła II i modlą się tam. Od tego także w tym roku rozpoczął się ich pobyt we Włoszech” Główne uroczystości odbyły się 18 maja, w samą rocznicę bitwy o Monte Cassino, na Polskim Cmentarzu Wojennym. Podczas walk zginęło 923 żołnierzy polskich, niemal 3000 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych. Na przełomie lat 1944–1945 decyzją gen. Andersa w miejscu bitwy powstał Polski Cmentarz Wojenny, na którym spoczęło ponad tysiąc żołnierzy Rzeczypospolitej.

PRACA- Potrzebna Pani z doświadczeniem w sprzątaniu i z prawem jazdy. Kontakt 587-892-6370 (2x)

DIOCESAN-WIDE PASTORAL RENEWAL SURVEY JUNE 1st & 2nd  


Following all weekend Masses on June 1 and 2 (Corpus Christi Sunday) parishioners aged 18 and older are invited to participate in the Pastoral Renewal Survey. The survey is designed as a tool for us to reflect on our discipleship journey. It will also equip our parish leadership with insights to make informed decisions, fostering the growth of our faith and community. Your voice matters! Help shape the future of our parish community and our journey of discipleship.  The survey can be completed either online or on paper.  Please bring a portable electronic device (phone, iPad) if you plan to complete the survey online. Don’t forget to bring a pen or pencil if you choose the paper option. If you are unable to attend that weekend, the survey will remain accessible online via the parish website, digital bulletin, or posters from June 1 to June 14. Read the Bishop’s letter at catholicyyc.ca/blog Your voice matters! Help shape the future of our parish community and our journey of discipleship. May 29, 2024 Parish receives parish-specific URL and QR code for the survey June 1 & 2, 2024 In-pew Pastoral Renewal Survey available at all Masses Printed copies available. June 1-14, 2024 Survey available on parish’s website, digital/printed bulletins, social media, QR code on posters.