19 lutego
Sobota, 18 lutego
18:00- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla dzieci i wnuków objętych modlitwą Róży Różańcowej
18:00- ++ Jacek i Leszek Szubierajski – rodzina
Niedziela, 19 lutego – VII niedziela zwykła
8:30- O opiekę Matki Boskiej Częstochowskiej nad pewną rodziną
10:30- O Boże błogosławieństwo dla Magdy Senderowskiej i jej rodziny – Anna K
12:30- O Boże błogosławieństwo z okazji urodzin dla Józefa, Marcina, Sylwestra i Teodora
19:00- + Tadeusz Kustra (1 rocz)
Poniedziałek, 20 lutego – św. Hiacynty
19:00- + Edyta Rudecka
19:00– + Stanisław Malczyk
Wtorek, 21 lutego – Św. Piotra Damianiego
19:00–++ Regina i Jan Drutkowski – córka Ewa
19:00- O Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej nad synami Marka i Leszka
Środa, 22 lutego – Środa Popielcowa
9:00- + Krystyna Bukry
19:00- O Boże błogosławieństwo dla Anny i Taylor z okazji urodzin i o światło Ducha św. dla nich
19:00– + Teresa Cierniak (1 rocz)
Czwartek, 23 lutego – św. Polikarpa
19:00-++ Tadeusz, Eugenia, i Bronisław Moliński
19:00– + Barbara Gogolewska – córka z rodziną
Piątek, 24 lutego
9:00- O opiekę Matki Bożej i łaskę Ducha św, o wzajemną miłość i udany związek oraz wybaczenie sobie nawzajem dla córki i jej narzeczonego
19:00- O Boże błogosławieństwo z okazji urodzin i rocznicy ślubu Justyny
Sobota, 25 lutego
8:30- O zdrowie i błogosław. Boże dla Piotra i Stacey
18:00- + Edward (1 rocz) – żona z rodziną
18:00- + Małgorzata Owoc
Niedziela, 26 lutego- I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
8:30-++ Stanisław (10 rocz), Marianna (16 rocz) i Stefan i zmarli z rodziny Surowiec i Skałka
10:30- ++ Cecylia i Józef Zelazowski – córka
12:30 – Dzień Pamięci Żołnierzy wyklętych
19:00 – + Marek Pasternak – znajomi
VII NIEDZIELA ZWYKŁA
Kpł 19,1-2.17-18; 1 Kor 3,16-23; Mt 5,38-48
Ref: Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia.
Dla niektórych synonim świętości to klęczenie godzinami ze złożonymi rękoma, nabożna mina, oczy skierowane ku górze. Dla innych to sposób życia, postępowania, stan, który warto utrzymywać, bo prowadzi ku życiu wiecznemu. Dla nas, chrześcijan, to nasza broń przeciw złemu traktowaniu, złorzeczeniu, a także obojętności, zawłaszczaniu naszego życia osobistego przez tych, którym solą w oku jest nasza wiara, nasza postawa, nasze istnienie. Bóg, mówiąc do Mojżesza, nakazuje mu powtórzyć całej społeczności Izraela, a tym samym nam, słowa: „Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty, Pan, Bóg wasz!” (Kpł 19,2b). Te znamienne słowa trzeba rozumieć w sposób właściwy. Nie chodzi tu o świętość na pokaz, lecz o zasady postępowania, które świadczą, że człowiek jest sprawiedliwy, nie szuka sporów i nienawiści. To także ukazywanie innym naszej mądrości, naszej przynależności do Boga, naszego statusu człowieka wiary, miłości i nadziei. Wiary w drugiego człowieka, miłości do bliźnich, nadziei nie tylko na życie wieczne, ale także na to, że ci, którzy jeszcze nie rozumieją zasad przekazanych nam przez Jezusa Chrystusa, przyłączą się do nas w drodze do świętości, do Boga. Jak nam przekazuje w Liście do Koryntian święty Paweł, jeśli wierzymy w Zmartwychwstałego, wszystko należy do nas: „czy to świat, czy życie, czy śmierć, czy to rzeczy teraźniejsze, czy przyszłe; wszystko jest wasze, wy zaś Chrystusa, a Chrystus – Boga.” (1 Kor 3,22b-23).Ewangeliczne słowa Jezusa Chrystusa to w zasadzie pełna instrukcja postępowania, co robić, by dostąpić świętości. Chrystus przekazuje nam podstawowe zasady: ”Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych.” (Mt 5,44b-45). Zapytacie, jaka oferta za tymi zasadami się kryje? Najwspanialsza: proponuje nam, byśmy byli „doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski.” (Mt 5,48). A to oferta nie do przebicia….. Piotr Blachowski
Dziękujemy za regularne wspieranie naszej parafii. Można to czynić wrzucając donację w kościele, można przysyłać ofiary pocztą, można też złożyć donację on-line przez system diecezjalny www.catholicyyc.ca/donatetoparish.html
LEKTORZY
18-19 lutego
18:00- M. Edgar, A. Wojciechowski, K. Apanowicz
8:30- T. Kot, S. Zacharia, M. Edgar
10:30- A. Kamieniak, M. Sobczak, K. Kamieniak
12:30- E. Kiegler, A. Wojciechowski, Z. Pieczara
19:00- W. Grabowski, K. Jansen
Akcja zbierania ofiar na działalność charytatywną i administrację diecezji Calgary została zakończona za rok 2022. „Zabrakło” nam ponad $8tys. Kolejny cykl zbiórek rozpoczyna się się od Wielkiego Postu 2023. Kwota wyznaczona nam na rok 2023 wynosi również $24,042.00.
OJCIEC PIO wstawia się u Boga. Zapraszamy na nabożeństwo przez Jego wstawiennictwo, w czwartek 23 lutego po Mszy św. o godz. 19:00 Intencje modlitewne należy pisać na kartkach WYRAŹNIE!!!
ŚRODA POPIELCOWA – POCZĄTEK WIELKIEGO POSTU ANNO DOMINI 2023.
W Środę Popielcową 22 LUTEGO w naszym kościele Msze św. z ceremonią posypania głów popiołem o godzinie 9 rano i 19 wieczorem. W Środę Popielcową i w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły (ilościowy i jakościowy), a poza tym każdy piątek w Wielkim Poście jest dniem powstrzymywania sią od pokarmów mięsnych.
Okres Wielkiego Postu jest dla ludzi wierzących także czasem powstrzymania się od hucznych zabaw. W okresie Wielkiego Postu, który jest czasem pokuty i nawrócenia, Kościół, przypominając słowa Jezusa, proponuje trzy drogi przybliżania się do Boga: post, jałmużnę i modlitwę. Liturgia tego okresu jest dość „wyciszona”. Dominującym kolorem szat liturgicznych jest fiolet. Z obrzędów Mszy świętej znika uroczysty hymn „Chwała na wysokości Bogu” (śpiewany jedynie w czasie przypadających w Wielkim Poście uroczystości, np. św. Józefa – (w tym roku 20 marca czy Zwiastowania Pańskiego – 25 marca) oraz znika radosna aklamacja „Alleluja” śpiewana przed odczytaniem fragmentu Ewangelii (zastępuje ją aklamacja „Chwała Tobie, Królu wieków” albo „Chwała Tobie, Słowo Boże”). Zakazane jest przyozdabianie ołtarza kwiatami, zaś gra na instrumentach muzycznych dozwolona jest tylko w celu podtrzymania śpiewu. Z rzadka także odzywają się dzwony.
NABOŻEŃSTWA WIELKIEGO POSTU
Wielki Post ponownie daje nam sposobność do refleksji nad tym, co stanowi centrum życia chrześcijańskiego – miłością. Jest to, bowiem odpowiedni czas, abyśmy z pomocą Słowa Bożego i sakramentów odnowili naszą drogę wiary, zarówno osobistą, jak i wspólnotową. Jest to droga pod znakiem modlitwy i dzielenia się, milczenia i postu, w oczekiwaniu na radość paschalną. „Niech Najświętsza Maryja Panna pomoże nam przeżyć ten Wielki Post z wiernością słowu Bożemu i z nieustanną modlitwą, tak jak Jezus uczynił to na pustyni”, oraz abyśmy ten czas przeżywali z „gorącym pragnieniem przyjęcia miłości pochodzącej od Boga, która chce przemienić nasze życie i cały świat”. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach Wielkiego Postu:
GORZKIE ŻALE – polskie nabożeństwo wielkopostne poświęcone rozważaniu Męki Pańskiej – w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godzinie 18:30
DROGA KRZYŻOWA – nabożeństwo powstałe w Jerozolimie, polegające na modlitewnym przejściu drogi, po której szedł Chrystus obarczony krzyżem.
– dla dzieci we wtorki o godzinie 18:30
– dla wszystkich wiernych w piątki o godzinie 18:30.
SPOWIEDŹ W CZASIE WIELKIEGO POSTU
W naszym kościele spowiedź codziennie przed każdą Mszą świętą, w razie potrzeby także po skończonej Eucharystii. Korzystajmy z sakramentu Pojednania, w którym Bóg okazuje miłosierdzie grzesznikowi.
SAKRAMENT CHRZTU ŚW.
Przez sakrament chrztu świętego, w ubiegłą niedzielę została włączona do wspólnoty Kościoła OLIVIA GRZYB. Gratulujemy Rodzicom i Chrzestnym. Nowo ochrzczoną polecamy Bożej opiece.