2 czerwca

2 czerwca

Sobota, 1 czerwca- św. Justyna, Dzień Dziecka

18:00– ++ Maria Pastuszka oraz Helena Staryk i zmarli z rodziny           – rodzina

18:00- O zdrowie, opiekę Matki Bożej i łaski Ducha św. dla S. Lucyny

8:30-+Wiesława Maliczewska – Piotr Urban z rodziną        

10:30- Radio Maryja, TV Trwam i za Ojczyznę

10:30- (Ks. Stefan) + Ryszard Lewczuk zmarły w Polsce   – siostrzenica z mężem

12:30– Za Parafian

12:30- Dziękczynno- błagalna dla Renaty i Artura Magaj z okazji 30 rocz. sakramentu małżeństwa

19:00- O dary Ducha św. dla Katarzyny Szewczyk z okazji urodzin

Poniedziałek, 3 czerwca- św. Karola Lwangi

19:00-++ Aleksander i Leokadia Kaczan

19:00– ++ Stanisława i Tadeusz Olszewscy

Wtorek, 4 czerwca

19:00– ++ Katarzyna i Joseph Wegerak

19:00 – O Boże Błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla Julii, Natalii i Emilki

Środa, 5 czerwca- św. Bonifacego

19:00-++ Piotr i Maria Bakon

19:00– + Zofia Błach                                 – dzieci z rodzinami

Czwartek, 6 czerwca- św. Norberta

19:00- O powołania kapłańskie i zakonne

19:00- + Ryszard Kogut (1 rocz)                      – brat z rodziną

Piątek, 7 czerwca- Najświętszego Serca Pana Jezusa

9:00- + Za dusze w czyśćcu cierpiące                          

19:00-  O łaskę wiary dla Dawida i Jenn

Sobota, 8 czerwca Niepokalanego Serca NMP

8:30- Dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla dzieci i całej rodziny

18:00– ++ Stefan, Marianna i Stanisław Surowiec oraz Helena, Bronisław i Elżbieta Skałka (5 rocz)

18:00- O Boże błogosławieństwo dla Christopher z okazji 33 rocz. urodzin

8:30- ++ Gertruda i Alojzy Cichański              – syn z rodziną        

10:30- + Ryszard Kogut (1 rocz)                     – rodz. Wardzała

12:30– ++ Jan Kuźniarz i zmarli z rodziny Kuźniarzów

12:30- (Ks. Stefan)- O Boże błogosławieństwo dla Marii i Krzysztofa Radzikowskich z okazji 50 rocz. małżeństwa

19:00- + Ludwik Rajzer (8 rocz)                – żona z dziećmi

BOŻE CIAŁO

Wj 24,3-8; Hbr 9,11-15; Mk 14,12-16.22-26

Ref: Kielich zbawienia wzniosę w imię Pana.

Boże Ciało skupia nas na Eucharystii jako uczcie i trwałej obecności w Najświętszym Sakramencie. Dla pierwszych chrześcijan uczta eucharystyczna była przeżyciem wspólnotowym. Zachęcali się wzajemnie do przyjmowania Komunii św. słowami: pójdźmy po życie, po moc, po miłość, po świętość! Komunia łączy nas zarówno z Chrystusem, jak również z braćmi i siostrami. Dar Eucharystii jest oddaniem samego siebie przez Pana Jezusa, który „do końca nas umiłował”. Dzięki tej obecności spełnia się obietnica, Jego obietnica, że pozostanie z nami aż do skończenia świata. Pan Jezus pozostał z nami w znaku chleba i wina. Eucharystia jest również sercem orędzia fatimskiego. Anioł przyniósł kielich i hostię od strony kościoła parafialnego mówiąc: „Bierzcie i spożywajcie Ciało i Krew Jezusa Chrystusa, okrutnie znieważane przez niewdzięcznych ludzi. Naprawiajcie ich występki i pocieszajcie Boga”. W ten sposób chciał pokazać, że prawdziwe Ciało i prawdziwa Krew Zbawiciela są w każdej katolickiej świątyni. Tam, a nie w cudownościach mamy szukać tego, co w widzeniu otrzymały dzieci: zjednoczenia z Bogiem przez Eucharystię. Wysłannik z nieba chce nam pokazać, że również naszym udziałem może stać się eucharystyczne doświadczenie pastuszków. Od sposobu naszego udziału w Eucharystii zależy jakość naszych relacji nie tylko z Bogiem, ale także z naszymi bliźnimi. Jeżeli bowiem czas eucharystycznego zgromadzenia jest dla nas zewnętrznym rytuałem, w trakcie którego nasza uwaga błądzi po wielu miejscach, to mamy podstawy do obaw, iż traktujemy Jezusa po prostu jak przedmiot. Przedmiot ważny, ale nie będący Osobą. Jest świętą rzeczą, kawałkiem chleba, który spożywamy i zaraz o nim zapominamy, przytłoczeni naszą zabieganą codzienności. Traktując Jezusa jak rzecz, zaczynamy też traktować innych jak przedmioty, które służą poprawieniu naszego samopoczucia. Udział we Mszy św. daje nam komfort spełnionego obowiązku religijnego, a nasi bliźni są przez nas traktowani jak narzędzia, które służą uzyskaniu naszego zadowolenia.Uczestnicząc w Eucharystii odczuwamy przynależność do Kościoła, do Ludu Bożego, do Ciała Pańskiego, do Jezusa Chrystusa. I nigdy nie pojmiemy w pełni jego wartości i bogactwa. To zobowiązuje nas wszystkich do tego, abyśmy często oraz w sposób godny przyjmowali Komunię Świętą i stawali się chlebem dla innych. Prośmy Chrystusa, aby ten Sakrament Ołtarza mógł nadal utrzymywać w Kościele żywą Jego obecność i kształtować nasze wspólnoty w miłości i jedności, według serca Ojca. ks. Leszek Smoliński

Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację w kościele, można przysyłać ofiary pocztą, można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html

       LEKTORZY

  18:00- K. Apanowicz, M. Jarzecki, K. Wójcik

  8:30- M. Edgar, S. Zacharia

  10:30- D. Borys, S. Salome, M. Gajewski

   12:30- L. Shelley, O. Zyro, R. Shelley

   19:00- M. Iskra

            

Kolejna akcja zbierania ofiar na działalność charytatywną i administrację diecezji Calgary na rok 2024 rozpoczęła się w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu. Kwota wyznaczona dla naszej parafii wynosi  $24,042.00. Dotychczas zostało zebrane $ 8,748.00. Bóg zapałać za ofiarność!

Zapraszamy na Ado­rację Naj­święt­­szego Sakra­men­tu, 7 czerwca, po po­rannej Mszy św. o godz. 9:00. Jest możliwość sko­rzys­tania ze spowiedzi i rano i wieczorem, oraz przyjęcie Komunii św. wynagradzającej. Prosimy wpisywać się na adorację do zeszytu przy wyjściu z kościoła, aby była ciągła obecność modlących się w kościele.

90 LAT POLSKIEJ SZKOŁY – PODZIĘKOWANIE

Dziękujemy Panu Bogu za 90 lat działalności Polskiej Szkoły im. św. Jana Pawła II w Calgary. Uroczystą Mszę Świętą w niedzielę 26 maja, 2024 odprawił Ks. Jan Michalski SChr. wraz z Księdzem Proboszczem. Wielka Gala z udziałem przedstawicieli Rządu Polskiego i Rządu Prowincjonalnego Alberty oraz miasta Calgary odbyła się w sobotę 25 maja, 2024 w Domu Polskim w Calgary. Zaszczytnym wyróżnieniem dla Polskiej Szkoły oraz dla całej Polskiej Społeczności w Calgary jest przyznanie, decyzją Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, pana Radosława Sikorskiego, Odznaki Honorowej Bene Merito. Odznaką wyróżnione zostały: pani Bożena Błachut – dyrektor Polskiej Szkoły oraz pani Maria Rożkowska – zastępca dyrektora. Dziękujemy wszystkim Osobom i Organizacjom, które przyczyniły się do zorganizowania i przebiegu uroczystych wydarzeń. Wdzięczni za wspólną modlitwę i celebrację, mamy nadzieję, że obchody „Stulecia Szkoły” przebiegną jeszcze sprawniej i jeszcze bardziej uroczyście. Serdeczne Bóg zapłać! Komitet Organizacyjny

STOWARZYSZENIE POLSKICH KOMBATANTÓW KOŁO NUMER 18 zaprasza swoich członków na miesięczne zebranie 16 czerwca, w niedzielę o  14:30.

ZARZĄD FUNDACJI BRATA ALBERTA CALGARY zawiadamia, że ostatnia przed wakacjami zbiórka pieniędzy dla ośrodków, którym pomagamy w Polsce odbędzie się w trzecią, a nie jak zwykle w druga niedzielę miesiąca, czyli 16-go czerwca w sali parafialnej Kościoła Matki Bożej Królowej Pokoju. W drugą niedzielę, czyli 9 czerwca, członkowie Zarządu będą w Domu Polskim reprezentować naszą Fundację w czasie Dni Dziedzictwa Polskiego w Albercie. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia Domu Polskiego 9 czerwca. Będzie można tam złożyć donację, a 16 czerwca w sali parafialnej. Z góry serdeczne Bóg zapłać. Życzymy wszystkim miłych wakacji i do zobaczenia we wrześniu.

SIOSTRA LUCYNA GRYBOŚ OP jest z nami w Calgary już przez 33 lata. Gdy osiągnęła wiek lat 80, i przekazała obowiązki Zakrystianki s. Jordanie, planowała powrót do Polski. Dlatego w sobotę 1 czerwca miał być bankiet pożegnalny. Ale po naszych namowach zmieniła zdanie. Leci do USA na rekolekcje, następnie do Polski na dłuższe wakacje, ale powróci do nas!!!

DZIEN DZIEDZICTWA POLSKIEGO W ALBERCIE

Stowarzyszenie Polsko-Kanadyjskie, Stowarzyszenie Polskich Kombatantów Koło Nr.18 w Calgary oraz Komitet Społeczny Obchodu Dnia Dziedzictwa Polskiego w Albercie zaprasza środowisko polonijne 8 czerwca 2024 o godzinie 11:00 na uroczystości, które odbędą się przed budynkiem Rządu Alberty McDougall Centre, 455 6 Str SW. Odbędzie się uroczyste wciągniecie Flagi Polskiej na Maszt przed budynkiem, krótkie wystąpienia zaproszonych gości oraz cześć artystyczna w wykonaniu polonijnych zespołów tanecznych. Organizatorzy tego wyjątkowego Święta Polaków w Albercie zapraszają naszych Rodaków do wzięcia licznego udziału. Niech ten dzień będzie znaczącym symbolem uznania dla polskich emigrantów za ich olbrzymi wkład w rozwój Prowincji Alberta. W niedzielę, 9 czerwca, od godziny 11:00 w Polsko Kanadyjskim Centrum Kultury kontynuowane będą uroczystości związane z Dniem Dziedzictwa Polskiego. ZAPRASZAMY!

KATASTROFA POWODZIOWA W BRAZYLII

Dziś (2 czerwca) zebrana będzie druga kolekta na pomoc powodzianom. Fundusze zbieramy przez nasze konto parafialne, zatem czeki należy wypisywać na „Our Lady Queen of Peace” z dopiskiem u dołu czeku: powódź-Brazylia. Ponieważ donacje „przepuszczamy” przez konto parafialne, ofiarodawcy otrzymają pokwitowanie do podatku. Więcej informacji na temat powodzi w Porto Alegre i osobista relacja ks. Zdzisława (wujka „naszego” ks.Pawła) znajduje się obok biuletynów oraz na stronie facebook’a naszej Parafii. Bóg zapłać za ofiarność!

ZAPISY DO ZESPOŁU MAZOVIA!

Zapraszamy wszystkich chętnych, aby dołączyć do Naszej rodziny zespołowej i przeżyć niesamowitą przygodę z tańcem:  dzieci (od 6 roku życia), młodzież oraz osoby pełnoletnie. Zapraszamy do wspólnego grania, śpiewania i podróżowania. Próby zespołu odbywają się na południu Calgary w studio tanecznym. Dzieci w wieku 6-11 w piątki o 5.30pm-8.00pm Osoby pełnoletnie-środa 5.30pm-8.30pm Zapisy: Majką 403-540-5794 lub email mazoviadance@gmail.com.

GRUPA PARAFIALNA 40+ przejmuje dyżur w miesiącu czerwcu. Zapraszamy na słodycze i na obiady!

DIOCESAN-WIDE PASTORAL RENEWAL SURVEY JUNE 1st & 2nd.  

Ankieta dotycząca duchowej odnowy w rzymskokatolickiej Diecezji Calgary w ramach Diecezjalnej Odnowy Duchowej, której celem jest:

a) formowanie misyjnych uczniów w Chrystusie,

b) bycie Kościołem spotkania i świadectwa oraz

c) wzmacnianie życia rodzinnego, celem niniejszej ankiety jest uzyskanie od Ciebie – parafianina – informacji zwrotnej na temat Twojego duchowego rozwoju i doświadczeń w tych trzech obszarach, zarówno na poziomie osobistym, jak i parafialnym.

Twój głos jest ważny!- Niniejsza ankieta jest wynikiem współpracy między Rzymskokatolicką Diecezją Calgary a Flourishing Congregations Institute na Ambrose University w Calgary, Alberta. Prosimy o wypełnienie ankiety online lub wypełnienie danych na papierze dotyczącej twoich doświadczeń w wyżej wymienionych obszarach, zarówno na poziomie osobistym, jak i parafialnym. Wypełnienie ankiety powinno zająć około dziesięciu do piętnastu minut. Udział w ankiecie jest całkowicie dobrowolny, możesz całkowicie odmówić udziału, możesz odmówić udziału w poszczególnych częściach ankiety, możesz odmówić odpowiedzi na wszystkie pytania i możesz wycofać się z udziału w ankiecie w dowolnym momencie bez żadnych konsekwencji dla wypełniającego.

Jakiego rodzaju dane osobowe będą gromadzone?

W tej ankiecie nie będą gromadzone żadne dane osobowe, a wszyscy uczestnicy pozostaną anonimowi. Jeśli zgodzisz się wziąć udział w badaniu, zostaniesz poproszony o podanie płci, przedziału wiekowego, stanu cywilnego, pochodzenia kulturowego i wskazanie czy masz dzieci w wieku poniżej 18 lat. Udział w Ankiecie Duchowej Odnowy nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Ankieta jest prowadzona przez Voxco, kanadyjską firmę, której dane są bezpiecznie przechowywane w Kanadzie. Ankieta przyniesie następujące korzyści osobom, które wezmą w niej udział: dostęp do swoich zbiorczych wyników na poziomie parafii i diecezji; możliwość refleksji nad własnym rozwojem duchowym; pomoc parafii i diecezji w lepszym zrozumieniu potrzeb i trosk Parafian; wkład w odnowę życia parafialnego i posługi. Wyniki mogą być opublikowane w recenzowanych manografiach lub artykułach naukowych, czasopismach, książkach, prezentowane na konferencjach/wydarzeniach, wyświetlane w formie zbiorczej na stronie internetowej Flourishing Congregation Institute i/lub rzymskokatolickiej diecezji Calgary, z możliwością wniesienia wkładu do literatury w tej dziedzinie.

Co stanie się z podanymi przeze mnie informacjami?

Po zakończeniu ankiety dane będą przechowywane przez co najmniej pięć lat u dyrektora instytutu Flourishing Congregations (Dr. Joel Thiessen. Gdy dane zostaną zniszczone po pięciu latach, nie będzie można ich odzyskać. (…) Po przesłaniu ankiety nie ma możliwości zidentyfikowania „nadawcy”  (ze względu na natychmiastową anonimowość). Żadne dane osobowe nie zostaną wykorzystane w jakimkolwiek raporcie. Należy pamiętać, że nikt w parafii lub diecezji nie będzie miał dostępu do indywidualnych odpowiedzi; wszystkie odpowiedzi są zbierane przez Flourishing Congregations Institute i nie będzie możliwości powiązania odpowiedzi z poszczególnymi osobami. Wyniki zostaną przedsta­wione w formie zbiorczej. Po zakończeniu badania, zostanie udostępniony raport dla danej parafii oraz dla całej diecezji. Wszyscy uczestnicy będą mogli uzyskać dostęp do wyników badań od kierownictwa parafii lub diecezji. Jeśli masz dodatkowe pytania skontaktuj się z: Joel Thiessen Wydział Socjologii Uniwersytet Ambrose p: 403-407-9422 e: jathiessen@ambrose.edu

CAREER OPPORTUNITIES

Join the Catholic Pastoral Centre and be part of a dedicated team committed to making a difference in our community! We are currently seeking passionate individuals for the following positions:  

 • Archivist (Full-time) 
 • Bookkeeper (Full-time)
 • Support Staff, Elizabeth House (Part-time)

In our parishes:

 • Administrative assistant (Part-time) – St. Pius X, Calgary
 • Sacrament Preparation Coordinator (casual) – St. Pius X, Calgary

In our Catholic community:

 • Retreat & Program Coordinator – FCJ Centre, Calgary
 • Catholic Math Tutor – St. John Choir Schola, Calgary Various positions – Clear Water Academy, Calgary

For more information, visit catholicyyc.ca/careers

PRACA- Potrzebna Pani z doświadczeniem w sprzątaniu i z prawem jazdy. Kontakt 587-892-6370 (1x)

W wyborach do Parlamentu Europejskiego można oddać głos w obwodach głosowania za granicą, które utworzy w drodze rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych. Wybory przeprowadza się w oparciu o przepisy ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy. Zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP z 11 marca 2024 r. w sprawie zarządzenia wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego głosowanie odbędzie się w niedzielę, 9 czerwca 2024 r. w godz. 7.00-21.00, tj. w dniu głosowania w kraju, z tym zastrzeżeniem, że jeżeli w danym państwie głosowanie miałoby być, z uwagi na różnicę strefy czasowej, zakończone w dniu następnym po dniu głosowania w kraju, przeprowadza się je w dniu poprzedzającym. Stąd wybory w Kanadzie odbędą się w sobotę 8 czerwca 2024 r. w godz. 7.00-21.00 czasu miejscowego.

 • Obywatele polscy przebywający poza granicami i posiadający ważne polskie paszporty będą mogli zagłosować wyłącznie osobiście, w siedzibach obwodowych komisji wyborczych.
 • Dane adresowe komisji zostaną podane w terminie późniejszym.
 • Zgodnie z ogłoszonym przez Prezydenta RP kalendarzem wyborczym informacja o numerach i granicach obwodów głosowania za granicą oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych będzie podana do publicznej wiadomości do 20 maja 2024 r.
 • Informacje o udziale w głosowaniu, siedzibach obwodowych komisji wyborczych, sposobach zgłaszania się do spisu wyborców i inne istotne z punktu widzenia wyborcy dane będą sukcesywnie zamieszczane na polskich stronach rządowych, a także na stronie internetowej i profilach w mediach społecznościowych placówek dyplomatyczno-konsularnych.
 • Informacje o głosowaniu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej dostępne są na portalu.
 • Wyborcy przebywający za granicą i posiadający ważne polskie paszporty będą mogli oddać głos w obwodach głosowania w Kanadzie, które zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy utworzył Minister Spraw Zagranicznych.

Kalendarium

Terminy wykonania czynności wyborczych przez konsula w wyborach do Parlamentu Europejskiego:

 • Do 20 maja konsul publikuje w formie obwieszczenia, informację o numerach obwodów głosowania i wyznaczonych siedzibach komisji.
 • 20 maja upływa termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych przez Pełnomocników wyborczych.
 • 23 maja upływa termin powołania przez konsula obwodowych komisji wyborczych.
 • 4 czerwca upływa termin przyjmowania zgłoszeń do spisu wyborców.
 • Do 6 czerwca można złożyć do konsula wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.
 • Dzień wyborów do Parlamentu Europejskiego w Kanadzie – 8 czerwca 2024 r. od  między godz. 7.00 a 21.00 czasu miejscowego.

Aby oddać głos należy wcześniej złożyć wniosek o ujęcie w spisie wyborców do właściwego terytorialnie konsula w OttawieMontrealuToronto i Vancouver albo posiadać zaświadczenie o prawie do głosowania. Wnioski można składać do 4 czerwca 2024 r.

Są trzy sposoby na złożenie wniosku:

UWAGA! W tych wyborach nie będzie możliwości zgłoszenia się do spisu wyborców telefonicznie.

e-Wybory – zarejestruj się w spisie wyborców za granicą

e-Wybory to usługa elektroniczna udostępniana przez Ministra Spraw Zagranicznych służąca wyborcom do zgłaszania się do spisów wyborców sporządzanych przez konsulów.

Dzięki e-Wybory zgłoszenie do spisu jest możliwe bez wychodzenia z domu.

Rekomendujemy korzystanie z e-Wybory. Dzięki e-Wybory zgłoszenie do spisu jest możliwe bez wychodzenia z domu. Wyborca samodzielnie wybiera dogodny ze względu na miejsce pobytu obwód głosowania za granicą, a następnie wprowadza wymagane dane. Aby zgłosić się do spisu przy użyciu e-Wybory wyborca nie musi posiadać podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego albo kwalifikowanego.

Rejestracja zgłoszenia przez e-Wybory będzie możliwa:  do 4 czerwca 2024 r.

Wniosek o ujęcie w spisie będzie musiał zawierać: nazwisko i imię (imiona), numer ewidencyjny PESEL, numer ważnego polskiego paszportu, adres pobytu wyborcy za granicą oraz dane kontaktowe w zakresie adresu poczty elektronicznej lub numeru telefonu komórkowego. 

Jak otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania?

Aby otrzymać zaświadczenie, należy złożyć do właściwego terytorialnie konsula papierowy wniosek z własnoręcznym podpisem.​ PAMIĘTAJ:​​​​ Jeśli dopisałeś się do spisu, nie powinieneś wnioskować o zaświadczenie o prawie do głosowania.

Komisje obwodowe w okręgu konsularnym

Konsulatu Generalnego w Vancouver:

98 –  Kanada –  Vancouver 1600-1177 West Hastings Street Vancouver, BC V6E 2K3

99 –  Kanada –  Edmonton 10960 104 St NW Edmonton, AB T5H 2W6

100 –  Kanada –  Calgary 3015 15th Street NE Calgary, AB T2E 7L8